Stach chytřejší než celý Kepler

První kvartál roku 2012 byl ve znamení očekávání příchodu architektury Kepler. Byli jsme svědky plamenných diskuzí, zaručeně pravdivých specifikací, pochybných testů, poměřování elektronických pindíků, praní špinavého prádla, šokujícího odhalení i následných nesmělých partyzánských útoků zhrzených ultras.

Uvedení nové architektury je v hardwérovém světě vždy velká událost a není proto divu, že se na celém tom informačním kolotoči chce přiživit a zviditelnit spousta samozvaných odborníků. A že se jich letos vyrojilo, není-liž pravda? Liž pravda je. 🙂 Mezi tyto politováníhodné postavičky patří i jeden známý rodák z…, říkejme mu třeba pan Jan.

Pan Jan sice umí anglicky na úrovni sedmé strany učebnice „Veselá angličtina s koalou“, avšak ekonomií, logikou, kupeckými počty, technologií i počítačovými vědami je naprosto nepolíben. Pokud si takový člověk založí svůj webblog, což uznávám, je čistě jeho věc, máme zaděláno minimálně na zábavu.

Pokud se takový člověk pustí dokonce do recenzí hardwaru, máme zaděláno na zábavu 2.0.

Pokud se takový člověk začne ohánět objektivitou sebe sama a podplaceností všech okolo, tak zábava rychle přechází v tragikomedii.

Pokud by měl pan Jan dost soudnosti, zůstal by u obecného a povšechného žvatlání na téma „technologie a lifestyle“, ale to ne. Pan Jan se rozhodl, že si bude hrát na seriózní magazín se vším, co k tomu patří. Zkrátka obstaral si informátory, zdroje, agenty špióny, celé armády informačních kanálů u výrobců v Číně i jinde, kteří jsou doslova celí žhaví, aby mohli panu Janovi zatepla všechno pěkně vyžvanit.

Podle neoficiálních informací dostaly po Bulldozeru všechny Jendovy tajné čínské zdroje ultimátum – buď se tentokrát s Keplerem trefí, nebo je pan Jan bez milosti vymění. Co myslíte, podařilo se?

Obrázek 1: Graf závislosti výkonu "mainstreamového" Kepleru na čase

A teď vážně, jediné co by (s přivřením všech očí světa) šlo považovat za Jenovy tajné zdroje jsou česká IT fóra. Ano, přesně ta, která si může přečíst naporsto kdokoliv a bylo vskutku veselé sledovat, jak každá zmínka o Kepleru na OBR hardwaru byla okamžitě uvedena na pravou, objektivní a kontextovou míru. Každá zmínka na pctuning fóru byla v horizontu hodin servírována čtenářům ddworldu jako žhavá a supertajná informace přímo od zdrojů blízkých. Každá newska na Charlieho manéži vyprovokovala neumělý, avšak o to horlivější a náležitě zabarvený překlad. K tomu všemu přidejme ještě koňskou dávku fanatizmu a nenávisti a máme klasický článek na žumpaworldu.

Po vypršení NDA je naprosto jasné, že Jan vařil z vody. Nevěděl vůbec nic a všechno, co se mu zdálo byť jen trochu pozitivní pro nVIDII, okamžitě bagateli-zoval. Z jeho „informací“ od zdrojů a „faktů“ se vyklubaly naprosté lži často už v průběhu diskuze pod příslušným článkem. Konec NDA a první recenze pak už byly jenom rána z milosti pro tohoto technologického zoufalce.

Jan vsadil všechno na jednu kartu a prohrál i boty. Myslel si naivně, že si Keplerem znovuzíská reputaci po Bulldozerové blamáži. Nevyšlo. Zde je odhad jeho myšlenko-vých pochodů:

 • nová architektura Kepler bude asi jenom vylepšená Fermi
 • Fermi jela na nižších taktech než Radeony, takže i Kepler pojede na nižších taktech
 • Fermi měla horší energetickou efektivitu, takže i Kepler bude mít horší en. efektivitu
 • z toho plyne bude žrát víc, nebo topit víc nebo oboje
 • Fermi měla  horší plošnou efektivitu, takže i Kepler bude mít horší plošnou efektivitu
 • z toho plyne bude mít větší jádro a bude dražší
 • Fermi potřebovala širší sběrnici na dorovnání Radeonu, takže to samé i Kepler
 • Fermi byla směřována výpočetněji než Radeony, takže Kepler bude směřován tamtéž
 • Fermi neuměla tři a více monitorů, takže ani u Kepleru to nehrozí
 • Fermi měla údajně nižší výtěžnost než Radeony, takže to samé i Kepler
 • Fermi přišla mnohem později než Radeony, to samé bude platit i u Kepler

Zkrátka „všechno bude takové, jaké to bylo doposud“. Všimněte si, že na takovou brilantní analýzu stačí IQ 70 a rozhodně nejsou potřeba žádné tajné zrdoje.

Poté následovaly první recenze a chudák Jan se konečně dozvěděl něco o GTX680. A nastala panika, nejen u něj v brlohu, ale i u všech lokálních ruDDých agitačních buněk po Republice. Panika takových rozměru, jako když krumpáčem rozhrábnete hnízdo rezatých brablenců.
Najednou začnou všichni ti užiteční idioti zmateně pobíhat odnikud nikam a neví, co mají dělat, jsou bezradní. Nejinak tomu bylo i v případě Honzy. Sice pochopil, že spadla klec, ale namlel toho už tolik, že prostě nešlo couvnout. Musel, chtě-nechtě, celou tu komedii dohrát do trpkého konce.

Začly všeobecné výmluvy, jedna průhlednější než druhá. První nesmělý pokus byl svést vše na podtaktované předprodukční vzorky karet, což je vrchol naivity:

 • protože má Kepler užší sběrnici bude horší než Tahiti
 • protože má Kepler menší plochu bude horší než Tahiti
 • protože má Kepler pomalejší paměti bude horší než Tahiti
 • protože má Fermi horší efektivitu bude Kepler horší než Tahiti
 • protože Kepler bude mainstream bude horší než Tahiti
 • protože Kepler bude mít větší spotřebu bude horší než Tahiti

Z toho je jasné, že Kepler nemohl Tahiti ohrozit, protože to bylo prostě už principiálně a fyzikálně nemožné, nevyrobitelné (jak doslova uvedl). A najednou, buch ho, ony to všechno byly testovací předprodukční vzorky na nižší frekvenci. Kdyby OBR dva měsíce před vydáním neopakoval to, co se nakonec (krom ceny) ukázalo jako realita, mohly by být Stachovo žblemty jenom teoreticky pravdivé.

Další chabé výmluvy následovaly:

Ne, ne, kdepak překonat Kepler maximálně vyrovná Tahiti, a co teprve v Eyefinity

Tato výmluva byla smetena ze stolu spoustou recenzí, takže přichází další:

Kepler jede na maximální takt, Tahiti je hluboko pod možnostmi, tak mu pěkně pomůžeme, vždyť taktování bez zvýšení napětí není taktování. A vůbec, Tahiti jdou přetočit o 40 procent…

Kepler získal rekord v přetaktování a  navíc se taktně zamlčuje, že výkon Tahiti je mnohem závislejší na taktu pamětí. A další a další kvanta nápaditých výmluv…

Další část článku bude sestávat z chronologicky seřazených zpráv o Keplerovi ze serveru ddworld, z fóra pctuningu a odjinud, podstatné pasáže textu budou podtrženy. Každé z jednotivých dat bude doprovázeno počtem dní, zbývajících do uvedení Keplera, přesněji do konce NDA. Povšimněte si zejména vývoje názvů článku v čase.

