GPU na Steamu – duben 2012

Dnešním článkem začínáme (doufáme) pravidelný měsíční přehled nejpoužívanějších grafických karet na Steamu. Motivace našeho počínání je jasná a veskrze bohulibá – shromažďovat na jednom místě postupně údaje z jednotlivých nadcházejicích měsíců, tyto údaje analyzovat, upozorňovat na zajímavosti a rozdávat pozitivní či negativní ocenění.

Náš první článek nemůžeme začít jinak než upozorněním, publikovaným v březnu (Marec) na stránce Steam Hardware & Software Survey. Citujeme:

Why do many of the Steam Hardware Survey numbers seem to undergo a significant change in April 2012?

There was a bug introduced into Steam’s survey code several months ago that caused a bias toward older systems. Specifically, only systems that had run the survey prior to the introduction of the bug would be asked to run the survey again. This caused brand new systems to never run the survey. In March 2012, we caught the bug, causing the survey to be run on a large number of new computers, thus giving us a more accurate survey and causing some of the numbers to vary more than they normally would month-to-month. Some of the most interesting changes revealed by this correction were the increased OS share of Windows 7 (as Vista fell below XP), the rise of Intel as a graphics provider and the overall diversification of Steam worldwide (as seen in the increase of non-English language usage, particularly Russian).

Pro ty, kdož nevládnou angličtinou, doplňujeme volný překlad:

Proč se hodnoty Steam Hardware Survey za březen (Marec) 2012 tak výrazně liší od předchozích měsíců?

Před několika měsíci se v kódu steamovského softwaru pro průzkum hardwaru vyskytl bug, který zapříčinil neúmyslné zvýhodnění starších počítačových sestav. Konkrétně řečeno – pouze ty počítačové sestavy, které poskytly své údaje pro potřeby průzkumu před výskytem zmíněného bugu, byly poté opakovaně každoměsíčně znovu dotazovány. Novější sestavy, „testované“ až po výskytu výše zmíněného bugu, naopak test nikdy nepodstoupily a tedy svou hardwarovou konfiguraci nikdy neposkytly. V březnu (Marec) 2012 jsme chybu v kódu nalezli a opravili, čímž došlo k otestování spousty dosud netestovaných nových počítačových sestav. To nám jednak poskytlo přesnější data, ale také způsobilo, že některé hodnoty se změnily více, než je v horizontu jediného měsíce běžné.
Korigované výsledky odhalily i některé velmi zajímavé skutečnosti jako vyšší podíl Windows 7 mezi operačními systémy (podíl Visty klesl pod hodnotu XP), vzestup Intelu jakožto poskytovatele grafických řešení a v neposlední řadě i růst podílu jazykových mutací Steamu (viz nárůst uživatelů neanglických verzí Steamu, obzvláště Rusů).

Z uvedených důvodů plyne, že nadále nebude možné korektně porovnávat hodnoty před březnem 2012 s hodnotami po tomto datu.  Lze však vyhodnotit údaje za březen a duben (Apríl) 2012, čemuž se budeme věnovat v další části tohoto článku.

 Problém relativních číslech

Největší slabinou celého steamovského průzkumu hardwaru uživatelů je jednoznačně fakt, že neposkytuje data absolutní, ale relativní, tedy procenta. Na procentech není obecně nic špatného pokud nás zajímá jenom velmi hrubé nastínění aktuálních trendů ve skladbě hráčského hardwaru. Naopak při snaze o zjištění prodejnosti či oblíbenosti konkrétních kusů hardwaru jsou procenta naprosto nepoužitelná.
Celý problém spočívá v neznámé základní hodnotě – počtu aktivních uživatelů STEAMu. Z celkem logických obchodních důvodů Valve nezveřejňuje přesná čísla aktivních hráčů ve svých každoměsíčních statistikách. Výjimkou jsou snad jenom významné mílníky jako dosažení mety 40 milionů aktivních uživatelů v lednu 2012.
Na druhou stranu, Valve poskytuje graf závislosti počtu aktivních uživatelů STEAMU na čase za předchozích 48 hodin.

Graf je to sice působivý, je dokonce i v absolutních číslech, ale naprosto nepoužitelný. Museli bychom vědět i průměrnou dobu online průměrného uživatele STEAMu a stejně bychom nebyli schopni získat přesnější hodnotu než oněch zmíněných, takřka čtyři měsíce starých, 40 milionů.

Situace ale není tak beznadějná, jak vypadá. Sice nevíme, kolik bylo aktivních uživatelů STEAMu za poslední dva měsíce, ale můžeme předpokládat, že se jejich počet významně nezměnil, protože:

 • porovnáváme data ze dvou po sobě jdoucích měsíců,
 • během těchto dvou měsíců nebyl STEAM rozšířen o žádnou jinou platformu,
 • během těchto dvou měsíců nebyla uvedena žádná nová konkurenční služba,
 • z celkového počtu 267 GPU dosáhlo stejného procentuálního zastoupení po oba měsíce 107 GPU (to jest 40%),
 • z celkového počtu 267 GPU  došlo ke změně procentuálního zastoupení o méně než 0.015 procentního bodu celkem u 152 GPU, což odpovídá 57%,
 • velkou část ze 40procentní (57procentní) skupiny GPU s významně nezměněným podílem tvoří několik generací stará GPU. U těchto čipů rozhodně nemůžeme předpokládat, že by si je uživatelé ve větší míře cíleně pořizovali.

Z výše uvedených důvodů se tedy domníváme, že se počet aktivních uživatelů STEAMu mezi měsíci březen a duben 2012 významně nezmenil a veškeré výkyvy jsou způsobeny zejména obměnou hardwaru v počítačích uživatelů a v menší míře také přirozenou fluktuací uživatelů.

Celkový podíl jednotlivých designerů GPU

Na první pohled se může zdát, že graf podílu designerů grafických čipů neskýtá nic zajímavého. Opak je pravdou. Společnost nVIDIA se propadla o téměř 1.5 procentního bodu na hodnotu podílu těsně nad 48 procent. Sunnyvaleští utpěli taktéž ztrátu podílu, ale o pouhého čtvrt procentního bodu. Naopak Intel získal asi 1.2 procentního bodu, což odpovídá nárůstu podílu mezi designéry GPU o 13.6 procenta. Do nelichotivé kategorie „Ostatní“ spadají pravděpodobně exotičtí výrobci S3, Matrox, popřípadě nerozpoznané akcelerátory AMD, nVIDIE a Intelu.

 

.

Nejpoužívanější GPU

Absolutně nejpočetnější GPU je s náskokem GTX560, která neznámo kdy sesadila z trůnu dřívějšího krále HD5770. Na čtvrté a páté místo v žebříčku doslova vystrelily HD Graphics 3000 respektive HD Graphics. Překvapující je i stále relativně vysoké zastoupení GeForce devítitisícové série.

.

Největší nárůst podílu mezi GPU

Tomuto seznamu sice vévodí GMA950, ale z jediného důvodu – v březnu se svou podpůlprocentní hodnotou patřila do skupiny „Others“, v dubnu se jí podařilo tetno limit překonat a rozdíl se počítá vzhledem k nule. Další hodnoty v tabulce už touto anomálií netrpí (po oba měsíce byly bezpečně nad hodnotou půl procenta) a není proto třeba žádné vysvětlování či korekce. Čelní příčky seznamu obsadily Intely. Pozornost si zaslouží zejména HD Graphics 3000 a HD Graphics. Oba akcelerátory si za poslední měsíc polepšily v tabulce o asi 10 procent každý, jestli to ale znamená, že mají dostatečný grafický výkon pro své uživatele, si netroufáme tvrdit.
Pokud se nemýlíme, tak většinu zde uvedených karet tvoří mobilní čipy.

Další kategorie si už prosvištíme bez zbytečných komentářů.

.

Nejpoužívanější GPU s DX11

Téměř u všech nejpočetnějších DX11 čipů došlo k velkému poklesu podílu. Tento jev je způsoben jednak generační obměnou, ale zejména přechodem uživatelů na integrovaná grafická řešení a mobilní verze grafik.

.

Největší nárůst podílu mezi DX11 GPU

Předchozí výrok o přesunu uživatelů ilustruje a dokládá i níže uvedený žebříček. Prim hrají mobilní řešení nebo APU (můžeme tento čip nazvat APU, nebo je to stále ještě Fusion?) od AMD.

.

Největší nárůst podílu GPU na systémech s DX10 a DX11

Následujicí graf skrývá jedno velké překvapení. Nebudeme vám napovídat, najděte si to sami. 🙂

Doufáme, že vás náš velice stručný výtah ze statistik STEAMu nezklamal. Pokud máte jakýkoliv nápad jak změnit, doplnit, vylepšit nebo opravit tento přehled, budeme rádi, když se o něj podělíte v diskuzi.

PS: Slíbili jsme udělování ocenění význačným GPU, ale v tomto článku to opravdu ještě nestíháme.

iSheep

1 193 komentářů u „GPU na Steamu – duben 2012“

  1. A všimni si, že má za první dva měsíce na chlup stejný náběh jako HD7970. (nepsal jsem to do článku, protože data stejně byla zatížena chybou – nejde se na to spolehnout)
   Jo, gratulace k pořízení konkurence k HD7970, to už je podzim? To to letí, za chvilku je tu přelom roku 2012\2013 a nVIDIA konečně uvede dvoučipovku…. jo, moment !!!

  1. Změnu na původní verzi, tedy diskuzi dělám z několika důvodů:
   1) Jak píšeš, že jsi oddělil hnůj od úvodu. Není to tak úplně pravda – připsal jsi tam věc, která celou velmi plodnou diskuzi znehodnocuje a nahrazuje tvými jediným správným názorem, tedy že cokoli se tam píše jsou spamy, že se ti to nechce číst a podobné. Přitom každý z uživatelů, kteří tam psali by se nikdy neoznačili za spamery, ale za uživatele, kteří vedou diskuzi s DD.
   2) Nechceš to číst? Tak to nečti 🙂 Vadí ti že to je spam a chceš aby zasáhnul admin? Tak mu napiš, že se ti nelíbí diskuze, ať ji admin třeba i zakáže. Ale protože se ti diskuze nechce číst, nelíbí se ti, tak ji znehodnotíš..
   3) Diskuze je diskuze a tam to přesně tak vypadá. Jedná se o velmi krásnou ukázku DeDeho dementních výmluv, zcela nesouvisejících odpovědí i názorů ostatních uživatelů o jeho objektivnosti, nestrannosti, záměrném lhaní,…
   4) Když se DeDemu diskuze nelíbí, to je vše co s tím udělá 🙂 Není to diskuze na jeho DDžumpě, takže nemůže rozdávat banány jak na tržišti. Již mnohokrát (kdybych napsal 100x nebudu daleko od pravdy) se DeDe snažil o smazání textu pod jeho profilem i úprav v diskuzi. Krásná ukázka toho, jak se DD chová, když se mu diskuze nelíbí.
   5) Je to i psáno naspodu stránky při editaci: Uvědomte si, že všechny příspěvky do Exotopedia mohou být ostatními uživateli upraveny, pozměněny či odstraněny. Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován, pak ho do Exotopedia neukládejte.

   Chtěl bych to zakončit následovně: Diskuze je od diskutování. Původní verze (tedy diskuze) bez znehodnocování o spamování na dané stránce je nejlepší možná verze, jak daná stránka může vypadat a jak DD neustále mele dokola své nesouvisející monology.
   Pokud máš jiný názor, klidně napiš. Ale doufám, že máme společný cíl a to – ukázat DeDeho celému česky čtejícímu obyvatelstvu bez cenzury a banánů 🙂

 1. 7970 už víc zlevnit nejde. To se tu zase pokoušíte o flame? 8GHz paměti jsou drahý jak prase a PCB taky, AMD dala nejnižší lidovou cenu jakou mohla. Psal to Honza a ten mluví s pár výrobci a ví všechno s jistotou, akorát je to občas jinak. Žije informačně půl roku napřed, jak už nám mnohokrát dokázal, tak nechápu, proč mu nevěříte. Tisíce děkovných dopisů, pošťáci si u něj podávají dveře, založte si vlastní web.

 2. čemu se divíte vždyť to jenDDa říkál už půl roku dopředu že si nemáme dělat žádné naděje… No a teď to máte výkon ma 680 jen proto že původně měla mít nižší takty a měla být konkurence pro řadu 7700. Ale oni ji dali nadopovat nějakýma sra.kama a proto se vyrovná řadě 7900… Prostě vytočená na maximum, levné součástky= předražený zmetek 🙂 nejvíc zabil JenDDa tímto “'“Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora““‘
  spíš by tam měl psat ´´když chcu výmluvu si najdu hehe DD´´ 😀
  No a že jenDDa má výsledky o 300% překroucené oproti zbytku světa to se taky nedivte, když testujete pod vlivem okeny a ješte na buldozeru, taky by Vám to vyšlo stejně na chlup.

   1. Ty dáváš přednost majálesu před srazem s oddborníkama? Podle zájmu se to asi zase tak někdy opakovat nebude. Doporučuji letos vynechat majáles a dát přednost důležitejším věcem 🙂
    Pokud jde o čas ve zkouškovém, věřím že si mezi neustálým učením rád odpočineš a společně si připijeme na DeDeho zdraví. To se už tak snadno neodmítá 🙂

 3. Skvelý článok. Takéto porovnania sa vždy zídu ako argumentácia o tom aké karty idú na dračku a aké sa povaľujú na skladoch. 🙂 Mňa osobne nástup integrovaných celkovo low-endových riešení moc neteší. Už chápem prečo sa vynárajú v takom počte plošinovky a celkovo hry s nízkymi nárokmi na výkon.

