Oculus Rift DK2

Sľúbil som, že napíšem článok o novom development kite z dielne Oculusu a slovo sa chystám dodržať.

Staršie informácie o Oculuse a čo vlastne je, nájdete v predchádzajúcom článku. Dnes sa pozrieme na priebeh objednávok, povieme si podrobnejšie o nových HW vlastnostiach virtuálnych okuliarov, čo dostanete v balení, ako virtuálne okuliare zapojíte a ako sa používajú. Môžeme teda začať.

Čo nového DK2 prináša

V tomto odseku si povieme niečo o HW vlastnostiach novej verzie okuliarov. Čo sa teda zmenilo oproti pôvodnej DK1? DK2 prináša 3 zásadné aktualizácie: full HD OLED displej, pozičné trackovanie a nízku latenciu obrazu.

Displej má rozlíšenie 1920×1080 (960×1080 pre jedno oko) a má nízku latenciu obrazu (1-2 milisekundy). Vďaka nej je obraz stabilný a bez rozmazania v prípade rýchlejších pohybov hlavy. Nízka latencia je dosiahnutá iba v prípade, že máte displej nastavený na 75Hz a ideálne je, aby váš PC bol schopný vyrenderovať 75FPS (pre najlepšiu plynulosť obrazu je nutné mať zapnutý VSYNC).

Pozičné trackovanie je dosiahnuté pomocou kamery (je súčasťou balenia). Vďaka nemu je možné snímať nielen otáčanie hlavy, ale aj jej posúvanie v priestore. Tým sa dosiahla možnosť snímania jej kompletného pohybu. Pozičné trackovanie a nízka latencia obrazu majú pozitívny vplyv na potlačenie bolestí hlavy či pocitu nevoľnosti. Toto je samozrejme silne individuálna záležitosť. Stále sa nájdu ľudia, ktorí majú spomínaný problém. Sú aj taký, ktorý hlásia že oproti DK1 sa pocitu nevoľnosti zbavili. Otázne ale je či si odolnosť nevypracovali s DK1 ako to bolo napríklad aj v mojom prípade.

Podrobnejšie informácie o HW a vlastnostiach DK2 nájdete na oficiálnej stránke Oculusu.

Objednávka

Podľa aktuálnych informácií od predstaviteľov firmy vyvíjajúcej Rift, evidujú dnes viac ako 60 000 objednávok. Z toho 20 000 už bolo doručených alebo odoslaných na cieľovú adresu. Odosielanie okuliarov malo podľa plánu začať v júli, čo sa nakoniec podarilo a od jeho druhej polovice sa začali objednávky napĺňať. Ak si pamätáte z predchádzajúceho článku, pred rokom sa Rift odosielal po dávkach v dvojtýždňových až mesačných intervaloch. Dnes je tento proces plynulý a nie je potrebné dlho čakať kým sa dostanete na radu. To samozrejme závisí od toho, kedy si rift objednáte. Môžete tak urobiť na oficiálnej stránke Oculusu pre DK2. Nové objednávky majú byť doručené v októbry. Odporúčam objednávať výhradne z uvedeného odkazu a určite nie cez tretie osoby. Takýto predaj je Oculusom zakázaný a v 99.9% prípadoch zaplatíte oveľa vyššiu sumu. Niektorí ľudia situáciu využili a dokázali okuliare predať aj za viac ako 2000$, pričom ich hodnota je len zlomkom uvedenej sumy (350$). Na Slovensko za ich dovoz celkovo zaplatíte okolo 486$ (vrátane dane), čo je zhruba niečo nad 364€. Len pripomeniem, že okuliare sú dovážané cez Anglicko a teda neskončia na colnom úrade a nie je potrebné platiť ďalšie peniaze kvôli clu. Moja objednávka putovala cez Európu po nasledujúcich skladoch (čítajte zdola nahor):

Bratislava, Slovakia 08/04/2014 1:21 P.M. Delivered
08/01/2014 7:09 A.M. Destination Scan
08/01/2014 7:09 A.M. Import Scan
08/01/2014 5:30 A.M. Arrival Scan
Vienna, Austria 07/31/2014 2:44 P.M. Departure Scan
07/31/2014 10:45 A.M. Arrival Scan
Nurnberg, Germany 07/31/2014 2:15 A.M. Departure Scan
07/30/2014 2:55 P.M. Arrival Scan
Frankfurt, Germany 07/30/2014 12:29 A.M. Departure Scan
07/30/2014 11:29 A.M. Arrival Scan
Herne-Boernig, Germany 07/29/2014 8:14 P.M. Departure Scan
07/29/2014 5:54 A.M. Arrival Scan
Barking, United Kingdom 07/29/2014 7:31 A.M. Departure Scan
07/29/2014 3:55 A.M. Arrival Scan
Tamworth, United Kingdom 07/28/2014 11:46 P.M. Departure Scan
07/28/2014 6:08 P.M. Origin Scan
United Kingdom 07/28/2014 9:07 A.M. Order Processed: Ready for UPS

Ak by vás zaujímalo čo jednotlivé „scany“ znamenajú, môžete si informácie prečítať tu: http://www.ups.com/content/us/en/tracking/tracking/description.html.

Balenie

Development kit 2 nedostanete v elegantnom kufríku ako to bolo u DK1. Súčasťou balenia sú nasledovné komponenty:

 • Okuliare pre virtuálnu realitu verzie DK2
 • Kamera
 • Čočky typu A a B (typ A je predinštalovaný priamo v okuliaroch)
 • Napájanie (s koncovkami každého typu)
 • Prevodník DVI na HDMI
 • Návod

Zapojenie a úvodná konfigurácia

DK2 už nemá malú skrinku cez ktorú sa zapájal DK1 do PC či napájania. Z okuliarov vedú priamo 2 káble, ktoré sa spájajú v malom rozbočovači. Z rozbočovača je vyvedený kábel s pripojením do HDMI (pre renderovanie obrazu) a USB (pre prenos informácií súvisiacich s trackovaním otáčania hlavy). Zapája sa do neho napájanie a kamera. Kamera má ešte USB vývod do PC pre zasielanie informácií kvôli pozičnému trackovaniu pohybov hlavy.

Stiahnite si najnovšie SDK. Jeho súčasťou je aj ovládač, ktorý je potrebné nainštalovať.

Pri zapojení riftu do PC je odporúčané postupovať nasledovne (pre istotu urobte zálohu OS, aby ste ho mohli vrátiť do pôvodného stavu v prípade problémov):

 1. Vypnite PC
 2. Ak máte viac monitorov, odpojte všetky okrem hlavného
 3. Odpojte všetky USB zariadenia pripojené k PC okrem klávesnice a myši (nepripájajte zatiaľ okuliare)
 4. Spustite PC
 5. Nainštalujte ovládač pre DK2
 6. Reštartujte PC
 7. Spustite konfiguračnú utilitu (nájdete ju v menu vpravo dolu na panely úloh)
 8. Pripojte okuliare ku grafickej karte (buď priamo do HDMI alebo do horného DVI – vtedy musíte použiť konvertor HDMI na DVI, ktorý je súčasťou balenia)
 9. Pripojte USB z Riftu a USB z kamery
 10. Počkajte na rozpoznanie riftu a kamery
 11. Aktualizujte firmware (cez Tools->Advanced->Firmware Update). Adresár s aktuálnym FW sa zobrazí po stlačení submenu Firmware Update podľa uvedenej cesty
 12. Reštartujte PC
 13. Pripojte ostatné odpojené zariadenia
 14. Spustite konfiguračnú utilitu
 15. Nastavte svoje IPD a prípadne vykonajte kalibráciu senzorov
 16. Spustite Rift Display Mode (nájdete ho v Tools menu v konfiguračnej utilite alebo ho spustíte stlačením pravého tlačidla na ikonu Oculusu na panely úloh a výberom zodpovedajúcej položky). Dostanete na výber 2 módy v ktorých môže byť Rift viditeľný pre PC. Prvou možnosťou je priamy mód (Direct HMD access). Umožňuje aby bol rift vnímaný ako ďalšie zariadenie pripojené do PC.  Druhý je Extended desktop mód pri ktorom bude Rift vnímaný ako ďalší monitor. Ideálny je samozrejme priamy mód, ten ale v terajšej fáze je potrebné odladiť a nefunguje ideálne. Preto v tomto období odporúčam použiť Extended desktop mód. Po jeho výbere a potvrdení si otvorte okno s rozlíšením obrazovky, nastavte rift ako druhý monitor na pravo od hlavnej obrazovky a zmeňte jeho zobrazenie na výšku (obrazovka má v skutočnosti rozlíšenie 1080×1920).

Teraz môžete spustiť Demo priamo z konfiguračnej utility a vyskúšať okuliare. Na google drive nájdete podrobný návod a možnosti ako sa správať ak nastanú problémy (nie je napríklad potrebné robiť paniku ak vám PC spadne počas inštalácie FW, stále môžete urobiť jeho aktualizáciu).

DK2 má v pravom hornom rohu diódu pomocou ktorej indikuje svoj stav a tlačidlo na jeho vypnutie. Ak rift používate v priamom móde, je obrazovka v okuliaroch tmavá a dióda svieti oranžovo. Ak spustíte aplikáciu, ktorá bude renderovať obraz do okuliarov, obrazovka riftu sa zapne a dióda bude svietiť na modro. Pokiaľ používate rift v Extended desktop móde, bude obrazovka zapnutá po nabehnutí operačného systému a dióda bude svietiť na modro. Odporúčam potom rift pomocou tlačidla vypínať v prípade, že ho nechcete používať, aby sa zbytočne nevypaľovala obrazovka kvôli nemennému obrazu plochy. Ďalšia vec čo pri používaní riftu odporúčam, je zapnúť ho pred zapnutím samotného PC. Ak to napríklad ja neurobím, nie je možné rift po nabehnutí OS používať – jeho obrazovka sa nezapne, dióda svieti stále oranžovo a obraz sa renderuje iba na hlavný monitor. Keď vám ani toto nepomôže, skúste vypnúť PC a odpojiť externé periférie až na klávesnicu, myš a okuliare s kamerou. Je totiž možné, že rift sa dostane do konfliktu s iným zariadením.

Porovnanie s DK1

Postupne sa dostávame k tomu čo asi ľudí zaujíma najviac. Používanie a opis dojmov z nového riftu. Začnem tým, že celkovo som s novým riftom spokojný. Obraz je oveľa lepší a pozičné trackovanie je skvelé.

Display v DK2 má skvelé podanie farieb. Stále je ale viditeľný screen door efect. V oveľa menšej miere ako tomu bolo v DK1, ale pri sústredení sa je tento problém proste vidieť. Usporiadanie pixelov je ale iné ako pri klasickom LCD. Nevidíte ich ako samostatné štvorce ale je to ako keby ste sa pozerali cez včelí úľ (pentile typ obrazovky). Každopádne je ale celkový obraz o dosť lepší a teda zmenu si určite vychutnáte. Záleží to ale od toho aké očakávania a skúsenosti s riftom máte. Sú ľudia, ktorí majú DK2 ako prvú skúsenosť a stále si myslia, že je to zlé. Tí, ktorí používali DK1, pozorujú rovnako ako ja pekný krok vpred. Nespokojnosť je ojedinelá, väčšina ľudí si nový rift pochvaľuje.

Ako som spomínal v odseku vyššie, DK2 používa pentile OLED displej od Samsungu (Galaxy Note 3). Ten so sebou prináša jemu vlastné a pre nás v tomto prípade nové problémy – chromatic abberation a tzv black smearing blur. Môžete si pozrieť videá s oboma prípadmi. Je potrebné sa s nimi popasovať aj na úrovni SW, prípadne s návrhom scén a bude záležať jednak na SDK a tiež na vývojároch.

Pozičné trackovanie je vynikajúce, ale tiež s istým obmedzením. Aby fungovalo, musíte byť vždy v dohľade kamery. Kamera pôsobí v určitej oblasti. Predstavte si ihlan so štvorcovou podstavou, ktorý má vrchol práve v pozícii kamery. Čím ďalej ste od vrchola ihlana, tým viac priestoru na pohyb hlavy máte. Potrebujete teda byť čo najďalej od kamery. Odporúča sa minimálne 1.5 metra. Výška ihlana je tiež obmedzená. Priestor, ktorý kamera sníma, je možné zobraziť v demo scéne spomínanej vyššie. Tam uvidíte aké možnosti v aktuálnej konfigurácii vzhľadom na polohu kamery máte a je možné ju preložiť a nájsť najlepšiu polohu, ktorá vám bude vyhovovať. Odporúčam sa s tým pohrať a nastaviť kameru čo najlepšie. Jej využitie je naozaj zaujímavé. Napríklad vám umožní nakloniť hlavu a pozrieť sa čo sa nachádza na druhej strane múra alebo pod východom ventilačnej šachty, v ktorej sa práve nachádzate (moje skúsenosti z Half Life 2).

Displej (jeho rozlíšenie a nízka latencia) a pozičné trackovanie výrazne aktualizujú rift oproti jeho pôvodnej verzii z minulého roka. Podľa mňa sa upgrade vyplatil a z môjho pohľadu ho môžem iba odporučiť.

DK2 a hry

Development kit 2 je momentálne horúca novinka. Je teda správne sa pýtať na akej úrovni a kde je možné ho teraz využiť. V prvom rade si je treba povedať, že všetky demá, ktoré boli vydané pre DK1 a skompilované s SDK 0.2.x sú pre DK2 nepoužiteľné. Demá a hry skompilovane s SDK 0.3.x je možné rozbehať, ale bez pozičného trackovania (až na pár výnimiek). Hľadajte teda aplikácie skompilované s SDK 0.4.x.

V súčasnosti máme 2 herné engine-y umožňujúce možnosť zobrazenia aplikácií, ktoré sú na nich vytvorené, v režime virtuálnej reality. Hovorím o Unreal Engine 4 a Unity 5. Čítal som, že sa podpora chystá aj v CryEngine. Vyplýva z toho, že sa môžme tešiť na hry vytvorené so spomínanými engine-mi, pretože je vysoká možnosť, že budú Oculus Rift podporovať natívne. To samozrejme závisí od vývojárov, pretože jedna vec je mať natívnu podporu v engine a druhá je jej samotná implementácia v hre a otestovanie. Záleží teda o koľko sa vývoj hry kvôli virtuálnej realite predĺži a koľko to bude stáť.  Vďaka ich podpore máme momentálne k dispozícii niekoľko dém, ktoré môžeme vyskúšať. Tieto demá sami zistia či máte pripojený rift a presmerujú renderovanie obrazu priamo do okuliarov. V demách postavených na Unity engine treba použiť exe súbor s príponou DirectToRift .Ten nemá nič spoločné s priamym módom, v ktorom môže byť rift nastavený. Funguje aj v prípade, ak používate Extended desktop mód. Pokiaľ demo spustíte cez exe súbor bez spomínanej prípony, obraz sa bude renderovať na hlavnom monitore (čo môže byť opäť kľudne rift ak sa ho rozhodnete takto používať, čo ale neodporúčam kvôli kvalite jeho obrazu a následnému ovládaniu OS). Aplikácie stavané na Unreal Engine 4 nemajú špeciálny exe súbor, ktorým by sa hry renderovali priamo do riftu, čo následne záleží iba na ich konfigurácii. Konfiguráciu týchto aplikácií nájdete v adresári „Demo>\Saved\Config\WindowsNoEditor\GameUserSettings.ini“. Dôležité sú nasledovné atribúty a ich nastavenia:

[/Script/Engine.GameUserSettings]
bUseVSync=True
ResolutionSizeX=1920
ResolutionSizeY=1080
LastUserConfirmedResolutionSizeX=1920
LastUserConfirmedResolutionSizeY=1080
bUseDesktopResolutionForFullscreen=True
FullscreenMode=1

Atribút FullscreenMode určuje, či sa má obraz renderovať v okuliaroch (a teda s podporou virtuálnej reality) alebo na hlavnom monitore (klasicky bez zdvojeného obrazu pre každé oko). Hodnota 1 predstavuje renderovanie s podporou virtuálnej reality. Hodnota 2 reprezentuje fullscreen pre renderovanie obrazu na klasický monitor.

Unreal Engine 4 vo svojej najnovšej verzii podporuje novú metódu, ktorá sa používa v renderovaní – Time Warping. Pre Oculus ju implementuje John Carmack. V jednoduchosti ide o to, že ak nedostanem včas vyrenderovaný nový frame, zoberiem si aktuálne informácie zo senzorov riftu a aplikujem ich zmeny na stávajúci frame, ktorý zobrazím opäť, ale ako upravený. Tým získam rýchlejšiu odozvu na pohyb hlavou aj v prípade, že sa renderujú náročnejšie snímky. Pre detailnejšie info si pozrite video, na ktoré som uviedol odkaz v tomto odstavci.

Aké hry či demá sú teda momentálne k dispozícii na vyskúšanie? Môžete ich nájsť na nasledovných odkazoch:theriftarcade.com a Oculus Share(viď vyhľadávanie DK2 compatible v menu na pravo). Všeobecne ak hľadáte hry a chcete zistiť či majú alebo nemajú kompatibilitu pre DK2, pozrite sa na tieto odkazy: Oculus Ready Games and Demos, VR Jam Discussion a Work in progress. Najnovšie informácie nielen o hrách sa nachádzajú na oculus stránke redditu.

Najlepší zážitok mi doteraz priniesol Half Life 2 a Technolust. Technolust je k dispozícii iba pre backerov z Kickstartera. Návod na to čo potrebujete a čo treba nastaviť, aby ste rozbehali Half life 2, nájdete na servery roadtovr.com. Viacerí vývojári sľubujú podporu pre DK2, zatiaľ ale buď nemajú ešte nový development kit k dispozícii, alebo potrebujú na to čas.

Pokiaľ natrafíte na aplikáciu, ktorá sa nechce renderovať vo vašom rifte, môžete použiť nasledovný postup:

 1. Spustite hru a nastavte jej rozlíšenie na 1920×1080, zapnite VSYNC a nastavte ju tak, aby sa spúšťala v okne a nie cez fullscreen
 2. Reštartnite hru v prípade, že sa neaplikovali všetky zmeny (je teda spustená vo windowed móde)
 3. Nastavte okno s hrou tak, aby jej rohy boli rovnako vzdialené od k nim adekvátnych rohov monitora
 4. Stlačením klávesovej skratky „SHIFT + WIN KEY + šípka doľava resp doprava“ presuňte okno na obrazovku riftu

Ďalšou zaujímavou informáciu je, že sa začali aktualizovať ovládače vyvíjané tretími stranami a teda dostávajú podporu virtuálnej reality hry, ktoré ju natívne nemajú. Prvou lastovičkou je VorpX. Prináša možnosť spustiť hry ako Mirrors Edge, Bioshock Infinite či Skyrim s použitím DK2. Zatiaľ ide o beta verziu. Ak vás zaujíma viac informácií čo prinesie kompletná verzia VorpXu, zájdite opäť na server roadtovr.com. Ja mám momentálne problém toto rozchodiť, ale rozumiem tomu, že ide o beta verziu a s trpezlivosťou si počkám na nový výstup.

DK2 a multimédiá

Momentálne existujú 3 prehrávače multimédií s podporou DK2, ktoré stoja za pozornosť. Dva z nich sú klasické simulátory kina: Cineveo(ktorý je treba kúpiť) a Riftmax(je zadarmo). Oplatí sa ich vyskúšať. Podporujú najrozširenejšie formáty vrátane mkv a 3D (half SBS a half OU, minimálne Cineveo aj full verzie). Tretím a tentokrát klasickým prehrávačom je VR Player. S ním si môžete pozrieť klasické 3D videá alebo 360° videá, ktoré sú dostupné napríklad tu. Odkaz je na server iného prehrávača, ktorý som ale neskúšal. Pokiaľ chcete rozbehať VR Player pre DK2, je momentálne nutné stiahnuť zodpovedajúci tracker. Pred rozbalením archívu je potrebné na súbor kliknúť pravým tlačidlom, zvoliť Vlastnosti a Unblock. Po rozbalení prekopírujte jeho obsah do adresára „../VR Player/Trackers“. Nezabudnite na prípad ak máte multimediálny súbor dostupný aj s konfiguráciou uloženou v súbore s príponou .json. Upravte tracker v konfiguračnom súbore na DK2.

Čo prinesie budúcnosť

Podľa oficiálnych informácií, ktoré poskytli ľudia z Oculusu, má byť najbližšia verzia okuliarov ľahšia a menšia. Má mať vyššie rozlíšenie, väčší zorný uhol (horizontálny a možno aj vertikálny ) či vyššiu frekvenciu obrazu. Veľa ľudí o novom rifte polemizuje a veľa z nich si pýta rozlíšenie 4K. Podľa mňa bude rozlíšenie maximálne 2560×1440 pretože si povedzme, aký HW dnes (alebo budúci rok) utiahne 4K rozlíšenie s minimálne 90 FPS (obrazovka v novom rifte bude mať minimálne 90 Hz)? A tiež aký dátový kábel dokáže pretlačiť v 4K rozlíšení dáta pre tak vysoký počet FPS? Je síce možné používať Rift aj v nižšom rozlíšení, ale je otázne ako to potom celé bude vyzerať s tým, že minimálne pomer strán musí byť rovnaký, aby nedochádzalo k skresleniu obrazu. Toľko k rozlíšeniu. Všetkých nás ale zaujíma kedy nový rift príde. Isté je, že najbližšie okuliare už budú určené pre masový predaj a teda nepôjde o žiaden development kit. Ja očakávam predstavenie v januári 2015 a distribúciu v druhej polovici budúceho roka. Niektorí optimisti si myslia, že sa začne predávať do tohtoročných Vianoc. Tomu osobne veľmi neverím. Možno sa dozvieme niečo viac na konferencii Oculus Connect, ktorá sa uskutoční v 3. septembrovom týždni. Organizovať ju nebude nikto iný ako firma Oculus, konferencia je ale zameraná na virtuálnu realitu všeobecne a preto sa jej zúčastnia aj iné firmy či vývojári, ktorí na virtuálnej realite participujú.

To je za mňa všetko. Dúfam, že ste sa nenudili kvôli dĺžke článku alebo jeho obsahu. Vďaka za pozornosť.

Váš mareknr.

575 komentářů u „Oculus Rift DK2“

 1. Ty nvidiotsky nenazranec 😀 teba musi nVidia kralovsky platit ked si si mohol dovolit Oculus 😀

  Proste nema to mantle tak je to obyčajný krám.

  MANTLE 4EVER 😀 😀 😀

  a teraz vazne.

  mat peniazky nazvys tak do toho idem urcite aj za cenu ze by som sa mal pošabliť 😀 Marek. neskusal si ako to vyzera vo World of Tanks? Ci vobec by sa to dalo s tym hrat? Prip. nejaka ina akcna hra (nemusi byt rychla ako UT3)

  Vyborne to musi byt na Warthunderi kde je priamo podpora pre Oculus.

  1. Konečne som článok dopísal tak môžem odpovedať. 🙂 Mňa hry ako WOT čo WOP nebavia. Povedať ale môžem, že taký Half Life 2 je pecka. Úplne iný zážitok ako keď to hráš na klasickom monitore. Aj obraz už vyzerá tak, že sa s ním dá hrať dlhšie. Je o level lepší ako v DK1.

    1. Máš pravdu. Je to Samsung Galaxy Note 3. Opravím to v článku. Dík za upozornenie.

     Ovládanie záleží od hry. Tie bez natívnej podpory pre zariadenia typu Oculus Rift sa ovládajú tak, ako keď namiesto hlavou hýbeš myšou. Pohyby tvojej hlavy sú namapované na udalosti spojené s myšou a teda tým ovládaš celú postavu. Hry, ktoré majú natívnu podporu, zväčša majú väčší stupeň voľnosti. Napríklad postavu v Half Life 2 ovládaš myšou a ňou aj zameriavaš. Samozrejme iba v určitej miere. Takže ak prekročíš hranicu v niektorom zo smerov, aj myšou už ovplyvňuješ otáčanie celej postavy. Riftom ovládaš iba hlavu postavý, takže sa môžeš obzerať. Sú aj hry, kde postavy či iné zariadenie (vozidlo, čln,..) ovládaš myšou a hlavou iba zameriavaš.

     Čo sa týka kurzoru, ten väčšinou vidíš. Napríklad v spomínanom Half Life 2 v základnej časti som ho nevidel, ale aj tak sa dalo pekne zameriavať aj bez toho. Máš na to proste iný pohľad a teraz s DK2 sa dokonca môžeš pozrieť aj cez mieridlá, keď sa sníma celý pohyb hlavy. V Episode 1 a 2 už je kurzor vidieť.

 2. Marku, moc děkuju za článek. Hodně Oculusu fandím. Teď jsem bohužel utratil peníze za repro a další blbosti. Nečekal tak brzkou reálnou dostupnost. Takže nezbývá, než našetřit. Reakce vypadají pozitivně, přesto bych si je radši před koupí vyzkoušel. Snad někde bude příležitost.

  1. Jj, to bylo nedavno kecu jak se zlepsi ucinnost, jak klesne spotreba, ….. bla, bla, bla. Z recenci je jasne, ze je na tom uplne stejne jako 280x a 280. Zadny posun v teto oblasti. Maximalne, ze ma stejny vykon pri mensi zbernici. Je tam take krasne videt, ze nekde prekona napriklad i 280X, ale zaroven ji v tu chvili prokona i spotrebou.

   Jo a koukali jste na tu pseudorecenzi na diit? To je mazec.

   1. mne to tak pride ze AMD sa „opici“ po nvidii, pretoze nvidia na mensiu zbernicu tlaci ronvaky vykon ako AMD s o 1/3 vacsou. zistili evidentne ze asi hrubou silou sa to uz tlacit neda resp. hruba sila pri novej architekture a postupom casu zvysovat ucinnost architektury a zaroven znizovat spotrebu, a datovu optimalizaciu.

    AMD spravila evidentne slapotu vedla, pretoze jedine co sa zmenilo je sirka zbernice. nic viac. u nvidie bola uzka zbernica a vysoky vykon a spotreba na velmi dobrej urovni oproti predchadzajucej gen. u rady 800 vyrazne posunula krivku s pomerom vykonu na watt. som zvedavy ako dopadne dalsia rada.

    Ale predsa nVidia nema mantle ani GCN architekturu. Tak to ma predsa nahovno. Moze mat aj 100FPS na 1W ale AMD ma MANTLE 😀 to je vsade. Prave s mantle hram World of Tanks a aj Windows na spravne fungovanie potrebuje mantle 😀

 3. „když někdo blbě měří vycházejí mu hlouposti“

  Jeníkova sebakritika, kto by to povedal.
  Zrazu, ked má AMD menšiu zbernicu, tak to je „efektivnější paměťový řadič“. Už sa tešíte na jeho recenziu? Asi „testoval“ na kolene počas šoférovania v Emerike.. 🙂

 4. Přišla další rána pro mistra. Žádné zvýšení efektivity se u R9 285 nekoná. Celý podplacený svět ale špatně měří. Mistrovi to vychází lépe. Tohle mistrovo lhaní nemůžou vydržet už ani jeho ovečky…

  p.koval [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-09-03 09:12:18
  Pan Stach by měl přestat používat slovo „kravina“ a obviňovat jiné weby, že měří špatně a trochu se nad tím zamyslet.

  Pokud se máme bavit o spotřebě v nějaké konkrétní hře, tak je třeba se podívat, na jaké frekvenci v té dané hře GPU běží. Různé weby testují různé nereferenční karty, kde rozdíly ve frekvenci jsou až desítky MHz a redaktor těžko ovlivní, jak se u karty chová PowerTune, aby mohl být obviněn, že to měří blbě.

  Phil [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-09-03 07:44:24
  Ta spotřeba je hrůza a děs. Ještě horší poměr výkon/spotřeba než současné 280 a 280X. Na to jak dlouho na ni makali, je to opravdu fail.

  MrAmu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-09-03 07:30:00
  avatar
  Zatím podle dostupných testů docela fail. Když jsem koukal na tu spotřebu, tak jsem si myslel že mají blbě naměřený hodnoty, ale na dalším serveru byly hodnoty podobné.

  Jako dobrý, jestli to bude stát těch +-5500 tak se asi vyplatí vzít místo R9 280, ale přínos navíc téměř žádný.

  Myslím že nikdo nečekal výkon nad 280x, ale nikdo taky nečekal spotřebu jako 280x. Dle zdejších článků výrobně podstatně levnější karta a cenově dražší. Nevím co si o tom mám myslet.

  rigix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-09-03 09:00:18
  Jo souhlasím je to fail. Těsně to předhání výkonem R280 a to ne všade, evidentně některé enginy nezkousnou nový memory managment tongy. Nehledě na to že 280 má obrovskou taktovací rezervu a v prstem v nose pak předežene i tongu. Podle mě bude tonga ležet na skladech, protože R280 (7950) je plný aukro. Osobně jsem si z aukra koupil za pětku R290 a jsem šťastný jak blecha i se zárukou na dva a půl roku heh. Nicméně AMD za to nemůže, dokud nebude nový výrobní proces nebude změna ani na trhu. Prostě nic nevykouzlili, za stejný výkon platíme stále stejnou spotřebu a i podobné peníze při nákupu, takže nechápu nadčenou novinku, ale radost ti kazit nechci 🙂

  Nicméně za mě se stále vůbec nic pro běžného spotřebitele ani po 3 letech nic nemění a voda smrdí čím dál víc 🙂

 5. 😀 😀 😀
  První grafická karta s jádrem TONGA je tady. Pokud někdo očekával revoluci, tak je buď blázen, nebo nečte DDWorld :). Dlouho dopředu bylo jasně řečeno, co TONGA přinese a co nikoliv. A přesně taková novinka je.

  TONGA je v podstatě překopané a přepracované jádro TAHITI, ale má efektivnější paměťový řadič, takže má třeba „jen“ 256 bit sběrnici. Karta má i lepší provozní vlastnosti a přes nižší takt v reálných hrách má výkon mezi R9 280-280X modely. Spotřeba je přitom o 50-60W v reálných hrách nižší než u R9 280, kterou cenově a výkonem i technologicky nahrazuje na trhu.
  😀 😀 😀

  ——————————————————

  A ted trochu z historie zumpy:

  Napsal Jan „DD“ Stach
  Úterý, 01 červenec 2014

  Nabídnou vysoký výkon, nízkou spotřebu a velmi zajímavý poměr cena-výkon.

  Jádro má mít podobný počet jednotek jako TAHITI, ale na podstatně menší ploše. Řadič pamětí bude 256-bit a jádro tak bude mnohem menší a také energeticky efektivnější. Tomu napomůže i celá řada dalších vylepšení. Ve výsledku by tedy TONGA grafika měla nabízet výkon někde minimálně kolem úrovně R9 280/280X, ovšem se spotřebou někde na úrovně R9 270 a cenou 200-249 dolarů (to co stojí R9 270X až R9 280).

  ——————————————————

  No ale cely svet to meri blbe. Stachu, uz to nehul.

 6. Tá zákerná nvidia zlacňuje pretože jej produkty sa nepredávajú. 😀 A AMD zdarma prihodilo hry pretože je predsa ľudomilná, ona podporu nepotrebuje, hraáči ju chcú pre jej skvelé neodladené technológie a revolúciu v podobe 256bit zbernice, pretože je viac efektívna a lepšia ako u nVidie 😀

  http://www.cnews.cz/nvidia-reaguje-na-prichod-r9-285-slevou-gtx-770-amd-zdarma-prihodi-par-novych-her

  1. AMD 256-bit sběrnice je samozřejmě 10x effektivnější než stejně široká od nVidie. Je to proto, že jako k zákazníkům, tak i k elektronům se AMD chová lidsky a ty proto v jejich sběrnici létají radostně a rychleji. Elektrony od nVidie jsou líné a hloupé a určitě je tam sypou z konzolí. 😉

   1. Vidieť, že o tom nevieš nič 😀 To EHW opísalo od Stahuja 😀 Ináč čo tam on popísal su pekné blbosti.

    Napr. spomínaný MAC alebo iPhony. Veď všetko je robené z jedného hrubého kusa hlinníku, aby nič nevŕzgalo, nič sa nevyklalo. Nie ako tie plasťáky samsung a pod. (pritom mám S4 a čakal som niečo lepšie o trošku. ale dá sa to zniesť.)

    MAC OSX.

    Android nevýhoda vcelku že je tam taká veľká možnosť úprav výrobcami. ViĎ samsung a jeho nadstavba touchwiz. Telefon sa občas seká kým sa spametá a občas zatuhne. Ak vie niekto poraďiť dobrú custom rom na S4 sem s ňou.

    Čo mám kamarátov a kamarátky grafikov tak kamarátky majú MAC a nevedia si to oproti W7 alebo W8 vynachváliť. Od výroby nerobili so systémom nič ani len nepreinštalovali. Spustia a idú.

    Kamaráti ešte na Mac neprešli a musel som im einštalovať už po niekoľký raz systém kôli tomu, že sa po čase sám spomalil.

    Vidieť, že henten chujo v živote nedržal nič od Applu.

     1. Pardon páni. Idem si ho vyhoniť nad mandle a AMD…to sa mladá bude čudovať 😀 😀

      Ok. spat k realite. ja som zabudol že Mac nemá mantle a preto tam nič poriadne nefunguje. Podstate nechápem ako je možné, že tie počítače vôbec sa spustia pokiaľ v nich nie je CPU a GPU od AMD a vlastne hyper software mantle. Vysvetlite mi to niekto.

     2. Co by jsi chtěl vysvětlovat? Stačí věřit, ne? 😀

 7. Článek, kde co věta, to perla:
  http://www.ddworld.cz/aktuality/graficke-karty-gpu/matrox-prechazi-na-graficke-cipy-od-amd-amd-zvysuje-podil-na-profesionalnim-trhu-2.html

  Zvlášť tohle mne dostalo: „Uvidíme, co předvede MATROX s AMD čipy, třeba jim dodá ještě lepší SW výbavu, což je terč kritiky některých lidí, i když z velké části je kritika neoprávněná, jelikož mnozí vycházejí ze zkušeností i mnoho let starých, jež jsou samozřejmě pro současný HW a situaci zcela irelevantní a nepoužitelné.“ 😉

  No a pak ta diskuze… Tralalák správně upozorní, že žádní poslední tři, ale ještě je tu VIA a hned pod ním xind „psychycky je to urcite dobra rana nvidii a intelu… kdyz jsme u tech malych vyrobcu gpu, co takova s3 ? na webu maji nove produkty ktere dokonce podporuji dx10.1…“ jako by nevěděl, že donedávna VIA=s3, nyní s3 patří HTC.

 8. Mistrovo článek:
  GTX 980M by měla být zhruba o 35% výkonnější než současná GTX 880M. Ačkoliv to vypadá impozantně, stále to ale bude výkonově ne úplně dostatečné pro hraní na panelech se 4K rozlišením, jež některé NB už mají :(.

  by ještě své pozice měly takt kat uhájit

  Stále bude vyráběn 28nm, ale bude podstatně výkonnější než jeho 254-bit předchůdce

  Radeon R9 390/390X doplní pak i dvoujádrový nástupce modelu R9 295X2, který nedávno výrazně zlevnil, což je známka toho, že se něco chystá.