13.12.2011, uvedení Keplera T – 100 dní
Kde jsou nové grafiky NVIDIA KEPLER GTX 660/670/680? Dorazí … někdy … později … snad

NVIDIA by tedy s čipem v podstatě stejné architektury jako je ten současný (KEPLER=FERMI s optimalizacemi) musela udělat obrovské zlepšení (až 2x takový výkon) jen pouhým přechodem ze 40nm na 28nm, aby vůbec HD 7900 stačila a ještě větší by muselo být zlepšení aby je se stejnou sběrnicí a paměťmi dokázala třeba i překonat. To znamená, že nic menšího než GK100 v kombinaci s 384-bit (možná spíše s 512-bit) nemá šanci TAHITI kartám AMD vůbec stačit a tím se opět dostáváme k tomu, že by takový čip zase musel mít nutně přes 500mm2 jako ten současný a už jsme zase u 28nm výroby a rentability takového čipu.

(…)

Vypadá to, že se potvrzují naše dřívější plány, kdy jediný čip KEPLER je zatím menší čip „GK104“, nástupce GF104/114 pro GTX 460/560. Ten se dá vyrábět, má podle našich informací plochu něco málo přes 300mm2 a NVIDIA na něm ladí samotnou výrobu svých 28nm čipů. Ale ani ten ještě není ve finální výrobě. Má ale šanci se do ní dostat začátkem roku. Nejoptimističtější informace hovoří o vydání GTX 660 grafik s tímto čipem někdy na konci března, či začátkem dubna. Méně optimistické informace hovoří o polovině Q2/2012. Tak jako tak, první na architektuře KEPLER nedorazí tradičně high-end, ale pouze mainstream a tedy přímá konkurence k AMD Radeon „HD 7800“, které ale fyzicky dorazí na trh už na konci února.

(…)

Já osobně doufám, že KEPLER bude hodně výkonný a že HD 7900 porazí, když tedy pět dorazí později.

(…)

2, netvrdím, že KEPLER bude pomalejší než HD 7970! jen říkám, že NVIDIA bude muset udělat veliké zlepšení pouhým novým procesem aby srovnala HD 7970! To je rozdíl ….

20.12.2011, uvedení Keplera T – 93 dní
AMD Radeon HD 7970 – Vše prozrazeno? Výkon nové generace 28nm DX11.1 grafik podrobně

Radeon HD 7900 konkurence v dohledu. Ta dorazí se zpožděním jen pro mainstream HD 7800 možná maximálně pro HD 7950 v podobě jen mainstreamového čipu KEPLER, který nahradí ten v GTX 560.

(…)

jediný čip KEPLER, který NV v tuto chvíli má, je před před výrobní vzorek mainstreamového čipu pro GTX 660, která by měla vyjít někdy v Q2 2012 a tedy konkurence pro HD 7800 …

22.12.2011, uvedení Keplera T – 91 dní
AMD Radeon HD 7970 3GB oficiálně uveden – 28nm vynikajícího grafického výkonu a spotřeby

nevypadá to, že by NV v dohledné době s HD 7900 srovnala nějakou kartou krok … věřím tomu, že může mít někde mezi HD 7870/7950 nový mainstreamový Kepler GTX 660 TI, ale ten dorazí až za dlouho ….

(…)

není na co čekat a nástupce GTX 560 na Kepleru dorazí, ale HD 7900 určitě neohrozí

(…)

7R7: A keď príde 780 môže mať nižšiuspotrebu a vyšší výkon, nakoľko vylepšujúuž stávajúcu architektúru.
DD: Své doměnky o tom, že GTX 780 může mít nižší spotřebu a vyšší výkon opíráš o co? HD 6970, předchůdce HD 7970 byl velmi efektivní, měl výkon jen pár procent pod GTX 580 a byl výrazně úspornější. HD 7970 je mnohem efektivnější, o minimálně o 40% výkonnější než HD 6970 a to má menší jádro a žere dokonce míň. GTX 580 nikdy efektivní nebyla, spíš naopak, čip příšerně drahý obtížně vyrobytelný atd. takže při stejné architektuře by NV opět potřebavaala 500mm2 velký čip aby dokázala AMD překonat a v tom případě těžko může mít nižší spotřebu a těžko být efektivnějí, když vychází z výrazně méně efektivního základu na rozdíl od AMD …
zkrátka nevěř na pohádky tvorba a výroba čipů není pečení housek a zdvojnásobit v současném stavu výkon není jen tak! Další věcí je, že HD 7970 je výrobně dost drahá a cena tomu odpovídá, když připomenu že GTX 480 měla původně stát 649 dolarů, za což také byla vydána a rychle musela cenou dolů, tak pokud by NV použila stejně nákladný a velký čip i na 28nm, cena té karty by mohla atakovat i 700 dolarů.
NEBERTE VELKÉ ZLEPŠENÍ, KTERÉ HD 7970 PROTI PŘEDCHOZÍ GENERACI GRAFIK ZNAMENÁ JAKO SAMOZŘEJMÉ A ZARUČENÉ, ŽE SE POVEDE STEJNÉ NEBO JEŠTĚ LEPŠÍ U NVIDIA. NVIDIA má zkluz ve výrobě, na 40nm nedokázala zdaleka dosáhnout tak velké hustoty tranzistorů a takové výtěžnosti jako AMD a na 28nm má AMD opět 3/4 roku náskok ve vývoji. FERMI architektura se zatím neukazuje jako příliš efektivní, což je další problém, na stejný výkon NVIDIA potřebuje větší čipy a více energie. Takže to ukončeme … neexistuje v současné době žádný důvod se domnívat , a současné informace to potvrzují, že by NVIDIA v dohledné době dokázala nabídnout výkon HD 7970 a nižší spotřebu … takže přestaň s těmi pohádkami.

25.12.2011, uvedení Keplera T – 88 dní
AMD Radeon HD 7900/7800/7700 – známe přibližné ceny a data dostupnosti na trhu

V tuto chvíli to stále více reálněji vypadá, že první KEPLER grafika bude mainstreamová a to nástupce GTX 460/560, tedy nějaká 28nm GTX 660. Byl jsem optimistický, když jsem odhadoval, že bychom ji mohli vidět už v Dubnu (04/2002). To se ale asi nestane. Současné informace hovoří o tom, že NVIDIA narazila na pár problémů a celé se to posouvá až na konec Q2, tedy do května-června (05- 06/2012). Co se týká pozice této karty, tak jsme optimistický a věřím, že by se teoreticky mohla nějaká GTX 660 TI dostat výkonem někam k úrovni GTX 580. Nevěřím však tomu, že by NVIDIA nějak podstatně vylepšila efektivitu ve srovnání s AMD. Jsem si celkem jistý, že tento mainstreamový čip bude muset být opět poměrně dost velký, až na úrovni čipu HD 7900, zdaleka však nebude dosahovat jeho výkonu a dost možná samotná grafika ani tak dobré spotřeby (rozhodně ne efektivity). NVIDIA prostě vychází se současných čipů a KEPLER je především jen 28nm vyrobené FERMI.

30.12.2011, uvedení Keplera T – 83 dní
AKTUALIZACE: AMD Radeon HD 7970 – ještě se neprodává a už má rekord – takt 1,7GHz!

Don F3K3T3: HD 7970 sa skvelú kratu, ktorá v podstate nemá ani jednu slabinu. Obávam sa, ale že nVidia ju dotiahne mainstreamovou „Keplerkou“.