  Mal by som ešte jednu otázku k PC čo skladám. Ako som písal mám záujem o túto dosku:

  http://agem.sk/produkt/asus-p8z77-v-17325345.html

  Jedna vec ma na nej teraz trápi. Ak by som v budúcnosti uvažoval nad samostatnou PhysX kartou, tak pri SLI riešení budem môcť využiť iba 3 PCIe slot. Ten je ale iba PCIe 2.0 x4. Čo by mal byť ekvivalent k PCIe 1.0 x8. Ak by som tam kúpil kartu s nižšieho mainstreamu nebude ju takáto priepustnosť brzdiť? Predtým som za týmto účelom používal napríklad GT240. Celkovo na 3 kartou pre PhysX uvažujem hlavne kvôli tomu, aby som zlepšil efektivitu SLI riešenia v hrách s HW podporou PhysX. Ak ide o náročnú hru z hľadiska fyziky ako Mafia 2 alebo oba Batmani, tak by samostatná karta bola podľa mňa prínosom. Nemusela by sa 2 karta v SLI zapojení trápiť počítaním fyziky. Je to možno overkill riešenie, ale zasa by to malo v pohode stačiť na všetko. Na to akú kartu kvôli tomu kúpim sa rozhodnem neskôr podľa toho akú ponuku z novej generácie kariet bude mať neskôr NV v cene okolo 100€. Na ničím iným ako Keplerom v tomto prípade neuvažujem.

  1. Samostatná karta pouze pro počítání fyziky je přínosem, ale není nutné zase brát silnější než jak máš teď 240, která je pro tohle ideální. Pro 240 bude dostačovat x4 a nebude ji brzdit.
   Osobně si ale myslím, ze při dnešním výkonu kepleru již 240 můžeš prodat. Samotné 670/680/690 jsou velmi výkonné a pokud ti výkon nebude stačit, daš druhou do SLI. Ovsem větší vykon než SLI 670/680/690 nebudeš již potřebovat ani na rozlišení 2560, takže 240 bude zbytečná.

   1. Ja mám teraz 2x GTX460 GLH od Gainwardu (pretaktované na 800MHz na jadre a 1620 MHz na Cuda procesoroch oproti referenčným kartám). A túto kombináciu meniť nebudem. GT240 už nemám. Preto zvažujem nejakú vhodnú Kepler grafiku len na PhysX. Predpokladám, že v novej rade výkon na tejto úrovni o niečo stúpne a že bude na PhsyX vhodnejšia. Ale možno sa mýlim. Na to ale potrebujem dobrý základ a hlavne enchcel by som, aby bola karta brzdená. To by som ju kupoval zbytočne.

   2. Nejde ani tak o zvýšenie výkonu celkovo, ale iba v hrách s GPU PhysX. Ostatné je v pohode. Výkonu je dosť. Toho bolo dosť aj keď som doteraz mal Phenoma II 940BE na 3GHz. Teraz očakávam s Core i7 3770K navýšenie aj grafického výkonu. Nielen od samostatnej grafiky tam kde SLI nefunguje, ale aj od samotného SLI. GPU teraz kupovať určite nebudem. Jedine ako PhysX akcelerátor ak zistím, že ho niekde treba. Stále ale nemám kúpený nový základ a tak kým sa dá zisťujem svoje možnosti s tým čo už mám vybrané.

   1. Nakoniec to časom možno aj urobím, Teraz ale na výkon GTX670 resp. 680 celkom dotláčam s tým čo mám. Už referenčné GTX460 dotláčali na GTX580. S nereferenčnými som tak o 10-20% nad. Takže tam to podľa mňa úplne stačí. Preto rozmýšľam iba nad možnosťou 3 grafiky na PhysX. Kupovať ju ale možno nebudem. To zistím až po testoch keď budem mať novú zostavu. Kým ale môžem zmeniť základnú dosku tak zisťujem aké sú moje možnosti s tou čo mám vybranú teraz.

  2. Len tak pre zaujímavosť som vyskúšal benchmark Batman: Arkham City so samostatnou GTX580@850MHz/4400MHZ a potom navyše s GTX560Ti@880@4200MHz ako PhysX kartou (zostala mi po kúpe GTX580). Nastavenie: FullHD, všetko na maximum okrem AA (0xMSAA + FXAA high), PhysX High, 3D Vision
   Výsledky:
   GTX580: 41fps
   http://cloud.steampowered.com/ugc/57895 … BCCEE3A44/
   GTX580 + GTX560Ti: 45fps
   http://cloud.steampowered.com/ugc/57895 … 35F39E347/

   Maximálne vyťaženie PhysX karty GTX560Ti bolo cca 31%.

   Už som tú GTX560Ti strelil tak nemôžem ti zmerať niečo iné a ani tú zostavu neodporúčam, žralo to jak sviňa 😀
   SLI dvoch GTX560Ti by IMHO prinieslo vyššie fps pri nižšej spotrebe…

   1. @honzan: To sa nedá takto všeobecne povedať. V konfigurácii ako to mal xwing sa to neoplatilo lebo mal dostatočne silnú hlavnú GPU. Ak by si mal ale hru, kde hlavná GPU ma čo robiť s grafikou a nie to ešte počítať fyziku, tak by si si pomohol viac. Ešte keď som mal 8800GT, tak bol prínos GT240 na PhysX vidieť. FPS boli v priemere o viac ako 5 vyššie ale hlavne hra bola plynulejšia. Keď som kúpil GTX460 bol už zasa prínos karty na PhysX podstatne menší. V SLI konfigurácii ma trápi akurát synchronizácia druhej karty pri masívnejšom využití PhysX. Preto som rozmýšľal nad samostatnou kartou pre tento fyzikálny engine. Aby som nemal trhaný obraz aj pri dostatočne vysokom FPS kvôli tomu, že je druhá karta vyťažovaná počítaním fyziky. Ale túto domnienku si najskôr musím otestovať. Potom dám vedieť či sa treba niečoho takého pri súčasných hrách obávať alebo nie.

   2. Takže máš na výběr vlastně ze dvou možností.

    Buď solo plnohodnotnej Kepler co teprve dorazí.
    SLI by bylo asi finančně dost náročné.

    Nebo GTX680 (670) do SLI. Nic relevantnějšího se snad
    vymyslet nedá. Koukal jsi se na fora, jestli se problém s v-sync u druhé karty projevuje i u nové generace?

    Samostatnou slabší kartu pro physx nemá smysl živit u high end karty, když výkonostní „výpomoc“ je v jednotkách % a se zbytečnou spotřebou.

   3. So SLI čo mám teraz som výkonovo nad GTX580 takže sa mi neoplatí dávať 550€ za GTX680. Uvidím ako to pôjde na novej zostave. Podľa toho sa zariadim. Predsa len je rozdiel mať Phenoma II a Core i7. Nový CPU by mal z kariet vytiahnuť viac. Dokonca mi niekto na EHW fore písal, že to SLI mám poddimenzované a značne brzdené Phenomom II. Ževraj by malo ísť o 60% pomalšie. Ja rátam so zlepšením aspoň 30% len vďaka Core i7 plus niečo navyše aj kvôli oveľa väčšiemu CPU výkonu pre operácie počítajúce sa na procesore.

   1. honzan
    Pocuj starec.
    Mal som tieto grafiky od nvidie :
    RIVA TNT2 32MB 128bit (funkcna,odlozena na pamiatku)
    GeFoece 4TI 128MB (funkcna,odlozena na pamiatku)
    GeForce 8800GT 512MB (stale fachci u kamosa)
    GeForce GTX460 1GB (mam ju v kompe)

    Nezhorela ani jedna z nich ! Takze mam pocit ze na tebe ostali stigmata z dedeho zumpy 😀

 4. pokusil jsem se spocitat cenu GTX 670:

  PCB pro grafiky s osmi nebo deseti vrstvami stojí kolem 60 dolarů, toto PCB je menší ale budiž. 2GB pamětí 6 GHz stojí asi 90 dolarů. Jeden mosfet onSemi stojí 0,25 dolaru (při odběru alespoň 100 kusů). Pár cívek a SMD součástek tipuji na 20 dolarů maximálně (spíš méně). Napěťový kontrolér stojí maximálně 5 dolarů. DVI, HDMI a DP stojí každý necelý dolar. Stejně napájecí konektory.

  Tato karta bez GPU tedy stojí přibližně 180 dolarů. Na tomto serveru si můžete čip GK104 koupit, dle počtu kusů vás bude stát maximálně 65 dolarů. Kompletní karta tedy vyjde přibližně na 245 dolarů. Při vyšším odběru pak cena samozřejmě klesá, také dohodnuté ceny materiálu jsou při velkém odběru nižší. Finálně tedy karta vyjde s velkou pravděpodobností ještě o pár desítek dolarů levněji. Nvidia nastavila cenu na 399 dolarů, což je 154 dolarů zisku na každé kartě – marže 60 procent.

 5. Myslim, ze tu nejde teraz ani tak o vyrobne naklady, ale o to, kolko vlastne kariet dokazu vyrobit. Ak je kariet nedostatok, boli by blbi predavat ich za 300 dolarov. Do tyzdna by sa rozchytali a cakalo by sa mesiac na dalsiu varku. Ked je niecoho malo, ceny proste idu tak vysoko, aby sa to „akurat predalo nez pridu nove“. Mimochodom i GTX-690 sa zatial neda dostat za 1000 dolarov, tuna [http://www.ebay.de/itm/eVGA-GTX-690-Signature-/110874265019?pt=PCC_Video_TV_Cards&hash=item19d09f05bb], im dokonca nevadi pytat si rovno dvojnasobok. 😉

 6. Podle mně ta cena GTX 690 je vyšponovaná taky na truc počínání AMD. Tady nejde ani tak o náklady jako o „ponížení“ AMD (v high endu)… nutno chápat (ne v souvislostech) ale aktuálně a obšírněji. Proto taky ta taktika NV … po vzoru AMD uvedla gpu bez DP, aby udělala tečku za vyšlapováním si AMD na NV ( tohle NV přeci zvládne taky (no gpgpu)…) Kapišto ?? Já vím je to mazec 🙁
  Ale jako doplnění k nákladům je to možné. Záleží jak to kdo vnímá.

 7. Podla volieb vieme, ze staci vzorka par tisic ludi a uz su percenta skoro uplne presne. Takze Steam je presny. Jedina jeho nepresnost spociva v tom, ze je to urcita „kasta“ ludi, ktora nemusi byt tak uplne „typicky gamer“. V dedikovanych drahsich kartach to najskor sedi, pretoze tie si kupuju len „klasicki hraci“, pre akych je Steam urceny, no u low-endu su tie zastupenia samozrejme mimo. Ale koho z nas zaujima low-end, ze ano. 🙂

 8. Zaujímavé sú aj argumenty DDho o tom prečo sa u referenčných HD79xx posunú vyššie. Samozrejme to má za následok zlepšenie produkcie 28nm výroby. Ale tlačiaca konkurencia spomínaná v tomto ohľade nie je. U nej sa naopak píše že bude musieť preto zlacnieť aj ona. 🙂 DD asi ráta s tým, že jeho čitatelia zatiaľ nepostrehli unklú recenziu na GTX670.

  1. Ovšemže je vinou AMD, že neposlala Stachovi kartu na otestování už někdy červenci. Pan Stach psal už začátkem března, že:

   „Je škoda, že AMD ty takty nedalo hned 1125/6300MHz, protože to KAŽDÁ HD 7970 zvládá a každá má ještě další OC potenciál.“

   Sice je trochu matoucí, že teď píše:

   „Jak už se ale v prvních testech ukázalo, MNOHÉ HD 7970 zvládaly bez přidání napětí (s minimálním růstem spotřeby) taktování z 925MHz na 1,125GHz a u pamětí z 5,5 na 6,3GHz, což sebou neslo velice značný nárůst výkonu.“

   Takže asi nakonec ne „KAŽDÁ“? Ale asi se původně jednalo jen o takovou aktualitku, která je samozřejmě zpochybnitelná a proto se nedá použít jako důkaz o lživosti jeho tvrzení. On vlastně pan Stach píše asi jen samé zpochybnitelné aktualitky, protože velká část jeho tvrzení se časem ukáže jeko „ne úplně nejvíce nejpřesnější“ a někdy dokonce jako úplně nesmyslné.

 9. Citujem:

  „Stejně tak jádro TAHITI na HD 7900 má i pořádný výpčetní výkon, což GK 104 nemá. Když odečteš plochy těch paměťových řadičů (na schématech obou jader je to dobře patrné), zjistíš, že ta jádra jsou v pdostatě stejně velká, takže to nedramatizuj“

  Škoda, že to takto neodčítaval aj u GTX580 keď počítal efektivitu podľa výkonu na plochu u GTX5xx a HD69xx.

  1. Nejsem sice z Olomouce, ale tuto restauraci znám. Osobně více doporučuji nalevo přes cestu je restaurace, kde skvěle vaří – snad nejlépe, kde jsem zatím byl. Název si nevzpomenu, je to ve stejném domě jako pizzéria pro studenty, jenom úplně nakonci. V ulici je zákaz parkování – tohle jsem si zapamatoval, dostal jsem tam bloček od měšťáků 🙂 Zjistím, jak se ta restauračka jmenuje.

   1. Souřadnice restaurace:
    N 49° 35.93357′, E 17° 14.87762′

    Parkování poblíž je trochu problém, jelikož je to v centru. Volno bývá kolem N 49° 36.04088′, E 17° 14.99342′ (na silnici), event. můžu dvě až tři auta umístit kousek od baráku, na N 49° 35.65982′, E 17° 14.18623′

   1. Pokud máš přes 30 let, tak nebudeš kazit věkový průměr 🙂 Asi vezmu manželku sebou, vyhodí mě na předem určených GPS souřadnicích, pošlu ji nakupovat do Olympie a pak si mě večer zase vyzvedne. Předpokládám, že jí svojí peněženkou a informaci o volném nakupování přesvědčím, aby mi dělala taxikáře do a z Olomouce.

    Pro všechny ostatní – máte již necelé dva dny zrušit všechny ostatní akce a přidat se na sraz oDDborníků z druhého nejhoršího webu v ČR.