  Pitomci, to máte stejné jako u Intelu. 3770K taky výrazně zlevnil před příchodem 4770K, atd… AMD zlevňuje, protože se něco chystá. Jenom hlupák by prodával výrobek za 1500 dolarů, když ho může prodávat za 1000.

   1. avšak MANTLE ma byt take jedinečne, ze vlastne ma skoncit ERA optimalizacii. Stacil stlacit CTRL ALT DELETE, a hra sa sama prekonvertuje na akukolvek platformu, bez jedinej chybicky aby to museli vyvojari optimalizovat + stachová konštatna DDW = neskutočný dement + a internet v Bohniciach.

 9. aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-09-08 21:32:30
  avatar
  nepodložených keců o tom že ovladače AMD bla bla mám už plné zuby. Tyhle kecy a lži si nech pro sebe. A lži si sám sobě. Já a spousta mých kolegů používáme grafiky RADEOn i GTX a testujeme na tom hodně věcí včetně nových her atd a můžu ti objektivně a nestranně říci, že AMD žádný problém s ovladači nemá, spíše naopak. Naopak NV v nových hrách občas zaostává … ale to je pochopitelné. NV Zaostává i podporou vývojářů a technologií u nových her proti AMD, což je objektivní fakt a má to objektivní důvod – v žádné konzoli není NV čip ani NV technologie ale jsou tam všude AMD technologie a HW. Ale zatím vše funguje takže ovladače rozhodně nemá ani jedna firma horší/lepší a každý kdo tvrdí něco jiného je buď lhář, idiot nebo placenej kecal.

  Poruchovost také neznáš celkovou a můžu ti říci, že mám přesná čísla od většiny výrobců a žádný problém tam není …. ani nemůže, GTX a RADEON grafiky se dělají ze stejných věcí a nereference mají stejné zpracování a vše funguje skvěle. takže si své plácání o poruchovosti nech pro sebe … mimochodem, co se týká reklamací … jistě víš že spousta lidí kart Radeon vracela když opadla mánie po bitcoinech, a nebylo to tím, že by grafiky byly špatné nebo s nima něco bylo, ale některé obchody nabízely až 3 měsíce možnost vrátit zboží bez důvodů … to se ale počítá do vratek a tedy i na některých shopech do reklamací … ale to už je na tebe asi moc přemýšlení ….

  co se týká poměru … loni to bylo 62:38 letos je to už téměř 45-55 … nicméně prodeje nejsou nijak vysoké. čeká se na novinky. NV ale těží hlavně z mobilního segmentu … schválně … kolik Radeonů proti GTX v nabítkách NB máš. To dělá ten podíl. Politika, ne schopnosti ani nabídka. Být to na schopnostech a nabídce, hlavně s ohledem na cenu, tak GTX neprodá skoro nic.

  AMD má v současností lepší poměr cena výkon ve všech výkonových segmentech, lepší výkon ve všech výkonových segmentech, lepší podporu her a herních vývojářů, skvělé ovladače a lepší technologickou výbavu atd.

  _________________

  Zmrdmajster si dokáže tak pekne protirečiť. Najprv suverenne tvrdí, že ovládače AMD su perfektné, že naopak Nvidia zaostáva, bla bla. Ani nie o pár viet dalej zas nadáva každému do idiotov, kto si myslí, že niektorá z firiem má lepšie/horšie ovládače.
  Pousmial som sa aj na stachovej konštante pri pomere na trhu ded. gpu, kde 60/40 u majstra znamená „takmer 55/45. 🙂 Ale zaklincoval to celé tým, že Nvidia predáva v mobilnom segmente len vdaka „politike“, inak by vraj Gtx nepredal skoro nič.

 10. A zasa Bajlando:

  1. prispevok:
  Mimochodem ten Tress je hodne luxusni

  Odpoveď od suchanr:
  Nedavno jsem srovnaval TressFX s HairWorks v COD a je to temer nesrovnatelny. Transparentnost, fyzika, nasviceni atd.

  2. Prispevok:

  To by me zajimalo. Muzes to vic rozvest? Nesrovnatelny ve prospech Tress nebo HairWorks? Co zatim vim je ze Tress je proste dobry v tom ze je otevreny pro kazdy HW ale HairWorks ma asi byt zase uzavreny pro GPU physX coz je hnus kdyz si chce jedna firma udelat z PC uzavrenou platformu pro sebe.

  —————————————

  Takže nič o Hairworks nevie, ale zasa sa hrá na experta. A samozrejme to, že technologia je dobrá znamená, že je otvorená. Určite to neurčuje implementácia a miera detailov, ktoré dokáže ovplyvniť. 🙂

  A toto už je od Bajlanda fakt šleha:

  Aha tak kazdy kdo utrati penize za neco co TY neuznavas je magor ktery neumi zachazet s penezi. I komousi meli ten jediny spravny nazor. Ty mas fakt dost.

 11. Cituji DDementa:

  Já uznávám právo každé lidské bytosti dělat ze sebe vola, nicméně pokud jde třeba o ty grafické karty, nemusíme tady prázdně dohadovat se, která karta je lepší, která horší, či vést flame o tom, jak to bude dál. Já a kolegové z DDW ty informace a data máme, a předkládáme vám je. Přesvědčovat nás o tom, že TONGA se nevydařila a že má velkou spotřebu nás nemusíte, objektivní fakta říkají, že Tonga se povedla a spotřeba je více než OK. Nemusíte nás přesvědčovat ani o tom, jaké budou GTX 970/980 a pro koho budou zajímavé. Už máme všechny informace od výrobců včetně výkonu, vlastostí i cen nových grafik a tak dále – víme jaké jsou a vá to sdělíme v testech brzy. Takže pozor na to, koho se snažíte přesvědčovat, přeci jen je tu pár lidí, kteří mají k objektivním datům, informacím a faktům a téměř všem grafikám a rpoduktům přístup mnohem lepší než vy a přesvědčovat ho na základě toho, že jste si někde něco přečetl a třeba to ani nedočetl, nebo že máte nějaký pocit, nebo že máte jednu z těch grafik náhodou doma atd. … ehhm. Vážně?

 12. „Žádný jiný web v ČR nesleduje novinky a neskládá sestavy (myslím opravdu skládá, nejen podle ceníku nebo podle toho co si přečte někde, ale podle toho co si skutečně vyzkouší), jako DDWorld, tudíž jediný náš přehled je skutečně objektivní a nestranný a hlavně podle skutečnosti. Doporučujeme to nejlepší za dané peníze po stránce výkonu, rozumné kvality a funkčnosti v každé cenové hladině, bez ohledu na značku.“

  ——————————————————

  Kurva, ja bych chtel videt, pod hlavickou jake firmy ty sestavy sklada a prodava. Na-dovolenou.cz to asi nebude.

 13. Vzpomínáte na můj popis bussines modelu p. Behemota u článku „Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora“?

  „simik napsal:
  7.7.2014 (9.44)

  .
  .
  .

  Mě více fascinuje byznys model pana Behemota:
  Vyrobí problém
  zpopularizováním si zajistí poptávku
  nabídne řešení v podobě drahého výrobku
  každého pošle do prdele, když chce znát detaily

  Už to jednou proběhlo se zdroji:-)
  Tam mě nejvíce zaujalo hodnocení v recenzi stylem „To a to je v pořádku, ale čekali jsme více, takže body dolů“.

  Teď čekám něco podobného u UPSek s modifikovanou sínusovkou:-)
  Fáze výroba problému a zpopularizování již běží.
  Teď jsem zvědavej za kolik nabídne řešení a jak se bude rozčilovat v diskuzi, že není zájem 😀 “
  ———————————————————-

  Tak už se to blíží:

  “ Behemot | před 15 hodinami
  Obrázek uživatele Behemot

  Z něčeho serióznějšího, chystají se usměrňovací adaptéry pro použití zdrojů s aktivní korekcí účiníku na jakkoli otřesném záložním zdroji. Nebudu to tedy kompletně dělat sám, přišel jsem s ideou a materiálem, další člověk ve spolupráci s jinými zařídí desku, osazení a krabičku. Já to pak převážně budu prodávat.“

  http://diit.cz/clanek/panasonic-viera-37-oprava-servis-th-37px8b/diskuse
  🙂

    1. Já se mu nesměju(moc:-). Jenom mi přijde hloupé, jak to dělá průhledně. Npř. když recenzuje zdroj, který prodává a pochválí se tam, že to bude dobře balit a přidá k tomu šroubky za což si hned v jeho metodice přidá bod.

     Z toho přímo stříká ta objektivita…
     (Citát samotného Behemistra 🙂

 14. TO je kokot ten Stach:

  http://www.ddworld.cz/videa/pocitacove-hry/games-witcher-3-hromada-zaberu-otazek-a-odpovedi.html

  „30 minut hraní nového Zaklínače a k tomu video s hromadou otázek a odpovědí. Technologicky má být hra dost na výši, i když se obáváme „konzolových“ optimalizací. Tvůrci ale slibují, že PC verze bude mít všechny náležitosti. Tvůrci také nyní pracují na optimalizacích, protože marketingových důvodů si spolupráci zaplatila NV a do hry tak procpala technologie jako PhysX či fyziků chlupů atd. jenže konzole tak velká část PC staví na AMD grafikám a CPU, takže se tvůrci snaží zajistit, aby tyto technologie běhaly dobře i na AMD HW. Z téhož důvodu nebude při vydání hra mít API MANTLE, tvůrci ale prozradili, že je dost možné, že se do hry dostane později.“

  Takže keď nvidia spolupracuje s tvorami je to precpanie technologii a zaplatenie a keď to spraví AMD je to superoptimalizácia. Ja kebyže toho chuja stretnem na ulici tak ho umlátim nVidiackou kartou, že by sa z toho zároveň posral, hajzel jeden skurvený.
  A že on je objektívny technologický fanúšik. Čurák čo ušiel z blázinca.

  A tie komenty tých detí…to je fakt do plaču…Ja sa divím, že toho chuja berie niekto vážne ešte.

 15. V pondeli HonzoviDD ruply nerviky a ja dostal svuj treti ban na DDsranda webu…kazdopadne tady kdo necetl mistrovu reakci na muj prispevek ktery samozrejme smazal a pak prekroutil protoze na to nemel odpoved,je to opravdu skvost…..A ted uz nechme mluvit klasika Stachje- nepodložených keců o tom že ovladače AMD bla bla mám už plné zuby. Tyhle kecy a lži si nech pro sebe. A lži si sám sobě. Já a spousta mých kolegů používáme grafiky RADEOn i GTX a testujeme na tom hodně věcí včetně nových her atd a můžu ti objektivně a nestranně říci, že AMD žádný problém s ovladači nemá, spíše naopak. Naopak NV v nových hrách občas zaostává … ale to je pochopitelné. NV Zaostává i podporou vývojářů a technologií u nových her proti AMD, což je objektivní fakt a má to objektivní důvod – v žádné konzoli není NV čip ani NV technologie ale jsou tam všude AMD technologie a HW. Ale zatím vše funguje takže ovladače rozhodně nemá ani jedna firma horší/lepší a každý kdo tvrdí něco jiného je buď lhář, idiot nebo placenej kecal.

  Poruchovost také neznáš celkovou a můžu ti říci, že mám přesná čísla od většiny výrobců a žádný problém tam není …. ani nemůže, GTX a RADEON grafiky se dělají ze stejných věcí a nereference mají stejné zpracování a vše funguje skvěle. takže si své plácání o poruchovosti nech pro sebe … mimochodem, co se týká reklamací … jistě víš že spousta lidí kart Radeon vracela když opadla mánie po bitcoinech, a nebylo to tím, že by grafiky byly špatné nebo s nima něco bylo, ale některé obchody nabízely až 3 měsíce možnost vrátit zboží bez důvodů … to se ale počítá do vratek a tedy i na některých shopech do reklamací … ale to už je na tebe asi moc přemýšlení ….

  co se týká poměru … loni to bylo 62:38 letos je to už téměř 45-55 … nicméně prodeje nejsou nijak vysoké. čeká se na novinky. NV ale těží hlavně z mobilního segmentu … schválně … kolik Radeonů proti GTX v nabítkách NB máš. To dělá ten podíl. Politika, ne schopnosti ani nabídka. Být to na schopnostech a nabídce, hlavně s ohledem na cenu, tak GTX neprodá skoro nic.

  AMD má v současností lepší poměr cena výkon ve všech výkonových segmentech, lepší výkon ve všech výkonových segmentech, lepší podporu her a herních vývojářů, skvělé ovladače a lepší technologickou výbavu atd.

 16. A jeste jedna perla o tom jake ma AMD uber ovladace a skvelou podporu…Na pc hraju hlavne letecky simulatory a jeden z nejlepsich je v soucasnosti DCS world(v podstate zakladni svet/mapa/do ktere se dokupuji v modulech letadla atd…vse neuveritelne realisticke)Kazdopadne super AMD ovladace se v tomto simu opet predvedli,provadel jsem benchmark mezi GTX660 a Radeonem HD7870 coz jsou vykonem srovnatelne karty.Takze tady jsou rovnou cisla stejna scena(start z letiste se Su25T)a stejne nastaveni detailu(sestava core i5 3570@ 4ghz,8gb ram,atd) HD7870 28fps,GTX660 58fps…ano ctete sparvne temer 100% NARUST FPS diky dobre odladenym driverum Nvidie v podstate GTX660ka ma v dcs asi stejnej vykon jako radeon 290x,usmevne.Amd drivery se opet predvedli opravdu skvele Jendo.

 17. Někumu se blíží ban:

  „RiMr 2014-09-09 11:13:13
  avatar
  V žádném případě nebráním konzole, nikdy jsme doma (kromě „wíčka“) žádnou takovou věc neměli, ale toto mě zaujalo:
  „postavit si malý HTPC asi vyjde levněji a umět toho bude podstatně víc“

  Tak to by mě skutečně zajímala počítačová sestava za jedenáct litrů včetně daně (XbOne bez Kinectu), se stejným herním výkonem jako XbOne. Né že „ale na tom HTPC můžeš i pracovat blablabla“ – ne – jen herní stroječek, kompletně se zdrojem, bednou, widlema, prostě vším.

  To by mě skutečně upřímně bez ironie zajímalo…
  Odpovědět

  RiMr 2014-09-10 11:10:42
  avatar
  No tak jak je to s tím levnějším a výkonnějším HTPC (předpokládám, že „umět podstatně víc“ znamená větší herní výkon). Takové tvrzení máte určitě podložené nějakou vzorovou sestavou – sem s ní, budu něco takového skládat, ale pořád jsem na tom cenově úplně jinde, než těch 11 tisíc, a to by to uváděné HTPC mělo ještě být „asi levnější“ – tak nás nenapínejte!
  Odpovědět

  RiMr 2014-09-11 11:19:09
  avatar
  …takže nic… myslel jsem si, že to tak nějak dopadne…“

  1. Přesně jak říkáš.
   Je to nezáviděníhodné postavení, do kterého se Mistr dostává dost často. Vydá kvanta článků o budoucím AMD produktu. Najednou produkt přichází a s ním i odhalení, že vlastně nic dopředu nevěděl. V komentářích se vzbouří pár oveček a placených haterů. Všem oznámí, že jsou debilové, sníží auru, atd. Celou dobu měl vlastně pravdu, jenomže celý svět špatně měří. Do toho se spousta „profi“ webů nechá podplatit zeleným zlem. Dvorní Kuřbuřt Gaylando ho celou dobu vytrvale podporuje a přidává pár rad ohledně návrhu další generace. Mezitím se Mistr snaží vymyslet test, který přibližně odpovídá jeho lžím z minulých článků. Občas je to i nad jeho síly, tak to nechá vyšumět.

 18. „Buď na to můžeme jít hardwarem nebo snížením overheadu na cpu (dx12, mantle). Druhý způsob je podstatně energeticky i finančně úspornější. Kdyby byly všechny současné hry prepsány do mantle, tak vám stačí cokoliv 4jádrového i na nízkém taktu.“

  Nutí mě to k zamyšlení. Neměl být už Mantle náhodou úplně všude?

  ——————-
  Druhá perla aneb jak zvládají násobilku srachovi skalní vlezdoprdelky (aura 100).
  „se dvěma nejlevnějšími šestijádry (tedy 32 vláken)“

  1. Myslis promocenych… ;-D…Jen pockej jak ti to Mistr vse pekne vysvetli…od vysoke ceny po absenci GCN(na kterou se preci optimalizuji ted vsechny hry protoze preci GCN je v kozolich ;-D )co naplat ze amd ovladace fungujou dobre v 5 hrach z 10.No a nakonec samozrejme nepodpora Mantle a ses natrenej.Jo a ze ted radeony oproti GTX zerou jako krava?..no to je preci cool ficura na kterou muzes machrovat na kamose,muzes rikat kdyz pustim Crysis 3 z myho zdroje slehaj plameny,a to u Nvidie uz nezazijes.Navic preci v high-endu nikdo spotrebu neresi,takze 150w sem 150w tam ze. ;-D

    1. Jasne bez Mantlu ses prece natrenej pockej vezmu si kalkulacku a spocitam v kolika hrach zatim Matle je…..jo tak me vyslo cele 2!!!hry ve kterych Mantle tak nejak skoro na pul funguje…jaks taks…samo narust fps vidis pouze v pripade ze mas v PC dalsi skveli AMD produkt a to sice ultra super nevikone AMD FX cpu…tak si to uvedom uz konecne jak ses bez Mantle v hajzlu. 😀

  1. A ještě jedna perla:
   no-X | před 2 hodinami
   Obrázek uživatele no-X

   Maxwell má výrazně sníženou spotřebu, ale 165 wattů je hodnota z říše pohádek, reálně konzumuje plus mínus stejně jako ~190W karty z generace Kepler.

   A proto kartě naměřili na Hardware.fr (z jeho zdrojů pod článkem) 151W (BF4) a 155W (Anno) a performance per watt je lehce nad GTX750Ti
   http://www.hardware.fr/articles/928-7/consommation-efficacite-energetique.html

 19. To je šulin 😀 😀

  „Zkrátka technologicky se MAXWELL moc neposouvá a to je škoda. Konečně dotažená podpora DX11.1 a dokonce DX11.3 je sice fajn, ale v době, kdy ani jedna neřeší největší problémy DX, které bude řešit až DX12, tu absence MANTLE prostě nevyváží.“

  Tak kurva ked vysli GTX7xx tak DX11.1 bolo kurva bohom a teraz je to fajn ale proste MANTLE KURVA…no to je kokot 😀 😀 😀 uboziacik malicky 😀 😀

     1. Tak teda musim vam to objektivne zhrnut :

      Battlefield 4
      Battlefield Hardline
      Thief
      Star Citizen
      Plants vs. Zombies: Garden Warfare
      Civilization: Beyond Earth
      Dragon Age: Inquisition
      Mirror’s Edge 2
      Sniper Elite 3
      Star Wars: Battlefront

      Nech aj taki nvidioti vedia, ze tych hier je/bude 10 !

 20. Dzmijak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-09-19

  Zaujala ma tam kapitola o „Dynamic Super Resolution“

  …buď je fakt dobre podplatený, alebo len hlúpy a nevie že to už nejakú dobu funguje na všetkých kartách…(tipujem kombináciu oboch )

  ————————————–

  Naozaj môžme hre nanútiť vyššie rozlíšenie ako má monitor? Ak áno ako sa to robí? Sa mi zdá, že skôr Dzimjak nepochopil. 🙂

 21. jeden na pobavenie:

  martin.šefl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-09-19 20:28:06

  NVIDIA sází na marketing, je to společnost, která nemá pevnou vizi. Jedná se o silně marketingovou firmu, kterou vedou pouze manažeři a inženýři poslouchají rozkazy těch tupců z vedení. Nejdříve velké čipy pro CUDU, nyní silně omezené herní karty. Vždy se snaží protlačit vlastní řešení, které má vždy k dokonalosti daleko. Například nejnovější forma vyhlazování, případně PhysX o které dnes nikdo už neslyší.
  AMD určitě nepřijde se stejně efektivní kartou, která bude tedy zaměřena jen na hry, přijde s vyspělým univerzálním čipem, který bude zářit ve všech oblastech užití. A to je podle mě dobře, jak sám říkáš, u karet nad 10 000 nikdo moc spotřebu neřeší.

 22. @NothinG

  Sniper Elite 3 už je venku, ale Mantle teda nemá (v1.10). Mě to ale nemrzí, vždyť je to jenom čtvrt roku po vydání a já si na ten boost rád počkám kor když mě to jede kolem 50-60 fps.

  A propo: stejně netrpělivě vyhlížím rok 2016 a Mirror`s Edge 2 takže času dost 😀

  edit: a taky by mě zajímalo proč z toho seznamu zmizel Need for Speed: Rivals, které DDebílek sliboval, že to bude mít „v základu“ http://www.ddworld.cz/aktuality/software/api-mantle-se-objevi-v-mnoha-hrach-u-grafik-amd-radeon-gcn-muze-byt-az-20-narust-vykonu-2.html

   1. Kingdom Come na listu z Q4/2014 byl http://bit.ly/1tDpq5Q ale s Project C.A.R.S. to bylo trošku jinak – jistý vývojář prohlásil o Mantle, že přinese 70-80% výkonu navíc pro nové konzole. Nikdy nic o implementaci do C.A.R.S. nepadlo. Ostatně u simulátorů to dává i smysl – tam se provádí hodně výpočtů ještě před samotným renderováním scény takže by zvýšení draw calls nemělo výraznější přínos a na cpu by taky moc neuspořilo.

 23. Protože bohužel všechny dostupné sample GTX 970/980 v ČR získal jeden web, který už dávno vlivem působení jistých lidí ztratil kredit objektivity a bohužel druhý „OBR“, který tam v současnosti působí, tomu svým chováním a vyjadřováním v posledních dnech nepřidává, na ostatní weby nic nezbylo, tak nějakou nePR recenzi a vlastní recenzi na DDW najdete až později – nevadí, alespoň neuděláme stejné hlouposti jako se v PR recenzích objevují.

  Pořádné objektivní uživatelské recenze, bez PR a „FAN“ balastu a přehánění kolem nových GTX 980 a hlavně GTX 970 grafik v nereferenčních provedeních, vám přineseme, co nejdříve to bude možné … bohužel u GTX 970/980 nejdříve dostaly přednost fandové značky, pak teprve se dostane na ostatní … nám to neva, snad se alespoň někteří trochu srovnají se svým chováním a vystupováním (jo jo, já vím, jsem optimista) :).

  To su slova profesionala. Mistre uz sa nemozem dockat tej objektivnej recenzie 😀 Zaujimave, ze som este necital ten pripravovany ejakulat na r9 285. Ajo to asi preto, lebo ta efektivita stoji za hovno.

  PS: kviz na konec, kto uhadne meno druheho obra vyhraje bludistaka za 100b.

 24. Se sebezapřením jsem dočetl Stachův pamflet, jak je GTX 970 a 980 dobrá, ale ne dost dobrá.

  Asi vás nemá cenu otravovat s dalšími sáhodlouhými rozbory, co vše je tam špatně, takže jenom několik málo perliček:

  1)Srach řekne, že GTX 970 stojí jako R9 290 a je i výkonnější. O tom, že překonává i R9 290X pomlčí.

  2)Hawaii a Tahiti jsou prý mnohem vyspělejší, protože má o 8% větší hustotu tranzistorů. Má také mnohem větší GPGPU výbavu (jedno, že celá ta GPGPU výbava se skládá pouze ze širšího FP registru) a spoustu dalších technologií jako je třeba Mantle a zcela zásadní TruAudio.
  Proto je také AMD méně efektivní (kvůli jednomu malému DSP, o třetinu širší sběrnici a širšímu FP registru).

  3)U GM204 si s GPGPU ani neškrtnete.

  4) FUD – nekupujte nVidie „za chvíli“ přijde R9 390X.

  Ovečky v diskuzi tomu taky pěkně dávají na prdel:
  DSR je prý zcela nezajímavá a zbytečná technologie, kterou nVidia uměla tlačí. Chytrákovi ale už bylo jedno, že ono tlačení znamená, že si můžete zapnout DSR v ovladačích, aniž by museli vývojáři hry napsat jedinou čárku.

  Již tradičně, ovečky, které mají PC jenom na hry a na aktualizování statusů na Xichtknize, se nejvíce zajímají o GPGPU (A pozor, máme tu zajímavý nápad, grafika akcelerovaná na GPGPU. To tu ještě nebylo. To by si měl patentovat.).

  Druhá tradiční věc PhysX a CUDA. NVidia prý tlaší CUDU, která ani pořadně nefunguje (na rozdíl od OpenCL, že?).

   1. Czc se dost zhoršilo. Za chvíli budou jako alza. Několikrát mi nedokázali dodat objednané zboží, u kterého měli uvedenou dostupnost do 3 dnů. Ani se k tomu nijak nevyjádřili, prostě objednávku ignorovali, dokud jsem nenapsal pár mailů. Na maily reagovali až za 3 dny. Jednou mi dodali jinou grafiku, než jsem si objednal. Potom mě na prodejně zkoušeli přesvědčovat, že je to ona. Musel jsem vytáhnout netbook a těm kreténům ukázat na oficiálních stránkách výrobce, že dělá víc modelů. Popsal jsem jim hlavní rozdíly mezi jednotlivými modely. Potom přiznali, že udělali chybu. Aby ukázali, že tomu vážně rozumí, zopakovali rozdíly mezi modely, na které jsem upozorňoval. Následovalo doporučení nejdražší grafiky s daným GPU. Zeptal jsem se, v čem je lepší, že je o tolik dražší. Na to prodavač nedokázal odpovědět.

    Naštěstí nebydlím daleko od prodejny, takže můžu zboží přebírat osobně. Dneska už si u každého zboží od czc překontroluji, jestli nebyla krabice otevřená a jestli je to skutečně věc, kterou jsem si objednal. Až potom následuje podpis. Sice na mě na výdejně divně čumí, ale mám jistotu.

    1. Já tam posledně kupoval apple tv v domění, že je tam ofíko shop. Původně jsem šel jenom pro DP kabel, ale kdyý už tak mě týpek ukecal ikdyž jsem mu říkal, že mám Snow Leoparda (kvůli hraní, na vyšších mě nefachá zvukovka) s tím, že mi ukázal video na YT že to všem fachá. Nakonec jsem musel koupit Air Server (nevadí) z čehož jsem následně dohledal i tutorial. Až tam pojedu příště tak ho poprosím ať mi to předvede jak to teda fachá 🙂 Nejhorší je, že mě tvrdil, že to můžu do 14 dní vrátit což při osobním převzetí není pravda. ejt poleno tak nemámšanci mu to vrátit nicméně příště mu ukážu kde udělal soudruh problém

 25. To je…DDebil…pokud se chcete opravdu hodne zasmat doporucuji nejnovejsi „recenzi“ procesoru na DDworld…FX8350 je pry lepsi nez jakakoliv i5 ((((-;..co naplat ze oc i5 bezne prekona ve hrach i 5ghz FXko az o 50%…ta jeho parodie na herni testy ve dvou hrach s tak namaxovanou grafikou ze naprosto odstrani vliv procesoru protoze uplne zadusi grafiku jsou uz jenom takova tresnicka na dortu.

  1. A to ani nehovorím o tomto z diskusie:

   „či přístup TressFX (pro všechny) s HairFX (jen pro ty cpo mají CUDa)“

   Nemá ani toľko chochmesu, aby si dohľadal, že ten tzv HairFX je naprogramovaný v DC a teda pôjde všetkým. Hlavne že čo sa týka AMD, nemá problém s akoukoľvek informáciou. 🙂

 26. A toto je úplný gól (v komentároch sa píše o AMD):

  Janikk323k [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] – Miešanie 2014-09-23 13:52:42

  „Ředitel,finanční ředitel a viceprezidentka měli podle žaloby poskytovat „nepravdivé a zavádějící“ informace o potenciálu a prodejních úspěších tohoto procesoru“ vadné nebolo nič ani neklamali priamo nás zákazníkov – jablka, ale klamali akcionárov – hrušky. Takže tak či onak klamali a zavádzali

  aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-09-23 13:09:13

  oni ale nelhali …. akcionáři jenom nerozuměli tomu, co jim ukazují.
  Co se týká odhadu prodejů nebo úspěchu na trhu, AMD si mohlo říkat co chtělo … pokud tomu investoři věřili a neověřili si možnosti, je to jejich chyba ne chyba AMD.

 27. Dedde jedde:
  (reakce na Xeon)

  „sorry ale 1366 platforma má velmi vysokou spotřebu a nemá spousta instrukčních sad a dalších vylepšení … není to dnes moc dobrý nápad pořizovat… Jinak AMD za ty peníze rozhodně stojí, není problém v pořizovací ceně ani výkonu, obojí je lepší než u konkurence, problém jsou provozní náklady u extrémních FX-9000.“

  Pozor, FX-9000 nemají v žádném případě velmi vysokou spotřebu, pouze mají problémek s provozními náklady. 😀

 28. Bombaaaaaaa. Kousek ze zaveru recenze na MSI GTX 970 Gaming od Adama Vagnera:

  Řečeno slovy klasiků – GeForce GTX 970 v podání MSI je sice hezká karta, ale nenabízí prakticky nic, co bychom tu od AMD neměli už dávno. Má stejný výkon jako výrazně přetaktované R9 290X při ceně nejlevnějších modelů R9 290, spotřeba přitom odpovídá Radeonu R9 270X a to vše při poměru cena/výkon srovnatelném s celkem výhodným Radeonem R9 280X z vyšší střední třídy. Testovaný model od MSI je bez zátěže stejně hlučný jako pasivně chlazený Radeon R7 250 Ultimate od Sapphire (nebo některý z modelů Asus Strix) a v zátěži je podobně hlučný (nebo spíš tichý) jako R9 270 Gaming rovněž od MSI.

  Jediná vlastnost, ke které se vhodná alternativa od AMD hledá jen těžko, je poměr výkon/watt. Ale na to existují obvyklé argumenty, které zazní prakticky vždy, když se někdo pokouší porovnávat provozní vlastnosti výkonných karet – spotřeba se v highendu neřeší, kdo má deset tisíc na grafiku, nemá ani problémy s placením účtů za elektřinu a každý, komu vyšší zahřívání kvůli vysoké spotřebě (a s tím související vysoká hlučnost) vadí, už stejně chladí počítač vodou.

  Protože jde o kartu Nvidie, nepodporuje Mantle, TrueAudio ani FreeSync. Při výpočtech GPGPU nedosahuje takového výkonu jako univerzální karta a na slušný herní zážitek ve 4K výkonem taky nestačí (ale to žádná současná karta včetně R9 295 X2). Nakolik to vadí, nebo ne, už nechám na vás.

   1. Nieco na doplnenie…

    Já furt věřím, že to aspoň se mnou tak špatné není. Na PCT dělá problémy hlavně to, co občas vyvede Obr, když se nechá unést. Před ním (než utekla původní redakce, založila HWMag, a následně se rozpustila (Petr Štefek, Lukáš Fiala a spol.), byl PC Tuning naopak rudý až na půdu (dlužno dodat, že v té době se ATI a AMD docela dařilo, tak to není nepochopitelné)).

    Neskrývané nadšení z Maxwellu nepramení z toho, že je od Nvidie, ale z toho, co s ním Nvidia dokázala při využití stejného procesu jako u Keplerů a jako AMD u všech Radeonů. Posun v poměru výkon/watt a v efektivitě vůbec je pro mě něco nepředstavitelného, zejména s ohledem na to, že grafiky na tři roky zamrzly na 28nm procesu (a 20nm se pořád měsíc po měsíci odsouvá dál a dál do budoucnosti). Děsil jsem se, že dokud nepoběží 20nm výroba, tak se grafiky nikam nepohnou a budou přešlapovat na místě, podobné skoky nejsou kolikrát vidět ani s přechodem na novější proces. A neplatí to jen ve vztahu Maxwell vs GCN, ale platí to i pro karty samotné Nvidie – Maxwell vs. Kepler.

    Tenhle WOW efekt ještě umocnily vlastnosti Tongy – po jarním uvedení Maxwellu (750/750 Ti), kdy bylo zřejmé, že i na těch 28nm jsou ještě obrovské rezervy, jsem doufal, že se něčeho podobného dočkáme i u AMD (a už s uvedením GTX 750 a 750 Ti se dalo vytušit, že by AMD mělo něco s efektivitou Radeonů urychleně dělat). Děsí mě scénář, že leaknuté foto krytu R9 390X doprovázené povídáním o pokrokovém vodním chlazení a jeho úspěších u R9 295 X2 by mohlo znamenat, že se u 390X dočkáme ještě vyšší spotřeby, u které už je zapotřebí vodního chlazení (jen ten AIO set by tu grafiku prodražil možná i o tisícovku)

    Jsou asi jen dvě věci, co mě na GTX 980 a 970 opravdu rozčilují a jsou mi proti srsti – představa, že z té karty s jejími papírovými parametry v podstatě mohla být druhá GeForce 8800 GT a 8800 GTS (byť třeba o malinko dražší), a představa, že s ohledem na využití stejného 28nm procesu tu při lepších optimalizacích takové grafiky mohly být už před dvěma lety.

    Co se DDho týče – u něj je hlavní problém v tom, že zřejmě sám věří tomu co píše, tomu, že on jediný má pravdu a brání pravdu. Ruku v ruce s otloukaným AMD, které je úžasné a s námi všemi to myslí dobře, v podstatě nás dotuje, a má jen neschopný marketing (není to pravda), bojuje proti zlým megakorporacím – Nvidii a Intelu. Všichni kolem něj se spikli, všechny recenze, co pochválí něco od Intelu a Nvidie, jsou tendenční…

    Na základě diskuzí a názorů kohokoliv, s kým jsem na toto téma při rozhovoru narazil, se domnívám, že ho jen málokdo, kdo se trochu orientuje, bere vážně, lidi se k němu chodí bavit (a vědí to i PR, kteří distribuují vzorky mezi weby). Seriózně jsem teď u Nvidie nakousl, jestli by nestálo za to mu nějakou další kartu půjčit už v první vlně (nemohl by na všechny strany troubit, že hardware dostávají jen ti, u kterých je záruka dobré recenze – chtě nechtě tyhlety kydy poškozují ostatní, co nemají se samply od kohokoliv potíže, minimálně v očích těch, co na ten web vlezou poprvé a nevědí, co je zač). Nicméně dospěli jsme k tomu, že by to v tomto ohledu zřejmě ničemu neprospělo a ještě by to otočil ve svůj prospěch – celkem živě si umím představit úvodní povídání na téma podívejte se, už i v Nvidii seznali, že je DDworld objektivní a začínají s námi (zase) spolupracovat.

     1. Pár let do Skylake-E… (jen video žere strašnýho CPU času a to mluvím jen o základu + H264; H265 už bude masakr.)
      Přetaktování doufám bude na 4.2 alias současný takt 3930k.