DD: Jasně …. fakt nechápu kde si tyhle fantasmagorie cucáte z prstů ….já mluvím nikoliv hypoteticky ale na základě faktů a skutečností a neexistuje jediný důkaz, který by podpíralinformaci, že HD 7970 dotáhne NVIDIA nějakou pouhou mainstreamovou grafikou …. k tomu by potřebovala více než jen zázrak.

(…)

ano to byl také smysl jeho příspěvku, určitě to vykládá i jinde – je to stejné, když on a další lidé rozhlašovali jak máme čekat na GTX 480/470 atd. a kdo počkal tak jenom prodělal … HD 5870 nikdy nebyly výhodnější než když se začali prodávat, pak šla cena nahoru i kvůli nepovedeným GTX 480/470 …. Ono to totiž vypadá, že se situace s HD 7000 vs KEPLER zopakuje a možná to dopadne ještě o něco hůře. To je celý důvod fantazírování o KEPLERovi atd. Mohu vám s klidným srdcem sdělit, že KEPLER není na pořadu dne natož konkurence k HD 7900 a není na co čekat. A už mě unavuje řešit podobné bláboly – beru je jako spam.

(…)

2, vím jak to s HD 7900 a jejím uvedením je (mám to z první ruky (AMD) mám to z druhé ruky (výrobci) mám to ze třetí ruky (vývojáři)), takže mi tu nikdo nebude vykládat pohádky. Vím také jak je to s konkurencí a kdy ty karty v jakém stavu dorazí a jaké jsou vyhlídky a možnosti KEPLERA. Řkám vám to tak, jak to dnes je a v takovém rozsahu, ve kterém to sdělit mohu.

(…)

takže to, že támhle v červnu GTX 660 dotáhne únorové HD 7800

13.1.2012, uvedení Keplera T – 69 dní
Radeonu HD 7950 se na konci ledna možná postaví NVIDIA GTX 660 KEPLER – souboj herních grafik

Tím vším by AMD rádo vzalo vítr z plachet NVIDIA, která by v té době mohla ukázat něco jako „GTX 660 Ti“ nebo prostě grafiku s čipem GK 104 KEPLER, která má podle objektivnějších odhadů výkon téměř úrovni GTX 580 a to všechno s cenovkou 399 dolarů.

(…)

no NVIDIA nikdy nenabízí lepší poměr cena-výkon a nemá zájem vyvolávat cenovou válku, která by jí rozhodně neprospěla – radši to utáhne na marketing jako vždy. Ceny samozřejmě budou muset odpovídat výkonu, ale jsem si jist, že GTX 660 na HD 7950 stačit rozhodně nebude

(…)

sanjuro: Co sa tyka grafickeho segmentu a najma nvidii tak sa DD casto myli. Vidno to aj z tej priblbej poznamky -> Z toho mi vyplyva jedina vec a to ze je to jeho neobjektivny nazor, ktorym si navyse ani nie je isty
DD: kdy jsem se zásadně mýlil v grafikách a tvrdil něco, co nebyla pravda? Že jsem už v září 2009 informoval, že GTX 480 nedojde na trh v listopadu 2009, ale až v březnu-dubnu 2010? Stejně tak s příchodem GTX 460 a pak i HD 6000 a výhledů na 28nm grafiky, příchod HD 7000 a současné problémy KEPLERA …. zatím vše sedělo a sedí tak jak říkám … a to ne jen o grafikách .. dva roky před tím, než NV oficiálně připustila konec svých čipových sad, jsem říkal že s nimi končí a mnozí se smáli, říkal jsem, že TEGRA nebude mít zdaleka takový úspěch (konkurence je více než silá) a podíl na trhu, aby se plány NV ohledně 50% příjmů NV jen z TEGRA v roce 2011/2012 naplnily a taky jsem se do té reality přesně trefil atd. atd.

Myslím, že už jsem za poslední 3-4 roky ukázal, že se ohledně grafik a dalších věcí a jejich příchodu na trh a stavů v jakém budou nemýlím … takže když říkám, že NVIDIA chce vzbudit do značné míry falešné naděje (potřebuje protože fyzicky ty karty ještě delší čas nebudou)), věř mi, že to neříkám jen tak do větru, ale vím o čem mluvím, jelikož mám jisté informace, které ty mít nemůžeš.

 Já se na věci dívám objektivně a hlavně s realistickým výhledem a fakty nehodlám vzbuzovat falešné naděje a špatně doporučovat … takže doufám že se mi za tu urážející a lživou poznámku omluvíš … .

17.1.2012, uvedení Keplera T – 65 dní
28nm NVIDIA „KEPLER“ grafiky se zpožděním v Q2. Víme, jaké budou! Aneb mnozí objevují Ameriku

V posledních dnech se na internetu množí údajně ověřené zprávy o tom, kdy dorazí novegrafické karty NVIDIA. Je opravdu k nevíře, kolik naprostých bludů mnozí vypustí a kolik lidí jim je schopno a ochotno uvěřit. Samozřejmě s blížícím se termínem uvedení těchto nových grafik se zprávy zpřesňují. Aktuálně už je pro všechny téměř jisté datum startu nových grafik Q2 2012 a to konkrétně Duben a Květen, kdy se objeví desktopové i mobilní 28nm KEPLER grafiky. Myslím, že je opět na místě připomenout, že DDWorld.cz vás o tom, že pravděpodobné datum startu nových grafik NVIDIA je právě až Q2 2012, informoval už v polovině loňského roku a celé měsíce často opakuji, že se mnozí mýlí. Nejvíce ti, jež proti mým informacím často vystupují. A hele, on měl DDWorld.cz opět pravdu. Vzhledem k tomu, že už je to po několikáté, nemá smysl tvrdit, že je to náhoda. Už 3 roky totiž buduji a využívám špičkové kontakty nejen přímo s lidmi z oblasti samotné výroby grafik, ale mám i velmi dobrý kontakt u výroby čipů. Zkrátka nemusím vařit z vody a spoléhat se na řízené úniky z PR oddělení grafických společností AMD/NVIDIA. Nejtěžší je na tom ani ne tak to ty kontakty získat a udržovat, ale hlavně vám neříci úplně vše. Zejména to, co by ohrozilo samotné zdroje těch informací. Úplně nejhorší je pak recenzovat a chválit povedené produkty aktuální generace v době, kdy už znám vlastnosti a přibližný výkon toho, co dorazí za půl až tři-čtrtě roku na trh, o čemž vlastně nemáte ani potuchy. Nejen v grafikách žiju informačně tak trochu půl roku napřed.

(…)

Důrazně doporučuji krotit očekávání od maximálního výkonu a schopností KEPLER grafik, zvlášť v souvislosti, že mnozí nepochopitelně věří tomu, jak 256-bit mainstream NV vyrovnaně prožene 384-bit HD 7970. Výkon prvních KEPLER grafik již pro výrobce grafik, a tedy i pár novinářů s dobrými kontakty, není tajemstvím a není to zdaleka to, co čekáte.

(…)

V každém případě zatímco mnozí v těchto dnech objevují Ameriku, já dnes opět musím zopakovat, že objevují a předkládají vám jako senzační novinky věci, které vám říkám delší dobu. Na konkurenci k HD 7900 si počkáme

(…)

Čekáte od prvích KEPLER grafik jako herních grafik zázraky? Nečekejte! Pohádky o nějakém drcení HD 7900 grafik jsou jen pohádky. Tím nechci tvrdit, že KEPLER bude zklamání, ale prostě zcela objektivně a realisticky říkám, že v mnoha ohledech bude za HD 7000 zaostávat a to nejen časově, ale také za tím co čekáte že NV uvede za modely ;). Samotný výkon určitě bude ve většině segmentech konkurenceschopný (Zejména HD 7700/7800)

22.1.2012, uvedení Keplera T – 60 dní
AMD Radeon HD 7950 v prvních testech: o 10-15% rychlejší než HD 6970 a GTX 580 s obří rezervou!