 10. Pobavil me ted jeden komentar na zumpe pod tou novinkou o Galaxy S3.

  HellowCZ:
  Mám otázku na někoho, kdo má asi lepší očka nežli já, k čemu je na „takovém“ malém displeji tak velké rozlišení, je to doopravdy poznat z toho +- půl metru co na SP koukáme?
  Nebo jde jen o to, že se strhl souboj o rozlišení?
  Já to totiž nechápu, podle mě to nejde skoro poznat.

  Stanley81:
  Tak třeba mně to pomáhá dost, když si např.v přijatým mejlu otevřu word a čtu si denní hlášení, tak to v pohodě přečtu i takhle malý, kdyby to mělo horší rozlišení, tak bych s tím asi zápasil víc….a když to používám jako navigaci, tak čím ostřejší obraz, tím lépe se odhaduje, kam se má jet.

  Muzete mi nekdo vysvetlit tu posledni vetu s navigaci? To jako jak mysli ze cim ostrejsi obraz tim se lepe odhaduje kam se ma jet? To se jako nediva na cestu, ze u navigace s rozlisenim 640×480 by vjel do prikopy nebo co?:D Kdyz sem jel po Praze tak me stacila i navigace na pujcene Nokii E52 a v pohode sem trefil. 😀

 11. „rozebírání není férové k ostatním. Když to rozebereš, porušíš tím tu kartu a už nikdy to nebude vykazovat takové výsledky jako před tím. Navíc mnoho karet si právě půjčujeme jako první, protože ne vyšichni recenzenti jsou tak slušní a hledí na to, že když to po nich dostaneš, nemůžeš se doměřit a vychází ti blosti a karta třeba i zlobí, je hlučnější apod.

  Takže rozebírat DCUII jsme vážně nemohli – ty karty jsme měli úplně první, byly to první kusů, co vůbec v ČR zatím jsou (hlavně ta GTX 680), takže nebudu zlý a nebudu to rozebírat … navíc když fotky PCB ti výrobce klidně dodá k volnému užití a součástky pod tím si tak můžeš prohlédnou pokud ti o to jde. Nám jde jen o to jestli a jak to funguje ;).“

  Tak to bychom měli. Pak nemají být v „testech“ od mistra naměřené světově unikátní výsledky a karty nemají být osazeny neexistujícími součástkami. Stačí být férový a nerozebírat.

   1. A to zase bych u sapphire nebo asusu věřil, že mu to pošlou. Vždyť se stačí podívat na aktuální recenzi – cena přemrštěná, ale to nám neva, doporučení dáme. To fakt už nevim, co by mu museli poslat se značkou AMD, aby doporučení nedal. Tak co – pošlou kartu, která stejně chodí po recenzích a jim chybět nebude – no a na stránkách pak dají o doporučení víc. Nekup to.

  1. to je trotl, troufam si rict, ze ja dovedu kartu sestavit a napastovat lepe nez nejaka cinanka ve fabrice za 50 dolaru denne … treba ja po smontovani karty testuju zdali nejsou teploty vyssi nez pred rozebranim …

   ps. je to jen vymluva, protoze mu ty karty sebrali a sly na recenzi do poradneho magu …

 12. honzan – proc by je nemohl mit prvni? O grafiky je nejvetsi zajem pred launchem, o nereferencni modely se uz nikdo z recenzentu moc nezajima … pokud to neni Lightning nebo Matrix …

  ja bych je ani nechtel, ale chci vyvratit jendovo recenzi, vykon i mereni spotreby, takze jsem je vzal … vlastne mi je jenda musel urychlene poslat, i kdyz nechtel klucina …

 13. Stach, stratos, Creat, winvest a další. Až se jednou vyjeví pravda, spojí se tato jména do souvislostí, která většina tuší, ale bála se přiznat a dokázat. Nepůjde jen o zarytou fanAtičnost AMD, ale přímý vliv. Je to jen špína v pozadí, finančně podporující individua nebo individuum?

   1. Slavná trojka (s+s+c) se brzy zaregistruje jako utlačovaná menšina, která nemá nikde zastání, nikde je nechápou a jenom se do nich nějací oDDborníci stále naváží a dělají si neprávem srandu.
    Tak si říkám, ze kdyz si DeDe chodívá pobrečet za maminkou, pak za srandosem a nakonec i za již profláklým obchodníkem Æsusem, tak máme jistou čtenářskou základnu našich blábolů, u kterých je podobnost se skutečnými jmény čistě náhodná.

   1. OK diky chlapci, jj aj mne sa zdalo, ze 4pin ma 150w a 8pin naledne 300w, lebo niekde som cital, ze len 120, niekde 130 a niekde 140, tak som sa chcel uistit 🙂 Rozmyslam, ze pretocim moj 1090t, kedze tie su pazravejsie narozdiel od Sandy Bridge a Ivy B… ale zrejme to ani nebude mat cenu, lebo cochvila presedlam aj tak na chipset 77 a 2600k aj na GTX 680 😀

 14. Yes, you’ve seen correctly, the ASUS GeForce GTX 670 Direct CU II TOP is the first graphics card ever that I gave a perfect ten score.

  tesim sa na zumpu 🙂

  prepacte za spam. cakal som ze 670 bude perfektna ale az takto. cena 400 dollarov (zatial, ako pisal obr je mozne ze po nutenom amd zlacnovani zlacnie aj toto). mega usporna, mega ticha (asus), mega vykonna (po OC rovnaky vykon ako ref 680GTX). dokonala graficka karta. podla mna by tuto grafiku kludne vedeli natalcit do notebookov ako eurocom panther alien atd.

  1. Ty ceny je skoda no. Stat GTX670 kolem 7000Kc tak Stach bali kufry a jede do Bohnic:D Jsem zvedavej ted jeste na tu GTX660 (Ti). Jestli bude treba jen o 10-15% slabsi nez GTX670 tak bude konkurovat dobre i HD7950 a cenove i provoznimi vlastnostmi by mohla byt na urovni HD7870. Tu vidim na dobryho killera ve vyssim mainstreamu. Snad prijde brzo.

 15. Ty vole to je absolutna bomba 😀 Na co chcem kupovat GTX 680 ? 670 je best of the best ( najlepsi pomer cena/vykon/spotreba ) a este, ked sa hovori o spadnuti ceny. Trosku si ju nataktujem a som par % nad 680 a to nehovorim, ze poraza 7970 a 7950 😀 Kam sa hrabe 690 ( vykon je vykon ), ale toto je nasup 😀 Z Jendy sa stane riadny autista po tomto 😀

  1. Těmito zvratky se DeDe snaží překonat všechny předcházející srajdy na DDžumpě a vydat ještě humusnější aktualitu (která má pouze v tento okamžik plně pravdivé informace) než kdy zatím vydal. Chce se nám smát z toho co se tam chudák DeDe snaží vyzvracet a rozumný člověk přečte? Ani ne, to už není ani na pláč…

 16. Kdepak je konec těm skvělým 7GHz pamětem na HD7970?

  „GTX 670 má stále 256-bit sběrnici a 2GB paměti a tak kvůli konkurenci k 384-bit HD 7900 musí vyvažovat nižší propustnost pamětí vyšším taktem pamětí, takže GTX 670 má stejně jako GTX 680 hned 6GHz moduly = stejnou paměťovou propustnost.“

  1. Pokud pominu žblebty o „zmetcích“ (ano nezapomněl připomenout), o lepším 3-slot chladiči který by slušel kartě více, o krátkém pcb které ale není problém udělat, protože mobilní grafiky ho přeci mají ještě menší atd atd …

   Zachraňují ho aspoň grafy z cb.de, kde mě zaujal poslední průměrný graf v rozlišení 5760×1080 8xaa/16AF, kde je na chlub stejný výkon 7950 s 670 a to i při jeho velkém vyzdvihování rozdílu sběrnic 256 vs 384bit. Je vidět, že tu širší sběrnici naprosto přeceňuje a cpe ji snad do každé reakce, nebo článku. Jinak dobrý, opět odráží útoky v diskuzi, ostatně jako tomu bývá tradicí na DDW.

 17. Viz tohle ani mu neodpovi nebo vubec nepochopil na co se ptal nebo nechtel pochopit:

  Mňa neprestáva udivovať, ako v každej správe o Nvidii nezabudneš písať na akých vysokých taktoch beží Nvidia a že sú vyššie ako takty AMD preto je aj výkonnejšia ako parametrovo lepší AMD.A samozrejme dopíšeš KEBY AMD dalo vyššie takty, boli by výkonnejší oni. Koho to zaujíma? Cpeš to všade pritom každý kto nemá IQ húpacieho koníka si všimne že tie takty sú úplne iné.Neviem, či z toho máš nejaký mindrák alebo čo, no ja už pomaly začínam mať keďže musím tretinu článku vždy čítať čo som čítal v 10 tich článkoch pred tým.
  Do Testov potom hodíš Nvidiu na základných taktoch, AMD základné takty, proti tomu postavíš pretaktovanú AMD (ako keby Nvidia nešla taktovať bez zvyšovania napätia) a na koniec nataktované obe (čo je správne).Normálne by ma to vôbec netankovalo, ale pozri si všetky články o GTX680 v každom plačeš ako AMD dalo nízko takty.. prečo to tak nebolo aj v porovnaní predošlých generácií? Osviežim pamäť, AMD 6970 (880Mhz/5500Mhz) proti
  GTX580 (770Mhz/4000Mhz)
  V tých recenziách som si nikde nevšimol, že by bolo napísané aké má Nvidia nízke takty , to už Ti nevadilo?
  ´DD´ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-05-10 19:00:33
  avatar
  1, nevidím nic špatného na tom psát o tom, jaký má který produkt takty … když o to navíc dost jde a hlavně je to nutné a na místě.

  2, ty to asi moc nechápeš co … zkus hodit GTX 670/680 na ty základní takty 915/1006MHz a udrž to tam … a ne GTX 670/680 bez zvýšení napětí nenatkatuješ, protože už ta sama boost technologie napětí zvyšuji/hýbe s ním 😉

  3, já nad ničím nepláči, takže mě laskavě nenapadej. Mě je nějaké NV a AMD u zadku, já ani jedno neprodávám ani nevyrábím … já srovnávám produkty a ty mají různé takty, a ty uvádím a za to jaké jsou a jak to funguje já fakt nemůžu! … nechápu proč ti vadí mluvení o faktech, kterými takty jistě jsou …

  4, ve všech našich recenzích byly takty karet vždy uváděny!!! Takže proč bychom najednou o nich u nové generace GK neměly mluvit, zvlášť když se s nimi hýbe, což u starší generace nebylo … je zvlášní že zrovna vytahuješ GTX 580 vs HD 7970, které měly podstatně velikostně rozdílná jádra (ne jako GTX 680 a HD 7900) podobný výkon (jako GTX 680 a HD 7900) ale podstatně rozdílné ceny … čím to?

  Zkrátka pokud tu chceš pěstovat nějaký FLAME a nechápše, proč mluvíme o taktech, které hodně ovlivňují navíc když evidentně nejsu ref. takty jako ref. takty … tak prosím tady ne. Děkuji.

 18. Co ten chuj furt mele s tema taktama? Jak ze se nikdy driv nemenily? Vsak GPU Boost je podle nej to samy co Powertune a to uz mela minula generace Radeonu a ma to i soucasna HD7900 rada, jen to maji Radeony naopak ne? Referencni takt je jejich GPU Boost MAX a kdyz karta prekroci TDP tak se jeji frekvence dynamicky snizuje. Tak proc je na ten GPU Boost u Nvidie tolik vysazenej? Nebo ze by to bylo vsechno jinak?:D

 19. LOL, VlastíkHD6990 v diskuzi k výplodu o GTX670:

  Dalo se to zase očekávat ,ale abych prohlásil na to že má GTX 670 o 270MHz větší takt na jádře tak nic excelentního jen dohání konkurenci. Paměti nepočítám protože HD 7950 mě 384bit sběrnici. Nastavíme-li stejné takty nVidia nemá šanci.
  Než GTX 670 za 10K tak to si radši koupím HD 7950 udělám OC na 1GHz což je ještě o 70MHz níž než GTX 670 a mám výkon nad GTX 670. Na třech monitorech s nVidii zametu ani neví jak

 20. To je ddemmaggogie. Takovej rozbor, aby uhájil Pitcairn se stejnou sběrnicí 😀

  ulver: DD teraz neviem, GTX670-80 mala byt podla teba konkurencia HD7850-70, alebo si myslel na pripadnu GTX660Ti? Narazam na tvoje uvahy o Keplerovi, ktore si publikoval par mesiacov nazad

  DD: no fakticky by GK104 mělo jako střední jádro konkurovat střednímu jádru tedy Pitcairn na HD 7800 … jenže zde máš veliký rozdíl těch jader …

  HD 7800 i GTX 670/680 mají sice stejnou 256-bit sběrnici, mají 2GB paměti a jejich jádra jsou střední v řadě určená rpo spotřební segment, tedy bez pokročilé GPGPU výbavy, jenže GK104 měří plných 293mm2, zatímco Pitcairn na HD 7800 jen 212mm2 při stejně velkém řadiči pamětí, a to je obrovský rozdíl, zvlášť na drahé 28nm výrobě a to nejen v ceně těch jader, ale i ve výtěžnosti – GK104 nemůže v tomto ohledu s Pitcairnem soupeřit.