      Pravda je, že se chci naučit používat pořádně Vegas pro 12. 😉

    1. větráky, zvukovka, síťovka, reklama, bios, rychlost usb. V tom samém pořadí a možná bych usb prohodil za reklamu. Dřív jsem měl výhrady ještě k chlazení, ale to dneska už není aktuální nicméně. O nižších řadách nemluvě – nevím proč (a že jsem se pídil) tak třebba u nižších mě nešel nainstalovat NET framework a SQL dokud jsem přes cmd nevypnul Win. Update – to nechápu dodneška a stává se mi to v kombinaci GB MB + VGA GB. (WindForce, asi jinej regulátor jako za dob GTX200-600, overclocky) A to jsem dělal i zběsilosti s dual vga na Bentley (CAD, ne auta :))

     edit: nemám rád MSI (chytla mě plamenem, 2x!), ale jestli si mám vybrat mezi msi a GB tak radši MSI. Do Tyona jo, sice netaktovatelný, ale v pořádku. Aušus zlatej. A vůbec, taky musíš napřed uložit napětí ramek a potom teprv když vlezeš podruhý do biosu taktovat aby to bylo stabilní?

     1. Větráky jsem moc nemusel řešit neb žádný navíc nebyly. Zvukovka by byla v pohodě, kdyby Realtek v ovladačích u čipu v UD5 nezabil měnění hlasitosti basů. (u mé 5.1 soustavy je problém s příliš silnými basy) Vzal starší Audigu (za 200Kč do sbírky ;)) Teprv uvidím jak nová UD5 se bude chovat. BIOS byl celkem v pohodě, i když bych radši viděl obyčejný textový a nikoliv nové grafická kravstva – jedno čí: Intel, Asus, Gigabyte… (Ale jinak žádný problém) Reklama nebo reklamace? (A co s reklamou?) Nižší řady nevím, ale DotNet a SQL naprosto bez problémů. (Pravda mám referenčního Titana) Nevím WTF.

      Re edit: netuším, neupravoval nikdy napětí, alespoň ne ručně – ET6 mohlo. (Konzervativní OC)

      Pozn.: od X58 mám Gigabyte desky. (UD3R pak UD5)

 29. Kupodivu mi vadí i ta jejich stupidní reklama z který si pak všichni myslí jak jsou to super-hyper desky a přitom jsou hůř vybavený než konkurence. Na textovým BIOSu se shodneme, ale nesouhlasím, že má MSI nebo Aušus stejnou grafiku – z tý GB úplně čiší barevná kombinace alá Čína.

  U toho napětí to dělá při manuálním nastavení (ne při XMP nebo SPD) – se mi zdá, že ty desky trochu podvoltovávaj.

  Někdy od roku 1993 používám Aušusky, sem tam jsem to prostřídal (DFI, Abit). X58 jsem měl ten první Aušus Sabertooth, ale po týdnu musela pryč kvůli debilní zvukovce (Realtek se fakt nedá), výměna za P6T Deluxe v2 a pak P6T7WS, poslední roky jsem slevil na P8Z68-V, jednu Z68 mATX a prťavou P8Z77-I – všecky maj ten debilní Realtek takže X-Fi a externí M-Audio. S těma zvukovka mě se*ou, jediná co podporuje ASIO je na MSI X99.

  Na ty basy ti doporučím SoundMAX/XFi mod pro Realtek nebo Hear – ten používám i na Macu protože mám úplně stejný problém jako ty 🙂

  1. -Reklamu nepotkal. I když jejich střední třída (UD5 a UD7ú jsou dost kvalitní kousky. Neřekl bych, že o moc hůř. (Alespoň v kategoriích, které mně zajmaj)

   -Mě už vadí jen přítomnost GUI rozhraní. (typicky pomalé a zoufalá podpora myši) Barevnost jsem neměl namysli ani náhodou… (stejně jedno, i když u X99-UD5 to není zas až taková katastrofa)

   -Dík za tip. (Pozn.: Zatím Realtek na nové desce celkem funguje

 30. Som sice high-endista, ale dosky kupujem co najobycajnejsie, pretoze cipset je aj tak Intel a pocas rokov som zistil, ze:

  – 3SLI, natoz 4SLI (=velka doska) je (mega)blbost. Realny prinos oproti 2SLI je minimalny (ak to aj nahodou skaluje, tak je tam v narocnych scenach šutering a prinos je i v idealnom pripade uz len 50%(25%) naviac, narozdiel od 100% u 2SLI). Problemy s chladenim a hlucnostou vsak naopak rapidne vzrastu, pretoze karty uz nemozu mat medzi sebou medzeru. A (neinstantneho) vodnika – *nikdy*. Je to desny opruz na maintainence, plus sa kazdy nakup karty predrazuje o nakup chladica a bud stratu zaruky pri jeho vymene, alebo nutnost cakat i pol roka, nez sa vodne riesenia objavia. Plus samozrejme naklady na podla moznosti externu vezu, ak to ma fakt uchladit v podobnom monstre „vsetko“. A s tym suvisiaci i hnusny, nekompaktny vzhlad.

  – Zatial co taktovanie je este ok, zvysovanie voltage nie. Podarilo sa mi na starom CPU tym odpalit do roka PCIE linky, takze bezi uz len maximalne 16x,8x,8x hoci je to 3820. A overil som si, ze degradacia tiez nie je uplna urban legend, pretoze na stabilnych 4.3GHz potrebuje uz zvysit napatie, hoci ked bol novy to zvladal na zakladnom. Takze s CPU uz voltage nezvysujem. A to same radsej pre drahe VGAcky. Za tych par nepostrehnutelnych par % e-peenu naviac to fakt nestoji.

  – Na disky mam dedikovany radic 3Ware s 8x SATA3 (iba tym sa totiz daju dosiahnut prenosove rychlosti okolo 2GB/s so styrmi SSD v RAID0), takze dalsich 6 ci kolko „zakladnych SATA“ na doske fakt bohhate staci. Navyse SATA3 je dolezite len pre SSD, HDDcka ho nemaju sancu zahltit, jedine ak s cache u nasobneho pristupu k tomu istemu pidisuboriku, co je, pokial to nie je systemovy disk naprosto nerealisticky scenar. A vlaste i potom, pretoze ak ma PC 16GB RAM je najlepsie virtual memory proste vypnut. S menej RAM moze byt par aplikacii bez virtual memory nestabilnych, ale so 16GB vsetko funguje fajn, najskor preto, ze Home Premium ma aj tak 16GB horny limit. Navyse nemat system na SSD je fakt v dnesnej dobe uz zhovadilost. 😉

  Takze – naco vlastne premiovu dosku? Zvukovku mam tiez SB Titanium HD, no skor uz iba ako „historicky relikt“. V sucasnosti ju uz vyuzivam minimalne, pretoze pre kvalitny zvuk musi byt DAC aj tak externy a audioprocessing sa uz dnes robi v podstate vylucne v CPU. A tych par fancy postprocessing sound-effektov co jeho DSP poskytuje nepouzivam, nemam rad „kurvenie“ vystupu. V principe imho na zvuk staci aby mala doska SPDIF, co ma dnes uz naozaj kazda.

  1. Přesně jak říkáš 🙂
   Druhá grafika přinese v reálu hodně, třetí přinese spíš potíže. Dokud to jde, je nejlepší jedno GPU. Osobně poznám rozdíl v plynulosti po OC až tak při nárůstu výkonu o 20%. Napětí taky nezvedám, protože kvůli dalším 5-10% je to blbost. Kvalitní zvuk řešit jedině externím DAC, nebo integrovanou zvukovkou u levných bedýnek/sluchátek. USB DAC jsou hodně kvalitní, USB je na každé desce. SSD je jasný. Degradaci CPU při dlouhodobém OC se zvýšeným napětím můžu taky potvrdit. Když si to teď čtu, vlastně jsem to od tebe opsal 😀

   1. Jj, vidím, že jsme dospěli ke stejným nebo alespoň podobným názorům.

    – SLI s 2xVGA škáluje, když není profil tak dávám střídavý mód protože se mi grafiky neohřívají (StarCraft a Shift2, na SLImákovi už moc nehraju). Referenční chladič a vynechaný slot mezi kartama, oba sloty 16x.

    – CPU voltage taky nezvyšuju, default i7 980 + pasiv Ninja 3 (kdyby „něco“ tak přes teploměr zapíná Enermax fan) a jeden na odtah z kejsu. RAMky OCZ CL6 kvůli latencím, copy/write rychlosti na velké bloky nepotřebuju. Tady bych chtěl upozornit, že to bylo původně renderovací pc a s příchodem CUDA do 3dsMax už jsou pro stroj víceméně zbytečnej luxus.

    – Řadič mám integrovaný, SATA3 mě naopak jako posun nepřišla, ale zkoušel jsem to jen s Crucialama M4 a posledně Ťamťungama 840 (2x RAID 240GB). S vypínáním virtual memory souhlas – u 4GB může držkovat třeba ten FotoKrám, ale nad už je to jedno 😉

    – Prémiovou desku? Mno, Sabertooth rozhodně prémiovej není, P6T taky ne (ta byla kvůli zvuku protože mě občas baví FruityLoops, Traktor, DeckaDance apod. – Realteky na ní prostě koktaj kvůli latencím, nejede vlak přes to :)). WSko jsem dostal navíc z reklamace a má solidní chlazení takže předpokládám, že vydrží ještě pár let. Zvukovky mám taky historické, ale účel plní nicméně na deskách s ADI jsem je mít nemusel, teďka je budu muset buďto přehazovat na novější desky, resp. koupit novou do PCIE nebo řešit externě a zrovinka ty externí potřebuju minimálně na 4 kanály což je limit pro USB (mám XONE 2D, údajně 96kHz 24-bit a to nedá, taky koktá). Takže budu muset jít do FireWire, kterej taky ze současných desek vymizel 🙁 DAC mi nic nevyřeší, něčím to krmit musím. O DSP ani tak nejde, to cpu přes ASIO stejně nezpracovává – problém spočívá v tom, že cu vytěžujou spíš kontroléry přes USB protože to posílá velký bloky a ne malý a hodněkrát.

    Ad degradace při OC – tohle jsem poprvé zaznamenal u Athlonů XP. Stačilo dát Arctic Silver pastu a už se to chovalo divně (brutal OC kolem 280 FSB z původních 166 :D). Teď posledně mě začíná zlobit 3600+EE (z 200 na 250MHz), 6 let v provozu v HTPC. Ale tak co bych asi tak čekal, že… Druhej X4 BE s lepšejší deskou jede stále v pohodě, klep klep 😀

    edit: Jo a ty Z68 a Z77 fakt premium nejsou, jediný z čeho jsem nechtěl slevit jsou síťovky protože na druhým konci jsou Intelky GT a kopírovat film se zatíženým cpu fakt nehodlám 😉

    1. Probuh, co tady resite? Pokud chcete funkcni reseni vice grafik, tak jdete do AMD. U nich skaluje kazda dalsi grafika o dalsich 110% navrch. Navic resite nejake koktani zvukove, opet resi AMD se svym otevrenym resenim TrueAudio a jako bonus budete mit otevrene Mantle, otevrene HairFX, otevrene FreeSync, …..

     1. Počkat – TrueAudio mě zajímá. Doteď mě není jasný jak to funguje 🙂 To je prostě zvuk vypočítanej přes kus GPU, kterej pak dostanu ven čím? HDMI z kterýho pak nějak budu jako hrát v klubu na čem? Rozhodně jsem nVidiot, ale teda mix s HDMI jsem ještě neviděl 😀 Úplně živě si představuju jak přijdu někam za profíkama a řeknu jim, že hraju z AMD grafiky (!) a co to je za lamy že nemaj HDMI mix navíc tak kouzelnej, že mi dokáže oddělit výstupy 😀 TrueAudio je takovej výsměch, že to žere akorát tak Souček a Stach. Testy samosebou neexistujou vůbec žádný, hra jedna a ve finále to hraje zhruba tak, že jsou snad obrácený fáze (simulace velkého prostoru, ta appka Hear je proti tomu orchestr přičemž to hraje z normálního výstupu a ne z naprosto dementního hdmi, kterej považuju za podřadnej konektor pro blbečky). A hádej co si asi tak myslím o skvělém softwarovém řešením Tensilica Xtensa DSP (alias AMD TrueAudio, ó jak sofistikovaný to název) kterej kurwí zvuk v kdejakým přiblblým telefonu s androidem.

      Ten vyhrazený výkon na TrueAudio je zhruba takovej jakej maj Realteky a rozhodně vím kde maj limit (a že není vysoko když to slyším i já :)) Jediná výhoda spočívá v tom, že je to levnější na výrobu, v tom je celej trik

 31. martin.šefl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-09-27 22:50:13 -tenhle typek asi snupe hodne dobrej matros((((-;

  Toto informační embargo mě velmi rozčiluje. Jisté je, že AMD má čipy dávno připravené a jen čeká na krok konkurence. Pro nás zákazníky to znamená pouze to, že musíme netrpělivě vyčkávat na příchod smysluplných novinek. Proti tomuto principu nemohu nic namítat, snad jen to, že posledních pár týdnů hodnota dolaru neúnosně stoupá. Obávám se, že za jeden či dva měsíce, kdy doufám mobilní TONGA dorazí, bude cena notebooku minimálně o 3 000 dražší a to už se na mé náladě podepíše. AMD se mobilnímu segmentu zdá se obloukem vyhýbá a tak se nesmí divit, že zákazníci nacházejí zalíbení v noteboocích s čipem NVIDIE. Je až obdivuhodné, že jsem v posledních dvou letech nenašel výkonný notebook jež by se pyšnil grafickou kartou od AMD. Doufám, že mobilní TONGA nabídne vedle konkurenceschopného výkonu i adekvátní cenu a že svým nástupem na trh rozdmýchá ustálené, zeleně zakalené vody, jež k tomuto činu přímo vybízejí.

  1. Jj, to je vyplod jak svine. Napriklad to ze 285X vubec AMD v kontextu s kartami konkurence nevyda, ale ze to je vlastne uplne v poradku a to nejlepsi pro zakazniky.

   Citace:

   – GTX 970/980 nepředstavují pro AMD zatím bezprostřední ohrožení, změny se ale chystají.

   – GTX 970/980 navíc nemají tak rozsáhlou výpočetní výbavu ani výpočetní výkon jako Radeon R9 290 a starší 780 Ti, a R9 290 je stále i pokročilejší technologickou výbavou jakou je například podpora API MANTLE, podpora FreeSync atd.

   – Každopádně TONGA na R9 285 neukázala zdaleka plný potenciál. Otázkou je, kdy ho na R9 285X ukáže. To je docela vleká neznámá, protože vzhledem k situaci AMD silně uvažuje o tom, že žádná R9 285X nebude. Bude rovnou R9 370 (380?) série, přičemž je možné, že současná R9 285 nebude automaticky přejmenována na R9 370 (380?). Tím modelem může být silnější verze. Každopádně AMD s uvedením dalších TONGA grafik nespěchá, pravděpodobně je ale ještě letos stejně uvidíme …

 32. Ufff, ufff, co ma byt tohle? Vzpominam jak tvrdil, ze AMD rozhodne neni zadne 8-mi jadro i pres dotazy proc to tedy tak AMD prezentuje.

  potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] – Mno 2014-09-25 09:33:02

  Nádherná deska … začínají mne svrbět prsty . Otázka je, k čemu ten výkon doma využít. Ve hrách rozdíl vcelku malý, na celkově spíše rekreačně pojaté PC možná zbytečný luxus … ale zase vydrží na dlouho . Přeci jen, do tohodle už pasuje skutečné osmijádro. Žádný HT, žádné 4 moduly někde s osmi vlákny někde se čtyřmi a šílenou spotřebou, ale skutečných 8 jader a dobré provozní vlastnosti.

  ——————————————————

  aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-09-25 14:28:34

  ehm … FX-8000/9000 jsou skutečná 8jádra …. mají opravdu 8 fyzických jader jestli na to narážíš 😉

  Jinak Core i7-5960X má 8 jader + dalších 8 vláken, takže se tváří jako 16tijádro ;). Samozřejmě díky 22nm výrobě a tomu, že je to poslední architektura, je efektivita samozřejmě mnohem lepší než u starších modelů Intelu i AMD …

  ——————————————————

  Czudik26 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-09-27 22:45:07

  No DD nemas az tak pravdu, amd je neco jako ht u intelu ale lepsi….cistokrevne 8mi jadra nee, jelikoz maji nejake veci jadra sdilene… Je to tzv 4 jadro s ht na steroidech.

  ——————————————————

  aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-09-27 23:35:54

  FX-8000/9000 je čistokrevné 8jádro, má fyzicky 8 jader, ano něco mají sdílené v rámci modulu, ale na rozdíl Intelosvkého 1 jádro + 1vlákno = 2 vlákna, má AMD 1jádro+1jádro=2 vlákna.

 33. Bude podla vas teraz magor vydávať „najlepšie doporučené sestavy na českom internete“? Mám také tušenie, že asi nie. 🙂 Asi by mu odpadli ruky, keby bol okolnosťami nútený doporučiť aj grafiku „konkurence“.

  Edit: Btw čo sa stalo s Gaylandom? Nejako som nezachytil jeho zhodnotenie novej GTX rady…

   1. V diskuzi doporučuje čekat na Březen. 😀

    Teď jsem si přečetl diskuze a dost mě pobavilo, jak pro tamnější diskutující je DD něco jako bůh. Např. nějaká newska (možná mu to chodí do pošty nebo to krade na jinech serverech) o vodníkovi, kde si přihodí svoji myšlenku, že je konečně takovej a makovej a hned v diskuzi se ptá nějakej trouba jestli jde vypnout osvětlení. Jako by to ten kopírovač mohl vedět 😀

    A to se v těch diskuzích objevuje neustále. Dotazi na věci, který buď nikdo(ten schizofrenik určitě ne) neví nebo něco co lze vygooglit za 10 min…..

    1. Nojo a co cekas vdyt uz mu v ty zumpe jmenem DDworld zadny diskutujici nezbyli pajc to pred nedavnem vsechno zabanoval protoze neunes tihu faktu a navic ted kdyz to pro AMD nevipada vubec dobre…sou tam uz jenom jeho hloupi ovce a decka,oponovat uz mu tam nikdo nebude.Gaylando si to sel zrejme po uvedeni GTX970/980 hodit.

 34. Garážmajster opat dokázal, ako sa dá upliecť z hovna bič. Vid jeho nový zvratok http://www.ddworld.cz/aktuality/graficke-karty-gpu/hynix-a-amd-chystaji-revoluci-v-gpu-nasazeni-hbm-duvod-proc-nove-radeony-dorazi-v-q1-15.html
  Samozrejme zase článok bez zdroja, obrázky ukradnuté z videocardz, kde píšu „do not hotlink these images“. To je už teda pekná drzosť, takto otvorene kradnúť a neuvádzať ani zdroj. Na videocardz je jedna nevinná veta, že „It clearly shows late 2014 as the start, so maybe.. maybe this is where new GPU shows up (Fiji), or something completely out of our interest.. like Carizzo APU.“ A stachuj sa ide z toho posrať, magor .

  1. Toto je sila:

   „K tomu bych jen dodal, že už jsme si za poslední roky zvykli, že se na poli GPU vlastně nic moc neděje. Zvykli jsme si tak moc, že tady třeba nově jásáme nad novými GTX 970/980 grafikami, jejichž GPU je ořezané až na kost po stránce výbavy i technologií, neumí API MANTLE, ani AdaptiveSync standard, ani spousta dalších věcí, neumí pořádně GPGPU oblast a jediné co přináší, je velmi (opravdu velmi) dobrý poměr herního výkonu na Watt. A to nám stačí ke štěstí, přičemž výkonově navíc vlastně nepředvádí nic, co bychom tu dávno neměli a jejich ceny také nejsou nijak zvlášť úžasné.“

   1. Taky jsi si vzpomněl na dobu předtavení GTX480? Jak jen proto, že Nvidie měla podporu GPGPU, tak hned psal, že Nvidie končí s herníma grafikama a nemá kvůli tomu tu veledůležitou efektivitu…

    Podle mě je ho škoda dělat šaška pár lidem na webu. Ten by se velmi dobře uživil jako meetingovej vokecávač s prezentacema a grafama. Nebo v nejhorším jako podomní či zájezdovej(bůh ví jestli v tej americe neprodává hrnce:-) prodejce.

    1. Samozrejme si vzpomínam. Hlavne na kecy typu ako je AMD efektívna a nemá konkurenciu pretože je technologicky tak dopredu. Vtedy som mu písal, že sa nedá efektivita vzhľadom na veľkosť čipu tak jednoducho zrovnávať keďže NV má v grafických čipoch časti kvôli lepšej podpore GPGPU. Teraz hovorí presne to isté ako som vravel ja, jen aby obhájil nejakým spôsobom AMD. Samozrejme v časoch GTX480 mal úplne opačný názor.

   1. Uvidím kde se vyskytne časová mezera kam bych to mohl nacpat. Jinak taktování na Gigabytu je jednoduchý a starší silný chladič to utáhne bez problému.

    Výkon na základních taktech je velmi dobrý, dostaň to na 4,0 a není konkurence. (Srovnáno s 3930k na 4,2)

    U x264 maximální komprese 1080p při maximální kvalitě – cca 8 až 10 hodin dolů. (Pouze 22 hodin na dokončení jedné fáze…)

 35. „GTX 970/980 grafikami, jejichž GPU je ořezané až na kost po stránce výbavy i technologií, neumí API MANTLE, ani AdaptiveSync standard, ani spousta dalších věcí, neumí pořádně GPGPU oblast“

  Na DIIT vyšel článek o tom, proč jsou Maxwelly tak efektivní. V podstatě jde o to, že obvody používané pro GPGPU jsou deaktivovány při počítání 3D.
  Tak to je ta Srachova „ořezanost až na kost“.

  Někdo by mu to mohl vpálit do ksichtu, pokud se ještě najde nějaký dobrák, co nemá zabanovaný účet.

  GPGPU výpočty samozřejmě Maxwell umí a umí je dobře. Pouze výpočty s FP při 64 bit přesnosti nejsou ideální. Ale ruku na srdce, aplikací, co používají DP výpočty nějak masivně je naprosté minimum.

 36. DP vypocty nemaju v 99% ziadny vyznam, su totiz _vzdy_ vyrazne pomalsie nez ten isty vypocet v single precision, akurat mas viac platnych cislic vo vysledku, to je vsetko. Pokial nepotrebujes mat presnu hodnotu este aj niekde na x-tej cifre za desatinnou ciarkou, jedine, co vypoctami v DP „ziskas“ je, ze to vsetko pobezi znacne pomalsie. 🙂

 37. Něco málo od blbečků z DIIT. Podle jednoho programátorsého a hardwarářského guru by přidání DP jednotek na poměr 1:3 vůči SP znamenolo navýšení spotřeby o 110 W.

  „To ano. Ja jen řekl, ze to nema smysl resit. Kdyby to bylo jak pise gatg vyse tedy 3xvice, stale to nevychází. Poměr je 1/32 (predpokladejme ze i registry). Fajn z ohledu spotreby by to stouplo na reálných
  3/32 a fp64 tedy navýší spotřebu všech registru o 6%. I kdyby byly vyuzity vsechny a spotrebu karty by tvořily jen registry, obavam se, ze to stejne nebude delat tech 110W navic. Ja vidim problém u vyrobce karty ve vypnuti nějakých regulacnich obvodu popr sw deaktivaci.. Samozrejme jen hadam, ale davalo by to vetsi smysl nez spotreba dp obvodu. Tuplem kdyz referencni to nevykazovala..“

 38. Nefim, mam dojem, ze si mysli, ze verzia OS sa urcuje tak, ze sa odniekial vyhrabe jeho marketingovy nazov coby string a potom sa parsuje ci to je „Windows Vista“, alebo „Windows 2000“ :-D. A to este snad systemom, ze sa ide na 9. znak a checkne ci tam je deviatka, takze aha, jasan, je to Windows 95/98. 🙂

 39. Klimax: Ze je jaddro spravy pravdive mi je jasne, odniekial to prebrat musel. Ovsem takto kodovat moze len naprosty chuj. 🙂 GetVersion presla par nasierajucimi zmenami, ale interne major/minor oznacenie funguje uz niekedy od prave Win95, mozno i Win31, ale to si teraz nie som uz isty. Skor si myslim, ze majkrosoft preskocil deviatku, pretoze 10 je viac Adidas, aby to nebolo az tak smiesne nasli si tento pseudo dovod. Kolko aplikacii dnes este detekuje Windows 9x a kolko z nich to ma napisane cez parsing (preboha!) stringu?

 40. Už ste čítali najnovší PR článok na AMD FX procesory? A pritom na to využil recenziu základnej dosky. 🙂

  http://www.ddworld.cz/pc-a-komponenty/zakladni-desky/test-msi-970-gaming-vyborna-vybava-a-skvela-cena-to-je-novinka-pod-amd-fx-procesory.html

  Len na navnadenie pridám zaujímavý citát podľa ktorého by ste povedali, že AMD nemá vo svojich cenovýxh reláciách vlastne žiadnu konkurenciu:

  „Aktuálně po drobných úpravách v modelové nabídce FX procesorů a hlavně jejich cen, tak představují FX nejlákavější nabídku, za celou historii. Bestseller je 6jádrový FX-6300 za pouhých 2700 korun a skvělý 8jádrový FX-8350 (donedávna TOP model), je dnes jen za 4500 korun (ceny v ČR dnes negativně ovlivňuje špatný kurz koruny, který je téměř 22 korun za dolar – bývaly lepší časy). Konkurence? K FX-6300 vlastně neexistuje, protože za těch 2700 korun vám Intel dokáže nabídnout jen slaboučký 2jádrový Pentium G. O něco lepší je Core i3, jež má ovšem pořád jen 2jádra (+2vlákna), a nejlevnější model stojí dokonce víc – 3000 korun. A s konkurencí proti FX-8000 je to snad ještě horší. To už jsou nativní 8jádrové CPU s odpovídající výkonem (v mnoha případech se výkon blíží Core i7). Proti FX-8350 za 4500 korun je v nabídce Intelu …. nic! Nejlevnější stále jen 4jádrové Core i5 je totiž za téměř 5 tisíc! A to existují i levnější FX-8000 modely! Jistě vás teď napadá, proč tedy AMD v prodejích nedrtí Intel? Jak víte, mít dobré produkty za dobrou cenu dnes automaticky nikdy neznamená mít i dobré prodeje …“

  Úsmevné sú aj slovné zvraty s tým ako Intel nedokáže niečo ponúknuť (ako keby chcel, ale nevie). Opäť to isté čo aj s NVIDIou.

  Ďalší citát je už fakt úplný elaborát. To musel vymýšľať dlho:

  „Pokud se ovšem podíváte na některé aktuální testy, nejednoho asi překvapí, že FX modely ve většině ohledech, nejen že nezaostávají, ale dokonce své o dost mladší konkurenty výrazně předčí v mnoha klíčových ohledech. Jedinou reálnou větší nevýhodou není ani tak nižší výkon na jádro (protože u aplikací, kde na výkonu záleží je většinou vícejádrová podpora plně funkční a tam, kde není, na tom výkonu moc nezáleží, protože je ho obecně dost – situaci jen komplikují hlavně některé hry, kde AMD FX doplácejí na velmi špatné optimalizace, i když situace se postupně mění k lepšímu a jen to ukazuje, že problém opravdu není v HW), ale největší nevýhodou je o něco vyšší spotřeba. Pravda, reálně s výjimkou extrémních FX-9000 modelů není ta spotřeba u běžných FX až tak vysoká aby to stálo za to řešit, ale říci se to musí, přičemž je ale nutné i dodat, že potenciální výkon FX je také o dost vyšší než u cenově srovnatelné konkurence s tou nižší spotřebou. „

 41. Apple se i za cenu lhaní snaží všechny přesvědčit o tom, že iPhone 6 Plus žádný problém nemá. Někteří přitom už došli tak daleko, že při dokazování že Apple prostě lže, ohýbají telefony už v obchodech. Apple zašel tak daleko, že téměř všechna média, kterým půjčil telefon na testy a která informují o špatné konstrukci a o tom, že jde ohnout, tak prostě utnul spolupráci. Apple je jednou z mála firem, která ve svém marketingu a při své spolupráci s novináři vyžaduje 100% pozitivní recenze, jinak žádná spolupráce.

  Znám jen jedinou podobnou společnost v rámci PC trhu, se kterou právě z těchto důvodů nespolupracujeme. Lhaní prostě nemáme rádi.

  To by nebol Srach, keby si nekopol aj do nvidie 😀

 42. „GTX 980 a GTX 970 předvádějí velmi dobré výkony, i když zase ne o tolik lepší, co R9 290/290X a rozhodně je neporážejí vždy a všude. Asi největší výhodou zůstává samozřejmě nižší spotřeba ve hrách u GTX 980/970, ovšem s tou celkovou výhodností to není až tak růžové. GTX 980 je za současné ceny vyloženě hloupost, GTX 970 je výrazně zajímavější, tak zajímavá, že právě kvůli ní AMD přistoupilo k výrazné redukci cen, protože AMD si zakládá na poměru cena-výkon a výhodnosti o něco více. Takže poslouchejte …“

  Kde bolo, tam bolo, za siedmimi horami a deviatimi riekami… 😀

  1. závěr recenze:
   Bohužel, GTX960 nepřinesla nic, co bychom tu už dávno neměli v podobě R9 285, která je ovšem levnější a nabízí mnohem vyšší výpočetní výkon, k tomu všemu přihazuje technologickou výbavu, která strčí do kapsy jakoukoli NV GTX grafickou kartu včetně GTX980 za 15000Kč! Ano, spotřeba GTX960 je o kus nižší, ale posuďte sami, jestli vám těch 500Kč ročně navíc za elektřinu za to stojí. Tím se pomalu dostáváme k hlavnímu problému GTX960, jímž je tradičně cena, která je, jak jsme u NV zvyklí, pořádně přestřelená! Platit prostě tisícovku navíc za GTX960 v porovnání s AMD R9 285 může jen blázen! GTX960 si tak v žádném případě svojí cenovku nemůže obhájit a tudíž jí nemůžeme doporučit. Radši se jí obloukem vyhněte a kupte AMD R9 285. Společně s bezkonkurenčními AMD FX nativními osmijádrovými procesory tak dostanete velice solidní herní (a také výpočetní) základ, který vám dlouho vydrží.

   gaylando:
   To je další fail se jmenem GTX960. tesim se na hry s podporou true audio a mantle 🙂
   DD: Ano, my se také těšíme…a že jich bude 🙂

   nVidiot:
   edit by DD… takové lži tu prostě nestrpíme, běžte si laksavě hlát jiman!!!

   ZELEZNAK:
   staci nebyt idiot, proc bych tem zelenym kapitalistickym zebrakom mel davat litr za nic to moze udelat enom blb nebo nvidia fanboy
   gaylando: Ano to si presne myslim, ale s nvidiotama to nema cenu se hadat, maji mozek zakaleny zelenym slizem!

    1. Dodatek:
     Tak jsem si dodatečně projel ty diskuze(i výše zmiňovanou) na DIIIITu a je mi jasný, kam chodí zklamaní čtenáři, kteří prokouknou Svět Číslicové Zkázi.

     Nojono, já to ríkám pořád, že No-X bude nebezpečnější než DD, protože to nedělá tak okatě. Respektive snaží se svoji propagandu vydávat za technické znalosti.

     1. No nevim, ale tady no-xe někdo i bránil přitom lže úplně stejně jako Stach a je jedno jak moc to maskuje. Živě si vybavuju jak v diskuzi Leppardovi tvrdil, že měla mít PS4 Larrabee 😀

      Teď se tam zas rozjela haterská nálada proti Applu jak zablokovali redakce (přitom to byla jedna) a nezapomněl si poplakat, že s tím má Diit zkušenosti. Druhej vocas zase pro změnu vychvaluje do nebes Ťamťunga, hájí chudinky Androidy a dělá z MS kdovíjakou svini. Hoši jsou totiž hodně zaslepení a doplatí na to úplně stejně jako DD

     2. Já ho určitě nebránil!

      Doplatí na co? Budou si tam smolit pár překladů o tom, kdo koho žaluje a kdo je v té žalobě ten hodný a kdo zlý. A pak nějaké ty vlastní pohádky o hodném AMD, linuxu apod.

      Minimální náklady a čtenáři jistí. IMHO velice dobrý bussines plán. Za pár hodin denně slušnej a jistej příjem.
      DD to dotáhl dál, ten už pracuje jenom 2-3x týdně.

     3. Sem lempl. Business samozřejmě. Pořád se mi ty slova se zdvojenejma písmenama pletou.

     1. Je to 400 hodín za 2 roky takže to nie je až taká dlhá doba. K hraniu sa dostanem tak každý druhý alebo tretí víkend. AS ani to sa mi nechce celý čas stráviť pri PC. Vzhľadom na to koľko som vrazil do PC ho na hranie využívam pomerne málo.

 43. Nový citát zo SrandaWorldu:

  „Ale snad už příští týden vám pořádnou recenzi GTX 970/980 nabídneme a to se vším všudy, kdy vám ukážeme i to, jak je to s tou spotřebou a v čem spočívá ono „kouzlo“, které zcela určitě budou využívat i grafiky dalších generací a to obou výrobců! Věřte nebo ne, ale GTX 970/980 ve skutečnosti mají spotřebu jako R9 290/290X, tedy měly by v herní praxi stále, kdyby … a více se dozvíte v naší recenzi :). Někteří už samozřejmě vědí ;). Snad jen dodám, že právě tahle jedna věc je asi tou jedinou zajímavou na GTX 970/980. Bez ní by byly, mírně řečeno, hodně nezajímavé. V tomto ohledu nás tak opravdu udivuje, že na to výrobci GPU nepřišli dříve, protože ty úspory energie jsou prostě reálné a to „technologické kouzlo“ není v jiných druzích počítačových čipů zdaleka novinkou. Na druhou stranu to také vrhá i nepěkné světlo na vývojáře herních engine a her, protože minulé i současné hry evidentně nevyužívají ani náhodou potenciál a výkon, který GPU skutečně mají. A evidentně za to nemůže jen mizerné neoptimalizované API DirectX atd.“

  Hlavne to, že bez spotreby tie karty nie sú zaujímavé. 🙂

  1. Uz ju mas doma ? Nepiska ti ? Ja co som pozeral vsemozne fora, asi snad kazdemu piskala a na zvuk som poslednu dobu fetisista a nezniesol by som nejake piskanie cievok 😀 Este mam rezerve v sharku asus 970 strix, tak stale vaham. Sekundarne HDD vypina po 5 minutach a predne noctuy sa zapinaju az pri 65 stupnoch cpu, na zalmanovi cnps10x extreme som tiez vymenil fan za noctuu 😀

   1. Ešte nie, mala by prísť v pondelok. No s tým pískaním si ma veľmi nepotešil, snád budem mať štastie na dobrý kus. 🙂 Je inak zaujímave, že som zatial nenatrafil na žiadnu recenziu, kde by to pískanie spomínali. Možno kvôli novinárskym samplom, na ktorých si dajú viac záležať?