Nutno říci, že výkonová konkurence vůči alespoň referenční HD 7950 už se na přelomu Dubna/března přeci jen dostaví. Pro tu si ale AMD chystá hlavně levnější, ale vlastně stejně výkonnou HD 7950 1,5GB verzi, která by měla stát stejně jako první 256-bit grafika KEPLER s 28nm jádrem GK104, která bude nabízet výkon pár % nad úrovní GTX 580. Opět to bude velmi vyrovnaný souboj, ale jen pokud jde o referenční takty
             (…)

NVIDIA táhne prodeje marketingem a nepotřebuje mít za každou cenu lepší poměr cena-výkon, AMD je zase orientované na lepší poměr cena-výkon a přidanou technologickou či výbavovou hodnotu grafik, ale marketingem zaostává.

Jinými slovy, je několik velmi specifických případů, kde v úzce optimalizované aplikací přímo NVIDIA dokáže KEPLER grafika bojovat s HD 7970, bohužel těch případů bude velmi velmi málo a v běžném životě a většině hrách bude pro KEPLER problém porazit HD 7800 grafiky!

(…)

Výše uvedené informace kolují jak mezi výrobci grafik, tak jinde po internetu. Upřímně řečeno, nejsem si vším, co bylo řečeno, úplně jistý, na druhou stranu viděl jsem některé věrohodné důkazy, které výše uvedené informace potvrzují. Bohužel už jsem viděl i výkon, který by ty první grafiky měly mít, a řeknu na rovinu, že pokud by to byla pravda, tak je skutečně souboj KEPLER a HD 7000 rozhodnut.

(…)

no to záleží na věcech, o kterých ještě nevíte, že ten čip a grafika má …. řeknu to asi takhle, herní výkon je to poslední co NV u KEPLERA zajímalo 😉

(…)

ale ano, já osobně věřím tomu, že GK 104 bude mít alespoń výkon někde mezi GTX 570/580 … bohužel pro ni tam někde bude i HD 7870 ….

(…)

co je na tom za pitomost? běžně GK 104 KEPLER grafika na HD 7900 mít nebude a bude mít co dělat s HD 7800,

(…)

První grafiky KEPLER s čipem GK104 ale nejsou nástupci GTX 580 ale GTX 560, mají 256-bit sběrnici a 2GB paměti a tak už jen proto není prostě možné, aby dokázali 384-bit 3GB grafikám HD 7900 skutečně konkurovat 😉

(…)

Předpokládám, že GT 680 nebo GTX 660 (ve hře jsou oba názvy) se bude výkonově pohybovat někde mezi GTX 570-580, blíže k GTX 580, jenže ta ztrácí 15% na HD 7950 a HD 7870 s 256-bit 2GB paměti bude mít výkon podobný HD 6970, to znamená asi lehce pod úrovní GTX 580 tedy podobný co KEPLER GK 104 .

7.2.2012, uvedení Keplera T – 44 dní
28nm NVIDIA KEPLER grafiky – mainstream skoro hotov, konkurence pro HD 7900 až ke konci roku

Je to už hodně měsíců, co jsem poprvé informoval o tom, že KEPLER grafiky budou mít zpoždění a že zatím vše nasvědčuje, že se zopakuje situace FERMI včetně zpoždění, výkonů i nižší efektivity NVIDIA grafik, které přinesou podobný výkon mnohem později, ale s větší spotřebou. Někteří se smáli, nyní už se směje málokdo, protože vše tomu co jsem říkal, skutečně nasvědčuje.

(…)

Už jen ti největší snílci věří stále tomu, že NVIDIA v dohledné době představí nástupce GTX 580 modelů a tedy konkurenci k HD 7900. Mohu vám s jistotou říci a už se opakuji, žádná přímá konkurence proti HD 7900 modelům v dohledné době prostě nebude!

(…)

Největším čipem KEPLER je nástupce čipu GF114/104 a nejvýkonnější desktopovou grafikou bude jen mainstreamový nástupce GTX 560. Jak se bude jmenovat je zatím stále předmětem diskusí, NVIDIA uvažuje o názvu GT 680, ale i o GTX 660 TI apod. Musí se zkrátka nějak pokusit marketingově vyrovnat s tím, že v dohledné době nemá šanci po stránce grafického výkonu nabídnout konkurenci k HD 7900 grafikám. Čipy jsou již téměř ve finální výrobě

(…)

Na internetu je spousta fám, bohužel hodně lidí věří, jak bych to jen řekl, no v podstatě na zázraky. Jinak si neumím vysvětlit, že jsou tací, kteří věří tomu, že velmi povedená a velmi efektivní 384-bit HD 7970 může být poražena 256-bit nástupcem GTX 560.Jak jsem napsal před pár dny, ve specifických případech (PhysX GPU hry) se to stát může,ale v 99% běžných her a situacích samozřejmě nebude GK104 grafika konkurovat HD 7900 řadě vůbec. Konkurencí pro GK 104 je řada Radeon HD 7800, která ale dorazí už začátkem března na trh.

(…)

Zatím všechny aktuální informace nasvědčují tomu, že se stane i to, co jsem říkal o efektivitě. Jak víme, na 40nm NVIDIA nedokázala efektivitou AMD vůbec konkurovat. Na stejný výkon potřebovala mnohem více křemíku a větší plochu čipu a hustota tranzistorů byla nižší. U 28nm, kde má AMD opět poměrně značný náskok, se zatím situace opakuje. TAHITI jádro má 365mm2 a 4,31 miliardy tranzistorů a je určeno pro 384-bit sběrnici. 28nm GK 104 má zhruba kolem 340mm2, počet tranzistorů je prý lehce nad 3 miliardy a je určeno pro 256-bit sběrnici.

(…)

NVIDIA bude opět zaostávat v efektivitě a bude potřebovat pro stejný výkon větší porci energie. Konkurenční čipy pro HD 7800 totiž mají výrazně pod 300mm2 plochy a je to přímá výkonová i cenová konkurence 256-bit grafik.

(…)

Čekáte že KEPLER bude na rozdíl od FERMI více herní a spotřební? Čekáte marně, bude to naopak. A právě kvůli lidem jako ty, kteří věří naprostým nesmyslům, které ani při použití současných faktů a zdravého rozumu nedávají smysl, píšu podobné články, aby někteří nečekali něco, co rpostě nepřijde .

(…)

já si myslím, že podceńujete HD 7900 … pořád považujete jejich výkon a vysokou účinnost za samozřejmou … púrvní KEPLER grafiky vám brzy ukáží, že to samozřejmé neni

(…)

Spousta věcí nevíte a KEPLERA si příliš idealizujete. Snižte očekávání, doporučuji a radím dobře, já vím co ty karty umí a mnozí očekáváte prostě příliš.

(…)

ljelinek: uz jsi ty grafiky mel v ruce a testoval jsi je? Nebo jen cerpas z „tajnych zdroju“?
DD: JÁ NIC NESOUDÍM! JÁ VÁM JEN PŘEDKLÁDÁM POMĚRNĚ DOBŘE OVĚŘENÉ IFNROAMCE A SNAŽÍM SE ABYSTE NEOČEKÁVALI NĚCO, CO NEPŘIJDE. TAK MI TADY NEPODSOUVEJ ŽE NĚCO SOUDÍM! JEŠTĚ JEDNOU A UDĚLUJI ban.