  Navíc samozřejmě těch jednotek bude v tom menším jádře méně (tedy i méně výkonu) a při stejných parametrech grafik, by tedy při stejných taktech měla být HD 7800 o to slabší o co je to jádro menší. To je ovšem otázka protože GTX 670/680 mají takty vlastně v průměru 1,05GHz na jádře a 6GHz na pamětech, ale HD 7850/7870 mají takty 830-1GHz na jádře a jen max 4,8GHz na pamětech (značný rozdíl v propustnosti). Docela by mě zajímalo srovnání na +/- stejných taktech (1,05/6,0GHz), jestli je HD 7870 o těch cca 30% slabší o co je tedy menší proti GTX 680. otestovat by to jít mělo s některou z kvalitnějších HD 7870 (jde o dosažení těch 6GHz na RAM)

  Každopádně je jasné, že náklady na výrobu HD 7800 budou vždy výrazně nižší než na GTX 670/680, mnohem menší jádro, jendodušší PCB a méně náročná napájecí kaskáda. Takže proti nim jít prostě úplně vyrovnaně GK104 nemůže. Musí jít proti TAHITI HD 7900, které jsou ale zase výrobně dražší, i když také mají GPGPU výbavu, 384-bit sběrnici a 3GB paměti. Prostě obě firmy mají sice podobně rozčleněná jádra od nejmenšího po největšího, jenže se liší jejich rozměry a tedy i výkonem. TAHITI jako největší v řadě má pořád jen 360mm2 a to hlavně díky mohutnému řadiči pro 384-bit, který GTX 670/680 nemají. Pokud odečteš plochy těch řadičů, je zbytek jader podobně velký. Jenže TAHITI je prostě největší jádro v řadě, ale GK104 ne, tím má být GK100 s 500mm2. Takže mé úvahy vlastně stále sedí, jen prostě parametry těch grafik jsou trochu rozdílné …

 21. Co je to za argument, že GK104 má 293 mm^2 a Pitcairn 212 mm^2? Pokud to uvedu do širších souvislostí a změřím jádro šuplerou, tak je nVidia na každé straně větší o 2,55 mm. 😀

  Clock-to-clock comparsion je taky pikačovina – vždyť je to odlišná architektura, která dělá věci jinak. Proč se třeba nevěnuje tomu, že tuhle instrukci zvládne AMD za dva takty a nVidia za 4 a u jiné instrukce je to obráceně… jo aha, já zapomněl – on tomu nerozumí. 😀

 22. Nevím jak se tomu říká, možná tepelnej odpor, ale pokud to uvedu do širších souvislostí, tak GK104 má o něco větší jádro, než Pitcairn… takže má nVidia vlastně větší styčnou plochu a lépe se z ní přenáší teplo z jádra na chladič.

  AMD tedy musí pro dosažení stejného tepelného přenosu použít buď:
  a) kvalitnější teplovodivou pastu
  b) nižší takty

  Pokud by AMD použilo kvalitnější (dražší) pastu, stouply vy jí výrobní náklady… a provařila by na už tak zadotované kartě boty. Pokud právě nVidia použila horší pastu, tak se jí upeče velké jádro a zvýší se jí procento reklamací.

  A teď babo raď. 😀

  1. Zeptal jsem se babičky ať poradí, toto je její odpověď:
   „Jak jsem četla na jeDDnom webu, tak větší jádro je horší bez ohledu na výrobce (zelený či červený). Takže to, ze nvidia má větší jádro, které má větší styčnou plochu není podstatné i kdyz se lépe chladí, hlavní je, ze má větší jádro. A proč? Protože má větší jádro a basta fidli. Hlavní je mít malé jadro, pro lepší výtěžnost.
   Cena za lepší pastu nebude o nic vyšší, pokud se kupuje po kýblech, ale je pravda, že provozní vlastnosti nejsou špatné, aby se muselo více utrácet za zlepšení. Koho zajímá teplota a hlučnost? Přece nikoho, hlavní je mít malé jadro.

 23. Tak už jsem dodělal recenzi dvou Asus karet co přišly od Jendy, jak je možné, že se ta spotřeba tak liší od Jendových hodnot? – Aby bylo měření průkaznější, změřil jsem spotřebu v šesti různých hrách a testech … zeptejte se někdo Jendy v čem spotřebu měřil … ať máme jasno, na jeho webiki to nikde není napsané

  1. obr
   Cital som u teba, ze ti „veldedemajster“ poslal grafiky zachlievene nejakou bielou srackou. Aspon mas jeho otlacky prstov, aj ked neviem k comu by to bolo. Mozno „veldedemajster“ jedol pri testovani lekvarove buchty posypane praskovym cukrom. Alebo je to magnezium, vapno, zaschnute senmeno 😀

 24. Tak pánové (a eventuální přítomné dámy), závěrečný roll call. Rezervačka je dneska na 1600.
  Souřadnice restaurace:
  N 49° 35.93357′, E 17° 14.87762′

  Parkování poblíž je trochu problém, jelikož je to v centru. Volno bývá kolem N 49° 36.04088′, E 17° 14.99342′ (na silnici), event. můžu dvě až tři auta umístit kousek od baráku, na N 49° 35.65982′, E 17° 14.18623′

  Prosím všechny kdo mají v plánu se dostavit, aby odpověděli na tento příspěvek. Spojím se s Vámi přes e-mail který jste zadali při registraci.

   1. Sešli jsme se v hojném počtu včetně ženského osazenstva. Jedli jsme a snědli jsme: velký tatarak, bramborak se sýrem, salát s gyrosem, bramborák s tvarůžkama, bramborák s kuřecím, mámu, tátu, stacha a tebe, tebe taky sním. Každý ze zúčastněných dostal nový návrh na tričko s DeDeho motivem pro příští sraz. Ještě vypijeme pivo na DeDeho zdraví a zapijeme žal nad nevydařenou 670.

  1. Malej aktuální dáreček ke stolu 😀

   MAXX:
   1289Mhz na jádře, pěkně se nám Gigabyte vybarvil

   http://www.ninjalane.com/reviews/video/gv-n670oc-2gd/page12.aspx

   Sapphire 7950 OC vypadla z kola ven

   ´DD´:

   prosimtě, než tu začneš vykřikovat …. spočítej si, že ten poměrně velký přetakt udělal na výkonu jen ve hrách (kolem 8-9%) … to není nic co by taktovaná HD 7970 nezdolala …

   1. Vzpomene si ještě někdo na nějaké jiné, třebas i podplacené, redaktory magazínů, kteří by se takhle urputně brali za grafiku od výrobce, na kterém jim pranic nezáleží? Stach ty grafiky nevyrábí a neprodává (jak píše – tudíž je naprosto nezávislý – jo, jenže to platí pro asi 99,99% lidí na diskuzích – to je logika hodná skutečně Stacha), a vůbec mu na nějaké značce nezáleží, ale kromě Stratose neznám nikoho, kdo by tak hystericky nereagoval na jakoukoli zmínku o tom, že konkurence je někde dobrá, nebo nedejbože dokonce lepší. Místo aby se k tomu postavil nějak rozumně, začne zase s taktovanou (tedy s vyšším napětím? jinak to přece není taktování, jak už víme) 7970.

   1. mr.ZDD je možná tak numero huvno mezi novináři 🙂 Ale je fakt, že vytváří nový styl novinařiny, která se brzy začne vyučovat i na vysokých školách pod názvem stachovina.
    Stachovina je nově vytvořený směr psaní a argumentování, silně připomínající monolog neověřených a lživých informací, které když se 100x napíšou a podpoří dovětky „já jsem Vám to říkal již dávno“, tak se z toho postupem času a z jistého jednoho úhlu pohledu začne na první pohled tvářit jako pravdivá informace. Lehký náznak stachovinského stylu je možné zachytit v bulvárních časopisech jako je Hrom, Moment pro sebe, Luk, Rytmus pro smrt, atp. Stejně jako se tyto časopisy ve psaní bulváru mohou silně učit od mr.ZDDa, tak i p.Furlong může začít navštěvovat přednášky o stachovině, které bude přednášet přímo sám nejvyšší oDDborník v oboru – kdo to bude? Nerad lidem podstrčuji jasné odpovědi, proto je nutné si závěr domalovat podle vlastní úvahy.

  1. Dnes jsme to probírali, jsem si jist, že by přišli další osobnosti místního dění. Osobně bych další sraz viděl buď Brno nebo Praha (nečekaně bych se více přikláněl k Brnu). Jak říkal spideyx, tak Pražáci to do Brna mají kousek – metrem na Florenc a pak jednu zastávku autobusem 🙂 Každopádně u Tebe misaku vím, že to Brna asi nepřijedeš – takže bychom teď měli dát přednost srazu v Praze. Termín? Nechť se demokratický lid vyjádří.

  1. Je to zajímavé, někde odstranili IHS a na něj přímo dali chladič a nebyly větší rozdíly. Jinde přepastovali a měli po přetaktování o 20 stupňů nižší teploty. Pokud je špatná pasta, čekám brzkou novou revizi hlavně u verzí s K. Taky by mě zajímalo, jestli ona pasta nemá jen delší dobu ustálení její vlastností, ale to je asi blbost.

  1. Bych se do ničeho takovýho teda nepouštěl. Ani ne tak kvuli srachu, ale ty teploty bych přežil. Než takhle zasahovat do cpu.
   Radši bych koupil pořádnej chladič a procesor hodil na 4.5GHz a vydržel s ním s ponaučením, že příště s nákupem počkám až se nová generace trochu osvědčí.

   1. Ale tak i na tech 4.5GHz bude Ivy Bridge nejspise o neco vykonejsi nez SB. V domacich podminkach to nikomu moc vadit nemusi, tam je vetsinou takovy OC stejne zbytecny a kdyz uz potrebujes vykon tak si misto mainstreamovyho IB muzes koupit rovnou sestijadrovy SB-E. Sundani IHS se vyplati akorat tak pri pokusu o nejaky OC rekordy. Kdo chce ted upgradovat starsi PC (Core 2, Lynnfield/Nehalem) a nema prachy na LGA 2011, tak pro nej je Ivy Bridge jasna volba a az budou na trhu i i3 a Pentia tak nebude mit vubec zadny smysl nad SB nebo nedejboze nad Bulldozerem vubec premyslet. Jinak rechod z jedne generace na druhou se nikdy moc nevyplatil, i kdyz je fakt ze mezi SB a IB je jeste o neco mensi rozdil nez treba mezi Conroe a Wolfdale.

 25. Tak mám nový PC kompletne rozbehaný. Riešim akurá 2 problémy. Prvý sa týka PC a konkrétne CPU. Keď som chcel nainštalovať ovládač pre grafiku na Ivy Bridge, tak mi napísal správu, že môj PC nepodporuje takú konfiguráciu. Fakt je, že ani v správcovi zariadení GPU nie je vidieť. Sú tam iba diskrétne GPU. Chápem to dobre, že je v BIOSe táto GPU vypnutá ak sa nájde diskrétna grafika? Predpokladám, že je možné mať aj HD4000 aktívnu. Je k tomu potrebné mať nainštalovaný Lucid Virta? Ako to potom funguje? Nemám s tým skúsenosti.

  Druhý problém je, že nemôžem násjť excel s výsledkami z predchádzajúcich meraní. Takže nemám to ako porovnávať.

  Co sa týka toho čo som videl doteraz som maximálne spokojný. Core i7 3770K stíha všetko bez problémov a tam kde šiel Phenom nad 90% (ako napr. v Mafii 2), ide Ivy Bridge na 30% a ešte stíha kŕmiť obe grafiky v SLI. Tie sú vyťažené v podstate tam kde treba na 100%. A tiež som zistil, že zvlášť kartu na PhysX nepotrebujem.

   1. Je fakt, že se blíží krach nVidie, musí teď hodně zabrat, aby dohnala časovou ztrátu, kterou má proti AMD. Nekvalitní Kepler s úzkou sběrnicí musí dotovat, aby se alespoň trochu prodával, i když jenom přežívá ve stínu velkého AMD – takhle by mohl začínat článek na DDžumpě 🙂

    http://pctuning.tyden.cz/component/content/article/1-aktualni-zpravy/24060-nvidia-ohlasila-financni-vysledky-za-prvni-ctvrtleti

 26. Diskuze na exotopedii je zbytečná. Možná k pobavení, ale spíše ke škodě než k užitku. Ten člověk prostě nepochopí, že má mizerné novinářské schopnosti.

  Chybí mu nadhled nad jeho „souvislostmi“ a nechápe jak absurdně znějí pro čtenáře. Nejdřív se ohání před vydáním jaké má zdroje a že všichni mají krotit očekávání. V diskuzi pak drží „tvrdou ruku“ a jde si „hrdě“ za svým. Nakonec se zjistí, že vařil celou dobu z vody, ale stále bude tvrdit, že měl vlastně pravdu. To jsou zdroje …

  K těm souvislostem vyzdvihnu jeho největší fail a ten je, že se několik let drží taktiky AMD v oblasti GPU … tj menší čipy s nižší spotřebou, s lepší výrobní výtěžností, cenou a tedy lepších předpokladů pro high end pro multi GPU zaměření. Zdůrazňuji, že podpora GPGPU nikdy nebyla na pořadu dne !!!
  Po tom co se situace otočila a doslova všechny tyto vlastnosti převzala NVIDIA, tak Stach nemá absolutně žádný pud sebereflexe, aby zpřehodnotil svoje zaujaté vyjadřování a nedělal tak neustále ze čtenářů pitomce !!! Za tohle jeho (buď vědomé či nevědomé) chování mu patří pořádná kritika a to bez lítosti.
  Jeho styl překrucované tendence nadržovaní AMD, ať už za jakékoli situace mi připadá opravdu jako výsměch logicky uvažujícím čtenářům.

  Líbí se mi, jak jeho vysvětlování situace vždycky přesně zapadá do karet AMD. Nikdy to nebylo jinak !!!

  NA Exotopedii patří, ale jako EXEMPLÁŘ bez jakékoli možnosti diskuze !!!

 27. Právě naopak. V té diskuzi se ukazuje, že neumí věcně diskutovat a jak jenom všechny obviňuje.

  My kluci z oddborníka ho známe, ale tam ho má možnost poznat i případný nový čtenář, který by se mohl nachytat na jeho testy a jeho „já všechno vím, já všechno říkal“.

  Je tam vidět jeho skutečná tvář, kterou na žumpě maskuje i když čím dál tím hůř.