    1. No mozno na zahranicnych nie, ale na takom extrahardware aj pctuning piskali vzdy 970 😀 Tak isto pct forum 😀 Jak huby po dazdi, ale jbmnt idem vecer do sharku a otestujem ju, ked bude piskat vratim ju, musim odskusat DSR a prejst medzi tym noveho aliena 😀 Potom postuj skusenosti aj ty pondelok…

     1. Tvl neuverite volam do sharku v Trnave a 970 tam nikdy ani nebola pri tom v objednavke je presne tt pobocka. Takze v ktorej riti je sa mi nechce riesit, ta 970 mi neni asi sudena 😀

 44. @Simik: Doplatí na to, že lže. I na DDsvětě se občas najde někdo kdo na to upozorní. Navíc silně pochybuju, že je diit nějakým etalonem čtenosti a tudíž to ani s bussinessem nebude nějak horké. Pravdou je, že se tam začíná objevovat stejná sebranka militantních fanatiků z DDsvěta takže postupem času tam bude ruDDo úplně.

  BTW kolik si myslíš, že jim to měsíčně hodí? Je mi jasný, že to dělaj pro prachy, ale DD to dělá čistě z přesvědčení 😀

  1. Teoreticky to zní hezky, ale např. u Číslicové zkázy na to čekáme už kolik, 4 roky(a to se takhle chová podstatně déle)? A výsledek je, že s ním všichni čile spolupracují.

   Kolik jim to hodí nevím, ale když se podívám do ceníku DDsvěta a spolu s informací, že je DDsvět nejlevnější to nebude málo.

   BTW: Jakožto s.r.o. mají povinnost zveřejňovat výkaz zisku a ztrát. A Bilanci a rozvahu.

   DD to možná dělá z přesvědčení, že poškodí Nvidii(uražená ješitnost:-), ale nevěřím, že to jeho otáčení korouhvičky dělá nevědomky. Kdyby se považoval za spasitele tak si myslím, že by tomu věnoval více času.

   Takhle to IMHO vypadá jako, když z povinnosti vyplodí 3x za týden nějaké články, aby si udržel návštěvnost – prachy.

     1. Cooooooooooooooooooooooooooooo?!?!?
      Ja jsem zelenej az do morku kosti, tak co znamena u meho prispevku „Komentář čeká na schválení.“ ???

     2. pretože tvoja zelená sa nezhoduje s červenou od AMD 😀 😀

     1. Toleruje se to asi jak u koho. Nejspis u firmicek, ktere ziskavaji stamilionove statni zakazky a pak to nechavaji za 1/2 delat normalni firmy.
      Nase firma dela mimo jine i pro par velkych nadnarodnich firem a tam bychom si bez zverejnenych vysledku hospodareni ani neskrtli. Je to soucasti hodnoceni risk faktoru dodavatele nejakeho reseni.

     2. No myslel jsem samozřejmě ze strany státu, který to vyžaduje zveřejňovat ve sbírce listin.

      S tím, Že to požadoval velký odběratel jsem se setkal také. Paradoxně to po nás chtěl poslat mailem místo, aby si to stáhl ze sbírky(zveřejňujeme). Předpokládám, že je zvyklý to tam nenajít 🙂

 45. Diskuze na EHW k odkladu 960…

  10. Říjen 2014 – 11:00 od Vlko
  epic fail
  Tak toto je Brutalny Fail nvidie a poriadny vysmech jej fandom. 960ka mohla byt velmo zaujimava volba pred vianocami. Nahrali amd na smeč a teraz bude výprask.

  10. Říjen 2014 – 12:49 od Arkedij
  Re: epic fail
  Nuž v tejto cenovej kategórii za ceny,ktoré sú momentálne možno ešte ako tak nvidia má čo ponúknuť (ale asi naozaj len fanúšikom/verným zákazníkom) ale ak u nás príde do vianoc k nejakému zlacneniu AMD a NV nezareaguje taktiež zlacnením, tak bude v kategórii, kde sa grafiky predávajú asi najviac (myslím si, že rozhodne viac ako v kategórii 970/980) silne nekonkurencie schopná. Treba počkať na decembrové cenníky.

  10. Říjen 2014 – 17:21 od SamanCZ
  Re: epic fail
  Ty jsi taky fail, pokud je poptávka po současných VGA s gm204 taková ze nestihaji uspokojit poptávku, tak proč by s nim ještě rozšiřovali nabídku o další vga a tím ještě víc podpořili to ze je to nedostatkove, amd stejně nemá nic výjimečného čím by v te kategorii významně konkurovala

  11. Říjen 2014 – 13:27 od Vlko
  Re: epic fail
  Ja chcem kupovať novu grafiku (960ku) a nie počuvať nenažranu nvidiu ako sa to neoplati vyrábat. Tie demagogicke reči ala vyjadrenia vasho prezidenta k ukrajine si nechaj pre súdruhov. Ty Epic Failer 😀

 46. Zdravím pánové, potřebuju radu. Koukám po nové grafice a rozhoduju se mezi GTX980 nebo 290X. Na DDsvětě jsem nebyl, tam by nebylo o vítězi sporu .-) Zajímavou volbou by dle mého názoru byla http://jdem.cz/bqt9x6 , pokud padne cena blíže k 10tis. Spotřeba je tedy šílená, takže bych asi ještě musel investovat do zdroje :-/ Za 980 zatím nevím, viděl jsem tedy MSI, ale verze GAMING mi nepřijde to pravé ořechové. Pokud mátě někdo nějakou zkušenost, budu rád. Díky.

  1. Jestli to má být primárně na hry, multimédia typu práce s videem nebo rendering tak bych sáhl po GTX980 a to z několika důvodů:
   – ovladače
   – cuda (podstatně větší výběr podporovaných aplikací)
   – záruka 3 roky u většiny značek
   – do budoucna potencionálně využitelné featury + dx

   Každopádně u té R9 290X je doporučený výkon zdroje hodně přestřelený – kamarád má podobnou (žlutou) a jede mu bez problémů na starém Enermaxu 425w 😉

   Otázkou je, jestli se ti nevyplatí spíš pořídit nějakou OC 970 s tím, že bys nemusel pořizovat zdroj.

   1. Díky za reakci.

    Mno mám PSU Corsair HX520, takže min. pro GTX980 by měl hravě stačit. Když jsem koukal na nároky těch 290X, tak mě vždy poleje horko 🙂

    Jasně, zapomněl jsem dodat. Karta bude primárně na hry.

    Výkon nových GTX980 je při jejich spotřebě parádní a moc mě láká. Překážkou je samozřejmě cena, kdy za o min. 4 tis. levněji seženu 290X, která je sice o málo výkonější….Mám s tím spíš psychologický problém.

    Aktuálně mám R7870. Nataktovanou GTX970 jsem zatím nebral v potaz, ale určitě to je taky varianta. Já pouze přemýšlím tak, že chci, aby byla karta +/- min. tak výkoná jako 290X.

    1. Mno, papírově je ten Enermax o chlup silnější a nutno podotknout, že má i5 Ivy Bridge (tuším 65w) a v době kdy kartu kupoval tak jsem mu řekl, že je to „nadrc“ 🙂

     Osobně bych si na kombinaci HX520 a OC 290X netroufl (kvůli peaku a odběru A z větví). S GTX980 nevidím problém a 970 bude mít rezervu +/-90w

     1. Přesně s touhle představou pracuju. Na 290X můj zdroj nestačí, na novou generaci od Nvidia je to ok. Omrknu ty OC edice GTX970. Líbí se mi Asus Strix, ale třebas ještě nejsou na světě edice od MSI Lightening nebo HAWK.

 47. Díky za reakci.

  Mno mám PSU Corsair HX520, takže min. pro GTX980 by měl hravě stačit. Když jsem koukal na nároky těch 290X, tak mě vždy poleje horko 🙂

  Jasně, zapomněl jsem dodat. Karta bude primárně na hry.

  Výkon nových GTX980 je při jejich spotřebě parádní a moc mě láká. Překážkou je samozřejmě cena, kdy za o min. 4 tis. levněji seženu 290X, která je sice o málo výkonější….Mám s tím spíš psychologický problém.

  Aktuálně mám R7870. Nataktovanou GTX970 jsem zatím nebral v potaz, ale určitě to je taky varianta. Já pouze přemýšlím tak, že chci, aby byla karta +/- min. tak výkoná jako 290X.

 48. Páni. Rodneyho reakcie na PhysX a Hairworks:

  „HairWorks bezi pro radeony 9* pomaleji nez TressFX, pricemz TressfX bezi na GeForce stejne.“

  „Na bullet v3 se pracovat neprestalo a na druhou stranu PhysX po vice nez 6ti letech se realne take zrovna neposunul (v3.4 FLEX je hezka ale kdy ji uvidime v praxi je otazka mozna I mnoha let)“

  „PhysX pouzival zamerne velmi dobre optimalizovany kod pro GPU vypocty a velmi spatne optimalizovany kod pro CPU vypocty (coz paradoxne negativne ovlivnilo predevsim vykon pod GPU PhysX pro NVidia uzivatele)“

  1. Rodney je hlavně jeden z těch zaslepených AMD fans. To co tam píše o optimalizacích PhysX vs Radeon SDK je úplně k smíchu. V Alien Isolation je sice použito několik(set) technologií, ale všechny běží na gpu obou výrobců a troufám si tvrdit, že jsou to naprosto běžné vykreslovací algoritmy

   „Defered Renderer“ (správně defered shading), podporováno tuším od 6×00 řady GeForce GPU, seznam her http://en.wikipedia.org/wiki/Deferred_shading

   „Realtime Radiosity“ tomuhle fandím spolu s GI ikdyž tak „trošku“ nevěřím, že by to engine dával v nijak výrazněji limitované geometrii (kdo někdy renderoval tak ví jak brutální žrout výkonu to je při akceptovatelné kvalitě/počtu odrazovaných paprsků)

   „HDAO+“ tady mám problém protože jsem nenašel co konkrétně znamená to plus (AMD technology). HBAO, HDAO, SSAO nebo AO vím co je a vím jak funguje a taky vím jak se řeší ve hrách (typicky černou texturou, nikoliv accurate výpočtem kdy je pak vidět přehnaný efekt na spritech a průhledných texturách).

   „Better Textures“ Ano, nVidia GPU neumí BC7 kompresi ani přes OpenCL natožpak CUDA https://github.com/volition-inc/bc7_gpu (další jsou přímo na nV developer site) 🙂

   „Contact Hardening Shadows“ je naprostá exkluzivita, nikdy nepoužito třeba ve STALKERovi (viz. deferred shadows), nV to samosebou neumí https://developer.nvidia.com/gameworks-directx-samples

   „GPU Accelerated particles“ tady myslím není co dodat 🙂

   „Silhouette-enhancing tessellation“ Opět jsem nedohledal dokumentaci, podle obrázků to vypadá, že ten první model má normálně rovně vertexy (nepochopitelně, jako kdyby to dělalo nějaký prase schválně) a druhý je ok. Osobně jsem teda čekal podstatně složitější scénu…

   edit: no a to co tam píše o „deoptimalizaci“ to je čisté sci-fi naočkované Stachem/Součkem.

   Nejvíc pobavilo „PhysX pouzival zamerne velmi dobre optimalizovany kod pro GPU vypocty a velmi spatne optimalizovany kod pro CPU vypocty (coz paradoxne negativne ovlivnilo predevsim vykon pod GPU PhysX pro NVidia uzivatele).“

   Všem je samozřejmě jasné, že v případě výpočtů dejme tomu TressFX (nebo čehokoliv jiného) v případě nVidia karet má drastický dopad na výkon a v případě AMD karty je dopad naprosto zanedbatelný. To jsou ty optimalizace, výžení nVidioti 😀

   1. Ohľadom PhysX odporúčam tento aktuálny článok: http://www.codercorner.com/blog/?p=1129

    U Aliens ma tiež zaujíma realtime radiosita. To sa mi ani nechce veriť. Musí to byť dosť zjednodušené vzhľadom na to ako rýchlo hra beží. Každopádne som nakoniec nevydržal a hru kúpil. Hlavne kvôli Oculus Rift. Všetci píšu, že je to paráda tak som fakt zvedavý. Ževraj je to na podobnej úrovni ako Half Life 2 čo sa týka podpory riftu.

     1. Už sa mi to inštaluje. Tak to dnes vyskúšam. Podám report, :-). Už sa pripravujem aj na to, že budúci mesiac pôjdem aj do Project Cars. Sakra dosť dobré ukážky s oculusom sú.

 49. Už se nemůžu dočkat Součkovu článku „AMD se daří líp, akorát má o polovinu menší zisk“ 😀

  http://techreport.com/news/27225/amd-suffers-falling-revenue-announces-7-staff-cut

  Jinak ten diit jde už úplně na dno. Tenkrát někdo psal v diskuzi, že iPhone může za finanční krizi, ebolu, globální oteplování a to hovado Šoučkovic napíše, že Apple může za pád Nokie a iPad za likvidaci papírenského průmyslu. Teď zas druhej debílek píše, že má iPad jenom nový „ťuplík“ (tlačítko) přičemž si nezapomene kopnout do nVidie. To je fakt už jako Stach – ten taky nezapomíná na Mantle v každém článku

  1. JJ, ten Jezek je opravdu sulin. Obych to osvetlil, na co narazel Richmond.

   Jezek vydal clanek s nazvem: Úžasné: Apple iPad Mini 3 má 1 ťuplík navíc
   Prvni odstavec zni: Někdy se produkty liší jen minimálně. K dokonalosti to asi dotáhla Nvidia, ale i Applu se tento trend zalíbil. iPad Mini 3 se od iPadu Mini 2 liší jen dotykovým senzorem a TouchID.

   Co tam proboha dela ta zminka o Nvidii? Na co tim narazel? Co konkretniho? A proc vubec v clanku o produktu Applu?

   1. A pak ze to tady DDement necte. Dva dny nic a nedlouho po tomto mem prispevku vydava clanek:

    „Se zpožděním jsme si všimli problému, který spočívá v nemožnosti přispívat do diskusí a s problémy se potýkají i soukromé zprávy a další věci kolem uživatelských účtů. Probíhá lokalizace a hledání problému. Na nápravě se pracuje a díky našemu skvělému hosting partnerovi, Web4Ce, který pro vás náš magazín hostuje, bude doufejme brzy vyřešen.“

    Jeste by me mel podekovat a poslat na ucet nejaky love. Nvidia uz nedava to co drive, asi dalsi dukaz predsmrtne krece.

  1. Kdybyste nevedeli:

   „Vzhledem k obřímu rozlišení si Apple musel hodně rozmýšlet grafickou kartu. Nakonec osadil AMD Radeon R9 M290 2GB a nebo R9 M295X se 4GB paměti, což je tedy konečně odpověď na otázku, kam se všechny mobilní TOP Radeon grafiky poděly, že se neobjevují v nových noteboocích už nějaký čas – jednoduše je vykoupil Apple.“

 50. „Každopádně RYSE vypadá na PC opravdu skvostně a aktuálně je to nejnovější hra s CryEngine, takže ji pravděpodobně nasadíme do pravidelných testů nového HW místo Crysis 3.“

  …ale iste to este nie je, lebo uz nas parkrat NV nasrala, ze bola nejaka hra co beha moc, moc, lepsie na Radeonoch a potom, co sme ju za to vychvalili az do neba prisiel nejaky poddplateny update, co to otocil o 180 stupnov. 😉

 51. Nestačí, že Nvidia drtí AMD novými Maxwellmi, ale je taká drzá, že útočí „znovu“ aj na tabletový trh. Mrtvá Tegra K1 sa nachádza v novom nexus 9 tablete (btw nový nexus 6 je úlet – 6 palcov…) a vyzerá, že to asi nebude najhorší čip. Hlavne, ked si Google mohol vybrať Qualcomm, ale dal prednosť Nvidii, asi to o niečom svedčí.
  https://www.mojandroid.sk/nexus-9-benchmark-geekbench/

 52. Zatial musím poklepať, všetko funguje na 100%, ani nepíska, nie je absolutne hlučná ani pri loade (skrina FD define R4). Ztiahol som si aj ten nový futuremark, ale ešte som to neskúšal. Crysis 3 všetko very high, 2x SMAA, hral som asi dve hodky včera, tiež bez problemov. Subjektívne rozdiel medzi medium na gtx 560 Ti a very high na gtx 970 je dosť veľký, dobru pol hodinku som sa len kochal grafikou. 🙂

   1. No toto je vcelku dobry fail ! 😀 moj Zaverecny verdikt znie to jak keby som s babku na dvore zabijal svinu nozom a nad hlavu mi kruzil boing 747. Ked nasledne vypnem hru je to ako keby mi za domom pristavalo lietadlo. K comu tento pasivny chladeny system do 65 st. ked to potom vydava pazvuky jak pred porazku ? Este testnem Crysis 3 a dovi dopo Alza a vratenie penazi…

    Myslel som si, ze to je len velka nafuknuta bublina, ale bude na tom asi nieco pravdy, 80-90% 970 piska jak svina, 980 su na tom vraj ovela lepsie, ale zas 550-600€ vysolit za grafiku sa mi fakt nechce…

 53. Něco pro pobavení jak začínali ti nejlepší z nejlepších. Odkaz je z diskuze k recenzi Seasonic Platinum Fanless 520 W:

  http://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/11736-Pajeni-plosne-spoje-apod?p=71021&viewfull=1#post71021

  „Dodávat to budu s nebo k shit zdrojům, takhle vylepšený by to mělo disk ochránit před vším Pak se tam možná dodají i další součástky pro vyhlazení proudu“

  Ten chlapec má business v těle:-)

 54. Tak páni môžem vám povedať, že Alien Isolation je špičková hra pre Oculus. Rovnocenná s Half Life 2. Plus niektoré nové tech demá už sú tiež vo veľmi dobrej kvalite. Vyzerá to tak, že vývojári postupne SW cestou začínajp zvládať problematické kazy obrazu ako chromatic aberation, black smearing či nazelenaný nádych. To sa už postupne vytráca a vyrenderovaný obraz je citeľne kvalitnejší. Atmosféru v Aliene to len umocňuje a zatial môžem len povedať, že Sevastopol (vesmírnu stanicu) urobili fakt verne vzhľadom na techniku z filmu Alien I. Proste paráda. A to som zatiaľ ani nehral tak dlho aby som stretol votrelca (nemám to samozrejme na najľahšej obtiažnosti :-)). len som behal všade kde sa dalo a pozeral interiér hry.

   1. Dolu píšeš, že si hral Aliena v 4K cez DSR. Koľko si mal FPS? Ma to celkom zaujíma. Ak by to bolo viac ako 75, dalo by sa to v tomto móde pustiť aj na DK2. Čo sa týka kvality, je vidieť rozdiel na FHD keď sa používa DSR renderovanie? Keď to NVIDIA sprístupní aj pre staršie GPU, tak to poskúšam čo to dá.

    1. Myslim takych 40-60 fps to bolo, ale je fakt, ze som to nemal nataktovane, isiel som na defaulte okolo 1300 Mhz. Taky Crysis 3 mi isiel stab. na 1500mhz, takze zo 10 fps by som urcite ziskal na tom takte este. Plus este su neni odladene uplne ovladace na tu hru, tak myslim, ze casom to urcite nebude problem. Jop je to super, celkovo tie hrany su vsetky vyhladenejsie ako aj cely obraz.

     1. Takže asi nebude potrebné riešiť antialiasing pri použití DSR. No som zvedavý. Ale na Aliena s Oculusom to nevidím. Potrebujem stabilných 75FPS. A to pri DSR nedám ani s pretaktovanou GTX780 čo by mala byť zhruba na úrovni tvojej 970tky na základných taktoch.

   1. Ber to tak, že potrebuješ v 1080p dosiahnuť plynulých 75 FPS bez opakujúcich sa výkyvov. Takže záleží na tebe či chceš hrať hru na plné alebo budeš znižovať detaily. A sú hry, ktoré ani s i7 3770K a OC GTX780 proste na taký framerate na plné detaily nedáš. Ešte je možnosť hrať to v nižšom rozlíšení ale tak podľa mňa je 1080p minimom. Nad takou možnosťou sa bude dať (a asi aj musieť) uvažovať až keď bude mať Rift 4K displej.

    Toto platí inak iba teraz pri DK2. U CV1 sa nároky ešte zdvihnú s vyšším rozlíšením a minimom 90FPS. Ako vždy sa dajú robiť kompromisy. V podstate potrebuješ minimálne 60FPS. Rozlíšenie už je na každom aké si zvolí. Ja by som ale pod 75FPS a 1080p nešiel.

     1. Tomu ver kamo, staci pozret PCT forum. Sam mam doma 970 strix a vydava zvuky od sycanie hada, lietadla kruziaceho na hlavou, sekacky na travu cez vrtulnik 😀 Do 31.10 pojde papa, aspon som si zahral aliena v 4k s DSR a mozno dam este Metro Redux 😀

 55. Ten Behemot je buď úplně vymaštěnej blb, kterej nechápe psaný text nebo pořádnej zmrd, kterej nesnese konstruktivní kritiku:

  http://diit.cz/clanek/seasonic-platinum-fanless-520-w-ss-520fl2-recenze-test/diskuse

  Vždycky si vypíchne něco, co se mu hodí a překroutí to.
  Ne nadarmo tam IMHO přestali diskutovat lidi co elektronice rozumí a zůstali tam ti co jim vyhovuje jeho namachrovanej styl. Pro zájemce doporučuji diskuze k článkům o prvních výměnách kondíků 🙂 Tam byli lidi co o elektronice něco ví…

  1. Přece nebude nadávat na kartu kterou mu půjčil …. Asus:-)

   Recenze dopadne tak, že obecně GTX970/980 není nic moc extra, ale zapůjčený model stojí za úvahu…

   nebo

   Jestli někdo chce GTX970/980, tak jedine ten jehož výrobce mu půjčuje karty ….

   Nvidie ani AMD přece karty nevyrábí a tedy si nekonkurujou 😀

 56. „sorry, NV je dávno vyšachovaná ze hry, její technologie nikdo nechce, vyjma jednoho dvou studií také nikdo nepoužívá …. logifcky, AMD obsadilo konzole atd. a všechny hlavní herní engine využívají AMD technologie … smiř se s tím.“

  Garažmajster sa znova predviedol, v diskusii sa mu snaží sekundovať aj gaylando, ktorý sa konečne spamatal z drtiveho nastupu Nvidie, a opať perlí svoje sračky. 🙂 Vraj užívatelia Nvidie si sťažujú, že im nejde poriadne Tress Fx. Jasne, blbečku, jasne.

  1. Predbehol si ma o pár sekúnd. Hej on vôbec nevie čo tá „výpočetná časť“ znamená. Je to proste obyčajný kretén. Inteligentný človek si vie uvedomiť aj sám, že niečomu nerozumie, ale u tohto týpka to neplatí. Je to proste kretén s velkým egom, tak si myslí, že mu je všetko jasné. Aj tie hovadiny o GPU PhysX. Len doplním jednu čo som nenapísal nižšie:

   „Bajlando [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-10-22 23:43:02

   Jaky aspon jeden effekt prinesl GPU physX ktery byl nejak prelomovy a zaroven nesel udelat v univerzalnim CPU Havoku? To by me fak zajimalo. Ja jeste zadny nenasel.“

   Ja si tiež myslím, že Havok cez CPU dokáže obslúžiť aj 100 000 častíc v komplexnom systéme ako sú fluidy. Škoda ale že nie v real time. To je ale niečo čo on nikdy nepochopí.

  2. GeoTech je ďalší taký expert:

   „GeoTech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-10-23 00:41:44

   Zjavne nevies co porovnavas. PhysX proprietarnu technologiu ktora cielene odstrihla AMD karty vs TressFX otvorenu technologiu ktoru Nvidia GK nezvladaju len a len kvoli obmedzeniam svojich cipov v prospech inej vyhody v podobe spotreby.
   AMD GK boli technologickou vybavou na tom vzdy lepsie, preto mas dobre tusenie, ze mi umelo vytvorene technologicke „vyhody“ Nvidia grafik ako je PhysX zili netrhali a netrhaju “

   Čo je to umelo vytvorená technologická výhoda? To si aj ja môžem vymyslieť že je to True Audio alebo Mantle či TressFX. Dôvody si už vymyslím.

 57. Opäť Bajlando v akcii:

  ———————-

  „Bajlando [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-10-22 20:58:36

  Aha princip te nezajima. A proc si teda majitele NV karet potom stezuji ze jim jede spatne TressFX? Co ale nadelas kdyz je nezajima ze je NV oholila o vypocetni cast (nutnou k vypoctum TressFX) a jeste si za to nechala priplatit. Hlavne spotreba ze? “

  ———————-

  Jojo. TressFX určite využíva DP. Mal by mu to niekto vysvetliť. Škoda, že si skalopevne myslí, že vie o čom hovorí.

  ———————-

  A ešte niečo k PhysX a NVIDII (tu už kontruje aj Stach):

  Bajlando [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-10-22 23:43:02

  Jaky aspon jeden effekt prinesl GPU physX ktery byl nejak prelomovy a zaroven nesel udelat v univerzalnim CPU Havoku? To by me fak zajimalo. Ja jeste zadny nenasel.

  ———————-

  aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-10-23 08:33:24

  sorry, NV je dávno vyšachovaná ze hry, její technologie nikdo nechce, vyjma jednoho dvou studií také nikdo nepoužívá …. logifcky, AMD obsadilo konzole atd. a všechny hlavní herní engine využívají AMD technologie … smiř se s tím.

  ———————-

  Jeden väčší idiot ako druhý.

  1. Bajlando [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-10-23 10:15:26

   No a to je presne moje pointa. GPU physX nenabizi absolutne NIC navic co by neslo udelat jinak, univerzalne a dostupne pro kazdy HW. TressFX prinesl prelomovou vec a navic je to vec kterou spocita jakakoliv karta ktera nema ocesane jadro o vypocetni cast.

   EDIT: Sarkasticky tady hanis TressFX jak je to vlastne o nicem. Zajimave je ze ti „hlupaci“ co vedou NV si mysli pravy opak kdyz tuto featuru zkopirovali a naroubovali na GPU physX. Mel bys jit za vedenim NV a vysvetlit jim jak je TressFX o nicem

 58. A dalsi davku si pro zmenu slehnul sam garazmaister:

  aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-10-24 01:38:06

  prosím vás vzpamatujte se už a hlavně si zjistěte fakta … v konzolích jsou AMD CPU-GPU, hlavní herní engine mají technologie AMD (MANTLE v základu, TRESSFX atd.) … PhysX žádný herní engine a žádná hra sama od sebe nepoužívá a jako takové je dávno mrtvé … TXAA není nic zvláštního, používá se FXAA a běhá na všem a AMD má samo také řadu AA technologií i lepších než je TXAA ale v tom dnes jádro pudla opravdu není … DSR je marketingová hloupost a také to není nic objevného zkuste si zjistit co to vlastně znamená ;), atd.

  AMD MANTLE se stává standardem a bude základem pro novou generaci OpenGL a o 2 roky předběhlo DX12 a bude toho umět víc i nadále (multiplatformní!), AMD FreeSync už je standardem (AdaptiveSynce od DP1.2a a grafiky GTX ho neumí) na rozdíl od GSync které je už mrtvé, AMD TressFX je implementováno v nové verzi do dalších herních engine a na rozdíle od okopírováného auzamčeného hairFX běhá i na radeon i na GTX a tak můžeme pokračovat … samozřejmě AMD hraje do karet fakt, že ovládalo konzole a hry a halvní herní engine jsou tedy vyvíjeny a optimalizovány hlavně pro něj … doporučuji si nejdříve zjistit fakta, než tu začnete plácat nesmysly. V současné době AMD má lepší podporu než NV, mnohem více maká na ovladačích a na technologicích – lépe mu funguje multiGPu, dokonce bez můstků, lépe zvládá vícemonitorů a mnohem více se nagažuje ve vývoji her a technologií jež se skutečně stávají standardy … stačí otevřít oči … schválně si spočíteje počty her kde se angažuje AMD a kde NV v poslední době, ten nepoměr je obrovský, stejně tak technologie, které se od AMD staly standrady nebo k tou mají nakorčeno a kolik standardů vzešlo v poslední době od NV … vážně tu chcete vyvolávat flame takovým hloupým ignorováním faktů a reality?

 59. Mna neuveritelne rozosmialo to, ako po uvedeni maxwella pablb bajlando a takisto veldedemajster zostali zaskoceni. Ako keby dostali bombu priamo na rypak. Povedane na rovinu boli z novych GTX970/80 v pici. Dlho predlho kumali, ake srackoidne argumenty vytiahnu proti sucasnej generacii GTX900.

  1. Ja mám taký pocit že Stach aj Bajlando sú jedna a tá istá osoba. Píšu rovnako retardované príspevky kde hneď má človek, ktorý sleduje aj dianie okolo NVIDIe jasno, že nevedia o čom hovoria. Stach si myslí, že UE ani Unity nepatria medzi herné API, Bajlando zasa, že NV skopírova TressFX a že je to dokonca závislé na GPU PhysX a ani nemusím pokračovať ďalej. O Mantle ani nemá cenu hovoriť. Ak sa stane, že bude naozaj súčasťou OpenGL, tak ho NV bude podporovať ako jednu z ďalších verzií OpenGL. Ale škoda hovoriť.

 60. Bajlando [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-10-24 00:41:50

  Ty jsi docela nechapavy ze? Nerikam ze 970 je spatna karta. Rikam ze 970/980 je v podstate 780/780Ti a kdo chtel takhle vykonne karty tak si je davno koupil takze nema duvod kupovat 970/980. Ty mi tu hodis jako argument 7970/280X coz nejde porovnat protoze 7970 vysla za cenu high end a kdyz vysla 280X tak uz byl novy high end a 280X byla za cenu mainstreamu. Kdezto 970 ala 780 je porad za cenu highend. Takze proc by majitele 780/780Ti kupovali podobne vykonne karty za stejnou cenu za jakou uz koupili 780/780Ti? Co by tim ziskali? Par kourun na usetrene elektrice ale vyhozenych 10k a vice za skoro to same co uz v PC davno maji jen s jinym oznacenim. A kdyz nekdo nekoupil za cenu high endu 780 uz davno tak proc by kupoval za high end cenu skoro stejnou 970??? Kdyz uz cekam na vykonnejsi kartu za nejakou cenu tak prece nemuzu byt takovy hlupak abych koupil temer to same za podobnou cenu co uz je na trhu vice jak rok jen protoze se to jmenuje jinak.

  Jestli bude pravda co se pise na netu o rade 300 tak NV bude mit cely pristi rok obrovsky problem a bude dost mozna neprodejna. AMD ma mit exklusivitu cely rok na nove pameti ktere maji 4.5 krat vyssi propustnost nez GDDR 5. Navic slibuji ze si daji pozor na chlazeni aby nebyly propady jako u 290X reference. A 380X cili novy mainstream ma byt na urovni 970/980. Takze v tehle chvily nez vyjdou nove Radeony si muze tyhle NV refreshe kupovat fakt jen hlupak.

  ___________________________

  Som ja ale hlupak, že som si kupil „NV refresh“ a nepočkal na revolučné amd grafiky. Hlavne ked AMD naviac slubuje, že si dá pozor na chladenie! Retardovaný kkt bajlando nedokáže pochopiť, že upgraduju aj ľudia, ktorí majú aj staršiu generáciu grafik. Furt tam mieša dohromady 970 a 780, ako keby mali rovnaké štartovacie ceny. Inak si nemyslím, že by boli Stach a Gaylando tá istá osoba. Síce su obaja rovnako jebnutí, su tam však vidieť jemné rozdiely. Gaylando naviac nerobí tolko gramatických chyb a preklepov ako jeho idol.

   1. A ten je implementovany cez DirectCompute a nie OpenCL. 🙂 Ale inak máš pravdu v tom, že neobmedzuje grafiky od AMD. Aj keď Rodney by ti povedal, že je HairWorks na AMD 9krát pomalší ako na NV grafikách. Rád by som vedel odkiaľ na to prišiel. Už som sa ho na to pýtal, ale neunúval sa na odpovedať.

    Bajlando si inak tiež myslí, že je HairWorks impelementovaný pod GPU PhysX. Takže sa nečudujem, že Stach kecá to isté. Ani jeden z nich vôbec nesleduje čo sa okolo NV deje len majp kopec hlúpych rečí o niečom o čom nielenže nemajú informácie ale ani základnú páru o tom ako to funguje.

 61. Bajlando [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-10-24 14:00:23

  Ja jsem vlastnik AMD a tech par korun za spotrebu me netrapi. Toho casu kdy je karta vytizena na 100% se da pocitat i u naruzivych hracu na jednotky procent z casu kdy je PC zapnute a ne v kazde hra ma AMD vetsi spotrebu nez NV. Mozna se budes divit ale je to i naopak. Takze tu nikomu nepodsouvej ze AMD vlastniky trapi vyssi spotreba kdyz AMD karty tu vyssi spotrebu v prumeru ani moc nemaji. Me by spis trapila 256 bit sbernice a orezane jadro takze bych si nemohl v urcitych hrach zapnou urcite featury. Ale to me trapit nemusi to trapi vlastniky NV karet ze?

  ———————————————

  Takže čo trápi Bajlanda:

  „256 bit sbernice a orezane jadro takze bych si nemohl v urcitych hrach zapnou urcite featury.“

  Hehe. To si robí srandu. Zaujímavé, že podobne ho neptrápia featury čo sa dajú zapnúť len na NVIDIi. 🙂

  1. Oni hlavne očividne nechápu, čo tá „výpočtová“ časť o ktorej sa bavíme znamená. Taký Bajlando ani nemá páru o tom, že ide o jednotky s dvojnásobnou presnosťou. A že tie s jednoduchou presnosťou, ktoré sa inak všade používajú, nie sú obmedzené. Čo si asi tak Bajlando myslí, že sa robí pri renderovaní obrazu? že sa nič nepočíta? Dosť by ma to zaujímalo.
   Alebo si snaď myslí, že TressFX využíva DP jednotky? To vlastne asi nie pretože podľa toho ako píše ani nevie že niečo také je.

 62. Ten Srach je opravdu kokot. Nedej boze, at se nekdy objevi v politice, to bych musel vyjit do boje:

  ——————————————————

  aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-10-25 00:24:34

  ano nechápeš …. jak vysvětlíš, že AMD FreeSync se stalo oficiální průmyslovým standardem (adaptiveSync) a G-Snyc ne? už to by tě mohlo trknout, že vzhledem k rychlosti, jakou byla AMD technologie FreeSync přijata za obecný standard na úkor G-SYNC, svědčí o tom, že ji AMD muselo mít dávno dodělanou, tedy dlouho před G-SYNC.

  ——————————————————

  simik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-10-25 09:09:57

  Nesvědčí to o ničem. Změna frekvence již byla ve VESA standardu, takže nešlo o bůhvíjaké změny. A tak rychlé to taky nebylo.

  Důkazy se předkládají jinak než domněnkami.