STREAM procesor u KEPLERA prostě neexistuje, TEČKA.
NE NENÍ TO JAK PÍŠEŠ, JÁDRO NENÍ HOTOVÉ, FINÁLNÍ POČET JEDNOTEK NENÍ ZNÁM! a od toho se odvíjí i vše ostatní .

(…)

sanjuro: nVidia odstráni hotclock vo svojich budúcich Kepler GPUs. Oproti predchádzajúcim generáciám teda zvýši nVidia aritmetický výkon GK104, masívnym nárastom počtu aritmetických jednotiek (ALUs) a priblíži sa tak (do určitej miery) architektúre shader-core AMD grafických kariet. Zároveň sa výraznejšie zvýši aj frekvencia celého jadra.Takto to napisali na jednom portali, vyzera to vierohodne a z toho mi vyplyva, najma z vysokych defaultnych taktov ze to bude zaujimava karta
DD: nevěř tomu, budeš zklamaný :/ je to další nesmysl co se šíří ..je názor a jsou fakta … v článku prezentuji fakta nikoliv názory ..mé zdroje jsou lidi u výrobců grafik v zahraničí … mají grafiky přímo v ruce a veškeré informace ….
Vzhledem k tomu, že mi poskytovali správné informace o FERMI atd. už před lety a ukázaly se jako přesné, nemám důvod jim nevěřit a renomované servery se často mýlily … mnohé se mýlí i dnes. Nicméně stejné informace o GK104 grafikách má dnes v ruce několik dalších lidí a informují podobným způsobem, bohužel nemůžeme říci všechno, aniž bychom ohrozili svůj přístup k informacím … mě osobně by vyhovovalo kdyby nové NV byly lepší než jak se zatím jeví … z hlediska soubojů, článků a čtenosti je lepší mít vyrovnané produkty, než poměrně jasnou situaci, která bude panovat. Takže neobjektivně držím NV palce, objektivně ale informuji o tom jak se věci mají …A pseudoblog? Fake a hlouposti vymýšlí jinde? takže to má být urážka a žádost o ban?

9.2.2012, uvedení Keplera T – 42 dní
Český pohádkář opět v akci – aneb cucání informací o NV KEPLER z prstu a vytváření falešných

Asi všichni znáte jisté individuum, … V poslední době je to ale opravdu extrém, kdy už jeho pohádky vyloženě nemají s realitou nic společného, kdy jeho testy nedávají žádný smysl a odporují všem ostatním a hodnoty v nich jsou zcela nereálné.

(…)

Samozřejmě snímky jsou naprosto jednoznačně falešné, jejich tvůrce byl přistižen u další lži – tomu, že první grafika KEPLER střední třídy s 256-bit sběrnicí bude nejrychlejším GPU na světě, nevěří nikdo ani u NV.

(…)

Na rozdíl od některých si osobně rozhodně nedovolím (a nikdy jsem netvrdil) tvrdit, že vím úplně všechno, vím ale poměrně dost. Vím tolik, že si dovoluji už delší dobu krotit mnohá přehnaná očekávání, které bohužel způsobují různí zlobři, kteří slibují trhače asfaltu, jež nepřijdou. Mohu vám již se 100% jistotou říci, že zatím grafické karty KEPLER rozhodně výkonné HD 7900 neohrozí. Ale mainstream to bude slušný a souboje s HD 7800 take

(…)

Každopádně doufám, že i tato událost opět přispěje k větší ignoraci dotyčného individua, který vám lže nejen na svém blogu

(…)

Já nězasírám FAKE prezentacemi a nesmysly zahraniční fóra a neobtěžuji čtenáře nereálnem 😉 Já jen chtěl tímto článkem upozronit na to, kdo, či odkud se berou ty úžasné infa o úžasných trhačích asfaltu a jakou tak asi mají váhu na základě historie zdroje odkud se berou ….

(…)

myslím že situaci s HD 29000 jsem dávno mnohokrát vysvětlitl, dokonce jsem chybu přiznal a od té doby mám mnohem lepší kontakty i info … navíc to byly úplné začátky před mnoha mnoha lety, takže to opravdu není o ničem vypovídající a mlčet nemusím, protože máslo na hlavě opravdu dávno nemám.

(…)

to sice ano, ale otravuje těma nesmyslama všechny okolo, méně inteligentní jim dokonce uvěří a ostatní pak máme práci jim vysvětlovat, že pravda je jinde.

(…)

sorry, tohle není nic osobního, jen se držím faktů … a s nikým si nic vyřikávat nemusím, fakta jsou jen jedna a buď je akceptuješ nebo ne, já na ně jen poukazujia předkládám vám je.

(…)

Kepler GK 104 má ale jen 256-bit sběrnici, takže nižší propustnost pamětí dost pod 200GB/s, což na HD 7900 také nemá, takže výko rozhodně HD 7900 prostě ohrožovat nemůže .

16.2.2012, uvedení Keplera T – 35 dní
NVIDIA zveřejnila výsledky hospodaření a stěžuje si na 28nm výrobu – KEPLER má další problémy?

Samozřejmě jsme pátrali po tom, proč a nač si NV konkrétně stěžuje. V záplavě pozitivních spekulací kolem KEPLERu, podle kterých až donedávna mnozí věřili, že mainstreamová 256-bit grafika dokáže překonat 384-bit HD 7970, se čas od času objeví zajímavé informace o tom, že věci zdaleka tak růžové nejsou.

(…)

Osobně si myslím, že budeme hodně rádi, když tu měsíc po uvedení HD 7850/7870budeme mít alespoň vyrovnanou konkurenci v podobě GT 680 (GTX 660 Ti), tedy nejvyšší verzi jednojádrové KEPLER grafiky, která v dohledné době vyjde a bude bojovat s HD 7870, maximálně s HD 7950 1,5GB.

21.2.2012, uvedení Keplera T – 29 dní
Grafiky AMD Radeon HD 7800 za rohem, NVIDIA KEPLER se také pomalu blíží – další informace

jež si z nějakého mě neznámého důvodu myslí, že logo nějaké firmy na čipu jim automaticky navýší výkon jejich grafiky a podobné nesmysly, faktem je že většina informací které vám tu předkládám, se později potvrzuje (k nepříjemnému překvapení některých

(…)

Také jsem vám říkal, že NVIDIA cosi pánuje s PhysX, což by mělo v některých případech zajistit celkem zajímavý výkon ve srovnání s konkurencí. Zkrátka mnoho informací, které mnozí označovali za nesmysly, se najednou i lidmi, kteří dříve šířili ty bludy o tom, že KEPLER je již za rohem, že bude mít výkon trhače asfaltu a tak dále, se pokládají za pravdivé. Už to beru jako přírodní úkaz, že jsou mezi námi tací, kteří si myslí, že za zpoždění a problémy grafik NVIDIA může DDWorld, a když se mé informace potvrdí, pořád je DDW ten špatný a poukazuje se na těch pár maličkostí, ve kterých jsem se úplně netrefil (nikdy jsem netvrdil, že jsem neomylný a znám úplně vše) a zcela se zapomíná na to, že jsem mezi prvními přinesl většinu informací a hlavně celý ten obraz a +/- výkonová pozice neuvedených produktů správne

(…)

GK 104 karty jsou zatím nejvyšší a to s označením buď GTX 670/680 nebo jen GT 670/680. Na označení ani tak moc nesejde, jde ale v každém případě jen o nástupce GTX 560/560 Ti. Velikost čipu je o pár mm2 méně než má 360mm TAHITI pro HD 7900. Nicméně karta je jen 256-bit, propustnost pamětí atd. je tedy nižší a výkonově těžko bude moc vyrovnaně v běžných srovnatelných podmínkách s HD 7900 soupeřit.