 28. Po přečtení článku na pct o vyhlazování MLAA 2.0 vs FXAA a po spuštění GTA IV EFLC, se mi zdá jasné zlepšení MLAA v podání AMD. Je to jen dojem, protože Fraps jsem se neodvážil zapnout, kvůli ořezaným číselným hodnotám :D. Ale celkově hra vypadá pěkně uhlazeně a přitom s hratelnými fps.
  Mě se MLAA 2.0 v podání AMD teda líbí a GTA IV vypadá díky alternativnímu AA konečně pěkně a v hratelných snímcích 🙂

 29. novy test MSI 7970 na zumpe 😀 a zase keca o spotrebe a o GTX580 😀

  Spotřeba

  Vysoký výkon si žádá i vyšší spotřebu. Ale pořád nejsme na úrovni minulého high endu, kde superžravá GTX 580 hned tak překonána nebude. Rozdíl mezi GTX 680 a HD 7970 je dán hlavně tím, že GTX 680 má jen 256-bit sběrnici a 2GB paměti, zatímco HD 7900 musí živit 384-bit a 3GB paměti, které se ale velmi hodí ve vyšších a náročnějších rozlišeních.

  preco toto nepisal ked GTX580 mala vacsiu zbernicu, mala vyssi vypocetny vykon a pod. veci? OBJEKTIVITA A SUVISLOSTI 😀

 30. A pi*us tam zadrbe cenu GTX680tky 11800 ked najlacnejsia je od 11 300Kc. to ked sli ceny dole 7970tky vykrykovel ze to aby upravil ceny grafov kkt.

  dokonca ASUS GTX680 DCUII tam dal cenu 13500 pricom najdrahsia je za cca 13260 a mozne ju je zohnat od 12600Kč. proste neobjektivny chuj je to smradlavy FUJ FUJ FUJ

 31. Cha, cha, cha:

  ´DD´ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-05-15 19:40:44
  avatar
  problém je, že to nemůžeš takhle srovnávat … to čtyřjádro AMD je totiž ve skutečnosti vlastně „dvoujádro“ … Proč? protože základem toho CPU není 1 samostatné jádro ale 1 dále nedělitelný modul ….

  1jádro u BD/PileDriveru není rovnocené s 1 jádrem u phenomu nebo Core procesoru, je to zcela jiná stavba procesoru. PileDriver je modulový CPU a testovaný modul má 2 moduly. Je to jen jiné řešení věci s vícevlákny v procesoru – Intel používá na jedno jádro i 2 vlákna, AMD místo toho to 1 „jádro“ (Modul) osadí fyzicky dvěma „vlákny“ (malými jádry) …

 32. AMD nemůže dorovnat svými dvoj-moduly efektivitou Intelovo primární velké jádro (procesor) + HT výkonem na takt. Už jen z logiky věci.
  SW budoucnost ve vícevláknech je sice hezká, ale momentálně nedostupná. Přesto Jenda vzbuzuje naděje u dnešních AMD-modulovo zaměřených cpu, že se snad SW něco vyřeší. Nevyřeší, aspoň ne za současné generace CPU. Pokud vemu postavení AMD vs Intel, tak SW není zrovna to, na co je dobré se spoléhat a dávat tak slepé naděje … další demagogie a podplacenost (?)

  1. Podle me je cely Trinity teda dost velkej fail. Ani ta grafika to nijak moc nezachranuje, naopak jsem od ni teda cekal mnohem vic. Vsak Intelova HD4000 ji dokaze v nekterych hrach i porazit, casto se ji vyrovnava a vyraznejsi propady ma jen v par kouscich, kde bych to spise daval ale za vinu slabsim ovladacum. Pokud na nich zapracuje, tak bych se mozna ani nedivil kdyby v pristi generaci CPU mel Intel i tu grafiku silnejsi.

   http://images.anandtech.com/doci/5831/trinity-vs-ivybridge-gaming-new.png

 33. DDementov multiucet:

  HellowCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-05-15 20:15:54

  Takže srovnávat Škoda Favorit se Škoda Super B je pro tebe stejné. Protože auto bude deklarované a prodávané jako „Škodovka“. Pokud jsi jen pouhý spotřebitel, tak ano pro tebe to tak asi vypadat bude, pokud si technik, co se o daný obor apsoň trošičku zajimá, vezmeš v pozat onen fakt co ti tu DD píše a přestaneš trollit. Já osobně nečekal, žádný CPU extra výkon, ale za to GPU výkon, na který zase Intel nemá,

 34. Pokud bych považoval za pravdivý DDvýrok:

  „problém je, že to nemůžeš takhle srovnávat … to čtyřjádro AMD je totiž ve skutečnosti vlastně „dvoujádro“ … Proč? protože základem toho CPU není 1 samostatné jádro ale 1 dále nedělitelný modul ….“

  Tak je u mě AMDD odepsaná protože na takovéhle klamání zákazníků jsem háklivej.

 35. Tak toto je perla:

  „Že Radeon HD 7970 zůstane pravděpodobně nejvýkonnějším běžným referenčním jednojádrovým grafickým herním modelem letos (bereme v úvahu celkový výkon ve všech rozlišeních a výpočetní výkon k tomu).“

  Vyzerá to tak, že DD už nevydržal a o NVIDII písať zasa začal. 🙂

   1. Kdyby napsal ze nejvyssi OC verze HD7970 budou nejvykonejsima jednojadrovyma grafikama tak by se nad tim dalo jeste polemizovat. Ale na referencnich taktech ho zvlast v prumeru (fullhd, 2560×1440, Eyefinity/Sourround) ho GTX680 na vsech serverech co se daji brat vazne (tedy vsechny krome jedne malinke zumpy v CR) kdyz ne primo rozdrtila tak presvedcive prekonala. Ten Stach by si vazne mel najit nejakeho psychiatra. Tohle se vymyka uz i vsem standartum pro faniticke fanouskovsky.

 36. pravo som si vsimol ze na geforce.com su BETA 3xx drivere pre starsie modely grafickych kariet. to znamena aj napriklad podporu FXAA.

  vyskusal som a funguje to. v notebooku mam quadro 1000M a v GTA IV ten FXAA teda robi svoje. vypada to s nim velmi dobre, pokles FPS som si nevsimol a zatial ani ziadne neduhy FXAA. takze benefit.

 37. Bajlando [Zobrazit profil] [Poslat zprávu]

  Priklanim se take k neignorovani nazvu nvidia. Snazme se byt nezaujati a prestoze me nvidia svojimi nechutnymi praktikami zklamala uz nekolik let po sobe, tak vynechavani jmena nicemu nepomuze.

  —————————————————-

  Nestrannosť voči NV z Bajlanda len tak srší. 🙂 On je rovnaký ako DD. Nakydá na NV kopec hlúpostí a ešte sa pri tom tvári akože je objektívny.

 38. Tady se nabadalo k tomu byt slusny, ale to se opravdu neda. Ten DDildo je skutecne vykastrovany byk. Cituji:

  – Velmi výkonná grafická karta s pořádnou 384-bit sběrnicí a 3GB paměti je opět o něco dostupnější
  – V minulých týdnech díky zlepšení dodávek 28nm čipů šly dolů ceny populárních HD 7970 3GB modelů, které se tak staly jak ve srovnání s GTX 680, tak i se slabším HD 7950 modelem velmi výhodné.

   1. Me u Vlastika zaujal ten komentar o jeho cinskych zdrojich:
    „Jinak proč je GTX 680M pomalejší je jasné vím to z čínského zdroje. nVidii se nedaří prý vyrobit tak úsporné jádro jako AMD.“
    To si jako fakt mysli ze mu takovej bullshit nekdo sezere? GTX680 je v desktopu vykonejsi a uspornejsi nez HD7970, notebookova GT640 ma take vyborny vykon a hodne nizkou spotrebu, takze se dava i do ultrabooku do kterych se minula generace nemela sanci dostat a nejspise ji nasadi i Apple do novych Macbook Pro. Vzhledem k tomu mi mi prijde absolutne nerealny, aby mobilni GTX680M zalozena nejspise na necem mezi GK107 a GK104 byla tak podstatne horsi nez Pitcairn jak se nam to snazi Stach a Vlastik tedka malovat. Prave naopak si myslim ze bude nasledovat trend jiz uvedenych Kepleru a nabidne vyssi/stejny vykon pri stejne/nizsi spotrebe.

  1. Mňa skôr pobavil tento odstavec „Někteří šílenci už si zkoušeli v podobném notebooku (AlienWare M17) s výkonem a takty procesoru a grafiky trochu pohrát. Takže s Core i7-2920XM na 4,5GHz a HD 7970M na 1010MHz to dává výkon P6847 bodů v 3DMarku 11. Jen tak pro srovnání desktopem – s Core i7-2600K na 4,4GHz dává s HD 7950 3GB score P6850 bodů a s GTX 580 kolem P6650 bodů. Neuvěřitelné, 100W mobilní mini karta konkuruje 250W desktopové maxi kartě typu GTX 580. Tak takhle tedy vypadá ten často mnohými zmiňovaný příslovečný „trhač asfaltu“.“ Už vidím ako pretaktovaná 6970M žere 100W aby to nebolo tak že zapnem notebok a vycucne mi baterku. A ešte napíše že konkuruje 580 ale nenapíše že konkuruje 7950 a pritom majú podobný výkon.

 39. Už ani nemám chuť na iDDiota Stachuje reagovat. Možná je dobré, že má svůj AMD píseček a neotravuje. Stratos a Creat + třetí část rozpolcené osobnosti, Winvest je větší hrozba, protože působí přímo na CZC, kde se snaží ovlivňovat zákazníky. Stachuj už jiný nebude, snad kdyby nVidia zaplatila víc než AMD.

  1. No to snad nemysli vazne 😀 😀 😀 Ty vole, tak to je taky imbecil, ze na neho ani Jenda zdaleka nema. FX 8150 poraza IB aj SB, silna kava. Najviac ma dostalo, ze 3770k je nestabilna uz pri referencnej frek. 3.5 Ghz 😀 Je fakt, ze SB maju vacsi oc potencial, nez IB, ale na toto sa da povedat len jedno „Idiot“

   1. tohle bych vyhlasil za prispevek mesice, je to naprosta perla
    Cituji:
    Ty testy jsou zfalšované. Bulldozer je jednoznačně lepší než Intel Sandy/IvyBridge. Dám ti vodítko, jak i laik, tzn. i ty, pozná, že je test regulérní: Hihg-end Bulldozer s 2x větším počtem jader a s 2x vetší cennou cache v testech poráží low-end Intel Sandy/IvyBridge ořezaný o polovinu jader a cache. Jen takový test je korektní a nepodplacený. Druhé vodítko: Základy matematiky říkají – 8 (jader) je víc než 4 (jádra), 16 (MB paměti cache) je větší než 6. To už umí děti v 1. třídě, proč ty ne ? :DDD

 40. no na tom czc to jede jako splasene …. nevysrali se tam admini na jakekoli zasahy prave kuli flame wars a tim padem velke navstevnosti ? je toto vubec normalni … to uz je kazdy druhy diskuter jako politicke hovado bez skrupuli a moralky ? … no a tohle me uplne rozsekalo …“ Výsledky testů v recenzi Vámi uvedené nejsou legitimní, zcela zapomínáte na změnu nastavení prioritního bodu rozpytlu v metodice testování, proto se Vám výsledky naměřených hodnot zdají býti odlišné.“ muze mi tu nekdo s vysokoskolskym diplomem, nejlip z plzne, vysvetlit co tim chtel ten p…cus rict ?

  1. Je to tak, že z nějakého důvodu CZC nechává Creata, stratose a winvesta (nejspíš jedna osoba) působit v diskuzích. Čtyři nahlášené diskuze smazali. Potom jsem jim napsal, jestli by nebylo jednodušší zabanovat původce. Napsali, že to předají na přímé pracoviště CZC a něco s tím udělají. Potom už nic, ani další nahlášenÿ flame nesmazali. Je to asi jeden marketingový nástroj, nechtějí se toho vzdát. Zajímal by mě vztah CZC a Gigabyte ČR, protože stratosovi nechávají v diskusích jeho lež o neexistujícím Ultra Durable a použití této značky jako nepravdivé.

 41. creat a jeho multiucty spis podle meho soudu sedi na placenou zalezitost pr amd … takovy viral trosku … proste at se o tom mluvi nakonec i blba reklama je reklama … soudim dle toho ze kolikrat neodpovida na kladenou otazku ale jen opakuje slova high end, bulldozer, amd, stabilita ecc, 2x vetsi cash, a vic jader … misty se to prekryva s dedem a jeho videnim sveta, ale ten je trochu jina liga. dildo si myslim tomu i veri u multiuctu creat si to nemyslim je to cista vypocitanost podle me ..

 42. no toto je DEBIL:

  MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-05-16 19:45:52

  laicky řečeno Nv to s velikostí čipu tradičně přestřelila, v této generaci až tak tragicky, že teď nejsou schopni nabídnout nic na GPGPU. Jako vždy skromnější AMD nemá problém a celou generaci čipů má už venku a to včetně GPGPU použitelného hiendu. Jen tak mezi námi úspěch AMD APU je dalším důkazem rozumné skromnosti této firmy. Možná Nv právě chybí jen trochu této skromnosti, zase se pokouší vytvořit „nadGPU“ (parafráze na nadčlověka), místo toho, aby vytvořila něco masově použitelného. Já narozdíl od DDho nejvíce očekávám právě GK107, může to být docela klidně fajn použitelná karta, za rozumnou cenu nabízející lepší poměr cena/výkon než konkurence. Zatím nás Nv ale krmí nesmysly z opačného spektra – dvoučipovými GK104 kartami a podobně. Ať už konečně vydají alespoň GK107.

  toto moze napisat len cisty retard 😀 nvidia vie co si moze dovolit dat vyrobit aby sa im to oplatilo. tento troll evidentne si mysli ze nvidia nieco navrhne a mozno sa trafi do vyrobneho procesu 😀

 43. Mne sa páči aký má problém napísať, že v Unreal Engine bude PhysX. Radšej napíše, že bude mať vlastnú fyziku a aj keď ho tam niekto upozornil na chybu nechal to bez komentára a článok nezmenil. Inak si myslím, že príspevok od LadislavaM pod tým článkom by si mali niektorí hateri konzol vytlačiť a prečítať vždy, keď začnú mať červeno pred očami.