 63. Nejnovejsi zblept s Degenworldu- AMD MANTLE se stává standardem a bude základem pro novou generaci OpenGL a o 2 roky předběhlo DX12 a bude toho umět víc i nadále (multiplatformní!), AMD FreeSync už je standardem (AdaptiveSynce od DP1.2a a grafiky GTX ho neumí) na rozdíl od GSync které je už mrtvé, AMD TressFX je implementováno v nové verzi do dalších herních engine a na rozdíle od okopírováného auzamčeného hairFX běhá i na radeon i na GTX a tak můžeme pokračovat … samozřejmě AMD hraje do karet fakt, že ovládalo konzole a hry a halvní herní engine jsou tedy vyvíjeny a optimalizovány hlavně pro něj … doporučuji si nejdříve zjistit fakta, než tu začnete plácat nesmysly. V současné době AMD má lepší podporu než NV, mnohem více maká na ovladačích a na technologicích – lépe mu funguje multiGPu, dokonce bez můstků, lépe zvládá vícemonitorů a mnohem více se nagažuje ve vývoji her a technologií jež se skutečně stávají standardy … stačí otevřít oči … schválně si spočíteje počty her kde se angažuje AMD a kde NV v poslední době, ten nepoměr je obrovský, stejně tak technologie, které se od AMD staly standrady nebo k tou mají nakorčeno a kolik standardů vzešlo v poslední době od NV … vážně tu chcete vyvolávat flame takovým hloupým ignorováním faktů a reality?…Sakra a ja idiot si koupil grafarnu od Nvidie vdyt ted uz si na tom nic nezahraju..bez mantle…sakra je to v hajzlu…trham si vlasy ze sem Dezoworld nezacal cist driv…ted abych sel hned koupit Radeona jinak sem nahranej…((((((((((((-;

 64. Poslal som Bajlandovi menšiu PM lebo ma už fakt vytočil tým aké bludy teraz píše:

  „Je vtipné čo si napísal na fórum:

  „Takze never vsemu a hledej. Kdo hleda najde.“

  Možno by si sa tým mal začať riadiť sám. Potom by si zistil koľko hlupostí si popísal v posledných dňoch. Vedel by si totiž napríklad aj to, že NV sa venovala vizualizácii vlasov o dosť skôr ako nejaké TressFX vzniklo a teda podľa tvojej logiky práve AMD skopírovalo TressFX od NVIDIe a nie naopak. Viď napríklad video spred 4 rokov: http://www.youtube.com/watch?v=2l5dCkWd4Wo. Ďalej TressFX nevyužíva žiadnu výpočtovú časť o ktorú sú GF karty ochudobnené. Táto tzv. výpočtová časť sa týka jednotiek s dvojnásobnou presnosťou a nie tých s jednoduchou presnosťou. O jednotky s jednoduchou presnosťou nemôžu byť žiadne grafiky výrazne ochudobňované pretože sa využívajú aj pri renderingu. Snáď si si nemyslel, že sa pri renderovaní obrazu nič nepočíta. Jednotky s dvojnásobnou presnosťou sa využívajú iba v tzv. vedeckých aplikáciách kde kriticky záleží na presnosti a nie v bežných aplikáciách ako počítačové hry. Ani TressFx a ani taký GPU PhysX ich nevyužíva. PC hráči s NVIDIA GPU nie sú v tomto smere ochudobnení v oblasti počítačových hier o nič. A tiež si môžeš nájsť aj niečo o konkurencii k TressFX a teda o Hairworks. Ten ani náhodou nie je prepojený s GPU PhysX. Ide o samostatné riešenie implementované v Direct Compute a teda pôjde aj na AMD grafikách. Nejde o proprietárne riešenie. Keď sa už oháňaš tak sebavedomo faktami tak by si si ich mohol najskôr zistiť namiesto písania bludov. A to si ešte dovolíš robiť posmech z iných ľudí. Ste sa so Stachom pekne našli.“

   1. Hej. Odpovedal. A úplne normálne bez invektív. On je ale proste zaťažený na NV. Ešte stále obviňuje NV z kriplenia výkonu PhysXu a pod. Dal som mu link na tento článok:

    http://www.codercorner.com/blog/?p=1129

    Podľa mňa človek, ktorý sa orientuje vo vývoji SW úplne pozná to čo Tideman v článku píše a vie si predstaviť čo musel riešiť. Ale niekomu kto o tom nevie nič to ťažko vysvetlíš. Proste vidí v tom konšpiráciu.

 65. Viky.05 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] – Cestina 2014-10-25 19:56:17

  Ahoj DD, nemas nejake zpravy o ceske lokalizaci? Diky
  aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-10-25 20:53:27
  avatar

  No vidíš, ani jsem si nevšiml, že to není česky …. pokud není čeština tak oficiálně nebude … jestli vznikne nějaká neoficiální lokalizace tak o tom nevím …

  Jan „google translator“ Stach neumí pořádně ani česky 😀

  1. Ako inak. Veď aj Hairworks je úplne na nič. A to ževraj ide 7krát pomlšie na AMD grafikách ako na konkurenčných. A odkiaľ táto informácia prišla? Od AMD. Len to prehlíásili bez toho aby poveadli ako na to prišli a akým spôsobom urobili merania. Nič. Na toto sa tiež niečo nájde časom. O to sa nebojím. Stále sú jedinci, čo si myslia, že všetko čo ide od NV pôjde iba na ich kartách. Takže si hľadajp výhovorky prečo je to zé aj napriek tomu, že je to od základu zlý predpoklad.

 66. Super „debata“ na zumpe na tema hodnota lidske prace. Stach jako nejvetsi oddbornik na toto tema a samozrejme jen on ma pravdu. Jedinec co nikdy nepracoval, pravdepodobne neodvadi ani zadne dane si tu hraje na vseznalka. Analogie jak svina s Grossem, Sobotkou, …. kteri taky nikdy nic poradneho nedelali a pak se nasrali do politiky.

   1. Já teda rpozdíl vidím ikdyž nepopírám, že iSpirit občas přestřelil. Na druhou stranu se mu nedivím – třeba u Tegra vs iPad měl naprostou pravdu, ale stejně mu tam naklikaly mínusy plus jako bonus ho častovaly tituly typu Ovce. Prostě na Diitu co je od Applu tak je na howno pokud v tom teda není AMD. Argumenty Ježka, Součka a ostatních diskutérů jsou těžce mimo z čehož usuzuju, že nic od Applu v životě neměli ani v ruce. Sám mám MacPro, Macbook a iPhone a to kdybych tam napsal tak jsem automaticky největší debílek na Světě a je jim úplně jedno, že to mám kvůli hudbě a grafice. Samozřejmě mě všichni budou mermomocí tvrdit howna jak všecko můžu dělat i na x krát levnějším PCčku.

    PS: Regulérních pcček mám ještě 5ks a neřekl bych, že jsou to šajze. S počítačema dělám nějakých 20 let a když vidím tu Apple nevraživost tak bych oboum dal pár facek protože to co tam předvádí je napřesdržku.

    1. Občas by som nepovedal prehnal to veľakrát a to že má niekedy aj pravdu na tom nič nemení. Správa sa nadradene a nebere aj rozumné argumenty. Fanatik ostane fanatikom a je mi to jedno na ktorej strane stojí či na Apple, AMD alebo NV.
     Ja som mal v rukách veci od Apple a mňa to nepresvedčilo, nakoľko majú len pár výrobkov (myslím v zmysle systémov) trpí ich systém čím ďalej viac chybami čo mi na premiovej značke vadí a niesom ochotný trpieť. A mne veľmi vadí aj politika značky a toto je vec ktorú osobne neprekusnem a to aj pri MS a Google.
     V mojom okolí je veľa ľudí čo má výrobky od Apple predsa len sa pohybujem medzi architektami.

     1. No sice nevím, proč má mít architekt Apple, ale budiž…

      Každopádně od dob polodementního kreslenýho iOS7 je iPhone 4S poslední telefon co jsem si od Applu koupil a teď už jim seru i na MacBooky – opět to domrdali na úrovni operáku. Jak jsem je měl dřív rád tak za poslední rok se mi úplně hnusí. Vlastně ani nevím na čem budu za dva-tři roky dělat protože to co se s IT za posledních pár let stalo to jsem fakt ještě nezažil 🙁

     2. Na otázku prečo majú architekti macy ti neodpoviem lebo ani ja neviem 🙂

 67. RodneY je tiež riadny prípad. Pod každým článkom o NVIDIi píše haluze o tom aké neoptimalizované technológie NV vyvíja a ako na druhej strane AMD technológie sú optimalizované na každý HW. To je neskutočné. Ako príklad dáva vyjadrenie AMD podľa ktorého je v Hairworks 7-krát (Rodney uvádza 9) pomalší výpočet jedného „strapca“ srsti na AMd grafikách ako na NV. Samozrejme keď sa ho človek pýta odkiaľ to má, tak neodpíše pretože sa k tomu vyjadrilo takto iba AMD bez uvedenia ako k výsledku prišlo. Tak ma včera vytočil, že som urobil tú istú chybu ako on. A samozrejme tie isté kraviny píše aj PhysX.

 68. Najnovší ddebilov hejt na nvidiu:

  „Tedy abychom to uvedli na pravou míru, nové UNITY bude mít optimalizace, ale jen pokud chcete říkat několika extra fičurám NV optimalizace. Ze zkušenosti víme, že se o optimalizace nejedná – žádné specialitky nečekejte a záběry také ukazují, že nic speciálního se nekoná. Bohužel UBISOFT úplně ignoruje zásadní moderních technologie, jako API MANTLE a další, které by skutečně optimalizaci chodu hry znamenaly. Bohužel hry UBISOFTu patří k dlouhodobě k nejhůře optimalizovaným hrám vůbec. Současný stav věcí je zapříčinění hlavně politikou, kdy UBISOFT jako jedno z mála herních studií, vůbec nespolupracuje s AMD ale výhradně s NV. Jenže v současném světě, kde AMD s mnoha herními vývojáři vytvářejí nejlepší a nejmodernější herní technologie a AMD ovládá platformu herní chkonzolí a drtivá většina her a herních engine jsou tak v základu optimalizovány pro HW AMD, je to samozřejmě problém pro všechny. UBISFOTu se ale nelíbí, že by neměl stejnou pozici u AMD, jakou mají konkurenční EA a někteří další další, jejichž hry a herní engine už mají nativně podporu API MANTLE a dalších nejaktuálnějších technologií a skutečně PC optimalizace. Snad jen dodejme, že UNITY běhá na výrazně inovovaném enginu, takže by snad nemělo vypadat až tak zle, přestože tedy bohužel moderních a skutečně optimalizačních technologií se nedočkáme. Je otázkou, jak dlouho může UBISOFT tento přístup „proti všem (a hlavně hráčům)“, zastávat. Jinak mě osobně spíše u nové AC zajímá, jak se tvůrci poprali s tím, že na nových dílech už nedělají původní autoři. Už na minulém Black Flag totiž byl ústup z kvality prolínání historických reálií s fikcí, dost značný, stejně tak scénář hry už ke konci byl podstatně nižší kvality než na začátku. Takže se trochu bojím, aby extrémně zajímavé téma Francouzské revoluce, nebylo promrháno. “

  _________
  To je taký uberkokot, to sa už ani nedá komentovať. 🙂 Odteraz, každá hrá, ktorá nebude podporovať „mantle a dalšie najlepšie technologie“, bude stáť za starú bačkoru. Hlavne, že slávne mantle zatial vôbec nevyšlo vo svojej verzii 1.00, že jeho efekt na výkonné grafiky je viacmenej nulový. Som zvedavý, či AMD dodrží slub a vydá mantle v hotovej verzii do konca roka. Čas sa im už dost kráti.

  1. On je proste chuj. Každú hru na ktorej sa podieľa NVIDIA zhodí. Viď aj Lord of the Fallen. Nehovorím, že nemôže mať pravdu, ale u neho vidíš čistp tendenčnosť vešetko okolo NVIDIe pohaniť.

   Toto má zasa v ďalšom článku:

   „V zamykání FPS jsou přeborníci hlavně u UBISOFT a BETHESDA, tedy dvou tradičně v optimalizacích nejhorších současných výrobců PC a konzolových her. U UBISOFT za to může dlouhodobá politika a spolupráce jen s jedním konkrétním výrobcem GPU, u BETHESDA zase tradiční ignorace moderních technologií v jeho enginech a používání naprosto otřesného IDTech engine.“

  2. Lawliet [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-10-30 13:59:28

   Tento clanok obsahuje tak vela osobnych preferencii autora ohladom spolocnosti AMD, ze nema ani smysel komentovat fakt, ze hra nie je optimalizovana pre hw amd (to, ze si studio dovolilo pokracovat v dlhorocnej spolupraci s nvidiou je pre autora najskor poburujuce). Vyjadrim sa preto len k problemom s optimalizaciou, konzoly obsahuju velmi pomale cpu, ktore nestiha rozbalovaj textury a sucastne ich aj renderovat, preto ich pouzivaju v nekomprimovanej verzii (to je mimochodom dovod enromenj velkosti hier 50GB a viac), cim vznikaju velke naroky na graficku pamat.

   aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-10-30 16:11:44

   toje zajímavé, že některá studia problém s optimalizacemi nemají … ale evidentně to už se ti do krámu nehodí co?!

   Jinak pomalé CPU mají relativně … mají 8jádrový JAGUAR AMD a už 4jádrový JAGUAR je dost silný CU i na to hraní, takže ono je to opravdu o optimalizaci … jestli ono to vážně není tím, že UBISOFT peče jen s NV ane s AMD, ale to ty neuznáš, každý kdo tohhle řekne, je evidentně zaujatý a neobjektivní co? 😉

   Lawliet [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-10-30 16:37:09

   1. Ostatne studia? Kazda hra ma vyse 20, statokrat aj 50GB a vizualom to bolo zatial slabe.
   2. CPU ps4 je menej vykonne ako cpu ps3: http://linustechtips.com/main/topic/235222-ubisoft-gdc-presentation-of-ps4-x1-gpu-cpu-performance/ a na takto veky zijuci svet nedostatocne, inak k hraniu sa pouziva len sest jadier procesora.
   3. „Pece s NV“ a preco by nemohol, ponuklo im AMD nieco dobre, ake technologicke vyhody okrem tressfx, mantle a true audio moze prave amd ponuknut? To ma azda ubisoft prist za amd a prosit ich?
   4. Pravda je taka, ze ubidoft spolupracuje s NV uz dlho a nema dovod na to menit to, kedze je to pre obe spolocnosti vyhodne, pokial prinesie amd nieco nove, priam revolucne, mozno sa presunu k nim, tot vsetko, nie som zaslepeny fanusik NV, vlastnim dve graficke karty od amd a jednu od nv a som spokojny s oboma.
   5. Optimalizovat sa neda do nekonecna, toboz nie pri open world hrach ako watch dogs a AC, ocakavate azda, ze velky, otvoreny, zijuci svet s mnozstvom efektov Vam pojde plynule na gtx 8800? A prosim, pokial mi budete tvrdit, ze tie hry nevyzerju dobre, pridte prosim k nam na FN Brno, vybavim Vam dobreho oftalmologa.

 69. Bez komentára:

  aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-10-30 16:06:47
  avatar
  Proč sem dáváš přispěek, který vůbec není k tématu?!

  Hatuje jen hluplák, stejně jako hlupák si plete svobodu slova s poviností nechat se urážet a nechat si s**t na dvorek.

  Nikdy jsem nesmazal žádný koment, který slušně, věcně a hlavně s objektivními fakty v ruce byl třeba proti mému názoru atd. s takovými komentáři nemám žádný problém a spousta lidí to ví a patřičně toho využívá. Mažu jen ty komenty, které jsou výkřiky bez faktů a zjevným trollováním a plácáním nesmyslů. Bohužel tu máme takové výtečníky, kteří to dělají opakovaně. Svoboda slova je fajn, ale v ruku v ruce s tím má jít i elementární slušnost a inteligence. Jáko plácat si můžeš co chceš, ale nikdo není povinný tě poslouchat a vystavovat tě 😉

 70. aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-10-30 16:18:27

  to je zajímavé, nam Mantle v BF4 funguje skvěle … jestli on není spíše probém v té dost zabugované hře 😉

  Jinak API MANTLE za vyzdvihování stojí … už jen proto, že ukazuje, v jakém stavu jsou současná API DX a OpenGL a to, že se vůbec na tomto poli začlo něco dělat a v hlavní roli je API MANTLE které se pravděpodobně stane hlavním API navíc multiplatformním pro další roky … no a hlavně to, že API MANTLE není marketingová technologie ale opravdu funguje s výrazným efektem – třeba funkčnost u Civilizace a hlavně u multiGPU konfigurací – to je úplně nový level. Jinak ano, MANTLE není hotové. Tím spíše stojí za to na něj upozornňovat a chtít ho všude, protože není hotové a přesto funguje nekonečněkrát líp a s lepším efektem než řada jiných PR a marketingových technologií, které hotové jsou …

  1. Mě DFI pískaly všechny 😀 Nejvíc Ultra Infinity 2, úplnej koncert! Na druhou stranu nutno dodat, že jsem měl dost natočený cpu ze 133 na 260 FSB (Thorougbread) + memVoltage mod. A při takových numerách mě ostatní desky nepostovaly nebo aspoň vypínali řadiče. Jo, DFI mě hodně chybí 🙁

 71. GAMES: Assassin´s Creed UNITY – bude „bez“ optimalizací pro PC? Tisk E-mail
  Napsal Jan „DD“ Stach
  Čtvrtek, 30 říjen 2014
  Tedy abychom to uvedli na pravou míru, nové UNITY bude mít optimalizace, ale jen pokud chcete říkat několika extra fičurám NV optimalizace. Ze zkušenosti víme, že se o optimalizace nejedná – žádné specialitky nečekejte a záběry také ukazují, že nic speciálního se nekoná. Bohužel UBISOFT úplně ignoruje zásadní moderních technologie, jako API MANTLE a další, které by skutečně optimalizaci chodu hry znamenaly. Bohužel hry UBISOFTu patří k dlouhodobě k nejhůře optimalizovaným hrám vůbec. Současný stav věcí je zapříčinění hlavně politikou, kdy UBISOFT jako jedno z mála herních studií, vůbec nespolupracuje s AMD ale výhradně s NV.

  Stachuj nepřekvapil 😀 .

 72. Vysvetli mi nekdo toto:

  ——————————————————

  7rs [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-10-31 15:35:24

  Máš smolu karty NV nevyrába. Sám DD to hovoril.

  ——————————————————

  aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-10-31 17:26:45

  tžo nevyrábí, ale návrh reference dělá sama … nicméně v tomto případě se problémy týkají téměř výhradně nereferencí … takže i když není úplně o obliga, je to i její problém. A te´d ho musí řešit. Rozhodně není normální, že se problém vyskytuje u všech návrhů všech výrobců, tkeré je mají různé … tam musí být něco víc …

 73. „280 ten problém v takovém měřítku a u všech výrobců rozhodně neměla … 280 jsme na testy měli dost a žádná nepískala … GTX 970 nám píská 10/10 kusů co se k nám dostaly … jen pár z nich je to alespoň trochu snesiltelné na test ….“

  Hehe, takto otvorene klamať. Odkial by ten ubohý lúzer zohnal 10 gtx 970? Stachuj, ty kokote, daj si už sám ban a chod na liečenie. Sluboval recenziu na tento tyžden, je komické, ako sa z toho snaži vyklučkovať kvôli pískaniu GK :). Okrem toho mu testy GK robí záhadný „kolega“, on údajne píše len tie sračky okolo.

  1. Ten build musel sestavit nějaký velmi hloupý člověk, který denně žere modrorudé marketingové žvásty. Místo předraženého procesoru od Intelu bych dal osmijáddro od AMD, protože je navržené pro budoucí optimalizované aplikace. O té grafice ani nemluvě – nemá to Mantle, na které nyní optimalizují všechna herní studia (kromě podplaceného Ubisoftu), takže si na tom nic nezahraješ, má to ořezanou výpočetní část, takže ti nebude pořádně fungovat wokenní Kalkulačka a nemá to trů audio, takže neuslyšíš zelenou trávu růst. Jeddiné správné, objektivně vybrané a reddakčně vyzkoušené sestavy najdeš zde: http://www.ddworld.cz/pc-a-komponenty/sestavy/aktualni-pruvodce-vyberem-vyhodneho-pc-a-hardwaru-pro-kazdeho-09-2014-novinky-utoci.html. Příště dobře zvaž, zda sem dávat tak jednostranné (bez AMD) a tudíž lživé příspěvky. Kdyby to šlo, označil bych tě jako potížistu sníženou gogoaurou.

    1. Já bych vyměnil Noctuu za Mugena nebo jestli chceš mermomocí dražší tak SilverStone Heligon. 750w zdroj je taky hodně overkill a grafiku bych vzal referenční, která netočí ohřátý vzduch v bedně. Mno a bednu bych asi taky vzal lepší, u těch fractalů hodně vibrujou klasický plotnový disky v těch debilních držákách a montáž 2.5″ disků nejde s uchycenou deskou, ventilátory taky těžkej podprůměr, resp. za ty prachy humus když za stejný je kvalitnější celohliníkovej Lian Li 😉

 74. „Jak jistě víte, AMD dnes ovládá herní platformy. Podařilo se mu v podstatě zabít klasickou konzolovou platformu, která byla architekturou odlišná od PC. V současné době však v konzolích PS4 a Xbox One (a pravděpodobně i v nástupci WiiU), najdete x86-64 procesor a DirectX/API MANTLE grafiku.“

  Chvíli jsem se bál, že teď budou konzole hodné, když AMD ty zlé zlikvidovalo, ale v diskuzi se mé obavy ukázaly jako liché. Pořád je to největší zlo na planetě po Nvidii a sežerou minimálně polovinu malejch dětí co ona… 🙂

  http://www.ddworld.cz/aktuality/konzole/amd-prichystalo-novou-20nm-revizi-soc-pro-xbox-one-v-souboji-ale-vede-ps4-2.html

  1. Len ťa doplním aktuálnym komentom ku GTX860M:

   aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-11-04 16:01:16

   na mnohé stačí na mnohé nestačí, to je kámen úrazu … problém je, že jsou prostě stroje, kde je tahle grafika se 4K a argument, můžeš to pustit v nižším rozlišení, to vážně neuspěje … ten výkon proste něstačí.

   DX12 nebude umět to samé co MANTLE, MANTLE už teď umí víc než DX12 a bude umět mnohem víc, navíc je to multiplatformní API ….

   ———————————

   Ja by som rád vedel odkiaľ čerpá tie infomrácie. Ve´d on už tvrdí pomaly, že aj DX12 je už zastaralé aj keď ešte nevyšlo. A toto tiež pobavilo:

   „navíc je to multiplatformní API“

   Zaujímvé, že za OpenGL sa nikdy takto nebil. Hold za tým nestojí AMD.

   1. Za OpenGL nemôže nakoľko implementácia zo strany AMD je v žalostnom stave, a nemôže to ani hodiť na zelený web nakoľko mu to napísal Ježek z Díítu 🙂
    Ale na druhej strane sa to možno zmení ak bude mantle základom OpenGL 🙂 síce neviem odkiaľ to zobral lebo jediné info čo som zaregistroval bolo že im to ponúkli ale už vidím ako sa prepíše jedno nezávislé API a hlavne kto by to zacvakal lebo AMD to určite nebude.

 75. Marucs [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-11-04 13:11:53

  Jelikož je Intel mnohem kvalitnější než AMD, tak by lidé byli sami proti sobě ;)…

  ————————————————–

  aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-11-04 13:22:28

  To jako myslíš vážně? Intel CPU nejsou o nic víc kvlaitnější než AMD CPU … v tomhle mezi těmito výrobci opravdu rozdíly nejsou. Takže prosímtě nelži sobě ani ostatním.

  Ani samotní výrobci si nedovolí tvrdit, že mají kvalitnější procesory než jiní ;). Proč? Portože to jako celek není pravda.

 76. aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-11-04 12:10:48

  Ehm ….

  Zrovna na DDWorldu si stěžovat, že dáváme AMD málo šancí a že na něj neupozorňujeme jako na solidní konkurenci …. to se asi někteří musí hodně divit

  Každopádně s přístupem některých firem máme problém, přístup Intelu se nám sice v minulosti nelíbil, ale pro současný stav je irelevantní, dnes je zcela jiná situace a jiná firma. Nevidím důvod, proč Intel nepoužívat a nedoporučovat, pakliže nabízí dobrý produkt za dobré peníze (pravda v některých segmentech není na výběr). Se současným přístupem Intelu nemáme žádný problém, co si myslím o minulosti, dostatečně vystihuje výše uvedený článek.

  Samozřejmě pokud máme s nějakou firmou morální problém v tom jak vystupuje a tak, tak s ní nespolupracujeme. V současnosti se to týká jedné jediné takové společnosti. To ale neznamená, že produkty budeme nějak v návaznosti na to shazovat atd. Navíc když se jedná o produkty třetích firem. Tím neprospějeme ani sobě, ani čtenářům ani nikomu. Děláme, co se dá, abychom podporovali férový přístup ve všech frontách

  1. Ještě to pokračuje:

   „maysider [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-11-04 12:52:00

   na DD se nestěžuji, stěžuju si na Intel, na podvodníky

   nevěřím, že podvodů Intel zanechal: jen se podívej, kolik AMD notebooků má wifi AC? ano, žádný

   kolik AMD notebooků má podsvícenou klávesnici a numerickou současně? ano, jeden (czc.cz), k tomu desítky s Intelem+nvidia

   je to to samé, jako Microsoft korumpuje výrobce, aby nuceně nasazovali Windows, nás okrádali, a UOHS nic nedělá ani při tolika stížnostech, ti dostávají z Microsoftu bakšiš, přestože to jde proti EU právu. Soud v tomto případě dá ve 100 % zapravdu proti Microsoftu

   aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-11-04 13:23:12

   to si musíš stěžovat jinde … bohužel se obávám, že tak akorát na hlavním nádraží tě někdo bude poslouchat

   maysider [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-11-05 06:09:36

   právě, Intel a Microosft mají všechny uplacené, to je více než jasné

   ale když budeš zticha, bude radost ti vládnout“
   .
   .
   .
   Ten maysider bude pravděpodobně to individum co zaplevelilo diskuzi tady: http://www.cnews.cz/clanky/zabil-intel-ultrabooky-proc-mizi-z-trhu-drive-bezne-pristroje

   Chudák DD má teď bobky, aby se nevyzradilo, že ta společnost co s ní má problém není Intel – přišel by o fanouška 😀

   EDIT: Je to dost rozvětvený a takovýho fanouška DDementům přeju. Nevíte někdo jestli už byl na DIIIITu? 😉

   1. Neviem či je mysider iba nejaký provokatér alebo troll čo naozaj verí tomu čo napísal. 🙂 Každopádne je drvivá väčšina Stachových fandov podobného rázu. Keby niekto takto zaútočil na AMD, bol by mal u neho za chvílu BAN. Inak sa mi zdá, že sa začal trochu s bananmi z nejakého dôvodu krotiť. Ktovie čo za tým je lebo jeho zmena určite nie.

     1. No nevim, to zrovna dělalo AMD dobrý CPU (X2 Athlony, X4 Phenomy a konecckonců i ty kriplkóry :)). Horší to bylo s grafikama – pomalu každá pátá házela black screen. Kopanec do prdele dostalo až s příchodem prvních Core i, ale zato pořádnej 😀

     2. No právě. AMD procesory byli v pohodě a v pohodě byl i maysider.

      Pak AMD dostalo ten „Kopanec do prdele“ a maysider musel do svěrací kazajky.

      Po pár letech(8let !) se trošku zlepšil, tak ho pouští v rámci terapie na internet se z toho šoku vypsat 🙂

     3. Jsem zvědav jestli se tam po letech vrátí pokud bude zbanánován na DDsvětě.

 77. Podržte sa. DD má informácie z vývoja DX12 aj Mantle.

  ——————————-

  akuzmik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-11-05 12:34:58

  Boze ty musis mat asi informacie z vyvojarskeho prostretia DX12 aj MANTLE. To je neuveritelne co ty vsetko vies co este ani AMD ani MS nevedia.
  Ano DX12 nebude multiplatformove a co teraz ?
  DX12 bude za chvilku na vacsine hracich masin kedze sa bude jednat o PC z Windows.
  Na lunexoch sa nikto nehrava a ked ano tak je to minimum ludi.
  Momentalne to je podla steamu 1% co je NIC !!!!

  DX12 bude vediet presne to iste co mantle a aj viac. To tvrdim ja.

  aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-11-05 13:08:51

  ano mám ty informace …

  už z logiky věcí si v tom co říkáš dost věcí odporuje …

 78. Tak DIIT padl zasluhou Jezka na uplne dno. Tak neprofesionalni recenzi grafiky jsem jeste necetl.
  V testu jsou jen grafiky AMD, nejnovejsi 8GB je testovana na novych ovladacich a tusim i s jinym procesorem, ostatni vysledky jsou stare, nektere grafy sice zacinaji hezky od 0, ale konci na hodnote kterou dosahnou treba vsechny karty (viz spotreba v zatezi kde vsechny karty konci na 100W, jeste ze je tam alespon cislo namerene spotreby), …

  No proste hruza hruzouci.

  1. Tak doufejme, že se odrazí 😀

   Dělám si srandu – podle mě už dávno ve dně vrtaj díru.

   Zrovna před chvílí mi pan No-X vysvětloval, jak je Apple špatný. Jsem spíše odpůrce Applu, ale jak ten člověk argumentuje to je ……. hodně zvláštní. A když si uvědomím, že je to redaktor technicky zaměřeného serveru, tak je mi divně od žaludku.

  2. Ještě k recenzi: Na začátku je napsáno:

   „Radeon R9 290X, ač v provedení osmigigabajtovém, Sapphiráckém a Vapor-Xovém, vám vlastně představovat nemusíme.“

   No a po tak lákavém úvodu jsem to ani nečetl 🙂

   Jenom jsem kouknul na konec a dostalo mě to klasické hledání viníka:
   ± uběhl 1 rok a nic moc nového
   ± (ale za to Sapphire nemůže)
   ± (viník se jmenuje TSMC 🙂

   Hodné AMD je stále hodné, za způsobené zlo může někdo jinej. Ten Ježek se úplně zbláznil.

   BTW:
   Jsem jedinej komu přijde divný, že lidi místo, aby řešili problémy se snaží označit nějakého viníka a tím je to všechno v pohodě? Vidím to docela často.
   (Teď nemyslím Ježka, ten má asi jiný velký problém.)

  1. Jistě, to dokazuje i tenhle test na no-xem oblíbeném ComputerBase http://www.computerbase.de/2014-11/cod-advanced-warfare-grafikkarten-test-vergleich-benchmark/ Už se nemůžu dočkat až se o tom zmíní na Blíítu, případně přihodí jeho detektivní vyšetřování čím to je.

   BTW na tu recenzi 8GB VaporX jsem mrknul, ale to pako Ježkovic matlá něco o rozlišeních přičemž využitelnost takového množství RAM je možná leda nahulením post-process efekty aby se co nejvíc zaplnil framebuffer. Inu je to prostě oDDborník 😀

 79. Hehehehe. To si robi srandu. 🙂

  aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-11-06 21:11:39

  Výpočetní výkon by ho měl zajímat, protože i tenhle výkon určuje výkon ve hrách, když nemá karta tolik výpočetního výkonu jako jiná, samozřejmě se to odrazí ve výkonu v náročnějších úlohách a herních technologiích …

   1. Co přesně mají znamenat ty odkazy na recenze? Svethardware.cz jsou z Brna, ne z Plzně. Zrovna na týhle sajtě je Noctua a Gigabyte odjakživa vyzdvihován do nebes. Jenom naprostý vymazaný HOVADO může napsat, že je G1 Sniper deska s KVALITNÍM ZVUKEM protože to samosebou nemá Creative, ale levnej sráčskej REALTEK. Jenom diletant to nepozná a nenapíše do tabulky a jenom diletant může do tabulky napsat píčovinu typu „HD Audio“.

    PS: shw zrecenzované výrobky darovával členům fóra, sám od nich taky něco mám – vesměs právě ty Gigabytí shity.

    edit: A vůbec – s tou Noctuou je to to samé – větráčky mají horší než třeba Enermax (Magma, Cluster, Twister), pasivy se jí vyrovnají chladiče za půlku (Scythe), ale blbečkové kupujou Noctuu protože támdle jenDDa nebo jemu podobný hovado napíše, že je Noctua best.

     1. Promiň, ale já psal, že jenom vymazaný hovado napíše, že je Realtek kvalitní 😉 Ale klidně mě to můžeš zkusit vyvrátit.

      To, že kupuješ i Noctuu mě nepřekvapuje a důvod mě upřímě nezajímá, jsou to tvoje prachy. Inu žádný učený z nebe nespadl…

    1. Je to seznam recenzí hardware, který prodává někdo se jménem Stratoz s tím, že se jedná o komponenty zapůjčené/věnované na recenzi.

     Ty recenze samozřejmě nic nedokazují a ani nemusí nic znamenat. Ale je to přinejmenším velké množství hardware s témeř 100% zastupením recenzemi na DDsvětě(chybí snad jen ta sluchátka a jedna deska) a minimálním zastoupením recenzemi jinde.

     Je otázka jak k tomu Stratos přišel, jestli z DDsvěta či jiného HW magazínu nebo z CZC, kde má dobré styky.

     Jak jsem psal níže, jsem vlastně rád, že se neprodávají v běžné obchodní síti.
     PCTuning myslím pořádá soutěže s testovaným HW. Pokud Svethardware věnuje testovaný HW členům fóra, nic proti tomu nemám. Konec konců ten HW ani nemusel končit na SH. Jedna JenDDova recenze je pozdějšího data.

     Ad kvalita recenze: Opravdu se má cenu rozčilovat nad tím, že DD pochválil hardware, který mu někdo zapůjčil? Kde jsi byl poslední pětiletku? 😀

  1. Mně přijde divné, že to skončilo u něj. Že by malá domů od CZC?

   Dovedu pochopit, že hardware, který zapůjčil výrobce na testy(konkrétně nějakým garážoddborníkům 🙂 nechce dál prodávat. Dokonce bych řekl, že mu to slouží ke cti.

   Všichni v recenzích děkují výrobci akorát PCTuning u chladiče nějaké firmě RASCOM. Nicméně to děkování výrobci by bylo logické i v případě, že by to bylo třeba zprostředkováno CZC. Pokud hodí do placu hardware, tak za to asi očekává minimálně to poděkování 😀

   Dále je na tom zajímavé, že ty recenze jsou všechny z loňkého loku zhruba toto období. Žeby panáček čekal 1 rok, jestli si výrobce náhodou nevzpomene a pak to prostě střelí?

  1. Podívej, je to jednoduché – nechci 30fps, nekupuju hru + žbrblám kde můžu jak je to nahovno protože to nahovno opravdu je. Je to jako v případě Noctuy a Gigabytu. Např. Gigabyte si tu koupilo pár lidí – tyhle lidi označím za debily, protože zakoupením takového výrobku jasně dávají výrobci na jevo, že zákazníci mají o tento produkt zájem. To samo o sobě ještě vadit nemusí, ovčem kámen úrazu přichází v momentě, kdy na to dojede ten chytřejší, který v důsledku toho, že se na trhu neobjeví výrobek s vyhovujícími vlastnostmi takže si zkrátka musí koupit debilní vypíčenou desku, chladič a nebo třeba tu hru. Je žádoucí přesně ukázat na viníky a spoluviníky – v tomto případě jednoznačně výrobce a jeho zákazníci.

     1. Letité zkušenosti má dle svých slov Behemot taky (pájet začal už před 8lety 🙂

      I on je přesvědčen o své pravdě, že „vohnouti“ kupujou co chtějí a von kvůli tomu nemůže kupovat co by chtěl atd…

      Používá i podobné expresivní výrazy.