2.3.2012, uvedení Keplera za T – 19 dní
NVIDIA KEPLER se blíží – velké problémy s výtěžností a konkurenceschopnost HD 7000 je nejistá

Dnes už většina i těch nejoptimističtějších zdrojů uvádí výkon zatím nejvýkonnějšího 256-bit KEPLER někde mezi GTX 580 – HD 7950 a cenovku nejméně 399 dolarů.

(…)

NVIDIA uvede malou demonstrační sérii„GT 680“ (nebo „GT 670 Ti“ – názvy s GTX také nejsou vyloučeny), tedy grafik s čipem GK104, který na nich vyžene až na maximum možného, aby dokázala alespoň dotáhnout výkon referenční HD 7970

(…)

Dobře „GT 680“ s našponovaným jádrem dotáhne výkon referenční HD 7970, možná i za nižší cenu, ale spotřeba bude v tomhle stavu zase výše a stačí lehce zvýšit takty HD 7970 přes ovladače a rázem HD 7970 o 20% uteče. A když se pustíme do skutečného taktování HD 7970, je tam běžně dalších 20% výkonu a troufám si říci, že spotřeba pořád může být nižší, než u vyšponované „GTX 680“, která ale se svou 256-bit sběrnicí těžko bude moci s 384-bit grafikou vyrovnanesoupeřit.

(…)

Každopádně zatím musím říci, že se naše informace, které jsme vám v průběhu posledních měsíců o KEPLER přinášeli, příliš nemění.

(…)

Opět tedy doporučuji snížit vaše očekávání ohledně schopností KEPLER grafik na reálnější úroveň a nestavět si vzdušné zámky. Stejně tak ale zopakuji, že zájemci o střední třídu, tedy HD 7800 a „GTX 660“ by měli mít o slušnou konkurenci postaráno

(…)

Na kartě je čip GK104, tedy čip velikosti toho na AMD TAHITI HD 7900. Má zhruba 342mm2, což se shoduje s našimi staršími zprávami. Karta má zjevně 256-bit sběrnici + 2GB GDDR5 pamětí a tu šílenou napájecí kaskádu vidíte sami. (6pin+6pin – SIALENEEEE pozn. Moss)

(…)

lukino021: Je zaujimave, ze vsetci a vsetko okolo hovori, ze NVIDIA da dolu AMD, len DD je optimisticky. Mala by sa udajne opakovat situacia starych cias G80.
DD: Jinak kdo všichni hovoří že NV dá dolů AMD, stejní lidé co nám v případě FERMI slibovali trhače asfaltu? Sim tě … já neříkám, že KEPELR nemůže překvapit (bylo by to zapotřebí po těch letech), koneckonců je veřejným tajemstvím, že AMD tu GCN achitekturu chtělo původně vydat až za rok, takže není úplně v TOP stavu, na druhou stranu žádné zjevné problémy ani nedostaky HD 7000 nemá … není to druhá HD 2900XT ani náhodou … ;)Problém Keplera je ale to, že se prostě nedaří vyrábět, výtěžnost je mizerná, navíc je tu zase pozdě, takže bych zase tolik optimismu radši neplácal zbytečně …
navíc si nemyslím, že jsem vůči KEPLERU nějak skeptický, když mu „prorokuji“ výkon minimálně kolem úrovně GTX 580 možná až HD 7950 1,5GB s cenovkou cca 399 dolarů a spotřebou mezi HD 7950 – 7970 – jinak přečti si ještě jednou a pozorně nadpis článku 😉

5.3.2012, uvedení Kepleru za T – 16 dní
Preview: Grafiky AMD Radeon HD 7800 ukazují potenciál 28nm – HD 7870 poráží HD 6970 i GTX 580!

O tom, že KEPLER musí být hodně dobrý, aby se dokázal tomu, co AMD HD 7000 dokáží alespoň vyrovnat, nemůže být ani sporu a pokud nástupce GTX 560 Ti nemá alespoň výkon GTX 580, měl by dost velký problém. Ostatně nástupce HD 6870, která má výkon srovnatelný s GTX 560 Ti, tedy HD 7870, dokázal ten výkon GTX 580 bez kompromisů nabídnout, takže uvidíme, co předvede KEPLER GK104.

(…)

no promiň ale bez AA to nejsou plný detaily a tedy zdaleak to neí test grafik a jejich skutečného výkonu …navíc já třeba bez AA hrát nemůžu, mám 27″ s 1920×1200 a tedy hodně hrubý rastr a bez AA je to jak zuby u pily

7.3.2012, uvedení Kepleru za T – 14 dní
Čekáte slevy 28nm AMD HD 7000 a NVIDIA KEPLER grafik? Zapomeňte! 28nm výroba odstavena

tak ona má HD 7900 trochu slabinu v určtém parametru jádra v určitých herních situacích, otázkou je, jaké hry v budoucnu budou, protože čím víc tessellace, tím větší bude naopak náskok HD 7900 před GTX 680 … a 10% v BF3? Kde? v 1920×1080? Fajn a co 2560×1400 a 5760×1080? Uvidíme, jsem zvědav …
Druhou věcí jsou parametry GTX 680, pokud jede na hranici možnýho (referenčně možnýho) a má jen 10-15% OC potenciál, o žádném pokoření HD 7970 se nedá rozhodně mluvit, protože u ní zvýšíte výkon o 20% a to se nedá mluvit ani o skutečném taktování a dalších 20% tam má ještě pokud skutečně začnete taktovat ….

(…)

o to souhlasí s tím, co vím já … jde o to že aby mohla 256-bit grafika se stejně velkým jádrem konkurovat 384-bti musí jet v podstatě nadoraz a dobře víme, že HD 7900 jedou hodně pod úroveň toho co by měly a daleko od toho, co dokáží a těch 20% dá úplně každá stačí lehce posunout takty i v ovladačích a dalších 15-20% při skutečném taktování skoro každá …

(…)

shodneme se na tom, že HD 7900 jsou v referečních taktech hodně daleko od svého skutečného výkonu a potenciálu … to je ten problém, který má GTX 680 před sebou … tohle není mainstream, kde těch pár % obětuješ za pár set a lidi koukají na každou korunu, tohle je boj o to kdo je lepší a kdo nabídne vyšší výkon já zatím GTX 680 nehodnotím, netestoval jsem ji, nevím jak si povede a o cenách a dostupnosti můžeme jen spekulovat ..

9.3.2012, uvedení Keplera za T – 12 dní
NVIDIA KEPLER GTX 670/680 se blíží – unikají informace o Turbo technologii, výkonu a dostupnosti

Z dříve spekulovaných a některými trolly často slibovaných +50% (kto toto kde tvrdil? dalsie klamstva pozn. Moss) výkonu proti HD 7970, už se v minulých dnech smrsklo na výrazně věrohodnějších 10% náskoku v Battlefield3 a 10% ztráty v 3DMarku 11 s tím, že obojí platí jen v 1080p rozlišení (1920×1080). Jakmile ale nastavíte vyšší rozlišení, bude mít logicky 256-bit GTX 680 poněkud problém s 384-bit HD 7900.
Mnozí tak už předem upozorňují, že většina úniků informací bude právě jen v 1920 rozlišení, což není to, co by od nové GTX 680 asi předem většina hráčů chtěla vidět a až bude GTX 680 nezávisle otestována i v 2560×1440(1600), s výsledky to ještě zamává.