  A tiež je dobré toto:

  —————————————————–

  Ramzes [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-05-22 08:31:39
  Čo tak konečne otestovať GTX690 alebo GTX670? Na prvých troch stránkach testov grafík máš 11 testov samotných grafík AMD a zvyšné 4 u porovnávačky. Si pamätám, keď uvádzala AMD nové modely, o oár dní už boli otestované aj so všelijakými etalonovými prívlastkami. Mi nehovor, že je pre teba problém si zohnať testovací kus! TO by bola slabá výhovorka keďže sa netajíš dobrými vzťahmi s výrobcami a väčšinou sa to aj potvrdí správnosťou informácií

  ´DD´ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-05-22 10:34:18
  avatar
  1, laskavě se do mě nenavážej … testy nezdržujeme úmyslně, děláme co je v našich silách, za to nemůžeme, že jiné než HD 7000 grafiky chodí na trh pozdě …
  2, GTX 670 bude dnes
  3, GTX 690 zatím nebude, jedná se jen o papírový model v několika málo dostupných kusech, naši partneři jej většinou ani nemají k dispozici pro otestování pokud mít budou, budeme jej mít …

  —————————————————–

   1. Ptas se naprosto spatne. To je jako by ses ptal, jestli je elektron vlneni nebo castice, popr. jestli je vic vlneni nebo vic castice. Odpoved je „jak kdy“, vzdy zalezi, jakym experimentem chceme tento elektron potrapit.
    Protoze je Honza chytry chlap, tak vi, za podobny princip plati nejen u fundamentalich castic, ale muzeme jej rozsirit i na objekty makrosveta, pohybujici se nenulovou rychlosti. Vzhledem k tomu, ze i nV se pohybuje – plnou parou do insolvencniho rizeni, muzeme ji priradit vypoctenou frekvenci a jsme zase na zacatku. Nvidia je objekt i vlneni, vyrabi i nevyrabi, prodelava i vydelava, stahuje se z trhu hernich grafik i nestahuje – smes dvou zdanlive opacnych stavu. On to chape, my ne.
    Zkratka a dobre, Honzy je na blogu skoda, ten mel byt prukopnikem aplikovane moderni fyziky.

 44. Technická – hosting.
  Jelikož se mi blíží deadline na zaplacení domény a hostingu (cca za dva týdny) a oDDborník je aktuálně jediný smysluplný web který tu běží, chtěl bych se zeptat jestli tu je někdo, kdo by byl ochotný či měl zájem se spolupodílet na provozních nákladech.

  Pokud jste ochotni nějakou korunu přispět, tak se ozvěte tady v komentáři, další podrobnosti Vám pak pošlu mailem.

  Díky všem 🙂

 45. „prosímtě, problém s kvalitou čipů byl u stejné firmy už v minulsoti, a taktéž o tom dlouho všichni prohlašovali, že je to kachna a taky to ustála, i když se zjistilo, že problém to byl skutečně velký (a drahý).“
  jak může mít nVIDIA problémy s kvalitou čipů, když žádné čipy nevyrábí. Záhada století.

 46. Už si začínám myslet, že ti chudáci z rudého komanda berou drogy. Občas heroin a FX-8150 je nejvýkonnější procesor na 10 let dopředu, nVidia je špatná a když ne, tak je zase špatná. Jde vidět, že kdejaký debil má dnes právo na veřejný názor, i kdyby to znamenalo zánik světa :D.

  1. Ano, kdejaký má právo na vlastní názor, ale je taky potřeba rozlišovat mezi názorem a skutečností.
   Já jsem kupříkladu včera natrefil na jednoho myslitele, který říkal, že je možné za měsíc prosvítit 60W žárovkou 140kWh. Řekl jsem, že je to nemožný, a dostal jsem odpověď: „To je Tvůj názor, já si myslím něco jiného“.
   (Ano, ten člověk je naprosto vypatlaný, celý svůj život si vystačil s touto tupou univerzální frází a nějak mu nedošlo, že když se násobí konkrétní čisla, na nějakém lidském názoru vůbec nezáleží. A i takoví mají hlasovací právo.)

   1. Chcete pretaktovávať žiarovku ale očividne sa do toho nevyznáte. Aký argón, všetci dobre vieme že keď pretaktovávame tak najdôležitejšie je kvalitné chladenie. A keď to myslíme vážne, použijeme samozrejme tekutý dusík a nie nejaký plynný argón, to by sa nám vlákno rozžeravilo 😀

 47. to iSheep: ako nie kazdy je inteligentny, a nie kazdemu to pali, ale sprostych ludi by som strielal sfleku…

  (napr. otazka mojej spoluziacky: nechapem preco kradnu bankomaty na porsche cayene, ked ma take auto, alebo hlaska, ja by som vo fotobunke nerobila toho, kto tam rozsvecuje svetlo :D, prosim pekne toto je na prave 😀 ale co no tatik jej vybavi…vsetko).

  1. Vidím, že si koleduješ BAN na DDo svete. On je vážne panák ako sa obul do problému, ktorý vyzerá že sa fakt týka iba jednj rady grafík od jednéo výrobcu. Stach to rozoberá ako keby sa to týkalo všetkých čipov NV. Zaujímavé, že sme sa u neho nedočítali o prednostnom práve NV u TSMC. Vtedy asi nebolo treba splniť informačný servis. To sa určite zákazníkov netýka, že NV v blízkej dobe zrejme zvýši dodávky čipov. A tiež sa smejem na jeo popise šatistík. Že nenapíše aký je odiel firiem v desktope a teda v segmente na ktorý sa cielia väčšinou hry a kvôli ktorému kupujme dedikované GPU. Škoda rečí na neho a jeho „súvislosti“.

   1. to HonzaN: Je inak zaujímavé ako rýchlo ti klesla aura. Ti to určite sám Stach strhal umelo v databáze. Mne to tiež pár krát urobil. Síce som mal celkovo viac kladných hodnotení za jedno obdobie, ale aura mi klesla o 10 bodov behom 5 dní. To je tiež zaujímavá praktika, ktorá sa u neho vyskytuje.

   2. Marku o tý digiauře jsme se už tehdá bavili. Taky mi už klesla z čista jasna asi o 7 bodů. Na můj dotaz maestro odpověděl, že jednou za čas se aktualizuje databáze … proto ten skok. Což je blbost, protože jinak by ti plynule nenaskakovaly body. Čekalo by se až na další cyklus aktualizace.
    Ale dneska to byl jasnej nával vzteku, tedy DDho dlouho neaktulizovaný BANánový grif.

  1. A už tam je aj takýto príspevok:

   —————————————————–

   AllowedCry » Str 23. Máj 2012 13:24:29

   Udělal sem Upgrade z I7-3770K na FX 8150 a nikdy toho nebudu litovat… v Aplikacích je to sakra znát na PC pracuji ve wordu a občas i v malování, rychlost odezvy a renderování 2MP obrázku se neskutečně zrychlil nechápu lidi co mají Intel to v podstatě ani nejsou lidi…

   —————————————————–

   Beriem to ako podarený ironický príspevok. Dúfam, že to tak aj je.

 48. „Halusa“
  Před nedávnem jsi říkal, že je špatně, že karty 79xx mají takty strašně nízko atd a teď je to dobře? Ujasni si co chceš

  „DD“
  já neříkal že je to vyloženě špatně jen že to zdaleak neukazuje skutečný výkonový potenciál těch grafik, a vysvětloval jsem také, co k těm nízkým taktům AMD vedlo, že to byla právě obava z výtěžnosti a jak vidíme, asi oprávěněná …. každopádně jsem nikdy nevolal po tom, že by měly mít ref. HD 7950/7970 takty 1250MHz!!! a zadělávat si na problémy, ani jsem neříkal, že máte ref. karty hnát na maxima a držet je na 1250MHZ+ proboha, tak co to tu na mě zase zkoušíš …

  Hlavní věc je, že AMD asi správně vyhodnotilo situaci, nastavilo tedy ref. takty níže a nyní již výrobci na kvalitních modelech nastavují takty výše, protože 28nm výroba se už zlepšila. Dneska normálně má HD 7950 900-950MHz místo 800MHz a HD 7970 má 1000 místo 925MHz. V obojím případě slušný nárůst výkonu, na kvalitně chlazených kartách, takže bezpečné. Tak nevím, co máš za problém, kdy navíc ceny těch karet jsou v podstatě stejně s ref. taktovanými 😉

  Boože to je exot plno lidí mu ukazuje jak je červený a on zas plodí sračky…

  1. Inak to znamená, že predtým v podstate nabádal zvyšovať takty na HD7xxx aj keď teraz možno boli takty zámerne nastavené nízko kvôli nie odladenej výrobe. Tak predpokladám, že víde článok o tom, že ak pretaktujete staršie referenčné HD7xxx tak si možno údajne skracujete životnosť týchto grafík. Ale ja môžem predpokladať jedno a DD robiť zasa druhé. 🙂

 49. Viděli jste test GTX 670 jak v hodnocení dal do záporů, že u GTX670 256bit sběrnice hodně omezuje výkon ve vyšším rozlišení ?? On ani neví jak mu ty karty vychází..

  5760×1200 bez AA:

  BF 3 670-42fps 7950-36fps
  Dirt 3 46 vs 42
  Deus EX 56 vs 57
  Metro 2033 46 vs 42
  ANNO 2070 30 vs 31
  Batman AC 37 vs 38

  Obě karty jsou to ASUS DCIITOP. Výkon je teda v průměru ze 6-ti her vyrovnaný 3:3 na 3 monitorech 😀

 50. Nechapem ako mozu trpiet winvesta a jeho klony na CZC a Extrahardware. Vsak je to cisty pi.us ! „Veldedemajster“ znovu ukaja svoje ego a pocit moci na jeho ZUMPE so znizovanim digiranku oponentom jeho dristov. Ake ubohe. V diskusii k Risen2 na PCT bol bezmocny, ked nemohol banovat. A ten jeho „akoze“ test GTX670 som cely ani necital, stacilo mi pozriet grafy. Tiez flame clanok o vyrobnej chybe Kepler cipov skoda hovorit. „Veldedemajster“ asi slape na nejakej chemii, alebo ho ovlada velky brat na dialku pomocou implantatu v ritnom otvore. Skutocne uz nemam slov na jeho dristy.

   1. tak už je mi to naprosto jasný …

    winvest píše:
    Zkusím Vám alespoň jednoduše napsat, proč záleží na tom, aby lidé usilovali o technologickou inovaci, kreativitu a racionalitu (~AMD a architektura Bulldozer) – všechny tyto faktory (nejlépe spojené) vedou k celkovému zdokonalení lidské společnosti, udržují vyjímečnost každého jedince o ně usilující, významným podílem pomáhají zefektivnit a zrychlit obrovské množství procesů, či algoritmizovaných struktur a především nám dávají možnost rychleji ověřovat a aplikovat nové myšlenky prostřednictvím urychlení vědecko výpočetních operací.

 51. Tak je tu recenzia na DD 670 od Asusu, a nesklamal najlepšie je že sa už aj testuje v opencl čím to bude.
  Toto ma dostalo, asi ďalší banán
  ulver [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-05-23 19:23:02

  DD preco si znizil niektorym digirank na 25 ?
  DD preco v tvojich testoch vzdy maju navrch grafiky s chipom od ATI/AMD nad grafikami s chipom od Nvidie ?
  Preco si nebral do uvahy vypocetny vykon u GTX580 ?
  Dakujem za odpoved.
  Ak uznas za vhodne, tak mi kludne zniz digirank.

  1. Nevím jestli se mi to zdá, ale fanoušci AMD narostly do hrozně nepřijatelných extrémů. Nedokážu to moc posoudit, protože donedávna jsem byl něco jako fanoušek spíše staré ATi. Ale to co je k vidění poslední dobou … se vám už ani nedivim, že nemusíte AMD. To co předvádějí novodobí AMD-diskutéři snad s marketingem AMD nemá nic společnýho.
   Možná na to slyší ti neznalí, potom ale nechápu takovéhle AMD-fans v diskuzích, kde je většina pálkuje. Kde se bere jejich potřeba demagogie.
   Stach je jasnej, to je týpek do stripu, něco jako postavička k pobavení, ale kde se berou ti ostatní?

 52. tu mame nadhernu ukazku nestrannosti 🙂
  dnes sa suchli nove informacie o 7990 resp 7970 X2 a uz tu mame horucu „noinku“.

  v pripade nvidie sa neobtazoval spekulaciami ohladne 690 vobec zaoberat (aj ked bolo nad slnko jasne co nvidia chysta) a dokonca ani po jej oficialnom vydani (i ked to bol paper launch).

  ale hlavne budeme pokracovat v divadielku: co aka znacka? mna znacka nezaujima! ja ze som cerveny? chces ban?

  ach honzik, si do smiechu az je to do placu 🙂

  a na exotopedii maz nedokoncenu diskusiu ty zbabelec. budeme sa hrat akoze nic? 🙂

 53. jkiller [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-05-26 00:25:22
  avatar
  Můžu se zeptat proč jsi smazal můj příspěvek a snížil mi digiauru?