      Mám prostě problém porozumět někomu, kdo místo uvedení konkrétního problému chrlí urážky(srovnej s hatery Applu – předražený HW a nic jiného je nezajímá).
      Zákazníci chtějí šunt? Dodáme jim šunt. Nic divného. To, ale IMHO nezpůsobuje nedostatek kvalitního zboží. Nedostatek kvalitního zboží způsobuje malá poptávka – je Vás znalců málo. Za to ti, kteří mají jiné požadavky nemohou.

      K těm zvukovkám:
      Bral jsem to takto – u plasťáků je to celkem jedno a kdo chce opravdu pěkný zvuk, ten použije externí D/A převodník a Realtek mu nevadí. Nebo ten Realtek ovlivní i digitální výstup?

      Co ti vadí na Noctuách?

 80. @Richmond
  Pozor, prosazování jedné jediné pravdy, co je dobré kupovat a co není (případně, jak moc hloupí jsou ti, co kupují danou značku) je jednou ze Stachových metod.

  Nemám potřebu před tebou obhajovat nákup Noctua chladičů a ani nemám potřebu ti to nějak vracet (jako že bych ti na oplátku třeba hatoval Apple).
  Jestli jsi čekal nějakou flamewar, tak smůla.

  Hnusnej den.

  1. Já neprosazuju jednu jedinou možnou pravdu. Já prostě tvrdím, že kupovat si podřadnou věc je blbost a já bych to nikdy neudělal. A kdyby náhodou nebo svojí nepozorností tak bych se s tím rozhodně nechlubil. Do doby kdy se mě Realtek zvukovky netýkaly jsem byl klidný, ale teď když si JÁ nemůžu koupit slušnou desku tak mě to neskutečně sere. Nejhorší je, že jsem to předpovídal už před lety a do majitelů jsem se pořádně neopřel resp. nic proti tomu nedělal – očividně jsem toho kecama moc nevybojoval 🙁

   Hatovat Apple klidně můžeš, na to na co ho používám nemá ve Windows konkurenci (bohužel, jinak bych ho nepořival). Stejně tak má výhodu Windows třeba ve hrách, ale ty mě nevydělávají.

   A jinak bych ještě upozornil, že mám iPhone abys věděl, že jsem opravdu tupá Ovečka 😀 😀 😀

   1. Tohle je vážně argumentace jako od Dilda. Každý člověk, co koupí něco od Gigabyte, je debil? To vážně nepotřebuje další komentář. Ke zvukovkám psal nahoře simik. Osobně mám rád kvalitní zvuk, takže mám externí D/A převodník. Ani vlastně nevím, jakou zvukovku mám desce, protože jsem jí nikdy nemusel použít.

    1. Chlapi nehadajte sa na to veldedemajster caka aby sme sa navzajom rozsrali. Na odlahcenie dusnej atmosfery: Mam od gigabyte hernu mysku a zatial funguje bezchybne. Takze som kokot? 😀 Kamosi mali par dosiek od gigabyte a v celku s nimi boli spokojny. Kedysi som mal 2GB mp3 prehravac od apple a ked som bol na chate ozraty tak som ho rozdrvil kladivom a na druhy den po vytriezveni ma to vobec netrapilo 😀

     1. Já dostal GM-M8000. Po týdnu přestaly reagovat boční tlačítka u kolečka, po dalším pak jedno z na boku. Rozebral jsem to a zděsil jsem se kvalitou provedení. Zablafaný pcb (neumytý už z fabriky), kabel k usb bez konektoru držel silou vůle a nahňácanej pod kolečkem úplně vedle vodícího žlábku. Když už jsem to měl rozebrané tak jsem překontroloval i ty inzerované omron tlačítka – ze sedmi tam byly omrony dva z toho ty pod kolečkem byly obyčejný co se dávaj na pwr/reset. Softwarově se nedalo nastavit scrollování kolečka ani v jedné z verzí ovladačů. Pod Windowsama pak jako bonus ustřeloval kurzor při pohybu šikmo doleva, pro OSX nejsou ovladače vůbec. Dá se to dohledat na shw fóru a fotky zprasenýho vnitřku na czc.cz. Nebýt těhle „detailů“ tak bych byl i spokojenej protože byla zadarmo. Asi jsem teda moc náročnej, že mě nestačila jejich tehdá nejlepší myš…

 81. Boha, to je zase „diskuze“ na zumpe na tema PC za 340 eur na kterem budou vypadat hry lepe nez na PS4.
  Ten Srach neni chudak, je to nejvetsi [piiip] jakeho svet poznal. Porad jak podava veci s argumenty a jake ma zkusenosti a pak z nej vypadne, ze ojete PC nebo z bazaru to splni. No proste curak (ted uz bez piiip).

     1. Kvíz:
      Víte jak se pozná kvalitní příspěvek na žumpě?

      (Má auru 0 🙂

 82. Úryvky z nového článku:
  Jak víte, GTX 970/980 jsou sice na první pohled výkonné grafiky, problém je, že výkonné jsou jen ve velmi omezené směru.

  Zajímavé jsou navíc hlavně pro ty, kteří chtějí i nějaký ten výkon a schopnosti pod GPGPU, tak současné MAXWELL grafiky nemají co nabídnout, takže starší KEPLER modely jsou pro mnohé, kteří si zabetonovali možnosti využíváním uzavřeného CUDA, jedinou možností = další stálé příjmy pro NV.

  Nové GTX 970/980 vypadají na první pohled dobře, ale jen do chvíle, než je začnete zkoumat podrobněji. Pak zjistíte, že toho moc neumí a nepřinášejí.

  1. Jak víte, Jan Stach je sice na první pohled objektivní „redaktor“, problém je, že objektivní je jen v jednom směru.

   Pro ty, kteří chtějí i nějaké objektivní informace o Nvidii, Applu, Intelu či konzolích, tak současný Stach nemá co nabídnout, takže jiné redakce jsou pro mnohé, kteří vyžadují skutečně objektivní informace jedinou možností, ale ke Stachovi se chodí alespoň pobavit = stálé příjmy pro Stacha.

   Jan Stach vypadá na první pohled dobře, ale jen do chvíle, než jej prozkoumáte podrobněji. Pak zjistíte, ze toho moc neumí a nepřináší.

 83. Heh, tak jsem zkouknul pseudorecenzi na zumpe (4 vs. 8 GB 290X). Chlapec jak tam dela zavery, jak je 8 GB vykonejsi zasluhou vetsi pameti.
  Rekl bych ale, ze je chlapec hoooodne mimo. Protoze narusty FPS jsou pro vsechna rozliseni a vsechny hry cca 2 FPS, at uz to je nejnizsi a nebo nejvyssi rozliseni. Tohle prece nemuze udelat dvojnasobna pamet, to bych typnul napriklad na agresivnejsi casovani pameti nebo neco podobneho.
  Ale musi nejak obhajit vydani teto varianty jako tu spravnou konkurenci pro nove NVIDIE, ze?

 84. @simik

  K těm zvukovkám:
  Bral jsem to takto – u plasťáků je to celkem jedno a kdo chce opravdu pěkný zvuk, ten použije externí D/A převodník a Realtek mu nevadí. Nebo ten Realtek ovlivní i digitální výstup?

  – Na analogu hraje Realtek naprosto příšerně, ve srovnání třeba s těma Analog Devices to nemá a nijak se ani nedají vytáhnout hluboké basy, všechny mají navíc ukrákané 100Hz pásmo bez prostoru. U optiky mají problémy s DTS/Connect pokud nepoužiju unlocklý ovladače (ty jsou nepodepsané takže další vopruz). Spolehlivě to funguje akorát přes externí převodník (nejlevnější krabice za nějakých 60 éček). Externí DAC pak třeba neřeší nemožnost vlastního ekvalizéru pokud teda nekupuju něco za 4 a více tis. To už si můžu rovnou koupit zvukovku, že? Podotýkám, že nejsem netopýr a hudbu poslouchám na Ecler ECH602 (Ultrasone) nebo Shure 750 což jsou sluchátka někde kolem 2-3tis

  Co ti vadí na Noctuách?

  – Nejvíc asi jejich reklama kdy dosáhli v podvědomí lidí představu, že jsou nejlepší na Světě přitom to jsou úplně obyč chladiče, které nijak nevybočují – leda tak třikrát větší cenou. Pak ti takový individum začne tvrdit, že kdybych byl chytřejší tak tak tam dám Noktuu a jak je Scythe nahowno a NoiseBlocker málo košer protože to vůbec nezná a támdle Pepík mu to říkal a ten to četl na internetu takže to musí být pravda a já ho chci minimálně okrást 🙂

  edit:
  (srovnej s hatery Applu – předražený HW a nic jiného je nezajímá)

  – Tak to mě teda pověz co má Noctua/Gigabyte jako bonus podobně jako ten Apple. Na tom, že má Apple hardware předražený se jistě shodneme, ale já jaksi chápu, že se třeba tělo musí určitou dobu frézovat a není to jen kus ohnutýho plechu nebo plastu, u většiny desek je realtek síťovka vs Broadcomy na macích, kalibrovaný lcd vs jakýkoliv bazmek s nerovnoměrným podsvícením, na zvuk používají Cirrus Logic a to i u toho pro někoho pitomýho iPhonu atd. – ono je to totiž ředražené jen pro laika. OSX s sebou také přináší „pár“ výhod, ale u toho GB/Noctuy prostě nevidím lautr nic co by konkurence neměla, leč nechám se poučit 😉

  1. Zvukovky – kdybych chtěl lepší zvuk aměl si vybrat mezi variantami kdy budu kupovat dražší desky kvůli lepší zvukovce nebo drahou zvukovku, zvolím variatu externí převodník.

   Ono chtít z PC vytáhnout kvalitní zvuk je dost náročné(ne-li nemožné) zejména kvůli neskutečnému množství rušení.

   Ekvalizér ničí zvuk 🙂

   Chápu tvé rozhořčení nad tím, co ti vykládají kdejací oDDborníci, ale za to ty výrobky nemohou.
   K ceně ti napíšu to, co jsem napsal No-X na to, že P4 byli předražené:
   Cena je věc obchodu – nabídka/poptávka.

   Kdyby to lidi nebyli ochotni zaplatit, výrobce by to byl nucen zlevnit nebo přestat vyrábět. Pokud to lidi kupujou, proč by zlevňovali? Jsou Apply nebo Nvidie předražené?

   Hatery Applu jsem uvedl jako příklad podobných výkřiků do tmy. Styl – to a to je šmejd/předražené…

   Spideyx při založení tohoto fóra na jeho stránkách vyjádřil požadavek, aby jsme se vyvarovali sprostých slov. Opravdu je tak těžké dodržet tak jednoduchý požadavek? Chápu, že se lze u pozorování praktik na obou žumpách snadno rozčílit, ale snižovat takto úroveň tohoto fóra mi přijde zbytečné…

   „ale u toho GB/Noctuy prostě nevidím lautr nic co by konkurence neměla,“
   To že něco nevidím není důkaz, že to neexistuje. 🙂

   Je jedno jestli má výrobce nějaký „objektivní důvod“ pro to prodávat za tu a tu cenu. Pokud mi to nevyhovuje, pak to nekoupím.
   Proč se kvůli tomu rozčilovat a dštít síru na lidi, kteří si to koupí? Připomíná mi to reDDaktory a diskutéry z obou žump, pro které je nákup čehokoliv jiného, než by si koupili oni, důkazem nedostatečné inteligence nebo dospělosti.
   Moje zkušenost s lidmi, kteří vědí co je pro ostatní dobré a správné je velmi negativní – tito lidé většinou mají velmi omezený přehled a proto se jim zdá spousta věcí velmi jednoduchá.

   1. Problém je v tom, že i dražší desky mají Realtek, u těch nejdražších maximálně sluch. zesík. Takže třeba když jsem vybíral miniITX desku tak jsem nepořídil nic bez Realteku byť jsem byl ochoten platit. Mám teda externí zvukovku přes USB protože FireWire taky nemaj a ve slotu mám VGA 🙁

    Já si umím cenu konkrétního zařízení vcelku dobře zjistit takže se mi i ty Applí výrobky extra brutálně předražené nezdají 😉

    Za sprostá slova se omlouvám, asi jsem to chytnul od Miloše či co 😀

    Já se na ten důkaz ptal tebe, za svým tvrzením si stojím a mohu sem hodit linky na testy jak pasivů tak ventilátorů, případně desek.

    Pokud beru v úvahu ceny tak to beru tak jak jsem napsal s tím Pepíkem. Divil by ses kolik těch lidí je takhle naočkovaných. Co si mám myslet o člověku, který si radši vybere násobně dražší řešení při absolutně stejných vlastnostech?

    Každopádně nevím jak bych ti mohl dokázat, že nejsem idiot 😀

    1. Ach jo. Chápu, že tvoje požadavky jsou nějaké a nelze je uspokojit v normální obchodní síti. Ale já ani jiní za to nemohou. Fakt, že se spokojím s Realtekem neznamená, že je moje vina, že výrobce nevyrábí produkty pro náročnější zákazníky.

     Nebo to položím jinak: Nemůžeš mě nutit kupovat něco co nechci jen proto, aby byl vytvořen dostatečný trh pro uspokojení tvých potřeb.

     Externí USB zvukovka je defakto externí DA převodník:-)

     .
     .

     Nevím co po mě chceš dokázat.
     To, že nějaký důkaz neexistuje není důkaz neexistence.

     Už se poněkud ztrácím v tom co mi chceš dokázat. Že je něco předražené? Jak je definována předraženost? Hrubou/čistou marží? Přímými náklady na výrobu. Nebo i nepřímými? Nech to být trh si rozhodne. Asi nerozhodne ideálně z hlediska kvality, ale s tím stejně nic neuděláš:-)

     Já tvrdím, že je jedno jaká je cena výrobku.
     Pokud cena odpovídá poptávce, obchod se uskuteční, pokud ne, neuskuteční se.

     Řešit jestli je cena opodstatněná nemá smysl. Viz Žumpa1 a Žumpa2, kde dokážou najít důvod pro vysokou cenu, když se jim to hodí a naopak bagatelizovat cokoliv co se jim nehodí, aby dokázali, že to předražené.

     O Pepíkovi si mysli co chceš.
     (Nenašel jsem ten post tak obecně napovím:)
     Je nedospělý, hloupý – oblíbený argument na žumpách.
     Nebo si můžeš myslet, že je zblblý jako v nějaké sektě – to je od Noxe-Žumpa2.
     A nebo třeba, že je „špatně“ informován.
     Snad všichni lidi denně rozhodují o věcech o chterých nemají 100% možných informací. Ani nelze získat všechny informace o všem. Pak je to otázka priorit.
     Nebo si koupí počítač jako má kámoš, aby nebyli za blbce před ním.
     Proč se nad tím rozčiluješ? Jsou to jeho prachy a jeho volba.

     1. @Richmond

      Ještě, že dokážeš posoudit, jestli Noctua/Gigabyte za ty peníze stojí a nebo je to úplně obyčejný chladič.

      Taky znám někoho takového. Dokáže posoudit, jaká technologie je u grafik důležitá, má absolutní sluch, dokonalý zrak a provozuje jeden lifestylový magazín…

 85. Zprávy z nejobjektivnějšího světa číslo 2…

  Diskuse k Microsoft DirectX na Linuxu do pěti let?:

  aa bb | před 8 hodinami

  Tak tych „nepovedenych“ veci je v clanku viacej. To je zasa jeden vyplod. Uz len ze MS chce licence poplatky za Android. Jasne zly zly MS, ale ked chce za patenty Nokia, ktora je uz aj tak pod MS, Apple, Samsung alebo hocikto iny tak je to asi OK. Aj ked vzhladom na miestne nazory asi Apple nie, to je este vecsi satanas. Co si to nejaka firma dovoluje chciet licencny poplatok za pouzitie svojich technologii. Ze momentalne patentove pravo je take ake je (naprd) za to MS ani ostatne firmy nemozu, tie to len vyuzivaju. Ale fakt uz nechapem ten vecny sen Linuxakov o tom ako sa MS boji Linuxu na desktope. Preco by sa mal preboha MS obavat OS ktory ani za viack ako 20 rokov nebol schopny prekrocit hranicu zastupenia v jednotkach percent na desktope? Co je konkurencia tak to su skor specificke zariadenia na ktorych bezi linux, ci uz mobily, routre a podobne ale tie su casto spojene s konkretnym hw a vyrobcom. Bez urazky ale trocha realistickeho pohladu by nezaskodilo. Este aj ten nenavideny apple ma vecsie zastupene, a to si oficialne musi zakaznik kupit aj relativne drahy hw aby ho mohol pouzivat, ako Linux zdarma. Teda ked sa bavime o desktope.

  David Ježek | před 2 hodinami

  Aha, pán je zastánce softwarových patentů. To vysvětluje mnohé.

 86. Opäť niečo od Stacha. Páni, NV je naprosto bezvýznamná spoločnosť, ktorá nemá na nič vplyv:

  „Ne na DX12 spoluprcuje MS s Intelem, AMD stejně jako s NV … nemůže si dovolit někoho upřednostňovat – natož upřednostňovat NV, jejíž podíl na grafickém trhu je zanedbatelných 15″, proti 20% AMD a zbytku Intelu. Jeho DX12 musí hlavně jet na Intelu a AMD, protože jejich grafiky tvoří většinu PC platformy (nmluvě o vlastním XboxOne kde je AMD) … NV samozřejmě o DX12 ráda mluví už teď, ale to jen proto, že MANTLE nemá a nemůže teď mít … ale je vidět, že jim ty marktingové kecy žerete dobře. MANTLE na druhou stranu, není marketing 😉

  MANTLE rozhodně kvůli NV neupadne. NV je bezvýznamný prvek ve vývoji MANTLE. Jakmile se přidá Intel, který se přidá brzy, není co řešit, a i kdyby se Intel nepřidal, jsou tu konzole a fakt, že 95% nových her je vyvíjeno v základu na AMD pro AMD a protože už je MANTLE v několika hlavních enginech a bude se nadále vylepšovat, tvůrci ho rozhodně nepřestanou používat.“

  „BTW: na rozdíl od NV nemusí AMD vývojářům za použití MANTLE platit, API MANTLE je stejně tak dítkem AMD jako právě těch herních vývojářů “

  „v momentě, kdy se API MANTLE stane oním standardem a nástupcem OpenGL, což zatím vypadá že se tak stane, NV si může plánovat co chce, ale bude ho muset podporovat. K její smůle je MANTLE postaveno na architekturu GCN, takže tak jako tak se NV bude muset přizpůsobovat, ne naopak. NV je zcela mimo dění … nedokáže ovlivnit podobu herních technologí ani stadnardů, protože je mimo konzole (tedy bohužel hlavního vlivu na vývoj her díky tlaku MS a SONY) a není Intel (PC). Poslední šanci měla s CUDA, Physx či GSYNC a jak to dopadlo? CUDA přežívá, ale OpenCL ji převálcuje tak jako tak, PhysX je dávno mrtvé, herní engine mají vlastní fyziku a GSYNC umřelo ve chvíli, kdy přišlo, standardem se stalo AMD FREESYNC jako AdpativeSync, které NV bude muset také podporovat … vliv NV na současný stav věcí je minimální, ano finančně a prodejně se jí daří, ale rád bych vám připomenul, že jak na poli ARM, tak na poli PC je podílově bezvýznamná … na poli ARM má Tegra 3-4% podílu s čímž nic neovlivní, na poli PC má podíl 15-16%, zbytek trhu ovládají AMD s Intelem, takže zase se NV na nic nikdo ptát nebude natož se jí nechávat ovlivňovat … NV je v současnosti společnost bez vlivu, neexistuje oblast ani platforma, kde by NV skutečně dokázala nějakou svou technologii a tedy vůli protlačit jako obecný stadnard pro všechny … tu šanci měla kdysi, ne dnes ne v dnešní situaci. NV nemá na budoucnost MANTLE žádný vliv.“

  Viac v diskusiipod týmto článkom:

  http://www.ddworld.cz/aktuality/graficke-karty-gpu/preview-test-gpu-dragon-age-inquisition-s-mantle.-skvela-hra-s-uzasnou-grafikou-i-optimalizaci-2.html#josc252942

   1. SIce jsem neměl na to přečíst to celé, ale jedna pasáž mě zaujala – ten komik důrazně „doporučuje“ UBISOFTU co mají dělat 🙂
    A hádejte jaké je řešení všech jejich problémů? Samozřejmě AMD:-D

    „Důrazně pak UBISOFTu doporučujeme začít s AMD spolupracovat (ku prospěchu všech majitelů konzolí i grafik Radeon/GTX) a skutečně na AMD HW ty optimalizace udělat, včetně nasazení API MANTLE do engine hru – to by byla optimalizace! Mimochodem pokud si toho u UBI náhodou nevšimli, všichni ostatní s AMD spolupracují, protože AMD GPU jsou v konzolích, takže spoléhat na optimalizace od NVIDIA, no jak to asi mohlo dopadnout?! Jsem si zcela jistý, že s MANTLE a dalšími optimalizacemi pro AMD GCN, by s % provozem hry na PS4/Xbox One problém žádný nebyl a to i v tom 1080p 30FPS, natož na PC. Nutno říci, že problém s touto hrou je tak velký, že dělá velké problémy UBSIOFTu a nespokojení jsou nejen hráči, ale i akcionáři, hodnota akcií firmy se propadla o 10%. Je jasné, že tohle si někdo bude muset odskákat a pokud mají v UBISOFT alespoň trochu zdravého rozumu, tak tuhle hru stáhnou z trhu, dodělají, upraví, kontaktují AMD ohledně spolupráce a optimalizací pak to teprve vrátí do prodeje (nejlíp bez těch drzých mikro-transakcí). Jinak se také obávám, jak budou optimalizovány další blížící se UBISOFT hry, třeba Far Cry 4 nebo The Crew, které se blíží a také byly ve spolupráci s NV „optimalizovány“ … na čež bylo patřičně upozorňováno. No jestli budou optimalizovány stejným způsobem, tak potěš koště …“

    1. Zaujímavé, že zabugovanú BF4 nekritizoval. Ve´d sa pre ňu v tej dobe pripravovalo Mantle tak to bolo v pohode. To, že hra často padala, výkonovo na tom bola minimálne o 50% horšie, niekoľko krát sa mi stalo, že som a roepadol cez podlahu a musel som kvôli tomu reštartovať checkpoint. Vtedy sa neodvolával na špatné optimalizácie od AMD. Je to šašek.

     1. Lžeš s BF4 jsme žádné problémy neměli a proto neexistují. Lsi lhář a máš BAN.
      I kdybychom byli na pikosekundu ochotni připustit, že existují, tak je to jedno, protože pod Mantle to bude v pohodě. Double BAN.

      Oni ty jeho rady, co má kdo dělat, taky nejsou nové. Vždyť už léta mu výrobci posílají produkty na testy, aby zjistili jak na tom jsou. Tak si holt rozšíří záběr ještě o hry. JenDDa to zmákne, on je něco jako bůh a navíc má spoustu spolupracovníků. 😀

      BTW: By mě zajímalo, proč se tam ti bílí koně, co pro něj napsali kdysi nějaký článek, nechávají pořád napsaný jako členové redakce. Že je hanba nefackuje.

 87. Můžu potvrdit, že se dneska hry skutečně vytváří na AMD pro AMD. Ještě než byl MANTLE a než byl playstation 4 a Xbox one, tak se hry dělali také na kartách od Nvidie, ale poté všechna studia vyhodila veškerý hardware od nvidie a intelu a zakoupila AMD.
  Pravděpodobně ten hardware vyhazovali v noci, proto si toho nikdo nevšiml.

 88. Tentokrát niečo od Anarkiho (on vážne porávnáva FC1 a Mirrors Edge po grafickej stránke s terajším AC IV, si to fakt niektorí predstavujú ako Hurvínek válku):

  Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-11-13 13:21:39

  Od Ubisoftu a Assasina som dal ruky preč už v minulej verzii kde bolo tiež bugov požehnane a grafika sa nikam nepohla. 50Gb hra to je výsmech, podobná sračka ako max payne3, jedna verzia painkillera, predposledný alien a ostatný odpad z hernej žumpy. Graficky sa hry nikam nepohli, keď si dnes pustím prvý Far Cry alebo Mirrors Edge tak je tá grafika stále krásna, bez chýb a bugov. Toto čo dnes predvádza herný priemysel je výsmech zákazníkov, to si radšej zahrajem praveký half life 2 než takú sračku ako AC4

 89. Hehe. Pre istotu to tu uložím keby majster chcel mazať:

  aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-11-13 13:04:42

  GTX 970/980 není high end … na to je moc slabý … high end je R9 295X2. GTX 980 nemá výkon na to stát 15-16 tisíc, nemá na to ani parametry atd.

  něco zdůvodnit a opírat se o fakta jsou dvě různé věci

  —————————

  sasanka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-11-13 13:31:29

  295X2 je dvoučip, vyjde to dost podobně, jako když u NV vezmeš dvě grafiky do SLI.

  R9 295X2 tedy má ten výkon na to stát 35 000? Nemělo by to spíš být poloviční, tedy cena necelých dvou 290X, když to tomu odpovídá výkonem?

  1. Stach už odpovedal:

   aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-11-13 13:46:05

   A mám tě … R9 295X2 je jedna grafická karta, je jedno kolik má GPU, je to jedna grafická karta do jednoho slotu a výkonem je o 40% výš než jednočipy … je tedy fakt, že je HIGH END a protože je o tolik moc výkonnější, je jasné, že GTX 980 high end není …

   R9 295X2 stojí 1000 dolarů, tedy 27 tisíc. Jasně že poměr cena-výkon nebude úžasný, ale je to zdaleka nejvýkonnjší grafická karta jako celek, takže svou cenu si určitě obhájí. Navrch je lépe chlazená než referenční GTX 980 atd. má vodní chlazení v základu. Je zajímavé, že o pár procent výkonu s o polovinu ceny při horší výbavě ti u GTX 980 nevadí a říkáš, že si svou cenu obhájí a R9 295X2, která je zcela bez pochyb nejvýkonnější grafikou na trhu, má skoro o tolik více výkonu, o kolik víc stojí proti GTX 980 a navrch je mnohem lépe vybavená má kromě herního i výpočetní výkon a navrch skvělé chlazení, tak tvrdíš, že za to nestojí … hmm zajímavé …

   A najednou je ti R9 290X za 10tis dobrá co? …. takže děkujeme pane Sasanka, že jste nám osvětlil vaše myšlení a argumentaci.

   1. Zde je odpověď od sasanky. Mimochodem pan nejobjektivnější zeditoval svůj post. Přidal tam toto:

    „Proto tvé argumenty nejsou argumenty, ale hloupými výkřiky do tmy, v podstatě když to má logo NV je to podle tebe super nevadí ti, že objektivně to za to nestojí. Samozřejmě objetkviní fatka ignoruješ a vyvracíš do té doby, než se ti to hodí. Mimochodem, dvě R9 290X mají stejný výkon jako dvě GTX 980 a to za tu cenu dvou GTX 980 můžš mít tři R9 290X … takže pokud uznáváš, že dvě R9 290X jsou výhodnější a lepší než jenda R9 295X2 (což je ale pořád jen jedna karta do jednoho slotu), tak musíš uznat i to, že GTX 980 je za současné prachy totální hloupost a absolutně se nevyplatí a svou cenu si nedokáže obhájit …“

    sasanka 2014-11-13 17:13:54

    Tohle uz se zvrhlo v filozofickou debatu, co je a neni highend.

    Kdyz muzes napsat
    Citace:
    Jasně že poměr cena-výkon nebude úžasný, ale je to zdaleka nejvýkonnjší grafická karta jako celek, takže svou cenu si určitě obhájí.
    , proc je tak tezke uznat to jen lehce upravene o GTX 980?
    Citace:
    Jasně že poměr cena-výkon nebude úžasný, ale je to nejvýkonnjší jednojádrová grafická karta, takže svou cenu si určitě obhájí.

    Hm?

    Citace:
    Je zajímavé, že o pár procent výkonu s o polovinu ceny při horší výbavě ti u GTX 980 proti R9 290X nevadí

    O jake vybave se tu bavime? TrueAudio jsem jeste nikde nevidel, Mantle ma vliv zatim jen u par her a i u nekterych, kde vliv ma, tak GTX 980 stale porazi R9 290X, takze je taky diskutabilni. Bundle her? NV ted taky dava nejake hry zdarma, jestli se ti libi ty nebo ony uz je vec nazoru a zalezi na konkretnim cloveku.
    Pokud jsi vybavou myslel ty uzasny cisilka, jako ze ma vic TFLOPS, tak to je mi jako beznymu hraci uplne ukradeny, koukam kolik mam FPS a ne kolik mam TFLOPS.

    Citace:
    A najednou je ti R9 290X za 10tis dobrá co?

    Ja nikdy netvrdil, ze je spatna, jen ma horsi provozni vlastnosti, takze bych si ji poridil jen kdyz bych k tomu mel duvod – budto delal nejaky vypocty, kde vyuziju TFLOPS, nebo hral v nejakych obrich rozlisenich (4K/3monitory). Nebo mel slabsi procak, kde Mantle vynikne vic nez s rychlym procesorem. A hlavne na to musim mit zdroj, ktery mi neshori a idealne rozumne vetranou bednu – kdyz tu kartu nekdo vrazi do nevetrany bedny, kde se pletou kabely, tak dost potrapi i nereferencni chladice a na OC muze zapomenout, coz je skoda.

    Pro rozhodovani mezi kartami za 10k mi oprijde GTX 970 jako hodne zajimava volba – nerikam, ze nekdy neni vhodnejsi R9 290(X), ale herni vykon (= to, co hrace zajima) ma 970 nekde mezi 290 a 290x, k tomu nizsi teploty a spotrebu (jasne, za energii je to jen cca zanedbatelnych 300Kč rocne pri 2h intenzivniho hrani denne, ale taky bude ve skrini min tepla (nizsi otacky ostatnich vetraku – mensi randal, dyl vydrzi) a nebudes tak mucit zdroj, pokud je to nejaky treba 500W nebo i horsi 600W model.
    U tech novych GTX je super, ze teploty jsou nizke i po pretaktovani – ja po celkem velkem OC (na 1550+MHz = +asi 270MHz nad referencni boost) ve Furmarku 65°C po 15 minutach s vetrakem na 49% (1100rpm) Obrázek, takze bych nemel strach tu kartu v tomhle OC provozovat trvale.

    Citace:
    Proto tvé argumenty nejsou argumenty, ale hloupými výkřiky do tmy, v podstatě když to má logo NV je to podle tebe super nevadí ti, že objektivně to za to nestojí.

    Uz jsem tu nekde psal, ze kdybych nakupoval levnejsi grafiku do urovne R9 280X, tak vezmu v 95% cenovych kategorii model od AMD, protoze ve vetsine pripadu je to proste vyhodnejsi.

    Citace:
    Mimochodem, dvě R9 290X mají stejný výkon jako dvě GTX 980 a to za tu cenu dvou GTX 980 můžš mít tři R9 290X … takže pokud uznáváš, že dvě R9 290X jsou výhodnější a lepší než jenda R9 295X2 (což je ale pořád jen jedna karta do jednoho slotu), tak musíš uznat i to, že GTX 980 je za současné prachy totální hloupost a absolutně se nevyplatí a svou cenu si nedokáže obhájit …

    Osobne bych ted GTX 980 nekupoval stejne jako R9 295X – obe karty pomerem cena/vykon nejsou tolik efektivni a jsou lepsi varianty, ale svoje zakazniky (ti co na penize moc nehledi) si najdou.
    Pokud bych potreboval karet vice, vzal bych budto do SLI GTX 970, nebo R9 290X, to uz by zalezelo na situaci, viz vyse.

 90. Toto bude asi na výmaz:

  „lachnitt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-11-13 14:37:00

  Tak už toho mam ale fak dost 😀 lezu sem na ten vas web uz par mesicu… a uz me fakt dopaluje jak tady hazite spinu na Nvidi. Vse co se nepovede a je tam nekde znacka Nvidie hnedka je to nejhorsi a mate strach jak to dopadne s dalsima vecma kde bude jejich znacka.. ale kdyz je tam nekde razitko AMD a nepovede se to.. tak jen napisete ze se snad dockame brzkych oprav a neco podobnyho… a to jak furt vypichujete slavnej API Mantle.. ano je fajn ze to zlepsuje vykon atd atd… ale BOZE API MANTLE NENI CELEJ SVET! Dale nechapu proc si tak hrozne stezujete na PhysX.. asi to bude tim ze je od Nvidie a pod kartama AMD nebeha. Mam uz neco nahrano a hry co maji PhysX maji dobrou fyziku, pac ostatni zadnou proste „nemaji“.

  Na obranu pred tema lidma co mi reknou ze jsem k***t, mel jsem v PC AMD/ATI, Geforce… tedka mam notas s AMD 6770M.. a uz nikdy vice AMD v ntb, ovladace kapitola sama o sobe… (ale o tom vy nejspise nic nevite), je pravda ze tedka je to lepsi .. ale ze zacatku des a hruza, ntb s GF nikdy problemy nemaj…“

  ———————-

  http://www.ddzumpa.cz/videa/pocitacove-hry/game-far-cry-4-v-kostce.-mame-se-bat-optimalizace-2.html#josc253062

 91. Keď som si čítal o tých ovládačoch, v tom príspevku, spomenul som si ako kamarát dostal firemný notebook HP ProBook 650 G1 s HD8750M grafikou. Ovládače z roku 2013, tak že ideme ich aktualizovať. Stiahnem drivre z ofic. HP stránky kde ponúkajú najnovší driver od AMD, zbehne aktualizácia, následný reštart a keď sme chceli spustiť CCC tak to len vypísalo chybu, že nie je možné spustiť CCC 😀 😀 kukáme na to ako puci, že nový dvier a nejde spustiť. Odinštalujeme nahodíme druhý rovno z AMD stránky, reštart, spúšťame a zase CCC nie je možné spustiť. Tak sme usúdili, že hyper kvalitné ovládače od AMD s API MANTLE nefungujú vôbec. Stiahli sme staré a tie fungujú. Uvidíme dokedy, resp. čo všetko nebude fungovať. Zatiaľ si ten NTB ešte trošku prispôsobuje k obrazu svojmu a inštaluje potrebné app. Vidieť tú neuveriteľnú podporu a kvalitu ovládačov 😀 😀 😀

 92. Tak a ted porovnejte clanky o Assassin’s Creed: Unity na zumpe a diit. At maji na diit obcas maslo na hlave (hlavne zasluhou excesu jednotlivcu na urcita temata) tak tento clanek ac je to na jedno a to same tema a ma to ten samy obsah, jak nebe a dudy. Na diit vecny obsah, kritika Ubisoftu za odvedenou praci (opravnena).
  Ale na zumpe je v uplne stejnem clanku 15x slovo NV a nebo NVIDIA a nesmyslna narceni technologickeho analfabeta. V rozcileni mu ani nevadilo, ze jednou pise domelou zkratku NV a o tri slova dale NVIDIA. No proste posuk.
  Navic bez jakehokoliv zdroje, novinarska etika mu nic nerika.