(…)

Další věcí je, že BF3 zrovna HD 7900 ne moc dobře sedí, jenže jsou tu mnohé jiné hry, které HD 7900 vyhovují podstatně více. Údajně prý platí, že čím modernější DX11 hra s větší tessellací atd., tím má HD 7900 více navrch + samozřejmě větší rozlišení. Problém je také to, na jakých taktech GTX 680 Kepler srovnáváte s HD 7970.

(…)

Nedávno jsem vyslovil názor, že 256-bit GTX 680, aby mohla konkurovat HD 7900, tak dorazí na trh nastavená na hranici referenčně možného. A tomu by odpovídala i napájecí soustava. GTX 680 grafika je prý jen o 1cm kratší než HD 7900, ale delší než GTX 560 Ti s podobně velkým čipem. V základu prý jede na 705MHz (+300MHz má být právě to TURBO) a paměti mají 6008MHz! Tím se NVIDIA snaží vyvážit nevýhodu 256-bit proti HD 7900 s 5000/5500MHz GDDR5. Samozřejmě předpokládáme, že všechny výkony byly uváděny v nejlepším možném případě, tedy s takty blízko 1GHz na jádře a 6GHz na 2GB pamětí (později i 4GB). Pak to ale stále vypadá, že v průměru GTX 680 jen dotáhne referenční HD 7950 v 1920×1080 rozlišení.

(…)

Důrazně jsem vám v minulých týdnech a měsících doporučoval, abyste snížili očekávání a nevěřili velkohubým slibům. Nyní se blíží karta skutečně vydání a opět asi není překvapením, že realita bude výrazně horší, než právě ty sliby.

(…)

Zatím to vypadá, že se splní vše, co jsem v minulých měsících říkal. NVIDIA nemá skutečného nástupce GTX 570/580/590, protože tak velký čip se zatím nedařivyrobit. Takže si musí vystačit s menším čipem, nástupcem GTX 560. Názvy ale pravděpodobně opravdu zvolí rovnou GTX 670/680, aby marketingově nevypadala, že nemá na HD 7900 odpověď. Otázkou je ten výkon, který nadšenci očekávají a nezajímá je nějaké ušmudlané 1920×1080 rozlišení, ale spíše 2560×1440/1600 a Eyefinity/Surround 5760×180 apod.

(…)

Všechno co jsem uvedl je stále nepotvrzené, na druhou stranu informace pocházejí z více nezávislých zdrojů, včetně výrobců grafik. Jisté zatím jen je, že na konci března NVIDIA KEPLER veřejně ukáže a dozvíme se vše. Zatím to ale nevypadá na až takovou drtičku a HD 7900 by si měly prvenství uhlídat, i když určitě přitom využijí tu obrovskou výkonovou rezervu, kterou mají. GTX 680 rozhodně nebude pomalá, určitě nabídne herní výkon stejný nebo lepší než má GTX 580

(…)

BF3 ale skoro nemá tessellaci 😉 Je to rozhdoně hodně pokročilá a krásná hra/engine, ale zdaleka není nejnáročnější apod. Grafiku má výbornou navíc engine je stále ve vývoji a určitě tam brzo dalších pár věcí včetně náročnější tessellace přibude. A jak jsem napsal, čím více tessellace tím více to sedí HD 7900, které na to mají potřebou výbavu …

(…)

Frostbite 2 není okrajový, bude ho mít hodně her … no a co když za tu samou cenu HD 7950, když ji lehce otočíš o těch 20-35% konstatně překoná?

(…)

prostě změříme výkon na těch +300MHz v turbo režimu stejně tak spotřebu …. U HD 7900 nadále budeme v testech uvádět i výsledky pro ty zvýšené frekvnece +20% výkonu přes ovladače bez zvýšení napětí, protože to jak to AMD nastavilo v základu, to prostě neodpovídá tomu, co ty karty normálně poskytují.

14.3.2012, uvedení Kepleru za T – 7 dní
NVIDIA GTX 680 „KEPLER“ – nadopovaný nástupce GTX 560 Ti s cenou HD 7970 ale lepší než FERMI

 Jistě si mnozí pamatují sliby a informace, kterými nás někteří blogeři zásobují o tom, jaký bude KEPLER drtička, vlastnoručeně vytvořenými fake obrázky, a že už všechno vědí. Je zajímavé, že jim stále někdo věří a zbytečně zvyšuje očekávání (a potenciál zklamání), protože se jejich informace se málokdy potvrdí a jsou až v neuvěřitelném rozporu s tím, co slibovali a tvrdili, že vědí. Na DDWorld.cz vás ale za nos netaháme. „GTX 680“ se blíží a bude přesně taková, jak jsem říkal: Nadopovaný mainstreamový nástupce GTX 560 TI!

(…)

NVIDIA ale potřebuje alespoň marketingového nástupce GTX 570/580 aby mohla konkurovat HD 7950/7970 – řešením je tedy vytáhnout z mainstreamového čipu co nejvíce a pojmenovat to GTX 670/680.

(…)

O tom, že tento scénář na 99% nastane, jsem vám říkal už před mnoha mnoha měsíci, zatímco mnozí další žili a krmili okolí naivními sny o drtiči asfaltu, který rozdrtí HD 7900 od AMD, které už jsou třetí měsíc na trhu. Pokud jste těm blábolům jinde uvěřili, bude pro vás GTX 680 zklamání. Pokud jste důvěřovali DDWorld.cz, neměli jste nerealistická očekávání, protože jsem vás před nimi opakovně varoval.

(…)

GTX 670/680 výkonově sice HD 7950/7970 dotáhnou, problém je v tom kde, kdy a s jakými parametry a s jak velkým využití prostředků (potenciálu) celé grafiky. Navíc si vůbec nemyslím, že by konkurovat vyloženě museli, protože parametry je předurčují jinam!

(…)

GTX 670/680 mají jádra o velikosti zhruba 320-340mm2, ale jen 256-bit sběrnici. Takže jsou o třetinu větší než mainstreamové jádro AMD pro HD 7800 s 256-bit sběrnicí. Jenže 384-bit modely HD 7900 dnes neukazují skutečné možnosti! Možná záměrně je AMD nastavilo absurdně nízko, takže i taková HD 7870 2GB dokáže HD 7950 3GB dotahovat (tudíž i GTX 670/680)!

(…)

NVIDIA se tedy velikostí jádra i parametry grafik trefuje mezi modelovou HD 7800/ 7900, což znamená, že vlastně dost dobře není konkurencí ani jednomu. V současnosti to tedy vypadá, že hodnocení GTX 680 bude následující: Výkonově v 1080p dotahuje nová GTX 680 2GB tři měsíce starý HD 7970 3GB, ale také stojí stejných 12 500,- a žere podobně. Ale děje se tak jen na základních taktech HD 7970, kdy ovšem GTX 680 nemůže s výkonovým potenciálem HD 7970 soupeřit a stačí HD 7970 nastavit o kousek výše (zdaleka nemusíte využít vše, co nabízí) a výkon je úplně jinde.