  ———-

  ´DD´ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-05-26 00:49:46
  avatar
  jo měl jsem to nechat … sorry alespoň by viděli všichni jak lžeš a v argumentaci pokulháváš …

  1, Nikdy jsem neřekl, že by NV měla jakkoliv krachovat ani nic v tom smyslu! A ty mi to podsouváš …

  2, Nerozumíš ekonomickým výsledkům, kterými operuješ za minulý Q … jestli pak víš, čím ta ztráta AMD byla vytvořena? A že to nebyla provozní ztráta (AMD naopak provozně končí v zisku v CPU i GPU) a stoupl jak podíl AMD v procesorech, tak v grafikách

  3, naproti tomu vše je jak jsem vždy říkal (a ne jen já). NV má očekáváné problémy s tím, že přišla o segment integrovaných grafik a ztrácí i na neintegrovaných grafikách a to vlivem toho, co jsem říkal, tedy nástupem integrovaných GK v CPU AMD/Intel které vytlačují velkou část neintegrovaých levných grafik, které ale tvoří většinu prodejů (z 90% u NV) a na tom je bita právě NV které spadl podíl na GK už na pouhých 15% přitom AMD rostlo na 25% a Intel stagnuje. Jen trh neintegrovaných GK za Q1 spadl o 15% a AMD opět i v této situaci získalo podíl, NV ztrácela ale to ty ignoruješ ….

  a to jsem zdaleka nejen já říkal, že se přesně stane právě kvůli integrovanýmm GK v CPU. Nic víc – Nikdy jsem neřekl, že by NV měla kvůli tomu krachovat, jen že se musí přeorientovat na jiné segmenty a to dělá a věděla že to udělat musí neděje se totiž nic co by se nedalo předpokládat a o tom jsem vždy psal, to že vy v tom hledá něco mezi řádky a přidáváte si do toho významy, které nikdy mnou řečeny nebyly je vaše chyba. … TEGRA na příjmech roste, i když podílově nemá TEGRA zatím na ARM trhu větší vliv, je evidetní že se na ní firma soustředí a vyvažuje tak alespoň výpadek integrovaných grafik …

  Každopádně máš sníženu Auru za to lhaní a napadání, kdy mi podsouváš něco, co jsem nikdy neřekl ani nic v tom smyslu. A pak také pokud chceš diskutovat a předkládáš hospodářské výsledky, měl by sisi naštudovat o čem jsou a neignorovat třeba podíly na grafickém trhu a vývoj na trhu s GPU obecně. Myslím, že by bylo na místě se mi alespoň omluvit.

  ———-

  Ramzes [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-05-26 01:28:23

  jkiller,Ja som DDmu vytkol, že dáva samé AMD recenzie a GTX670 ku zrecenzoval o týždeň neskôr ako sám sľúbil a tiež mi znížil auru či ako sa tomu nadáva 🙂 Z toho si nič nerob, je tu šéf sám, tak si môže robiť čo chce,tiež by si sa tak správal byť na jeho mieste. Môžeš sa nejakej aure zasmiať, keďže ja ako jeden z najvyťažovanejších Gameoperátorov v nemenovanej hre a to spadám pod nemcov ktorí si na profesionalite zakladajú tu mám div nie nulu :-)Nevravím, občas sa zmýlim. Ale už len to že ti vymazal príspevok značí, že sa bojí ho obhajovať. Sorry za úprimnosť, je to tak.

  aby to ale nebol úplný offtopic, citujem:
  Citace:
  Konkurenční duální modely GTX 690, která ovšem existuje jen ve velmi velmi malé a omezené sérii,

  Toto zmieňuješ vždy pri GTX690. Je to pravda, táto karta je len v pár kusoch.
  ALE
  v každom internetovom obchode u nás na SK je dostupná! Tak, o čom je to písanie AMD má veľa kusov jadier, Nvidia iba pár GTX690, takže je úplne na hovno a nič nedokázala..keď práve pre pár nadšencov, ktorí si za duálnu kartu zaplatia sa VŽDY dá kúpiť? Niekto to tu už písal, nečudujem sa, že ti Nvidia neposiela popredu kusy. Spýtaj sa niekoho kto sa vôbec nerozumie do IT problematiky , čo ti povie po prečítaní tvojich článkov, komu nadržiavaš. Čo z toho, že tvoje testy sú jedny z najlepších na Cz/SK vzhľadom na dobre odôvodnený výber hier a nastavení, keď super dojem pokazíš vždy blbými kecami kto má koľko jadier, kto ako používa nespravodlivý GPU boost, kto má menší podiel na trhu (pritom stále pekne zarobil).
  Nemusíš písať ani dlhú reakciu, ja viem, napadám ťa, si absolútne nezaujatý, bla bla…dobre ti radím, daj prečítať posledných 20 recenzií GPU niekomu kto sa nerozumie a uvidíš, čo ti povie.
  PS: nie som zelený, mal som doteraz 4 rôzne grafiky..Nvidia, potom AMD, potom znovu Nvidia a teraz znovu AMD.Ak boh dá a zarobím po štátniciach koľko chcem, pôjdem po modernizácii zasa do AMD. Podľa tvojich testov sa dobre vyberá… len tá omáčka okolo toho.. možno si to sám neuvedomuješ, ale je to tak, v tvojich textoch vždy dávaš Nvidiu na druhú koľaj a vždy vyzdvihuješ amd. Aj keď to nie je jednoznačné 😉

 54. Asi je tady wšem jasné, že se mr.ZDD sám přiznal a uswědčil ze lži. A to w tom, jak někomu twrdil, že digiauru neuprawuje, že to prostě jen trwá „než se kliky projewí w databázi“…..
  No a teď w podstatě sám přiznal, že digiauru uprawuje a je tedy cinknutá….
  Ostatně, když se nezastawí před falšowáním grafů testů, tak se přece nezastawí před falšowáním takowé prkotiny. Ale je celkem legrační, že i takowá wěc mu stojí za to se ztrapnit 😀 😀 😀

 55. Mrknete, jake prispevky se mazou bez jakekoliv diskuze na zumpe:

  jkiller [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-05-25 21:55:42
  avatar
  Dle tvých prognóz by zde nVidia snad už ani neměla být . Aby to nakonec ale nedopadlo naopak .

  Za posledních 12 měsíců je čistý zisk nVidie 506.31M$, AMD je ve ztrátě 605.00M$.

  AMD nyní vlastní volné finanční prostředky ve výši 1.54B$, současně však také dluží 2.02B$. Konkurence – cash 3.13B$, dluh 20.83M$!

  Tržní hodnota obou společností je podobná. AMD 4.70B$, nVidia 4.35B.

  zdroj:
  http://finance.yahoo.com/q/ks?s=amd
  http://finance.yahoo.com/q/ks?s=NVDA%2C+&ql=1

 56. To mi právě připomíná rudé komando z CZC, kdy nikdy nepřiznají, že si dávají plusy a odpovídá sám na sebe jeden člověk se souhlasem. Winvest/Creat už přiznal svůj AMD boj proti zlému Intelu pro rozvoj technologií a napojení na Stachuje. Stachuj se musí snažit v šíření lží pro svou mzdu od zdroje od zdrojů výrobců grafik :D. Nikdo nikdy nepřizná své manipulace, tím by se jim zamezil příjem. Jak jednoduché. DDWorld, jediný nezávislý web, který je podplacený.

 57. Teď tak uvažuji – stejně s tou aurou je to k zblití… Vemte to tak:
  -DDWorld je přístavem fanATIků z celé ČR/SR.
  -Aura se většinou získává poměrem kladných/záporných hlasů.
  -Dle mého odhadu 90 procent „nekývalů“ a oponentů je zabanovaných, tudíž se nemohou účastnit hlasování.
  -Přesto lidem, kteří skřetovi odporují (pokud argumentují věcně) aura roste.
  -Skřet svévolně snižuje auru, čímž jde vlastně proti názoru lidí, kteří se účastní hlasování.
  -Znovu připomínám, že většina z nich jsou AMD positive.
  -Tohle skřet píše na svých stránkách:
  Jak se počítá DigiAura?

  DigiAura se počítá každému uživateli. Každý nově registrovaný uživatel dostává DigiAuru s hodnotou 50:

  Jak s ní naloží je už jen na něm. Za kvalitní příspěvky bude dostávat od ostatních uživatelů kvalitní hodnocení a jeho DigiAura poroste:

  Pokud se vystupování a kvalita příspěvků ostatním uživatelům líbit nebude, bude dostávat záporná hodnocení a jeho DigiAura poklesne:

  -Takže skřet sám podvádí své čtenáře a není schopen ustát názor ostatních.

 58. AHA tady bude asi problém …

  Citace DD:

  „S dalším zlepšením 32nm procesu a další mezigenerací procesorů FX (PileDriver), se pravděpodobně můžeme těšit na pokoření 9GHz, čímž se přiblížíme hodnotě, kterou nám kdysi jeden výrobce sliboval, že zhruba v aktuálně probíhajících letech už budou domácí procesory běžně mít. Jak ale vidíme, asi to ještě nějaký ten pátek potrvá, než se s 8-10GHz procesorů budeme radovat i doma ;).“

 59. jenyk001 2012-05-28 18:13:54

  už se těším jak budou n-lidi řvát nad spotřebou 500+(možná o trochu mín),kdo má na kartu za 25+ a zbytek sestavy 50+ tak ho tato spotřeba určite trápit nebude.A nejsem fanda ani jedné značky

  ´DD´ 2012-05-28 18:18:25

  tohle je segment kde jde jenom o výkon, jestli chce někdo šetřit energií, tak si tyhle grafiky nekupuje

  bros 2012-05-28 18:58:26

  Citace DD:
  //Kartu napájí 3x 8pin konektor, což umožňuje dodat až 525W energie.//

  bros: Výkon +- jako GTX 690 ale spotřeba úplně jinde… to je přesně důvod proč se AMD na HD7990 nakonec vykašlala… > EDIT by DD: smazán FLAME – 1. varování

   1. Další účet má krátký život, mistr si nejspíše zjišťuje IP rýpalů a když se shoduje se zabanovaným, tak dá opět ban a vše smaže. Naposled jsem se v první minutě zaregistroval, v druhé napsal suchý komentář, že se GTX 680 povedla a v následujících pár minutách stačil mistržumpykokotbezmozeklhářjátoříkalsouvislosistachuj příspěvek smazat a dát mi BAN :D.

  1. Docela průhledný, co? Všichni víme, že filtruje lidi podle IP adresy a protože už zabanoval skoro všechny, má málo kliků a pageview.
   Toto je už druhá zoufalá snaha nalákat k sobě lidi – první bylo fňukání na Exotopedii, abysme mu to všechno šli říct k němu na web, teď „amnestie“. Bohužel Stášku, máš cos‘ chtěl. Nad žumpou zapadá internetové slunce.

 60. Tak jsem napsal velkemu mail. Proc jsem dostal Ban za otazku jakou pouziva metodiku, kdy konkretne u Amd karty je 3×8 pin napajeni ok a super a unVidie nikoliv. Odpovedi mi bylo :u nás vždy měříme stejným metrem ostatně testujeme grafiky stejných výrobců – ASUS, Gigabyte, MSI atd. takže jim musíme měřit stejným metrem … , u high end duálních grafik má největší váhu z hodnocení (z 90%) hlavně výkon a spotřeba hraje malou roli u grafik za 20 tis, které si nikdo kvůli šetření energie (jakémukoliv šetření) nekupuje a stejně jsme to hodnotili i u HD 6990 a GTX 690 … atd. Tudíž vaše připomínk je vyloženě urážející a je to typická ukázka FLAME -ty grafiky nevyrábíme, ani neprodáváme, pouze je objektivně hodnotíme a testujem …. ale není to zdaleka první vaše FLAME připomínka tohoto typu. O FLAMIsty vašeho ražení nestojíme … značky na čipech nás zhola nezajímají. jJak se mam zeptat jinak, aniz bych mu dal konkretni priklad. Mam napsat proc je u karty a tohle lepsi a u karty b ta sama vec hodnocena jako minus?:)

 61. Bože, zhřešil jsem! Ze zvědavosti, co najdu za lži a nesmysly jsem zabrouzdal na DDsmích. Pomůže nějaké rozhřešení? Nevím, tohle je nepsané jedenácté přikázání – nechodit na DDsmích a číst Mr.ZDDovy lži.
  Zase se mi udělalo špatně, když jsem četl jeho doporučené sestavy – proč si dělám tyto traumata a čtu tyto lži? Sám nevím – tohle čtení již není ani pro zasmání. Není ani k pláči. Není ani na léčení autora oněch textů – proti psaní takových lží by měl vzniknout úřad pro ochranu čtenáře a jeho duševního zdraví. Pěkný večer 🙂

 62. Tak a mam tu komplet komunikaci.

  misakcz:NEchápu proc jsem dostal BAN za poslední příspěvěk..Kdy jsem se ptal proč když je jednou vlastnost karty branáý jako plus, tak podruhé jako mínus..

  DD:u nás vždy měříme stejným metrem ostatně testujeme grafiky stejných výrobců – ASUS, Gigabyte, MSI atd. takže jim musíme měřit stejným metrem … , u high end duálních grafik má největší váhu z hodnocení (z 90%) hlavně výkon a spotřeba hraje malou roli u grafik za 20 tis, které si nikdo kvůli šetření energie (jakémukoliv šetření) nekupuje a stejně jsme to hodnotili i u HD 6990 a GTX 690 … atd. Tudíž vaše připomínka je vyloženě urážející a je to typická ukázka FLAME – ty grafiky nevyrábíme, ani neprodáváme, pouze je objektivně hodnotíme a testujem …. ale není to zdaleka první vaše FLAME připomínka tohoto typu. O FLAMIsty vašeho ražení nestojíme … značky na čipech nás zhola nezajímají.

  misakcz:Timto jste mi zase nevysvetlil, proc u jedne karty jste to bral jako plus a u druhe jako minus.Pane lzete, kdyby vas znacky na cipech nezajimaly, tak mi odpovite na to proc u te karty je to brano jako plus a u jine jako minus. Jen potvrzujete to jaky jste, detinsky, samoliby, egoisticky clovek, ktery si nevidi na spicku nosu pres svoji pravdu. Je to ale Vas zpusob zivota. Zijte jej tedy jak nejlepe umite. Zilo tak jiz spoustu diktatoru, kteri vedli svuj stat stejne jako vedete vy svuj web. A casem je to vzdy dovedlo k zahube….

  DD:Jasně a vy jste jediný spravedlivý a tak máte právo posuzovat druhé … a rozhodovat o tom, kdo je diktátor atd.