  1. On vôbec netuší čo slovo optimalizácia znamená. A čo vlastne NVIDIA do hry dodávala. Tentokrát tam už dokonca nazýva aj CPU PhysX mŕtvolou. Pochybujem, že vôbec vie, že ACU nepoužíva GPU variantu. A to ako tam zhodil všetky featury, ktoré NV pomáhala implementovať je úplne smiešne. Proste nemá to API Mantle, je to neoptimalizovaný šrot. Ako píšeš. On je úplný technologický analfabet. A čo sa týka UBISOFtu, radšej mali hru odložiť o 2 mesiace a doladiť čo bolo treba a nemuseli mať takéto fiasko. Alebo aspoň o mesiac ak chceli stihnúť vianočné predaje.

 93. @JP1

  Já jsem poměrně jednoduchej :), nehrabu se v technologiích, počítám akorát s teplotou a hlukem 😉 Absolutní sluch rozhodně nemám (resp. nevím o tom 🙂 ale teda šumění a skoky bez ASIA slyším nicméně jsem ochoten se něčemu přiučit a rád si vysechnu ty přednosti Noctuy nebo Gigabytu, případně stráááášně předraženýho japka 😉

   1. Zato potřebu přirovnávat mě k lhářům a jednomu vymázlýmu co neumí napsat správně ani nick ti nechybí, to seš teda frajer. Mě vůbec nezajímá proč to kupuješ ty – píšu ti to podruhé a jak jsem již psal o cizí majetek se nestarám, zajímají mě ty přednosti/přidaná hodnota. Jsem pevně přesvědčen, že ten rozdíl v dotazu už vidíš 😉

     1. Tak to jako promiň, ale když má jeden výrobek dejme tomu teplotu x, hluk y a stojí třeba 1.000,- a druhý výrobek x+5, y+5 a stojí 2.000,- tak nemusím bejt Einstein abych si spočítal poměr cena/výkon. Počítám s dvěma faktory, nic složitého jako třeba při rozhodování toho, jak ty píšeš „správného“ procesoru, grafiky, desky, kejsu atd.

      Jediný protiargument je maximálně tak, že se např. JP1 líbí lososová s hovínkovou a v tom zkrátka Noctua nemá konkurenci je ochoten za to zaplatit. Já chápu, že takoví lidé, kteří upřednostní jednu barvu před druhou jsou, ale nechápu to v odvětví kde ta barva vůbec neovlivňuje měřitelné výsledky.

      Narozdíl od Stacha nefalšuju výsledky a nevykládám kraviny kolem mentlu případně optimalizaci pro AMD a zlé podplacené nVidii, která schválně nařizuje používání jejich efektů.

      A komu to chci dokazovat? Asi úplně těm samým jako se tady dokazuje jak Stach lže o AMD

     2. „nechápu to v odvětví kde ta barva vůbec neovlivňuje měřitelné výsledky“

      Ano. Nechápeš a já zase nechápu tvé rozhořčení nad tím co si lidé kupují. Každý nákup není pouze rozumovým rozhodnutím. Proč ti vadí, že si lidé kupují „předražené šunty“? Jsi v tom nějak zainteresován?
      (Např. že máš na skladě kvalitní zboží, které nejde na odbyt.)

      Nemám problém s konkrétní kritikou. Bohužel neberu vážně kritiku stylem to a to je šmejd a každej kdo si to koupí je to a to. To nemá žádnou informační hodnotu a tudíž ani nic s čím by se dalo souhlasit nebo nesouhlasit (pokud nejsi v té správně sektě:-). Je to prostě takovej nic neříkající výkřik do tmy.

      S tím dokazováním… Mělo to být spíše na zamyšlení, proč to chceš dokazovat?

      Niméně, rád se poučím.
      Tento příspěvek píši z desky Gigabyte P35-DS3R (Dle CPU-Z, ale mohl bych dokledat fakturu) Co je na ní špatného?

     1. Za debily se omlouvám – prostě mě to vždycky tak vytočí až se nedokážu kontrolovat. Za ostatním si ale stojím – takhle prostě trh funguje. Jak jsem již nahoře napsal tak na GB mě vadí agresivní reklama ať už ta klasická nebo ve formě protlačení jejich výrobků do redakcí jako referenční. Redakce pak tyhle desky vynáší do nebes (např. heslama typu „GB má kvalitní zvukovku“ což následně ani nedoloží testem nebo rozborem souvisejících komponent) jako právě páně Stach AMDčko včetně těch ničím nepodložených keců. A tohle mě prostě nakrkává neskutečně protože ve výsledku když si najdu testy tak z toho má vlastně ten GB zvukovku nejlhorší (položka RightMark Audio)
      http://www.kitguru.net/components/motherboard/luke-hill/gigabyte-g1-sniper-z87-motherboard-review/9/
      vs
      http://bit.ly/1v8KKTK
      http://bit.ly/1xyCPwN
      http://bit.ly/1xnzfbn
      http://bit.ly/1xDMN12
      Pak samosebou nezapomene pořádně vychválit UltraDurable což je úplně normální kus mědi, kterou tam mají samozřejmě všechny desky jak kvůli stínění tak kvůli chlazení (jednu dobu, kterou možná ani nepamatujete se s tím kasal třeba Asus). Magické vyhlazení USB pro DAC (WTF?) portu taky nikdo neměřil, stejně tak radši neměřili přenos. rychlosti disku nebo usb kde se desky liší a to dost markantně. Tyhle rádoby recenze nesou znaky reklamy, tzn. to špatné neřekneme, o produktu jen dobře ikdyž je to vlastně podprůměr, zákoš to pak zbaští i s navijákem. A jak si račte všimnout tak Noctua to dělá naprosto stejně.

 94. Warhemer [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] – The Crew 2014-11-14 09:30:55
  avatar
  já vym že to moc neni k tématu ale mám otazku když Nvidie delá podporu pro hry k ubisoftu tak AMD dostavá nějaké poznatky aby pro to mohly udělat dobrou optimalizaci a nebo dostanou teprv hotovy produk a přizpůsobtese? DD udělal by jsi prosím nějaký článek jak to funguje dekuji moc

  ———-

  Haha. Stach má napísať o tom ako to funguje. Keď nevie ani v základoch ako funguje vývoj hier.

 95. @simik:
  Jsi v tom nějak zainteresován?
  (Např. že máš na skladě kvalitní zboží, které nejde na odbyt.)

  – Ano, od jisté doby si nemůžu koupit desku bez Realteku

  S tím dokazováním… Mělo to být spíše na zamyšlení, proč to chceš dokazovat?

  – Aby se dál nešířily fámy jak je GB/Noctua uberšpička. V podstatě je to to samé jako v případě DD, který tvrdí to samé o AMD.

  Niméně, rád se poučím.
  Tento příspěvek píši z desky Gigabyte P35-DS3R (Dle CPU-Z, ale mohl bych dokledat fakturu) Co je na ní špatného?

  – Realtek Audio, Realtek LAN a Gigabyte SATA řadič (fialové konektory) což je přejmenovaný JMicron s upraveným firmwarem takže bacha na RAID 😉

  BTW nějakou přednost Gigabytích desek bys pro mě neměl? Třeba i u starších, taky tu jednu s P35 mám (GA-965P-DS4 a ta vypadala luxusně)

  1. S tím zájmem jsem měl namysli nějakou přímou škodu. Nemůžeš ostatní obviňovat z toho, že pro tebe nelze najít odpovídající výrobek. Přece si ostatní nebudou kupovat něco co nevyužijí, jen proto, aby byl trh dostatečně velký.

   Pravý důvod, proč nelze koupit desku s jinou síťovkou a zvukovkou než Realtek bude ve velmi malé poptávce. Za to Gigabyte nemůže. Lidem je to prostě jedno! Málokdo má k PC připojeného něco jiného než jsou malé bedničky a to ve většině případů plastové.

   Víš jak lidi kupujou dětem počítač? Chtěj něco levnýho – jenom na hry 😀

   Fámy o tom, že je GB/Noctua špička slyším, až od tebe 🙂 Osobně jsem bral všechny značky desek jako víceméně rovnocené, akorát na MSI jsem docela vysazenej – špatná zkušenost…

   Pokud chceš poukázat na nějaký nešvar v recenzích či to že Gigabytí desky zaostávají za ostatními, zvaž sepsání článku. IMHO to je lepší způsob, než ty výkřiky nahoře (a měli by jsme nový prostor pro kometáře:-)

   „Realtek Audio, Realtek LAN a Gigabyte SATA řadič (fialové konektory) což je přejmenovaný JMicron s upraveným firmwarem takže bacha na RAID.“

   Zvukovka i síťovka slouží v pohodě již sedmým rokem k mé plné spokojenosti v kanceláčském PC.
   Kupodivu funguje i ten softwarovej RAID od Intelu. Ten jedinej bych si omlátil o čumák, ale jak jsem již psal v komentech výše, ne každý má k dispozici všechny informace, když se rozhoduje o koupi. Ta deska stála 2099,- bez daně což mi přijde v pohodě.

   Zvukovka a síťovka je prostě to poslední co „každý“ při koupi PC řeší…..

   1. @Richmond
    Já si za tím přirovnáním stojím, protože to opravdu připomíná Stacha.
    Taky tvrdí, že nVidia je předražená a že jsou mnohem lepší produkty za menší cenu.
    Už se v tom poznáváš?

    Každý má právo vyjádřit svůj názor, ale ať je to prosím věcné a nevypadá to tak, že se jenom řekne, že každý, kdo ten předražený šmejd koupí jen debil.
    Největší průser je, když si takový člověk začne hrát na to, že má monopol na pravdu a pouze jeho názor je jediný správný.

    Stach taky akceptuje pouze některé parametry.
    Mě třeba u chladiče nezajímá, jestli drží teplotu o 2 °C větší nebo menší než konkurence.
    Noctua má dobré ventilátory. Ukaž mi jiný větrák, co by dokázal běžet 5 let 24/7/365 (jen s občasnými odstávkami) a neměl vyčvachtaná ložiska.
    A to tam ty Nuctuy poběží ještě hezkých pár let.

    Kupoval jsem C14 (v té době neexistovalo nic podobného, co bych mohl použít). Potřeboval jsem velký chladící výkon, ale zároveň, aby se vešel do 3U case.
    Noctua zvládla to samé, jako 2x tak velký Scythe, který se do té case ani nevešel.

    Kdo chce, tak ten si vybere. Já nemám problém najít slušnou desku s kvalitní síťovkou od Intelu nebo Atherosu a ne nějakým odpadem od Realteku nebo Broadcomu.
    Na druhou stranu i ten Realtek a Broadcom může někomu sloužit dobře. Záleží, co od toho kdo očekává a co s tím dělá.

    1. A já si zase stojím za tím, že je Realtek šunt, GB je šunt a dokonce i ta Noctua předražená je a vysvětlení jsem ti napsal. To, že si to někdo koupí za určitou sumu je pro mě znamení toho, že tomu minimálně nerozumí nebo rozumět nechce, skočí na reklamu, nemá čas se brodit testama atd. Nechceš mi tu snad tvrdit, že lepší a správné je koupit ten nejdražší kus plechu na trhu, že ne?

     Enermaxy s twister ložiskama příp. UCEVy (ty tu mám dobře přes 5let jak v kejsech tak ve zdrojích a rozhodně mi tu nich nerachtá), Papsty, Enlobaly. S Noctuou mám zkušenosti od první chvíle co se daly koupit v Německu (zhruba rok na to tady v ČR). Kupoval jsem nějakých 8ks 8cm, 4ks 12cm přičemž dodneška nepřežil ani jeden. Je to maximálně tak jako casefan nebo na pasivy s velkým rozestupem žeber.

     Taky by mě zajímalo jak se ti tam ta Noctua vejde, když 3U je 133mm a Noctua 130mm plus distanční sloupek pod deskou. Inu asi nejsi jediný kdo má server v racku. Dál jsem nikde neříkal, že jedině Scythe ruleeezzz ikdyž takovej Zipang marnej nebyl…

     Se síťovkama problém nemám, taky beru radši Intelky a ty už bývají na deskách kolem 3k, se zvukovkou to ale problém prostě je

   2. Právě, že dražší nebyly – většinou se pohybovaly kolem 2-5tis. Za lepší zvukovku jsem ochoten dát zhruba stejně jako za kartu nebo externí zvukovku (tzn. 1.500 – 3.500,-). Jde o to, že tohle už jsou další prachy navíc a je to cena další desky. Realtek třeba dodneška neumí rozdělit výstupy v Abletonu/Traktoru/Torqu/Deckadancu a na tý nejlevnější Ašusce (M2N-E, tehdá asi 1.800,- s daní) se to normálně chová jako dvě zvukovky a nekoktá to ve Fruity Loops. Nefunguje to ani s modnutýma ovladačema. Takže ve finále mám na stole další krabičku s drátama, která ovšem díky limitujícím usb2.0 nedá víc jak 2×2 kanály na 96kHz.

    MSI taky nechci – špatná zkušenost jako ty a už rozhodně ne X99 za devítku (ta už podporuje Creative ASIO takže nekoktá leč výstupy má neoddělitelné).

    Ad špička:
    http://www.cnews.cz/clanky/test-vetraku-noctua-f12-p12-pwm-naprosta-spicka

    http://www.ddžumpa.cz/pc-a-komponenty/procesory-a-pameti/test-noctua-nh-c14-kvalitni-a-tichy-chladic-pro-vas-cpu-pro-ktery-nejsou-problem-vysoke-ram-4-6.html

    …a našel bych toho víc, stopro u tyDíítů 🙂

    To, že zvukovku, síťovku nebo ostatní komponenty řeší „každý“ vyústilo v to, že se prostě na všechny poslední 3-4 roky nasype ten nejlevnější šunt a takhle to může dopadnout se vším – stačí se podívat na zdroje kdy i ty dražší připomínají spíš redukci z 220v

    1. Já ti tvůj názor brát nebudu. Mysli si, co chceš…

     Case jsem samozřejmě myslel 4U.

     Nebudu kupovat chladič a pak k tomu ještě další větráky, když mi ty originální dobře slouží.
     To, že některé větráky vydrží 5 nebo klidně i víc let není nic výjimečného. Ale ty počítače většinou nejedou nonstop a jsou umístěné v prostoru s pokojovou teplotou.

     Zajímalo by mě, v čem konkrétně tebe omezuje Realtek.

     Závěrem: Kritizuješ Stacha, kritizuješ DIIT, ale chováš se podobně, jako oni. To není jenom můj názor.

     1. Prosimtě a co se nevejde do 4U od Scythe? To, že 5 let vydrží větrák vyjímečné není (pokud nekoupíš něco podřadného) nicméně ty Enermaxy narozdíl od Noctuy pohodlně vyčistíš raz-dva.

      Realtek mě omezuje v bodech viz. výše 😉

      No jó, pozór – nic jsi mě nevyvrátil, ničím neargumentoval, píšeš kraviny ohledně velikostí přičemž si ani neumíš obhájit Noctuu a budeš mi tu vykládat, že se chovám jako diit nebo dokonce stach? V čemž ty ubožáku lžu? Tobě ty linky asi nestačí co? Chceš linky na Scythe ty ubožáku, který tvrdí, že Noctua to zvládne lépe než xkrát větší Scythe? Tak hlavně, že si myslíš, že jsem ten největší blbeček že jo. Seš v *deli, v téhle disciplíně je to lehce změřitelné, vždycky ses spletl ty a né já, nenapsal jsi ani jednu „přednost“ GB nebo Noctuy, ale držkovat a přirovnávat mě ke Stachovi to ti jde.

    2. Upřímně řečeno nechápu proč se tak rozčiluješ. Máš prostě specifické požadavky, které se velmi liší od běžných požadavků. Takže to logicky musíš řešit specificky a tedy draze.

     Za lepší zvukovku jsi ochoten připlatit 1500 – 3500,- Kč, ale 4000,- Kč za externí převodník s ekvalizérem se ti zdálo moc a přitom by to tvůj problém vyřešilo jednou pro vždy bez ohledu na upgrade desky?

     .
     .

     Nechápu tvůj způsob argumentace, kdy si chvíli stěžuješ na zvukovku, chvíli na síťovku a pak zase na marketing nebo machrování pubošů při výběru HW. Já ti odpovím tím, že si každý může koupit co chce ke své spokojenosti a nedostatek kvality je zapříčiněn malou poptávkou a za chvíli to začne celý znova…

     .
     .

     „vyústilo v to, že se prostě na všechny poslední 3-4 roky nasype ten nejlevnější šunt a takhle to může dopadnout se vším“

     Ono to takhle dopadne se vším logicky. Kvalita nejde při nákupu jednoduše zakalkulovat jako parametr. Velmi špatně se měří a hodnotí.

     V elektronice se k tomu přidává bezolovnatá pájka a čím dál tím větší integrace a miniaturizace.

     EDIT: Nák sem to blbě zařadil. Samozřejmě to měla být reakce na
     Richmond napsal: 14.11.2014 (16.45)

     1. Souhlas s tou kvalitou. Podivejme se treba na auta. Samozrejme jsou bezpecnejsi, mene reznou (az na nektere vyjimky), jsou vybavenejsi, …..
      Ale pribyva soucasti, ktere se proste po case vyserou, coz u drivejsich aut nebylo. At uz to je tim, ze to jsou veci co v starsich autech nebyly a nebo tim, ze jsou technicky daleko slozitejsi.
      Viz vicehmotove setrvacniky, turba, vysokotlake
      vstriky, egr, katalyzatory, …
      Ale pak se taky serou veci, u kterych je jasne, ze jsou tak zamerne delany a nebo sla kvalita do haje. Viz vodni pumpy, chladice, vyfuky, prevodovky, spojky, …

     2. Prosímtě simíku, jak mě teda řeší tebou doporučovaný DAC ASIO nebo vícekanálový zvuk? Si fakt rád přečtu. Napřed vlastnost, pak řeš kvalitu… Prostě DAC to neřeší a píšu ti to poněkolikáté!

      OK, takže budu velmi rád, když mě napíšeš jakou si teda mám koupit desku bez Realteku.

      Bezolovnatou pájku chápu, chápu i „kurvítka“ kdy ti třeba deska vydrží den po vypršení záruky, ale teda nechápu jak souvisí integrace a miniaturizace se zvukovkou – jsem určitě debil, tak si to nechám vysvětlit a to včetně rozměrů int. zvukovek 😉

     3. Nevím já nic nedoporučoval jen jsem slyšel, že to tak lidi řeší a přišlo mi to celkem rozumné(asi bych to řešil stejně, abych nebyl závislý na kvalitě desky).

      Ptal jsem se na cenu, abych si mohl udělat představu kolik se vyplatí připlatit za kvalitní integrovanou zvukovku, když jsi nahoře napsal, že externí DAC je drahý:
      „Spolehlivě to funguje akorát přes externí převodník (nejlevnější krabice za nějakých 60 éček). Externí DAC pak třeba neřeší nemožnost vlastního ekvalizéru pokud teda nekupuju něco za 4 a více tis. To už si můžu rovnou koupit zvukovku, že?“

      Problém s více kanály jsi zmínil až teď. To neexistují vícekanálové DAC?

      .
      .

      Jsem dalek toho říkat někomu co si má kupovat…

      .
      .

      Nemá to souviset se zvukovkou, ale s tvým:
      „vyústilo v to, že se prostě na všechny poslední 3-4 roky nasype ten nejlevnější šunt a takhle to může dopadnout se vším – stačí se podívat na zdroje kdy i ty dražší připomínají spíš redukci z 220v“

      Nemyslím si, že to tak se vším může dopadnout, ale že to tak se vším dopadne. Jsem prostě optimista 🙂
      A ten komentář byl obecně k elektronice – tedy všeobecný. Nevím jak to napsat srozumitelněji.

 96. @Richmond

  Ale já si nic nemusím obhajovat a už vůbec ne před tebou. Prostě mám svoje důvody a tobě může být jedno, jestli jsou ryze technické a nebo je to jen kvůli tomu puncu „exkluzivity“.
  Já ti taky nebudu kritizovat výběr Applu.

  Závěrečný odstavec s tvého posledního příspěvku vypadá, jako by ho psal sám Stach nebo Ježek.

  Ukázal ses v celé své kráse. Chováš se naprosto stejně jako Behemot: Kdo nesouhlasí, toho zkusit veřejně dehonestovat a zasypat sprškou nadávek.
  Dál si užívej svého zaslepeného fanatismu a šiř svou jedinou nezpochybnitelnou pravdu dál. Internet potřebuje víc takových, jako jsi ty. Doufám, že ti to přináší radost.

  Já se s tebou nemám zájem dále bavit. Užij si pocit uspokojení, z vyhrané diskuze.

  1. Mě to jedno je, já ti prostě říkám, že kecáš protože do 4U se vejde snad všecko od Scythe a rozhodně to nebude mít tebou inzerované dvojnásobné rozměry nebo podstatně horší teploty/hluk – žádal jsem tě několikrát abys mě to vyvrátil nebo podložil linkem z čehož ve výsledku byla historka o 3U kejsu 🙂

   Za další – nikde a nikdy jsem netvrdil, že si máš kupovat to či ono – tohle omýláš akorát ty jako kolovrátek. Tvrdím, že kupovat něco 2x dražšího při stejných měřitelných vlastnostech je zbytečné a pro mě úplně k smíchu kor když si tu hraješ na it specialistu největšího kalibru.

   Prosím JP1 o nějaký ten hate na Apple (konkrétně mám MacPro 3.2), prosil jsem tě o to již na začátku této diskuze a doufám, že mě ukážeš jak budu na Windowsechdělat v ProToolsech nebo jiném softwaru, který na jiném systému není, zrovna tak bych prosil o analýzu hardwaru od Applu a taky OSX. Takovejch jako ty potkávám denně 5 a vždycky si s nima vytřu prdel a jsem přesvědčen, že se s nima prdel vytírat má a veřejně aby bylo vidět jak neschopný jsou v porovnání s někým jiným. Tvůj argument byl … NULA?

   Ne, já se chovám hůř než Behemot jenomže jenom na někoho a v tomhle případě tebe protože máš nejvíc keců, ale nejméně legitimních argumentů. Dál budu šířit mojí „víru“ ve fyzikální vlastnosti a logiku poměru ceny 😉 Dál budu stírat takový jako jsi ty, jste ostudou IT a upřímě je mi líto, že se v tomhle odvětví pohybuješ.

    1. Á super, došly argumenty tak budeme písmenkovat.

     Tak se neser někam kde evidentně nevíš 😉 Nevyvrátil (a nejen ty) jsi mě lautr nic, místo toho plkáš o tom jak se tuze špatně chovám jako ten nebo tamten.

     Jasně, kdo je lepší je politování hoden. Člověk je tvor soutěživý, vždycky byli ti lepší odměňováni/uznáváni byť jen třeba symbolicky, ale jenom JP1 létapáně 2014 to bere jako důvod k litování – ó jak skvělá to logika.

     Stále prosím o ten Scythe chladič, který se nevejde do 4U kejsu…

     1. No ani ta tvoje argumentace nestála za moc. Takže to samé by se dalo říct o tvých příspěvcích.

      Takže klídek…

 97. Gigabyte, Asus a MSI jsou na tom stejně, za stejnou cenu podobně vybavené desky. Když jsem kupoval MB Z87, tak v testech měla GB nejnižší teploty v zátěži a výkonem byla na tom srovnatelně. Byl bych blbec, kdybych ji nekoupil.
  Noctua má jednu pěknou vlastnost. Podpora z jejich strany nemá konkurenci. Zdarma pošle montážní kit, na stránkách mají kompletní přehled kompatibility MB a RAM s jejich chladiči.

  1. Výbavou možná ano (já bych to ovšem nerad globalizoval), ale rozdíly jsou v rychlostech USB kde GB zaostává třeba za Aušuskama nebo AsRockama. A u těch teplot bych si pohlídal jestli má na druhé straně chlazené VRM (mají to třeba Z87 Aušusky od ccá 2.5-3k)

   Z87 – GB 3. místo
   http://bit.ly/11Fj2Bj

   Z87 – GB 3. místo
   http://bit.ly/11FjD61

   Z87 ITX – GB 3. místo
   http://bit.ly/1uBfNUY

   Z77 – GB 2. místo
   http://bit.ly/1tjs2S8

   edit: A co se podpory týče – zcela jistě je to chválihodné, ale leda tak v případě, že pořídím chladič z bazaru. Drtivá většina výrobců má před launchem nového socketu připravené novější revize. Dlouho, dloooouhó jsem neviděl, že by nebyly sockety vzájemně kompatibilní (mechanicky)

     1. To neměří teplo, ale emisivitu – záření.

      Zjednodušeně řečeno měří to teplotu.

      Ale není to tak jednoduché (ta čísla co to zobrazuje nelze brát přímo bez přepočtu) a bůhví jestli obsluha(IT redakce?) ví, jak s tím zacházet. Toto záření je závislé na teplotě, druhu materiálu, barvě a bůhví čím ještě (úhel vůči povrchu?). Ale nechci jim křivdit, jestli mají na kameru asi budou mít i na školení, ne? 🙂

      I kdyby to obsluhoval úplnej blb, tak rozložení teploty vrámci desky bude vypovídající. Tj. nekoukat na absolutní hodnoty, ale na rozložení v rámci jednoho objektu.

      Desky jsou ze stejného materiálu a pokud mají stejnou barvu, tak bych se je možná nebál ani srovnávat přímo.

      Viz. diskuze tady:
      http://www.cnews.cz/termosnimky-dvaadvaceti-grafik

 98. No s AMD to nie je ružové keď NV predá toľko dedikovaných kariet ako AMD dedikovaných aj integrovaných. Nič moc.

  http://www.cnews.cz/trzni-podily-vyrobcu-grafik-v-q3-2014-intel-stale-sili-nvidia-tiskne-amd

  Neviem odkiaľ Stach berie 20% podiel oproti 15 čo by mala mať NV. A oni obaja majú okolo 14.1%. No aler ako Stach hovorí, NVIDIA je v podstate bezvýznamná firma bez slova, ktorá sa musí akurát prispôsobovať iným.

 99. Stach o PhysX v novom Borderlands:

  ———————–

  „Je zde i PhysX, které dělá některé efekty (hlavně zbraňové) zajímavější a bohatší. Nutno říci, že PhysX je zde hnáno přes CPU ne přes GPU, takže si ho můžete naplno pustit bez nutnosti mít GTX grafiku.“

  „ehm … PhysX v této hře není nic, co bychom nikdy neviděli, je to ve starém U3 engine a není to nic, co by se nedalo udělat jinak se stejným vizuálním efektme a pravděpodobně s menší HW zátěží.“

  ———————–

  Hra samozrejme používa aj GPU PhysX ale to sa asi ani neunúval zistiť.

  http://www.geforce.com/whats-new/guides/borderlands-2-borderlands-the-pre-sequel-tweak-guide#11

  Sranda je, že keď si myslel, že tu GPu PhsyX nie je, tak ho normálne aj pochválil. Ae to svoje obligátne, že by to šlo zrejme aj inak a menej náročné na HW… No. Škoda slov. On je predsa matematik a programátor, ktorý vie čo hovorí.

 100. „…Např. Gigabyte si tu koupilo pár lidí – tyhle lidi označím za debily, protože zakoupením takového výrobku jasně dávají výrobci na jevo, že zákazníci mají o tento produkt zájem. To samo o sobě ještě vadit nemusí, ovčem kámen úrazu přichází v momentě, kdy na to dojede ten chytřejší, který v důsledku toho, že se na trhu neobjeví výrobek s vyhovujícími vlastnostmi takže si zkrátka musí koupit debilní vypíčenou desku, chladič a nebo třeba tu hru. Je žádoucí přesně ukázat na viníky a spoluviníky – v tomto případě jednoznačně výrobce a jeho zákazníci…“
  ================================
  Richmonde, sorry, ale mám pocit, že některé stránky jsou zřejmě infekční. Jendda by to líp nenapsal.

 101. @Simik 18.11.2014 (9.24)

  Omlouvám se, DAC mě doporučoval cnn-nvidiot a Vilik.

  Citovaná věta se nevztahuje na DAC, ale na problémy spojené s Realtek zvukovkami obecně. Pokud chci mít DTS/DTC Connect bez problémů na optice tak je zapotřebí koupit multichannel převodník. Ve hrách blbnul první Batman a psal to i v installeru 😉

  Vícekanálové DAC existují (HiFi nebo třeba i BluRay playery), ale dostanu za ty prachy akorát tak čistej zvuk (+ riziko DTS/Connect). Za ty prachy mám špičkovou zvukovku včetně toho co potřebuju (ASIO, oddělené kanály a píšu to od 14.11.2014 (16.45))

 102. NV je v otázce rozšíření MANTLE zcela bezvýznamná … většinu grafického trhu má Intel a ten má zájem se přidat, v konzolích jsou Radeony a v mnoha PC také takže to na MANTLE klidně udělaj … samozřejmě to bude ještě trvat, nemyslím si, že bychom v dohledném 1-2 letech viděli hru čistě jen na MANLE

  ovšem když se MANTLE stane standard a že k tomu všechno směřuje, názor NV je úplně bezpředmětný a stejně se bude muset přidat. Teď říká že ne, protože to neumí a nemá k tomu přístup ale to se změní …

  NV dávno hraje třetí housle a pokud se API MANTLE stane standardem a nahradí třeba OpenGl i DX dohromady co jiného NV zbude, než se přidat. AMD hraje do karet to že je v konzolích a že na ní hry vznikají, Intelu pak že je všude … takže výhoda MANTLE je, že se NV nikdo nemusí ptát na názor …

  MANTLE ale dělá to, že u AMD potřebuješ na stejný výkon grafiku podstatně levnější (v případě R9 290X vs GTX 980 je to třetina ceny) a MANTLE podstantě zlepšuje zážitek na slabších PC a NB a také podstatně lépe pod ním jedou MultiGPu a navrch tady bude FreeSync takže grafika bez MANTLE? … situace s Physx se neopakuje, protože na rozdíl od MANTLE které dělá to, že hry skutečně jedou lépe, s PhysX vždy hra jela hůře 😉 tohle opravdu nejsou srovnatelné situace … navíc PhysX se nikdy nerozšířilo, zatímco API MANTLE už teď je z vlastní vůle vývojářů (ne jen tam, že si to AMD/NV zaplatilo) ve více hrách, než PhysX 😉

  1. Jeho brať vážne múže iba idiot.

   „samozřejmě to bude ještě trvat, nemyslím si, že bychom v dohledném 1-2 letech viděli hru čistě jen na MANLE“

   Že 1-2 roky. Hehe. Otázne je či vôbec niekedy uvidíme hru iba s podporou Mantle.

   „většinu grafického trhu má Intel a ten má zájem se přidat“

   To sa akože hry tvoria hlavne na integrované grafiky? Ľudia, kotrí si kupujú PC na hry nevsádzajú na integáče. A týc ostatných Mantle nezaujíma.

   „takže výhoda MANTLE je, že se NV nikdo nemusí ptát na názor“

   Toto je asi tak maximálne majstrov vlhký sen. NVIDIA predáva toľko dedikovaných GPU ako AMD dohromady dedikovaných a integrovaných. To fakt musí byť človek trhlý ak dokola oakuje to, že je NV bezvýznamná firma, ktorá nikoho nezaujíma.

   „API MANTLE už teď je z vlastní vůle vývojářů (ne jen tam, že si to AMD/NV zaplatilo) ve více hrách, než PhysX“

   Vážne? Mohol by napísať ten pomer. Tento rok možno vyšlo o 1 alebo 2 hry s Mantle viac. A to hovoríme o GPU PhysX. Nie o CPU kde to ani nemá zmysel zrovnávať.

 103. Nikde sa nemôžem dopátrať aký je market share dedikovaných GPU. Všade sa uvádza len pomer kde „smrdí“ aj intel, čo považujem za neskutočne zavádzajúce. Zaujímavý ale bude další kvartál, kde s velkou pravdepodobnostou Nvidia predbehne AMD aj v celkovom pomere, ked teraz stráca len jednu desatinu percenta. Bude potom majster Srach písať o AMD ako o bezvýznamnej firme, ktorá hrá tretie husle?

 104. Nový kýbl hnoje:
  http://www.ddworld.cz/aktuality/procesory-cpu/intel-slibuje-bohaty-procesorovy-rok-2015-predstavil-plany-a-modely-pro-jednotliva-obdobi-2.html

  Kopíruji pouze celá souvětí, která nedávají smysl po gramatické stránce. Všechna souvětí jsou z odkazovaného hnoje. Stojí to hodně sil 🙁

  1. Intelu se sice zoufale snaží držet svého dlouholetého TICK-TOCK plánu, věci se mu ale nedaří podle plánu.

  2. Situace došla tak daleko, že HASWELL je na trhu déle v podobě, která být původně nebyla, přičemž se překrývá s BROADWELL, který tu už měl být a ten má takové zpoždění, že už se téměř kryje s původně plánovaným vydáním SKYLAKE architektury.

  3. U slova zůstane jak 22nm výroba, tak postupně se vše přesune na 14nm.

  4. Přes velmi vysoké ceny 14nm výroby očekává Intel jej postupné rychlé zlevňování a tak by se v roce 2015 na jeho konci mohly výrobní ceny téměř srovnat.

  Náš Mistr tvoří novou češtinu. Nedokáži docenit jeho umělecký styl. To dnešní víno mi asi dalo celkem zabrat 🙁

  1. Kdyby jenom gramaticky, ale ono to nedává smysl ani významově.
   Třeba u 3., buď něco zůstane „u slova“ nebo se od toho přesune veškerá výroba. Obojí není možné, protože se to navzájem vylučuje.
   (OK, může to být vytržením z kontextu, ale dle znalostí díla autorova tipuji, že to spíše bude DDemencí.)

   Jeho tajné zdroje komunikují v angličtině a čínštině, takže s tou češtinou trošku zaostává.

   Nahoře HWSpeedy navrhoval nelinkovat přímo na žumpu, ale přepsal název domény třeba na žumpu. Všichni víme o koho jde a snadno si to doplníme. Předpokládám, že je to kvůli vyhledávačům, aby jsme tomu trotlovi nezvyšovali rating. Je to sice trošku pakárna, ale radši si to vždycky doplním, než abych mu pomáhal…

 105. http://www.zumpaworld.cz/pc-a-komponenty/sestavy/pruvodce-vyberem-pc-a-hardwaru-pro-kazdeho-12-2014-vanoce-jsou-tady.html

  sasanka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-12-04 10:17:37

  Citace:
  Nicméně nejvýkonnější ITX grafikou je GTX 970 kterou má hned několik výrobců. Je v naší Intel sestavě, přestože z její volby nejsme moc nadšení. Provozní efektivita vzhledem k výkonu a velikosti je super, ale technologicky karta pokulhává, neumí API MANTLE neumí AdaptiveSync a na 4K hraní se moc nehodí.

  To jsou zase žvásty…

  Technologicky pokulhává kde a jak?
  Mně to přijde spíš naopak – herní výkon na úrovni kolem R9 290(X) a spotřeba/teploty/hlučnost mnohem lepší.

  U nových GTX sice snížili výpočetní výkon, ale na výpočty jsou určeny především modely Firepro a Quadro, takže mě to jako hráče nijak netíží, když herní výkon to nijak neovlivňuje a mám mnohem lepší provozní vlastnosti (teplota, spotřeba).