(…)

MarekMal: „Mohu vám již se 100% jistotou říci, že zatím grafické karty KEPLER rozhodně výkonné HD 7900 neohrozí. Ale mainstream to bude slušný a souboje s HD 7800 také.“ – 9.2. by DD
„Jak jsem napsal před pár dny, ve specifických případech (PhysX GPU hry) se to stát může, ale v 99% běžných her a situacích samozřejmě nebude GK104 grafika konkurovat HD 7900 řadě vůbec. Konkurencí pro GK 104 je řada Radeon HD 7800, která ale dorazí už začátkem března na trh.“ 7.2. by DD
Omezil bych používání slovního spojení já vám to říkal. Pokud si to říkal, tak my jako čtenáři jsme si toho určitěvšimli. To samý ta 100% jistota neni nakonec zase tak 100%.
DD: nevidím žádný zásadní rozpor! … zkus vzít v potaz i o tom dalším o čem mluvím …. tedy takty, velikosti jader, parametry grafik atd. navíc je ohrožovat a ohrožovat a o tom píši i v tomto článku BTW: mé dřívější informace také vycházely z parametrů a interních testů některých výrobců testovacích grafik, které měly frekvence níže … 😉

15.3.2012, uvedení Kepleru za T – 6 dní
Skutečný grafický high end brzy dorazí: AMD Radeon HD 7990 6GB v dubnu, GTX 690 4GB v květnu

Zatímco se všude vedou plamenné diskuse o tom, zda nová nadopovaná GTX 680 2GB překoná alespoň někde HD 7970 3GB se vším jejím potenciálem a ujme se tak vedení, příznivci skutečného high endu čekají dále.

16.3.2012, uvedení Kepleru za T – 5 dní
Preview: Sapphire HD 7970 OC Dual-X – nereferenční edice co dokáže provozovat 1,25GHz jako nic!

počkejte až uvidíte skutečné testy v dalších hrách a 2560x1600a 5760×1600 rozslišeních 😉 ty výsledky co tam jsou jsou u HD 7970 dost pod tím, co normálně ta karta dává

(…)

není stejně taktovatelná … navíc už v základu jede na vyšších frekvencích … a počkej až se zapojí trochu více her, teba Anno 2070 a další skutečné testy v dalších hrách a 2560x1600a 5760×1600 rozslišeních 😉 ty výsledky co tam jsou jsou u HD 7970 dost pod tím, co normálně ta karta dává

(…)

Upřímě mě zajímá srovnání efektivity HD 7800 a GTX 680/680 – čipy jsou dost rozdílně veliké 212 vs 320mm2 oba ale na 256-bit PCB

(…)

chyba je chyba, ale lehká opomentují a drobná změna v informacích před vydáním je věc úplně jiná …

(…)

pořád nechápete, že před vydáním produktu mám jen fragmenty informací, ze kterých se snažím složit nejleší možný obrázek, ne vždy je 100% správný a pokud se ukáže nějaká věc/informace jinak, prostě ji začnu od té doby používat správně a nebudu přes stále tvrdit a opakovat hloupost (to dělají jinde).

(…)

Stojím si za tím, že drtivá většina a hlavně celkový obrázek toho, co jsem třeba o KEPLERu říkal, se potvrzuje. Zásadní je, že vychází jen skutečně to menší jádro, protože větší není k dispozici, že vychází se zpožděním, ne na čas, jak někteří stále propavovali, a že to zdaleka nebude taková drtička, jak někteří propagovali, k když je na konec trochu lepší, než jsme čekali, hlavně proto, že se NV opravdu poučila z debaklu FERMI na 40nm, jehož výrobu a efektivitu opravdu nezvládla (což mimochodem oficiálně přiznala před pár měsíci) a čemuž také někteří odmítali uvěřit a brát to jako fakt.

(…)

Pokud mě někdo hodlá tahat za slovíčka a smát se, že se mi občas nepodařilo dát ty fragmenty infromací správně dohromady a lehce jsem se v drobnostech zmílil, je hlupák a chtěl bych vidět jeho (to vlastně vidíme, jak mnozí střílí jen tak od boku).

(…)

Já měl maximálně možný dostupný rozsah správných informací a ty jsme maximálně využil. lepší informace bych mohl mít jedině, že bych bydlel přímo v TSMC nebo NV … Je smutné, že někteří enchápou, jak složité a těžké je mít správné ifnroamce před vydáním produktu a že není samozřejmé, když se opět „trefuji“ měsíce před vydáním to klíčových záležitostí a snažím se vám tak poskytnout maximálně ověřený a objektivní obrázek toho, co pravděpodobně přijde … to že 5 měsíců před vydání nevím, jestli HD 7970/GTX 680 bude přesně a zaručeně o 10-15% silnější/slabší než ta druhá a dávám jen odhady na základě mě známých faktů a vyýsledků z testovacích karet, nebo jen parametrů, to mi nepřijde jako selhání ….

(…)

Mnozí si také pletou hodnocení produktů, či dokoncě nějaké shazování produktů před vydáním s prostým hodnocením možných výhledů na základě známých dat. Nikdy nehodnotím produkt bez skutečných testů a nikdy žádný produkt neshazuji, nemám k tomu žádný důvod, produkt je jaký je ..***

(…)

karty mají stejné podmínky, do testu zařadíme běžné takty, co zvládnou bez zvýšení napětí ….

(…)

nechápu vaše výtky … v testech budou HD 7900 na tom trapně nízkém referečním nastavení i na tom normálním bez zvýšení napětí, které skutečně ukazuje výkon HD 7900 — nebudeme srovnávat tedy netaktované s nataktovanými!!! Osoboěn o OC mluvím až v souvilosti s přidáním napětí …

(…)

GTX 680 se nemůže % potenciálem zvýšení taktů a výkonu HD 7900 rovnat, není to tedy srovnatelné ani správné, když bychom nechali HD 7900 běhat jen tak trapně nízko … navíc když většina edice tiká výše. Ostatně to, že takty HD 7900 nejsou normální, ukazuje i HD 7800 … smiřte se stím, že nemá smysl a není vypovídající nechávat HD 7900 zahálet na referečních taktech, protože to neukazuje jejich skutečný výkon ….

(…)

nikdo nebude nechávat HD 7900 tikat tak zbytečně nízko a mít 30-40% výkonový potenciál v záloze, není prostě normální!

(…)

v testu budou zahrnuty OC testy, ui HD 7900 ale je mnohem větší ponteiál bez zvýšení napětí než u GTX 680 😉 v kapitole OC tak budeme srovnávat taktování s přidáním napětí a naše HD 7970 jde nataktovat a stabilně na 1250/7900MHz a samozřejmě to srovnáme s maximálním stabilním OC , které dosáhneme u GTX 680.

———

Gratuluju všem, kteří se tou Honzíkovou hnusotou poctivě prokousali až sem. Předvedli jste opravdu hrdinský výkon. Ti, kdož jste četli pouze barevně zvýrazněné citace vězte, že jste nebyli takřka o nic ochuzeni – veškeré památné výplody, včetně obratu o 180 stupňů i uboze křečovitého pokusu o záchranu HD79XX taktováním byly pečlivě podtrženy a zachovány pro další generace.

Na závěr bych rád poděkoval kolegovi Mossovi, který pro sběr vzorků v žumpaworldu využil svůj zbrusu nový Žump-o-suit 3.0 Xtra.

PS: citace z Obrovo blogu i z pctfóra budou doplněny časem.

Článek vyšel na serveru www.posterous.com, publikováno se svolením.

16 komentářů u „Stach chytřejší než celý Kepler“

 1. Pingback: URL
 2. Pingback: snoring remedies
 3. Pingback: payday loans
 4. Pingback: payday today
 5. Pingback: seo vegas
 6. Pingback: box office hits
 7. Pingback: check this site
 8. Pingback: HP
 9. Pingback: writing
 10. Pingback: visit website
 11. Pingback: weiter zur Seite
 12. Pingback: Objectives
 13. Pingback: Homepage
 14. Pingback: Kredit 365
 15. Pingback: Folkia

Napsat komentář