  Já a DDWorld se máme moc dobře, web prosperuje a nemohu si na nic stěžovat. Děláme totiž svou práci dobře, nikomu nenadržujeme žádnou značku nezvýhodňujeme což nemůže říci kde kdo. Na rozdíl do vás a některých dalších já totiž mohu mít vše a nemusím si tedy lhát do kapsy, že je něco nejlepší, protože jsem si to koupil. Já dostanu všechno na testy a tak to otestujeme jak se má a nelžeme si a vybereme si ten nejlepší produkt. Netestujeme AMD a NV grafiky, protože ani jedna firma grafiky nevyrábí, testujeme grafiky našich partnerů a máme na všechny stejný metr, protože jinak by s námi nespolupracovali.

  Lháři a samolibí jedinci jako vy, příznivic nějaké značky u nás nemají šanci …

  Sbohem (dávám vás do spam filtru a ignorace, BAN je trvalý, úprotože nehorzí žebyste se změnil a změnil názor …)

  1. Mišáku, ta komunikace s Mr.ZDDem skutečně pobavila a zvedla náladu. Za svou otázku jsi se dostal do black listu flamerů, byl jsi zvýrazněn tučně a tvoje IP mu visí nad postelí pro připomínání si ikony „lhářů a samolibých jedinců“ s preferencí nějaké značky.
   Už sis alespoň uvědomil, jakou jsi udělal chybu? Napovím ti – první chybou byl vůbec vstup na DDsmích a druhou čtení DDžumpy 🙂

  2. JJ. Znazky ho nezaujímajú. Preto mal v poslednej dobe problém napísať do článku slovo NVIDIA alebo skratku NV. Preto mal problém napísať novinky čo išli netom o GTX690 a GTX670. Ale nemal problém informovať všetkých o bugu u rady GTX6xx, ktorý opísal tak ako keby sa týkal všetkých GK aj keď podľa iných článkov išlo o problém jednej výrobnej rady grafík u jedného výrobcu. Taktiež nemá problém informovať o iných fyzikálnych engineoch okrem PhysX, ktorý pre nový Unreal Engine nielenže zamlčal ale ešte napísal, že ten engine bude mať vlastnú fyziku. Pokračovať môžeme s napájaním grafík kedy u grafík s čipom jedného výrobcu značia 3 konektory pre napájanie strašne veľkú spotrebu a s tým súvisiace problémy s chladením a u grafických kariet iného výrobcu to značí väčšie možnosti pretaktovania. Toto mu už fakt môžu žrať iba malé deti.

  1. Tohle je jediná kategorie, kde skutečně máme souboj o naši přízeň a výběr. Jenže GTX 680 trochu vypadává vydáním GTX 670 ze hry, i když GTX 680 nabízí kvalitu, kterou GTX 670 modely nemají, u nich se totiž šetří (i na chlazení) a hlavně používá čip horší kvality a s méně jednotkami. Těch kvalitních čipů pro GTX 680 je ale málo, takže s touhle kartou se zjevně v současné době zatím už moc nepočítá, protože OC verze GTX 670 nabízejí za nižší cenu výkon ref. GTX 680 (ale také se spotřebou GTX 680).

   Jenže HD 7950/7970 už dost zlevňovaly a také zrychlovaly. Poměr cena-výkon je tedy dnes jasně na jejich straně a to samé se dá říci i o výkonu ve skutečně náročných úlohách, nemluvě o výpočetním výkonu. Navíc nereferenční kvalitní edice HD 7900 jsou i levnější a často i dostupnější.

  1. Z tama, co ostatní – zahraniční weby, tiskové zprávy, … stačí se podívat na zdroje novinek.
   Ale když je nekdo tak opožděný, že se není schopný naučit ani těch několik slovíček ze svého oboru (IT) a všechno prohání translátorem (motor hodiny), aby mu to dávalo aspoň trochu smysl (a ono stejně nedává), tak mu zbývá už jenom česká scéna a fóra, která neustále prolejzá a hledá „tajné informace od ještě tajnějších zdrojů“.

   1. Ale tak udělám si campový večer, nebudu tu napořád. Ona GTX 680 (plnohodnotná s GPGPGU měla skutečně vyjít ke konci roku, ale nejdřív měl přijít mainstream (dnešní GTX680), jenže plány jsou plány a pokud konkurence doslova bejčí na trhu 😀 přichází na řadu radikální změny. Nakonec ve finále komplexní čip s GPGPU není potřeba (i kvůli výtěžnosti) a potřeby (GTX 580).
    Open-cl je mrcha, která ač málo rozšířená, způsobuje z „jednoduchých“ grafik, konkurenty pro přesně směrované čipy s podporou GPGPU.

    Pokračovat nebudu, je to snad málo scifi 😉 😀

    No není to ..

 63. Problém je, že realitu překrucuješ ty a někteří další …
  U HD 6970 nic na GPGPU nechybělo!!! Vůči GTX 580 je její výpočetní výkon vynikající a vždy byl a vždy jsem o tom tak psal … http://www.tomshardware.com/reviews/radeon-hd-7870-review-benchmark,3148-17.html
  Takže kdybyste nelhali, možná by vaše názory bral někdo v potaz, chyba není na mé straně ale na vaší, já si totiž nevymýšlím! Jsem ale trestán ne za své náory, ale za pravdu, která se někomu nelíbí, jenže není to má pravda a realita. To je celý problém.

  Co na to říkáte ??

   1. OPENCL je fajn. Ale nie jediné a zďaleka nie s takou podporou ako má napríklad CUDA. GTX5xx má vďaka tomu viac možností. Opäť sme u samotnej podpory určitého rozhrania. NVIDIA si na CUDe dáva záležať a to kvôli tomu, že ide o jej vlastný produkt. AMD OpenCL nijak zvlášť netlačí a ako väčšinou čaká kým s niečím nepríde niekto iný. Ak by dalo AMD viac úsilia do OpenCL, vyzeralo by jeho rozšírenie dnes inak. Lenže to oni robiť nebudú a to z jednoduchého dôvodu. Pomáhali by tým konkurencii pretože ako aj NV tak aj Intel GPU už OpenCL podporujú. S tým, že AMD by to stálo zdroje (ľudí a peniaze), NV a Intel by tým získali to isté ale zadarmo. AMD by sa to vyplatilo iba v prípade, že by jej karty ponúkali oveľa vyšší výkon v tomto smere ako konkurencia ale to sa nedeje. Benchmarky sú jedna vec a reálne aplikácie druhá. Ďalej diskutér SamanCZ z EHW nie raz písal, že podpora AMD pre vývojárov je žalostná. Odpovedajú tak s jedno až dvojmensačným sklzom. Na druhej strane NV odpovedá promptne aj do druhého dňa. To je obrovský rozdiel a nemám prečo v tomto SamanoviCZ neveriť. Nebol jediný kto to písal. Ono je to ako aj s inými technológiami ako 3D Vision či PhysX. Zatiaľčo NVIDIA sa v tomto aktívne podiela, vývíja fyzikálny engine a vytvára 3D profily pre hry, tak AMD konkuruje iba vyhláseniami o podpore. S 3D čakajú na podporu od iných, Bullet tiež nijak zvlášť nepodporujú. Pamätáme si ešte vyhlásenie jeho hlavného vývojára o tom ako spolupracuje s NV. A u Stacha sme si už zvykli, že on toto všetko dáva na rovnakú úroveň aj keď to tak nie je. Neviem či je naozaj taký slepý alebo to iba hrá keď nevidí rozdiel medzi priamou a teoretickou podporou. Vďaka tomu to, na čo sa pri AMD musí čakať, u NV už dávno je a v lepšej kvalite. Ako som už písal vyššie, u AMD priama podpora v týchto smeroch nepríde kým nebudú mať niečo vlastné. NVIDIA by sa na ich mieste správala rovnako. Nikto nebude vydávať úsilie a zdroje na niečo, čo by tým pádom konkurencia získala v podstate zadarmo. NVIDIA svojou doterajšou prácou získala dobré skúsenosti, ktoré sú vidieť aj na implementácii DX11. Kým u AMD hrách išlo vždy skôr o marketing (schválne ako bol vidieť DX11 v hrách, kde sa na tom podielala AMD?), tak u NV bola práca naozaj vidieť (HAWX 2, Crysis 2 alebo Metro 2033). Je zaujímavé, že sa pomaly u všetkých takých hrách „náhodou“ objaví nejaký problém za ktorý sa musí NV kritizovať a ktoré využívajú takí ako Stach na vylúčenie hry z testovania. To už som ale od GPGPU odbočil. Ide hlavne o to, že všetky tieto veci majú niečo spoločné. Na jednej strane sú to vyhlásenia a podpora v malej miere a na druhej aktívna podpora a snaha o vývoj. Neviem ako vy, ale ja beriem tú druhú možnosť a nevadí mi, že vlastníci konkurenčných kariet ju nemajú (radšej takú snahu ofrflú alebo si nájdu kopec vymyslených dôvodov prečo na ňu nadávať). To nie je žiadny handicap pre NV ako sa to snaží Stach opísať.

 64. Hmm, co že na žumpě ještě není nic o Catalystech? 😀

  – AMD will end monthly Catalyst driver releases starting with Catalyst 12.5 (which won’t exist). They have decided to focus harder on quality and improvements vs regular updates which may not bring many new things. This way there will be no need for two separate driver development paths every month: one to get the official WHQL driver and another that keeps doing the regular driver development.

  – We should expect more „hot fixes“ and „preview drivers“ when new games are released or urgent fixes are required.

  – There is a beta driver we are testing right now that fixes the Eyefinity tearing on the third monitor when mixing outputs. I have verified that it works with Souther Islands based cards, so I don’t know if it will work with previous cards. Anyway, if no major issues are found, this driver should be publicly available next week.

 65. To je fakt magor, ktery si mysli, ze sezral vsechnu moudrost sveta:

  Carter83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-06-01 16:04:22
  Neodpustím si jedno malé rýpnutí: Z jakého důvodu se i v levnějších sestavách bráníte použití BOX chladiče?
  Konkrétně třeba v sestavě s Core i3-2120 chladič za 575 Kč, k čemu? Mám zkušenosti s Core i3-2100 a tam chladič běží celou dobu na základní otáčky (cca 1100/min), při kterých slyšet opravdu není.

  Když koupím i5-2500K s tím že poběží na 4.5GHz tak je jasné že musím investovat i do chladiče, ale u levných sestav mi koupě lepšího chladiče přijde jako vyhazování peněz.

  ———-

  ´DD´ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-06-01 17:56:28
  avatar
  BOX nikdy!!! i ty 250,- na nějaký ten základní arctic, který je v lenvějíšhc sestavách se vyplatí … BOX chladiče špatně chladía v zátěži slyšet jsou. Nejsou kvalitní a BOX chladič, nikdy, přes to cesta nejede a v kvalitním PC (ani nemusí být drahý) nemá BOX chladič co pohledávat …

  ———-

  Carter83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-06-01 19:33:36
  DD, BOX chladiče máme doma dva (Core i3-2100 a Core i5-3550) a ani jeden slyšet prostě není. Na základní otáčky (přičemž jsem nikdy neviděl že by běžely na jiné než základní) je problém slyšet hluk chladiče z půl metru když je deska položená na stole, ve skříni zvuk s přehledem zanikne.

  Podotýkám že jsem dříve taky věřil tomu, že bez lepšího chladiče nemá cenu o počítači vůbec uvažovat, ale postupem doby jsem zjistil, že to jednoduše není pravda. Pokud mi někdo nechce tvrdit, že životnost procesoru při teplotě 50°C místo 40°C je o tolik nižší aby se mě to týkalo, tak nevidím důvod proč za neBOXový chladič utrácet…

  ———-

  ´DD´ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-06-01 19:59:27
  avatar
  v kvlaitním PC jedno jaké cenové hladiny nemá BOX chladič co dělat. Dej tam lepší Arctic cooling který máme v levnějších sestavách a vidíč, že tenBOX tichý prostě není. …. a 250 korun nebo 500 korun na chladič vždycky stojí za to připlatit …

  1. Dobré vedieť že AMD box chladiče sú sračky, inak by DeDe neodporúčal aftermarket. Intel Box chladič uchladí aj i5 2500K@4,4GHz, mám osobne vyskúšané. Samozrejme tiché to nie je, ale ten hluk nie je o nič väčší ako hluk pretaktovanej grafiky s ventilátorom/ventilátormi na vysokých otáčkach. Dúfam že k tým tichým CPU chladičom odporúča AemDeDe grafiky s hlučnými referenčnými chladičmi, a samozrejme kto ich netaktuje (a tým ešte viac zvyšuje hluk) je blbec xD

 66. Tak uz je to na zumpe, titulek clanku obsahuje mimo jine toto: ovladače AMD budou kvalitnější a rychlejší

  Jak muzou byt uz ponekolikate kvalitnejsi, kdyz uz tak 2 roky prohlasuje, ze jsou bezchybne.
  A co znamena rychlejsi ovladace? Rychlejsi v cem? V tom za jak dlouho spadnou do BSOD? Nebo ma nekdo jiny napad?

 67. Konečně tak AMD pomyslně dorovnává krok v driverech s NV. Nic konkrétního k tomu nemám, jen to, že měsíční updaty catalystů na důvěře zrovna nepřidávaly. Ty kecy o dozrávání a o nárůstech výkonu byly spíše kontraproduktivní … vypadá to konečně na stabilní ovladače v podvědomý uživatelů. Ješte zmenit název „Catalyst“ a bylo by to možná už finální definitivum nad narážkami do „ATI “ softu …

 68. Citujem velmajstra:

  „no to záleží v kterých hrách …. a na jakých taktech to srovnáváš … tak jak to GB nabízí, tak v průměru je o 5% GTX 670 lepší ale s tím, že v náročnějších a modernějších hrách to tak být nemusí“

  To kludne môžeme povedať, že sa náskok GTX670 môže v náročnjších a modrnejších hrách zvyšovať. A malo by to asi takú výpovednú hodnotu ako to čo vypotil teraz.