  I přes protěžované Mantle se v hrách podporovaných AMD zatím NV výkonem docela AMDčkům vyrovná (např. Battlefield) a za rok tu bude DX12, který na PC Mantle nahradí a budou z něj moci těžit i NV (na konzolích to bude zajímavé, tam se třeba Mantle ujme).

  Freesync je konečně tu, ale NV má G-sync, což tu zmíněno není…
  Jinak jsem zvědavej, jak tohle dopadne – zatím to vypadá, že tu budou vedle sebe obě technologie, takže si budeme muset kupovat monitor podle grafické karty .

  Na 4K hraní se nehodí ani GTX970, ale ani R9 290(X), což už jste nějak zapomněli dodat… .

  1. Hold naivite:

   Tyrael888 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-12-04 11:57:31
   avatar
   mantle je určene pre všetky grafické karty to že ho vyvýja AMD neznamená že ho robia pre seba aby boli nejak extra vo výhode. Mantle je zamerané na nové technológie a ich maximálne využitie nehľadiac na výrobcu. Výhodu však isto majú nakoľko ho robia aj pre vlastne grafiky a tie vedia podľa toho upravovať. Dôležite je že mantle beží aj na linuxe čo DX asi nebude. Zatial je DX ako sa povie na rysovacom prkne a viacmenej okopčia to z mantle len hodia svoju nálepku a ak sa nestane zázrak tak to spravia len pre win
   Čo sa týka freesync tak ako názov napovedá tak je zadarmo
   ak si čítal o tom nejaké články tak vieš že G-sync je pridaný plošak v monitore za ktorí si nVidia necháva luxusne platiť
   Freesinc ma rovnakú funkci ale je bez dodatočných uprav a zadarmo a zasa ako je u AMD zvykom je na všetky druhy nových monitorov a grafických kariet ktoré to podporujú
   takže myslím že to dlho obe technologie bok po boku nepotiahnu ak nVidia nezmení firemnú politiku a nepríde z niečim iným a zdarma

   1. To jsem zrovna četl 😀 Diskutující na žumpě si evidentně neumí ani přečíst svoje žvásty před odesláním.

    „mantle je určene pre všetky grafické karty to že ho vyvýja AMD neznamená že ho robia pre seba aby boli nejak extra vo výhode“

    „Výhodu však isto majú nakoľko ho robia aj pre vlastne grafiky a tie vedia podľa toho upravovať.“

    Takže AMD to nedělá, aby mělo konkurenční výhodu. Sice mu to výhodu přináší, ale to přece není důvod něco vyvíjet. AMD to dělá z čisté lásky k zákazníkům a pokroku.

   2. aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-12-04 13:01:31
    avatar
    ty tomu moc nerozumíš, co?

    API MANTLE je tady, je ve hrách a má zásadní přínos, dokonce čím slabší CPU a GPU máš, tím je zásadnější … NV se nikdo na nic neptá, ta bud emuset MANTLE podporovat, ale tak či tak to bude až pro nějakou budoucí generaci karet. MANTLE podporuje většina vývojářů, bude jej podporovat Intel a má našlápnuto stát se standardem, takže NV nic jiného nezbude, z výhod MANTLE ale těžíš už dnes … Navíc MANTLE má našlápnuto být všude i na LINUXU i na Windows, rozhodně je lepší mít grafiku s MANTLE než bez něj už nyní … protože mnozí si nekupují grafiku jen na rok či dva …

    Co se týká G-SYNC vs FreeSync (adaptiveSync) ….nejedná se o konkurenty. GSYNC je mrtvá technologie, proože FreeSync je standard, který umí to samé podstatně levněji. Hlavně FreeSync je oficiální průmyslový standard, takže jediný problém je, že ho NV neumí a nebude umět u svých grafik ještě dlouho … každopádně GSYNC nemůže zlevnit, protože obsahuje právě ten nadbytečný modul, u FreeSync se to všechno řeší přes běžnou elektroniku monitoru.

    GSYNC ani tak dobře nefunguje, objevily se problémy s trháním obrazu, zkrátka cena za nestandardizovanou technologii, jejíž podporu musí řešit výrobce karty u každé hry a SW zvlášť = cesta do pekel. Nebude to fungovat. FreeSync je standard, bude podporovaný ze strany všech v budoucnu i od NV … Opět je tedy lepší mít už grafiku s podporou FreeSync (adaptiveSync), protože podpora GSYNC skončí, ta je prostě mrtvá a AdaptiveSync podle všeho bude mít drtivá většina monitorů už od příštího roku … takže opět grafiku nekupujeme všichni jen na rok dva a je dobrý být přirpaven, když ta možnost je …

    ——————————————————

    sasanka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-12-04 13:14:41

    Citace:
    ty tomu moc nerozumíš, co?

    Asi ne, když se živím se jako programátor v herní firmě, asi bych měl začít dělat redaktora HW webu, ti tomu evidentně rozumí víc .

    EDIT: Možná sis nevšiml, ale MANTLE SDK pořád není venku, takže pokud se neupíšu ke spolupráci AMD, tak se k Mantle jako vývojář stále nijak nedostanu.

    Až tu bude DX12, nebude důvod používat na Windows Mantle – nabízí to samé, co DX12 a NV Mantle nepodporuje a nebude -> vývojáři na Win nebudou vyvíjet pro dvě obdobná API najednou, když to nemá smysl.

    ——————————————————

    aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-12-04 13:15:51
    avatar
    asi jo každý rozumíme hold jiným věcem … já HW, výkonu, fungování a standardům ty SW a tomu jak je neoptimalizovaný

    Každopádně jako vývojář her bys měl dávno MANTLE používat, ze jeho rozšíření skákat radostí protože ukazuje, že SW dalece nevyužívá ani HW minulé generace, dávno hry optimalizovat pro 4+jader a jásat i nad FreeSync standardem, který umožní v podstatě všude využívat výhod synchronizace frekvencí … v podstatě bys měl tvrdě stát proti věcem jako PhysX, GSYNC atd. které ničemu neprospívají, nejsou standardy a věci jen komplikují … a ještě si za to někdo nechává drsně platit.

    Právě díky vývojářům se MANTLE ujalo, protože není jednostranné a přináší skutečné výhody a efektivitu …

    BTW: DX12 nic nového proti MANTLE umět nebude a pokud MANTLE bude i pod LINUX není naopak důvod vyvíjet nic na pro DX, když ti to pod MANTLE pojede pod Windows i Linuxem 😉

    BTW? Upsat se AMD … inu desítky herních studií s tím nemají problém, takže to nevypadá na nějaké upisování … prostě se jen rozdělují vývojáři podle toho, jestli chtějí mít optimalizovaný SW a chtějí přispívat k vývoji technologií nebo nechtějí …. vzhledem k tomu, že MANTLE se ještě před vydáním SDK dostalo do mnoha rozličných her a herních engine už nativně jako základ, tak to asi také není moc komplikované …. prostě funguje. Kdybych neznal současnou situaci s optimalizacemi her pro nový HW, možná bych vývojářům věřil, ale protože víme, jak se věci s optimalizacemi mají ….
    ——————————————————

    Takže Stach si myslí, že programátor tvoriaci SW pre GPU nerozumie HW na ktorý ho tvorí. No to je fakt gól. A toto je ešte vtipnejšie:

    „Každopádně jako vývojář her bys měl dávno MANTLE používat, ze jeho rozšíření skákat radostí“

    „MANTLE se ještě před vydáním SDK dostalo do mnoha rozličných her a herních engine už nativně jako základ, tak to asi také není moc komplikované …. prostě funguje.“

    Honzo len si to vyskúšaj na vlastnej koži. Tá naivita by ťa hneď prešla. 🙂

   3. aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-12-04 13:24:06
    avatar
    mě na tom nic ironického ani úsměvného nepřijde ….

    Ignoraci MANTLE ze strany některých vývojářů považuje za šlápnutí hráčům a zákazníkům do obličeje. MANTLE funguje se značným přínosem ukazuje dlouholeté problémy a mohlo by fungovat ještě lépe a všude nebýt líných vývojářů …

    Nicméně jako redaktor, který testuje hromady nových her na hromadě HW mě prostě žádný vývojář nebude bulíkovat, že něco nejde lépe optimalizovat a že jeho hra funguje nejlépe, jak je to možné atd. A využívá ty nejlepší technologie. Na to do těch věcí bohužel moc vidím.

  2. Shrnutí:

   Do doporučených grafických karet na žumpě se dostaly i NV shity. To je velký důvod ke znepokojení. Hned pod tabulkou je naštěstí vysvětleno, že jsou NV křápy k ničemu. Pro jistotu je u každého NV krámu tučně napsáno, že neumí API MANTLE. DX11 je v podstatě jen okrajová záležitost pro pár NV zaslepených militantních hlupáků.

 106. Na DIITu vyšla recenze GTX 750 ti. Dle posledního komentáře si ji zřejmě museli sami koupit. Komentáře p. Ježka jsou diagnóza sama o sobě.

  http://hluboko.v.zumpe.cz/clanek/vyhodny-mainstream-gainward-geforce-gtx-750-ti-golden-sample-v-testu/diskuse

  Jakub P | před 5 hodinami

  Viete co je idealna karta na fullHD ? Zanovna R9 290 za 5 tisic, ktorych je dnes plna.. internet. 😉 Moj kusok, ktory som nedavno zohnal, dava 1200/6600mhz, o 15% tak poraza R9 290X a vykonom sa priblizuje 3x drahsej gtx980. Prosim: http://i.imgur.com/8aLVvIZ.png
  4K za viac nez 2x pomalsi crap, by som osobne nikdy nedal. A to, ze dava karta 25fps (a to este v starych hrach) vo fullHD neznamena, ze je na toto rozlisenie vhodna, pretoze sa bavime vyhradne o priemernom FPS. Keby ste namerali minimalne FPS, bolo by to na zaplakanie. 🙂
  -1 +1-1 Je komentář přínosný?

  odpovědět

  David Ježek | před 5 hodinami
  Obrázek uživatele David Ježek

  a já jsem doufal, že jsem důvody pro volbu té karty popsal dostatečně. do dobře, jeden ještě přihodím: nechci grafiku, která za poslední rok najezdila bůhvíkolik tisíc hodin pod plnou zátěží někde při těžbě, topíce se přitom v OC a ve vlastní šťávě. ač v záruce, výrazná část její životnosti již padla na oltář předchozího majitele. díky, nechci, jakkoli to vypadá výhodně.
  +3 +1-1 Je komentář přínosný?

  odpovědět

  Jakub P | před 4 hodinami

  Aneb klasicky zcestny argument. 🙂 Od toho je tu 3 rocna zaruka! Kusky, ktore boli menej podarene, vacsinou za ten rok uz davno odisli, naopak tie statocne drzia a podla mna budu drzat este dlho. A k Vasim obavam z odchodu grafickej dodam iba jednu nedavnu skusenost. Reklamovana 280x kupena za 4k od ruky po polrocnom miningu, v CZC, bola odbavena za 2 tyzdne dobropisom a teda vratenim 7800Kc v hotovosti. No to je mi ale strasne nestastie, to by nikto nechcel zazit :))
  -2 +1-1 Je komentář přínosný?

  odpovědět

  David Ježek | před 4 hodinami
  Obrázek uživatele David Ježek

  Gratuluji, jste borec. Ale mě prosím nechte v klidu a spokojeně žít s mojí předraženou pomalou GeForce. Díky.
  -1 +1-1 Je komentář přínosný?

  odpovědět

 107. http://www.samysracky.cz/pc-a-komponenty/sestavy/pruvodce-vyberem-pc-a-hardwaru-pro-kazdeho-12-2014-vanoce-jsou-tady.html

  Mistr ekonóm:
  „ČNB se ke konci roku 2013 rozhodla pro umělé zdražení a znehodnotila českou korunu a tak se ze dne na den dolar dostal přes 20 korun. Tím okamžitě zdražila většina komponent. Bohužel intervence vesele pokračují a poškozují každého z nás. Na kurz je vázána většina zboží, protože většinu dovážíme. U PC, HW a ostatního je to znát. Aktuálně se kurz pohybuje bezmála kolem 22,5 koruny za dolar, což je o 2 koruny víc než v prosinci loňského roku. Výsledek? Stejný PC za stejnou dolarovou cenu aktuálně pořídíte výrazně dráž. Děkujeme Rado ČNB.“

  Data z ČSÚ:
  „Bilance zahraničního obchodu se státy EU skončila přebytkem 54,3 mld. Kč a byla tak meziročně o 7,6 mld. Kč vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se zmenšil o 0,8 mld. Kč na 33,8 mld. Kč.
  Vývoz v národním pojetí se v září meziročně zvýšil o 14,1 % (na 284,2 mld. Kč) a dovoz o 11,3 % (na 264,9 mld. Kč).
  V lednu až září dosáhl přebytek obchodní bilance v národním pojetí 135,9 mld. Kč, což představovalo meziroční zvýšení o 39,0 mld. Kč. Od začátku roku stoupl meziročně vývoz o 14,1 % a dovoz o 12,8 %.“

  Mistře, právě devalvace koruny umožnila uchovat a i zvýšit zaměstnanost, stabilizovat mzdy a zajistit tak i v tomto roce stálý přísun koupěchtivých trotlů na Žumpě.

  1. Nerad bych se pouštěl do hlubokých ekonomických úvah, ale sice možná zvýšili zaměstnanost, 100% ale zároveň všem zaměstnaným sebrali 10% mzdy. Čili takovej pěknej socialismus.
   Na jednu stranu chápu, že silná koruna může komplikovat situaci velkým firmám obchodujícím se zahraničím, ale to nenadálá změna a výkyvy taky. Myslím, že hodně firem tohle řeší obchodem v Eurech.

 108. Zajimalo by me, na cem ten Stach jede. Hlavne ta prvni veta stoji za to:

  yef [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] – mantle a stary procak q9550 2014-12-05 16:19:37

  ahojte,
  mam doma starsi pc s q9550. ma vyznam si teraz, ked zacinaju hry s podporou mantle, si ho este nechat, resp. bude prinos mantle taky, ze mi este realne v hrach predlzi zivostnost tohto cpu? ak si dobre pamatam, tak v r9 290+ by okrem mantle mala byt vramci freesync aj nejaka features pre hry, kde mi nieco vylepsuje (co?). Ma vyznam si k takemuto staremu cpu kupovat r9 290? dik za nazor, yef.

  ——————————————————

  aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-12-05 16:26:11

  Ano i na ten tvůj CPU MAMT“E máí pozitivní vliv …

  Na FreeSync potřebuješ podporovanou grafiku (R7 260X/R9 290/290X atd.) a odpovídající monitor. Příští týden vyjde přelomová verze ovladačů AMD, která kromě FreeSync přinese i spoustu nového …

  FreeSync ti samotné bude dělat to, že hra s 30FPS bude vypadat plynule

 109. Tohle je taky dobre, presne ve velkem STYLU pane Stacha, reditele zemekoule. Nekdo zpochybni jeho zvasty a prida odkaz, on jen prohlasi ze to neni pravda, ze to je presne naopak, ze to uvadeji vsechny zdroje. Samozrejme zadne neuvede. Zoufalec:

  Mike [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-12-05 16:58:54

  Rád bych poopravil některé zavadejici informace:
  16nm TSMC vyroba je FF, maji dokonce FF a FF+, 20nm byl planar transistor, to jen tak na okraj
  Dale, Tezko muze byt vyroba GF a Samsungu zajimavejsi, kdyz ma katastrofalni yield (30-35%), TSMC 16nm FF+ uz ma 90%
  (http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1324617)

  ——————————————————

  aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-12-05 18:04:19

  zajímavý, jiné zdroje uvádí opak, že 16nm výroba TSMC je méně zajímavá než 14nm SAMSUNGu, čemuž odpovídají i objednávky, kdy se mnozí od TSMC přesunují k SAMSUNGu …

 110. To zase ze sebe udelal jeden pan pekneho vola. No, odbornik se pozna na 100 honu:

  no-X | před 6 hodinami | *

  Můžu se zeptat, co uživatele vede ke kombinaci použití grafiky řady HD 4800 s Windows 8.1? Hráči většinou na Win 8(.1) upgradovali z důvodu podpory DirectX 11.1, ale to v případě HD 4000 nemůže být důvod (podporuje DX 10.1).

 111. Co to kurna? To vsichni instalujete ty nove super ovladace od AMD? Ze je tady tak mrtvo.

  No, ale na zumpe taky. AMD vyda takove skvele veledilo, ktere napriklad opravuje hromadu tech nejvetsich bugu v tech BEZCHYBNYCH ovladacich AMD a Stach mlciiiiiii!!!
  Co to ma byt zase za rebelii? Povesit za koule do pruvanu, pokud je to problem, tak alespon za usi.

  1. Na diitu se pěkně rozjela ta diskuze co jsi citoval. Zejména o (ne)podpoře nových úžasných vychytávek na starších kartách.
   Vážně jsem zvědavej jak to dopadne s vývojem Mantle. Už jsem to psal, ale IMHo buď bude zpětná kompatibilita koule na noze vývoji HW nebo SW podpoře. Tipuji, podle současného přístupu, že to vyřeší omezením SW podpory.

   1. Mantle? Jako Glide nebo RT/N Patches alias Tesselace v DirectX 9. V lepším případě zůstane v ovladačích jako legacy komponenta nebo bude odstraněno komplet.

    BTW: Zdá se, že zase makají na DX 11, možná ty nové grafiky budou setskara hodně penalizovaný pod Mantle, dokud hry nedostanou update. (Pak bych to na některých serverech mohl lidem omlátit o hlavu ještě víc než s Tongou alias 285)

 112. aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-12-11 16:57:24

  ??? Naše sestava je rozhodně lepší, výhodná a navíc kvalitnější a vše je postaveno na základě testování a zkušeností včetně toho, že jsme ty sestavy skutečně postavili a ty komponenty známe a jsme si jisti že se u nich nešetřilo zbytečně moc …

  Sestavy na PCT jsou špatné, 3/4 věcí opsané od nás (ty kombinace které používáme jsou natolik „naše“ že se to pozná), další věci neideálně a dotyčný to evidentně nikdy všechno neotestoval ani nesestavil – víme, co s tím je práce, protože to děláme, takže nikdo v ČR sestavy jako DDW nedělá … nedoporučujeme jen cenově výhodné sestavy, doporučejeme i cenově výhodné sestavy z hlediska kvality … a ručím za to, že za ty peníze lepší sestavy než vám nabízíme po stránce výkonu, kvality i výbavy nepořídíš …

 113. AMD má nejlepčí ovladače na světě a pokud ne, tak je to chyba uživatelů:


  gumojd 2014-12-10 18:17:04
  Nepodarilo se me to rozchodit. Prave jsem to zkousel 2x nainstalovat a vzdycky se to nainstalovalo spravne, ale CCC me nefungoval a eyefinity bylo uplne rozjebany.

  aDDmin 2014-12-10 18:52:50
  tak to bude chyba mezi klávesnicí a židlí … instalovali jsme to na několik PC a všude za 1-2 minuty hotovo bez chyby a ani jsme nic neodinstalovávali …

  fakt nevím zkus odinstalovat vše

  paul7diesel 2014-12-10 19:07:06
  Můžu potvrdit bezproblémovou instalaci a chod. Ono je taky třeba správně odinstalovat ten předchozí driver nejlépe podle návodu od AMD zde Odkaz

  edit: Bez odinstalace jsem taky míval problémy s CCC

  TeeJay 2014-12-11 11:03:18
  Nejsi sám. Nejsem žádnej BFU, sám počítače rád spravuju, programuju, dělám weby a eshopy, ale tohle jsem prostě nerozchodil a to jsem se snažil hodinu, takže jsem už podal ticket u AMD.

  Takže pro začátek – problém se týká jen eyefinity sestav

  Problém je u mě v tom, že když instaluju driver (a je jedno, jestli je to čistá instalace – po kompletní odinstalaci předchozí verze – nebo update předchozí BETA 14.11)…

  … pokud před instalací nedeaktivuju eyefinity skupinu, tak mi před dokončením instalace display driveru všechny 3 monitory zhasnou a jsou černý jak bota, no signal. Takže nouzový řežim a vrácení původního driveru ve správci zařízení.

  … pokud před instalací deaktivuju eyefinity skupinu, drivery se nainstalují v pořádku, ale jakmile ji opět aktivuju, tak se CCC zblázní a po restartu opět černo.

  Teď je důležitý zmínit, že takovej problém žádná z předchozích verzí driverů nedělala.

  Jediný, co funguje, je deaktivace původní skupiny, instalace driverů (a je jedno, jestli je čistá) a vytvoření úplně nový eyefinity skupiny.
  … jenže nová skupina zrovna u mě nefunguje korektně – výška 1088 px je špatně, neměl jsem čas zkoušet různý nastavení výškových pozic monitorů, abych našel bod, kde mi to dá správně 1080 px, a tlačítko „reset default“ tam chybí – pokud tam je, tak je špatné UX, protože jsem ho nenašel A druhá věc je, že bezel correction mi udělá pokaždý trošku jinou šířku, aktuálně mám 5880×1080 px, ale pokud vytvořím novou skupinu, tak mi to dá třeba 5882x1080p a budu muset znovu nastavit všechny nainstalovaný hry, ale to je detail, kterej mě tolik jako výška netrápí…

  Ve zkratce pro ty, co můj komentář nechtějí číst: Instalace je naprosto bezproblémová, ale pouze bez vytvořené eyefinity skupiny. Pokud eyefinity nemáte, tak vás to vůbec nemusí trápit.

  gumojd 2014-12-11 08:56:48
  tak já si počkám na další verzi, nemám náladu s s tím půl dne srát. Ale díky za info

  TeeJay 2014-12-11 11:19:00
  Nevím, jestli to nová verze vyřeší. Jsou to úplně nový drivery, takže je dost možný, že prostě je nutný novou eyefinity skupinu vytvořit a původní třeba nefunguje nikomu – nevím, nikde jsem k tomu nic takovýho nedohledal, ale je to čerstvá věc, která se nemusí týkat všech, a navíc má eyefinity relativně málo lidí.

  Byl bych ale za nový drivery rád, protože u starších ovladačů jsem měl zase jinej problém, ale ten byl naštěstí oficiální a ve 14.501 konečně vyřešnej
  viz Resolved Issues:
  Citace:
  [406493] Displays that go in to sleep mode intermittently causes the display to not wake up

  Jinak na AMD fórech se řeší stejný problém – Odkaz

  TeeJay 2014-12-12 03:00:57
  Tak jsem to tu ještě dneska 3 hodiny zkoušel včetně čistý instalace pomocí Display Driver Uninstaller a podle všech guidů (vyplej antivir, nenainstalovaná aktualizace KB300něco…) a došel jsem k tomu, že to prostě nefunguje.

  I při úplně čistý instalaci se i při vytvoření nový eyefinity groupy u mých 1080p monitorů nastaví výška na 1088 px, CCC zasekne, respektive se furt refreshuje ve smyčce, a po restartu černo a šmitec.

  Dělal jsem testy a to samý dělá po čistý instalaci i předchozí beta, stabilní je až 14.9. Zajímavý je, že nainstalovaná beta přes 14.9 funguje ok, nainstalovaná omega přes 14.9 už ale nefunguje, zčernáme…

  Tak snad bude příští verze pro eyefinity lepší.

  aDDmin 2014-12-12 03:22:32
  tto nechápu já eyefinity mám a běhá to bez problémů

  7rs 2014-12-12 09:44:08
  Čo na tom nechápeš? To že niečo tebe funguje nemusí niekomu inému.

 114. AMD má výborné procesory. Za nízký výkon může nějaká součástka DX 🙂


  MartinCZ80 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-12-12 19:32:54

  DD promin vím že to sem nepatří ale co si myslíš o tomdle http://www.alza.cz/msi-gx60-3cc-293xcz-destroyer-d602392.htm je to dostatečně výkoné na hry.

  martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-12-12 19:59:03
  avatar
  grafiku to ma hodne dobrou… ten procesor uz je horsi…bude tu grafiku brzdit si myslim…na takové zakladní hraní to ale stacit bude…pokud chces hrat ale vsechny hry na vysoky detaily a rozliseni tak jedine notebook se 4-jadrovym i7 a grafikou aspon GTX 860M

  aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-12-12 19:58:31
  avatar
  pokud budu mít hry API MANTLE tak žádný problém … bez něj ten CPU je brzda … ale za to může DX ne CPU …

 115. @simik: Jasně, měří to emisivitu, já to napsal úplně totál blbě (vyzařované teplo ven) a jsem proto největší idiot. Měří to teplotu (vůbec to nepřepořítává z různých faktorů) a basta. Jeho profesionalitu potrhují zejména lesklé části chladičů (loga výrobců), které jsou prakticky na úrovni pokojové teploty ačkoliv jsou nalepeny na podstatně teplejším objektu (u tý Aušusky je to vidět nejvíc). Vliv nemá ani černá fólie na pcb (MSI, GB) – ale já zapomněl, ona je to vlastně ta superfeatura UltraDurable u které se meď postará o zázračné zchladnutí, že… (bacha u jiných značek to nefunguje, nemaj fólii – pardon UltraDurable feature)

  Léta letoucí měření teploty teploměrem je nepřesná zhovadilost a teď už vím proč to ve zbytku světa vychází úplně blbě. Jsem to ale hroznej debil, že jsem nekupoval skvělé netopící GB, které má až zbytečně dimenzované mosfety. Inu tady je vidět, že se na těch deskách nešetří ikdyž by se teda mohlo – inu po AMD další kvalitní firma, která nechce vydělávat a chce to nej pro zákazníka. Nebál bych se přímo říct „koncentrovaná kvalita sama“

  PS: jsou k smíchu i asrocku https://www.youtube.com/watch?v=AIDRHsDaCyE jenomže to by lidi museli napřed myslet a nežrat stupidní ultra-hyper-mega blabla obrázky

  1. Jen jsem chtěl upřesnit specifika tohoto měření teploty. Ono to samozřejmě lze použít, ale není to jednoduché na vyhodnocení.
   Např. jak jsem napsal, nebál bych se to použít pro srovnání teploty desek a jejího rozložení.

   Ale Koneckonců to je to oč běží. Jestli má spínací MOSFET o 10 stupŇů víc nebo míň je celkem šumák. Jde spíše o to, jak se bude prohřívat deska(spoje, kondíky), ne?

   Nechci se znovu pouštět do debaty, proč je Gigabyte špatný protože mi přijde, že si neokážeš udržet odstup a je to více o emocích než o faktech.

   1. Aha, takže když sem hodím výsledky měření, které potvrzují to co jsem tvrdil odzačátku tak je to o emocích, ale když sem svartenatt postne flir snímek tak je to svatá pravda. OK, tak mě teda vysvětli anomálii s lesklými objekty (odrazivost je mimojiné jedním s faktorů ovlivňující přesnost měření), jak může ovlivnit vinylová (izolant) fólie na desce měření vyzařování a do třetice bych poprosil třeba o jednoznačný důkaz fungování ultradurable pcb oproti konkurenci kupříkladu u vga, které na sobě nemají tu fólii protože by se na ní udělaly bubliny…

    1. „Aha, takže když sem hodím výsledky měření, které potvrzují to co jsem tvrdil odzačátku tak je to o emocích, ale když sem svartenatt postne flir snímek tak je to svatá pravda.“

     Nic takového jsem nikdy nenapsal. Pouze jsem se snažil upřesnit některé aspekty této metody.

     „OK, tak mě teda vysvětli anomálii s lesklými objekty (odrazivost je mimojiné jedním s faktorů ovlivňující přesnost měření), jak může ovlivnit vinylová (izolant) fólie na desce měření vyzařování“

     Nevím přesně co máš namysli. Vyzařování ovlivní každý materiál i izolant. Dokonce i jeho barva. http://cs.wikipedia.org/wiki/Emisivita
     Když to upřesníš zkusím to zjistit. Kamarád to používá v práci a tak se ho můžu zkusit zeptat.

     „třetice bych poprosil třeba o jednoznačný důkaz fungování ultradurable pcb oproti konkurenci kupříkladu u vga, které na sobě nemají tu fólii protože by se na ní udělaly bubliny…“

     Nevidím důvod, proč zrovna po mně chceš dokazovat jestli nějakej marketingovej vejmysl funguje nebo, ne. Nejsem k tomu kompetentní. Obrať se na autora toho blábolu.
     I kdyby nefungoval, nevidím to jako důkaz, že firma Gigabyte je původcem všeho zla a zničila integrované zvukové a síťové „karty“.
     Připadá mi, že se zase točíme v kruhu. Nemám v úmyslu se dohadovat jaká značka je nejlepší/nejhorší a dopadnout jako Stach. Řeš konkrétní výrobky a konkrétní výhody/nevýhody a ne nějaké loga na krabici.

     1. – faktory ovlivňující měření vcelku chápu a chápu i jejich ovlivňující poměry – stejně jako ty mám kamaráda, který s flir měří úniky tepla na budovách a navrhuje protipožární opatření. Od něj právě taky vím, že lesklé objekty dokáží udělat hodně velký rozdíl ve snímaném obrazu. Konkrétně jsme zkoušeli měřit aušusí desku s tím samým chladičem jako je v odkazu od svartenatta a s klidem mohu potvrdit, že ten lesklý plíšek zvednul celkovou teplotu o 4 stupně, pokud bylo místo foceno z úhlu tak teplota korespondovala s bezdotykovým teploměrem (samozřejmě se sloupnutým igelitem, který ho kryje).

      Ad fólie – na MSI a GB deskách nebo třeba vga od Zotacu bývá přilepená černá fólie, která je plastová (není tedy vidět pryskyřice a v které jsou zality měděné cestičky, maj to i vga aušusu – vesměs low-mid range, hiendy nikdy). Je to takový matný povrch podobný plastidip nástřiku – u topících věcí je pak rozdíl naprosto minimální, u takhle potažených desek, které topí podstatně méně je ovšem rozdíl viditelný, ale směrodatné to rozhodně není – je to asi takový rozdíl jako by mělo ho*no čepici.

      Já neříkám, že UltraDurable (resp. jeho měděná část vložená do pcb) nefunguje – tvrdím, že to samé mají všechny desky a to jak kvůli rozvodu tepla, ale hlavně kvůli odstínění rušení, které u několikavrstvých plošných spojů prostě vzniká (blábol to opravdu není ;))

      Na značce ani tak nezáleží – šmejdy umí udělat každá značka. Konkrétně tedy tvrdím, že v drtivé většině GB a MSI potahuje pcb izolantem, který brání prostupu tepla. Podobné je to třeba s příslušenstvím – pamatuju si dobu kdy asus přišel s cable extenderama na konektorech – do půl roku je měl GB a MSI zkopírovaný akorát tomu nadávaly jinak. To samé v případě POST karet, regulace ventilátorů apod. Prostě vlastní invence NULA, ale kopírovat umí, jen co je pravda. A pak ti přijde takhle naočkovanej blbec PR kecama a není proti tomu obrany

     2. 1, Proto jsem psal, že si myslím, že je lepší porovnávat teplotu a její rozložení na desce a proč. Nebudu to psát pořád dokola. BTW.: Protipožární opatření na základě úniků tepla z budovy???

      2, Nevím o co jde, ale deska jako taková by neměla být zdrojem tepla. Čili tepelný izolant by nemusel mít velký vliv na funkčnost. dále viz 4, Pokud je to zároveň elektrický izolant, pak to pro pár nemehel může být výhoda:-)

      3, Návrh vícevrstvého plošného spoje natož na frekvenci 1GHz je pro mě magie, takže rozhodnout, jestli tam dávají jednu vrstvu navíc zbytečně nebo ne, si netroufnu.
      IMHO: Jestli ji tam musí dát z důvodů funkčnosti, pak tu omáčka okolo považuji za marketingové bláboly.

      4, Pokud potáhnou desku tepelným izolantem, pak brání vyzařování tepla ven. Může to být výhoda, protože se deska bude rovnoměrněji ohřívat a nemusí být tak namáhané spoje.

      Všichni kopírují odevšech. Dneska je to v podstatě nutnost. Marketing ovlivňuje nás všechny a nikdo nemá k dispozici všechny informace. (To už jsem ti psal…)

      Neber to tak, že se s tebou chci hádat. Tak to není, pouze mi tyto informace sami o sobě nestačí jako důkaz. Není to tak jednoznačné a jednoduché.

      Nicméně máš zajímavé postřehy a informace. Zkus to sepsat a vydat článek. Určitě nejsem sám, kdo si to rád přečte, všichni budou určitě raději diskutovat o konkrétním problému než o obecných zlech páchaných komerční firmou:-) a jako bonus budeme mít další prostor pro diskuzi;-) BTW.: Už jsem to taky jednou psal a to je ten kruh ze kterého chci vystoupit.

 116. Ježek jeDDe. Samá pozitiva a sociální jistoty pro změnu na linuxovém serveru:

  „Za posledních 10 let se AMD neskutečně změnila. Firma se zejména pod vedení Roryho Reada poučila z vlastních chyb (stejně jako z chyb ATI, která kupříkladu kdysi prodala svoji ultramobilní ARMovou divizi Qualcommu). AMD tak stále méně připomíná výrobce, který spoléhal na CPU a GPU. Dnes táhnou hlavně kompletní čipová řešení, navíc AMD míří do segmentu ARM.

  Postupem let tak sílí mezi jejími příjmy/zisky podíl segmentů, které nespadají do sféry osobních počítačů. Nástup next-gen herních konzolí Xbox One a Playstation 4 tento trend ještě urychlil. AMD se soustředí mimo jiné na vývoj semicustom řešení pro zákazníky, kteří si jednoduše dají určité zadání a AMD jim vyvine a vyrobí produkt. Tak jako se to de facto stalo v případě x86/GCN APU pro obě herní konzole. AMD se současně daří, spojením s výrobou v Globalfoundries, navyšovat marže z tohoto segmentu a tak to vypadá, že firma míří k lepším číslům podobným tempem, jakým upadá její hi-end x86 platforma Bulldozer/Piledriver, která už dnes patří mezi zastaralé.

  Odhad samotné AMD pro příští rok je takový, že podíl z ne-PC trhů se srovná s PC trhem. A to je vynikající zpráva, jelikož když si uvědomíme, jak už AMD nebyla schopna konkurovat Intelu s Bulldozerem (tj. před 3 lety), bylo by další lití miliard do vývoje hi-end x86 procesorů jen plýtváním prostředky na něco, co stejně nemá šanci proti Intelu prorazit (vzpomeňme, že i v legendárních dobách Athlonů/XP či Athlonů 64 držela AMD jen minoritní podíl na PC trhu).

  Možná se jednoho dne stane z AMD výrobce, který bude produkovat zákaznická řešení pro konzole, možná čipy pro smart TV apod., určitě nějaké objemy desktopových produktů (typicky ale spíš mobilní čipy „na steroidech“), hromadu procesorů pro servery a HPC (myšleno jak CPU, tak GPU) a jistě též kýbl ARMů a x86 SoC, jak si bude trh žádat. Do značné míry se budoucí strategie firmy bude odvíjet od dostupných výrobních kapacity, tedy od toho, jak se GlobalFoundries a Samsungu povede dokončení 14nm FinFET technologie a kolik výrobních kapacit bude k dispozici.“